12.05.2017, 13:46 | czytano: 2707

Trzy placówki dla osób starszych w Pieninach. Dokumenty podpisane - pieniądze przyznane

Fot. Piotr Korczak
W Szczawnicy podpisana została umowa, dzięki której w gminach Czorsztyn, Łapsze Niżne i Szczawnica powstaną trzy nowe placówki dziennej opieki dla osób starszych i niesamodzielnych. Projekt „Pienińskie Domy Dziennego Pobytu” dofinansowany został ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
W podpisaniu umowy wzięli udział wicemarszałek Stanisław Sorys, burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, wójt Łapsz Niżnych Jakub Jamróz, radni wojewódzcy Stanisław Pasoń i Stanisław Barnaś oraz przedstawiciele instytucji partnerskich.
- Do tej pory w tych trzech gminach powiatu nowotarskiego dostęp do dziennych usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych był ograniczony lub nie było go wcale. Jestem przekonany, że dzięki projektowi „Pienińskie Domy Dziennego Pobytu” osoby starsze i niesamodzielne, w tym te z niepełnosprawnością, będą mogły znaleźć w nowych placówkach wsparcie wykwalifikowanych opiekunów – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.

Projekt jest efektem współpracy władz samorządowych sąsiadujących ze sobą gmin powiatu nowotarskiego i Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej w Warszawie, specjalizującego się w doradzaniu samorządom w organizowaniu gospodarki senioralnej.

- Tym projektem chcemy pokazać ogromny potencjał współpracy samorządów i organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz seniorów. Wytyczyć nowe drogi rozwiązywania problemów społecznych, przed którymi staje polskie społeczeństwo – dodała Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Jak wynika również z analizy przeprowadzonej przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, odsetek osób w wieku poprodukcyjnym w gminach objętych projektem wzrósł pomiędzy 2010 a 2014 r. W gminie Czorsztyn – z 14% do 15,25%, w gminie Łapsze Niżne – z 14% do 15,35%, a w gminie Szczawnica – z 17% do 18,63%.
- Utworzenie i działalność placówek zapewni osobom starszym dzienną opiekę i aktywizację według najwyższych standardów jakościowych: utrzymanie optymalnego stanu psychofizycznego, samodzielności i aktywności, powstrzymanie pogłębiania się dysfunkcji społecznych i zdrowotnych – mówi Krzysztof Początek, koordynator projektu oraz ekspert Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

oprac rk-w/ zdjęcia Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
pytanie z Krakowa13.05.2017, 21:41
wicemarszałek Sorys z tytułem ... ha ha
habilitacja poczytajcie gdzie i na jaki temat - żródło www :) :)
PSL taki jak nasz rektor Podhalańskiej PWSZ ... nauka schodzi na psy ?
Senior też Człowiek13.05.2017, 15:05
A gdzie jest Wójt gminy Krościenko i jego urzędnicy. Wszystkie pienińskie gminy są, a Krościenka w tym projekcie nie ma. Jeśli jest możliwość pozyskania funduszy dla mieszkańców gm. Krościenko, to dlaczego władze gminy z tego nie korzystają. Czyżby w Krościenku nie było seniorów? Ależ są. Niezrozumiałym jest fakt, że przy pozyskiwaniu funduszy dla seniorów w gminie nie ma żadnego zaangażowania, a dla mniejszości narodowej z Krośnicy to jest i to duże. Wstyd Wójcie, że zapomniał Pan o swoich obietnicach przedwyborczych i słowach ślubowania przy objęciu stanowiska. Czasami tylko działania dobrego psychologa mogą zmienić bardzo dużo, poprawić kondycję seniora, a pośrednio polepszyć jego życie i relacje międzyludzkie. Wystarczy tylko wykorzystać szanse, które same się pojawiają.
mieszkaniec12.05.2017, 14:43
a kto podpisał za Gminę Czorsztyn? czyżby wój znowu był na wolnym??????
kleopatra12.05.2017, 14:35
Dobrze bo to nowocześnie wychowane pokolenie będzie nas miało gdzie wywozić ...dawniej dziadkowie w domu to było normalne ale dziś nie ma żadnego szacunku do starszych ...jakie to amerykańskie i halołin do tego pasuje ...żałosne
Zobacz pełną wersję podhale24.pl