26.05.2017, 17:00 | czytano: 1828

W Rabce-Zdroju o związkach znanych literatów z uzdrowiskiem

Fot. Piotr Kuczaj
Może nie są one tak duże jak w Zakopanem, ale Rabka-Zdrój również może pochwalić się związkami z wielkimi literatami, którzy bywali tu przed II wojną światową. Ich ukazanie i utrwalenie, to głównej cele ogólnopolskiej konferencji naukowej "Rabka w literaturze, literaci w Rabce" która dziś się rozpoczęła.
Organizatorami konferencji są stowarzyszenie Kulturowy Gościniec i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. - Ta konferencja nie wzięła się z niczego. Od wielu lat Instytut Filologii Polskiej prowadzi badania nad regionami. Cieszymy się, że zajrzeliśmy także tu - mówił oficjalnie otwierając konferencję w "Parkowym dworku" dziekan wydziału filologicznego UP w Krakowie prof. Piotr Borek.
Wśród tematów konferencji, na którą organizatorzy zaprosili historyków literatury, literaturoznawców, językoznawców czy antropologów, przedstawicieli wielu polskich uczelni, znalazły się m.in. takie perełki jak: "Poeta i panny. Antoni Edward Odyniec w Rabce", "Wakacje Henrysia – rabczańska powiastka Heleny Darowskiej z 1877 r.", "Adres: Rabka Zdrój. Jarosław Iwaszkiewicz w Rabce", "Po zdrowie. Zofia Żurakowska i Halina Poświatowska w Rabce" czy "Rabczańskie ślady w biografii Kornela Makuszyńskiego".

Konferencja potrwa do soboty. Patronat honorowy objęli nad nią prof. Kazimierz Karolczak - rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło.

Wymiernym efektem konferencji będzie monografia, w której znajdą się wszystkie wygłoszone podczas obu dni wykłady.

r/ zdjęcia Piotr Kuczaj
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl