03.05.2017, 20:10 | czytano: 5773

Nowa szkoła nie cieszy się dużym zainteresowaniem

NOWY TARG. W związku ze słabym naborem do klasy czwartej i siódmej w nowo utworzonej Szkole Podstawowej nr 1 przy Placu Słowackiego, urząd miasta zastanawia się czy w ogóle tworzyć te klasy w tej szkole.
- Trwają prace związane z organizacją szkół i przedszkoli w nowym roku szkolnym - poinformował na sesji Rady Miasta burmistrz Grzegorz Watycha.
Od 1 września rozpocznie działalność w Nowym Targu, z jednym oddziałem przedszkolnym i dwoma klasami pierwszymi, Szkoła Podstawowa nr 1. - Trwa jeszcze nabór, ale niestety zainteresowanie, zwłaszcza w zakresie klas czwartych, siódmej i oddziału przedszkolnego w nowej szkole, jest niewielkie. Stąd też będzie duży problem, czy też dylemat, czy tworzyć tu te klasy czwarte i siódme. Furtka i możliwości zostały stworzone, natomiast nie wywołało to chęci u rodziców przeniesienia dzieci z innych szkół do tej i rozpoczęcia edukacji w klasie czwartej czy siódmej w tej właśnie, nowej szkole.

Burmistrz dodał, iż w związku z ruchem związanym z przenosinami uczniów między szkołami, spadła liczebność uczniów we wszystkich szkołach. - Oznacza to, że trzeba będzie jeszcze więcej dokładać do utrzymania szkół - zaznaczył.

Urząd, jak poinformował burmistrz, zlecił już projekt dostosowania obecnego budynku gimnazjum przy Placu Słowackiego do potrzeb szkoły podstawowej, która zacznie tu działać 1 września w w wyniku wejścia w życie reformy oświaty.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
@04.05.2017, 11:00
Bardzo dobrze nie słuchali mądrych ludzi to niech teraz płacą za głupotę
Nauczyciel z Kowańca.04.05.2017, 09:07
Na tak zwany czas przejściowy ustawa zezwala na przeniesienie całych klas do nowych tworzonych szkół. Bez zgody rodziców. Tylko organ prowadzący musi wydać taka decyzję. Komfort nauki dzieci i komfort pracy nauczycieli jest najważniejszy.
Pomimo wielu głosów zdziwienia ze środowiska posłałem dzieci do szkoły nr 3 rzekomo słabszej aniżeli inne szkoły w śródmieściu. Ponieważ tylko w takiej (niedużej, jednozmianowej) szkole dziecko nie jest anonimowe a co w związku z tym jest lepiej wychowywane .( nie chowane) Dlatego rodzice przejrzyjcie na oczy i pomyślcie o swoich dzieciach . A do Pana burmistrza niech pan poczyta wypowiedzi i plany MEN. Po okresie przejściowym szkoły będą musiały być jednozmianowe. Co zrobią kolejni burmistrzowie ? łatwo jest coś zamknąć ale potem o wiele trudniej odtworzyć.
Jo23lata04.05.2017, 07:45
do @.moje dzieci chodzą do szkoły nie w swoim rejonie o bardzo jesteśmy zadowoleni, zmieniać nie zamierzamy dlatego, że grupa nauczycieli z "jedynki" miała fanaberie by z gimnazjum utworzyć podstawówkę. Zaczynać od 0 i I klasy. W szkole do której uczęszczają zawsze miały zajęcia od 8 rano. Nie widzę potrzeby by przestrzegać rejonizacji. To nie przestępstwo. Moja sprawa gdzie chodzą a nie urzędnika
Gość04.05.2017, 05:29
Oj da się pogodzić sport i naukę moje dziecko również chodzi do klasy sportowej oprócz tego ma zajęcia po szkolne i jakoś niema problemów z naukę jak się chce tl można wszystko
JA03.05.2017, 22:33
Nic jeszcze nie jest przesadzone!Nikt nie zabroni rodzicom podjac decyzji w ostatniej chwili.Czy szanowni rodzice zdaja sobie sprawe z tego jak bardzo beda przepelnione pozostale placowki?Klasy sportowe nie sa dla wszystkim,dzis wysilek i poswiecenie nie sa w modzi,mlodzi zbyt szybko sie zniechecaja.Ku rozwadze rodzicow.
.03.05.2017, 22:01
@absolwentko gimnazjum
To właśnie reforma zakłada przeniesienie całych klas do zwolnionych budynków. Dziecko zostaje w swoim środowisku. Przeczytaj ze zrozumieniem zacytowany tutaj fragment prawa oświatowego. Trzeba podnieść warunki i poziom kształcenia a nie pogarszać. Rodzice obecnych podstawówek dopiero się przekonają we wrześniu jak będą upchane ich dzieci. W piątce przybędą we wrześniu 4 klasy siódme, a za półtora roku kolejne 4 klasy ósme !!! (Nic dodać nić ująć)
.03.05.2017, 21:32
@Jo23lata
To ty nie wiesz, że obowiązują obwody szkolne? Rodzice to tylko decydują o tym czy zameldować dzieci u babci, czy u cioci, czy w magazynie, żeby było w określonym obwodzie. A tak w ogóle to jedynka ma już ustalony obwód szkolny. Powinno się tego przestrzegać i po temacie.
absolwentka gimnazjum03.05.2017, 21:23
No ciekawe kto będzie przenosił dziecko po III lub VI klasie w nowe środowisko skoro dziecko może kontynuować naukę z rówieśnikami w obecnej szkole. Przecież po to ta reforma była żeby takiego dziadostwa uniknąć. Do I klasy SP przyjmujcie!
matka03.05.2017, 20:59
bardzo się cieszyłam że będzie w kochanej jedynce podstawówka, niestety mam dzieci obecnie w klasie pierwszej i czwartej więc nie mogę ich przenieść do jedynki, żałuję, bo oboje by chodzili na rano a nie jak w piątce jedno na rano a jedno na popołudnie. dobrze, że babcia dowiezie bo bym się musiała z pracy zwolnić żeby być dyspozycyjną mamą od 8 do 15 i życ nie wiem z czego
Jo23lata03.05.2017, 20:59
do @ela, to nie urząd a rodzice decydują o tym gdzie ich dzieci będą się uczyć. Ty żyjesz czasami stalinowskimi gdzie rządził system nakazowo-rozdzielczy...nie ta epoka i nie ten czas
Po co sie wychylać03.05.2017, 20:43
@proste ale nikt na to nie wpadł
Oczywiście że mądrzy ludzie wpadli na to, ale Pan Burmistrz nie zrobi tego dobremu koledze KK. A tak nawiasem mówiąc to do obowiązków miasta dysponującego siecią szkół należy rozlokowanie dzieci tak, żeby poprawić jakość ich kształcenia.
.03.05.2017, 20:36
Jak rodzicom nie zależy na warunkach kształcenia własnych dzieci to trudno. Zlikwidować jedynkę, sprzedać budynek, bo już niewiele zostało miastu do sprzedania. A dzieci niech się tłoczą w piwnicach piątki lub śmigają przez zakopiankę do czwórki. W jedenastce i dwójce otwiera się kolejne klasy sportowe w których za dwa, trzy lata znowu zostanie po dziesięcioro dzieci, bo tak bywało do tej pory. Niestety, bardzo trudno jest pogodzić normalną naukę plus sport w wymiarze 12 godzin tygodniowo.
proste ale nikt na to nie wpadł03.05.2017, 20:35
USTAWA
z dnia 14 grudnia 2016 r.
Przepisy wprowadzające ustawę ? Prawo oświatowe1)

Art. 205. 1. Jeżeli w danej publicznej szkole podstawowej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego są
zorganizowane co najmniej dwa oddziały klasy III, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej tę
szkołę podstawową może wskazać uczniom niektórych oddziałów tej klasy, miejsce realizacji obowiązku szkolnego od
klasy IV do VIII, w latach szkolnych 2017/2018?2021/2022, w publicznej szkole podstawowej, powstałej z przekształcenia
gimnazjum, prowadzonej przez tę jednostkę. W tym przypadku przepisu art. 130 ustawy ? Prawo oświatowe nie stosuje się.
baciok@03.05.2017, 20:31
Dzieci, które chodziły do klasy 3 i klasy 6 chcą w sposób naturalny dokończyć edukację tam gdzie zaczęły. Stopniowo ta szkoła będzie się zapełniać. No niestety Panie Burmistrzu oświata, kultura, sport to nie zakłady pracy gdzie wszystko musi się zbilansować. Tu trzeba dokładać.
ela03.05.2017, 20:22
A po co się zastanawiać ,przenieść dzieci,które naprawdę należą do tego okręgu i gotowe -to samo z wiekiem przedszkolnym.
fan rozczochranej Joaśki03.05.2017, 20:18
To było wiadomo już wcześniej, no ale pani burmistrz nie dorosła do pełnienia funkcji nadzoru nad szkołami, takich mamy vice fachowców niestety...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl