02.06.2017, 19:01 | czytano: 1065

"Na Was zawsze można liczyć!". Książka o związkach nauczania Jana Pawła II z Zakopanem

Z okazji jubileuszu 20-lecia wizyty świętego Jana Pawła II ukazała się specjalna publikacja zatytułowana "Na Was zawsze można liczyć! Nauczanie pasterskie arcybiskupa Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II w Zakopanem".
Jej promocja odbędzie się 4 czerwca o godz. 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41. Towarzyszyć jej będą wspomnienia wizyty Jana Pawła II w Zakopanem, o których opowiedzą ks. Infułat Stanisław Olszówka, Adam Bachleda-Curuś, Piotr Bąk, Krzysztof Owczarek, Maria Mateja-Torbiarz i Elżbieta Chodurska
.
Autorem wprowadzenia i opracowania tekstów kazań jest ks. prof. Kazimierz Panuś, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz prezes Polskiego Towarzystwa Teologicznego. W skład redakcji weszli Grzegorz Cisło, Marek Stanisław Fryźlewicz i Agata Jandura.
Ideą publikacji jest pokazanie związków Karola Wojtyły jako księdza, biskupa i kardynała, a następnie najwyższego zwierzchnika Kościoła Katolickiego z Zakopanem, właśnie poprzez nauczanie pasterskie. Miasto zostało w sposób szczególny naznaczone Jego obecnością, co odzwierciedliło się także w głoszonych kazaniach i przemówieniach.

Karol Wojtyła przyjeżdżał tu wielokrotnie łącząc pracę duszpasterską i wypoczynek. Umiłował zarówno piękną tatrzańską przyrodę, góralską kulturę i tradycję, a przede wszystkim lud naszej podhalańskiej ziemi. Jako Papież gościł zakopiańczyków w Watykanie na licznych audiencjach i spotkaniach opłatkowych. Przy okazji pielgrzymek do Polski zawsze pamiętał o swoich ukochanych Tatrach i mieszkających u ich podnóża góralach. Wiele miejsc, klasztorów, kościołów i górskich ścieżek nosi tu ślady Jego obecności. Z opracowanego przez ks. Adama Bonieckiego kalendarium życia Karola Wojtyły wynika, że w ciągu 20 lat swojej posługi jako biskup, arcybiskup i kardynał odwiedził Zakopane ponad 60 razy, choć największym i najbardziej znamiennym wydarzeniem była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II podczas podróży apostolskiej do Polski w 1997r.

- Jego słowa zawsze dawały nam wiarę i nadzieję w trudnych chwilach, a także radę i pomoc, by nasze życie uczynić lepszym, a serca wypełnić miłością do Boga i ludzi, zgodnie z wezwaniem „Sursum corda!”. Wskazując na krzyż na Giewoncie, u stóp którego żyjemy, pokazał nam, że w nim jest nasza siła. Bogactwo otrzymanych od Świętego Jana Pawła II darów jest dla nas zobowiązaniem, by ciągle wsłuchiwać się w Jego nauczanie, kierować się nim na co dzień i przekazywać je kolejnym pokoleniom. Ponieważ szczególnie bliskie są nam słowa, które padły na naszej zakopiańskiej ziemi lub nawiązują do Zakopanego i Podhala, podjęliśmy jako miasto inicjatywę zebrania ich w jednej jubileuszowej księdze – pisze we wstępie książki burmistrz Leszek Dorula.

- Nauczanie pasterskie kardynała Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II skierowane do mieszkańców Zakopanego jest niezwykle bogate zarówno w formie jak i w treści. Mimo upływu lat wiele z tych tekstów wciąż wzrusza i stanowi słuszny powód do dumy. Nie wolno jednak zapominać, że w słowach świętego papieża zawarte jest także zobowiązanie do prowadzenia życia religijnego i moralnego na wysokim poziomie. Tytuł tej publikacji utrwala jedno z takich pięknych stwierdzeń papieskich: „Na was zawsze można liczyć!”. Niech te słowa św. Jana Pawła stale towarzyszą mieszkańcom Zakopanego i inspirują ich do szlachetnego życia – czytamy z kolei we wprowadzeniu autorstwa ks. prof. Kazimierza Panusia.
Książkę w wersji elektronicznej po promocji będzie można pobrać na stronie www.zakopane.eu.

Źródło: Urząd Miasta Zakopane, oprac.r/
zobacz także
komentarze
BR03.06.2017, 11:13
opublikujcie związki Torunia z finansjerą miłościwie nam panujących misików i ich lubisiów.
A02.06.2017, 20:24
Kiedy książka o ukrywaniu pedofili, majtkach wśród kleru bo widocznie na Podhalu można spokojne to puścić w niepamięć
Zobacz pełną wersję podhale24.pl