21.05.2017, 21:24 | czytano: 3421

Zębianie mają powód do dumy. Szkoła ze 130-letnią historią (zdjęcia)

zdj. Andrzej Kubatek
Rzadko która szkoła ma swoją własną książkę. A takiej publikacji doczekała się najwyżej położona w Polsce placówka edukacyjna. Premiera 250-stronicowenia opracowania „130 lat szkoły w Zębie” miała miejsce w auli Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zębie.
Spotkanie w szkole zainaugurował dyrektor Piotr Malinowski, który mówił o roku jubileuszowym, inicjatywach z tym związanych i pomyśle wydania książki. Tej trudnej pracy przygotowania i zredagowania treści podjęła się Teresa Bafia, nauczyciel szkoły z 35-letnim stażem.
Autorka zebrała wiele faktów, wspomnień, opowieści i fotografii dotyczących historii szkoły oraz skupionej wokół niej społeczności, uporządkowała je i zamknęła w przejrzystej formie. Dzięki publikacji ocalone od zapomnienia zostało to, co czas usilnie próbuje zatrzeć.

Wśród przybyłych gości na ten wieczór znalazł się m.in. starosta tatrzański Piotr Bąk, prezes Oddziału Związku Podhalan w Poroninie Robert Chowaniec, radni gminy Poronin, wielu byłych i aktualnych nauczycieli, rodziców oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Heleny Marusarzówny oraz Zespołu Szkół w Zębie.

Niejednemu zakręciła się łezka w oku, gdy patrzył na karty publikacji, słuchał recytacji wierszy powstałych z tej okazji, zobaczył swoich dobrych znajomych po latach. Wszyscy obecni otrzymali książkę na pamiątkę, która sfinansowana została przez Radę Rodziców szkoły i sponsorów. Były prezentacje, wspomnienia, kwiaty, a na koniec wspólne ustalenia dotyczące przygotowań kolejnej pozycji, tym razem na 400-lecie Zębu, które już za 3 lata.

szkoła, opr.s/ zdj. Andrzej Kubatek
zobacz także
komentarze
zzzzzzzzz22.05.2017, 17:55
Trudno powiedzieć czy to duma zymbianów. Książka ot dla siebie i o sobie. Zwykły przerost formy nad treścią.
wwwwwww22.05.2017, 17:39
Prawdziwy z tobie bacik
baciok@22.05.2017, 13:46
Mam kolegę w Zębie. Mówi że wiele na dobre zmienia się jak nastał nowy Dyrektor. Przedtem to szkola w Zębie byla kojarzona z.........(kilka lat temu głosna sprawa obyczajowa).
blokers66622.05.2017, 10:21
Z artykułu nie wynika co jest powodem Zębian do dumy: szkoła czy książka?
Jeżeli książka to OK, pewnie wartościowe wydawnictwo. Jeżeli szkoła to chyba mam zupełnie inne standardy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl