12.06.2017, 13:54 | czytano: 1514

Książka "Na Giewont się patrzy" nagrodzona na Festiwalu Literatury dla Dzieci

Komiks "Kościsko" Karola „KaeRela” Kalinowskiego (Kultura Gniewu) zdobył Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016. Nagroda Czytelników przypadła Barbarze Caillot-Dubus i Aleksandrze Karkowskiej za "Na Giewont się patrzy" (Oficyna Wydawnicza Oryginały).
"Kościsko, to wciągający komiks, który straszy tam gdzie straszyć powinien i śmieszy tam gdzie ma być zabawnie. Traktuje czytelnika poważnie, nie poucza, a jednak jest to mądra książką o ważnych rzeczach, którą czytać mogą i mali i duzi – podkreślił w laudacji Szymon Kloska, członek Kapituły Konkursu.
Karol „KaeRel” Kalinowski odebrał statuetkę Ferdynanda Wspaniałego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych z rąk wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga.

Czytelnicy zadecydowali, że Nagroda Czytelników im. Ferdynanda Wspaniałego trafi do rąk Barbary Caillot-Dubus i Aleksandry Karkowskiej za książkę "Na Giewont się patrzy". Wręczająca nagrodę Agnieszka Karp-Szymańska przyznała, że przewaga głosów była miażdżąca.

Autorki pokazały, jak wyglądało codzienne życie górali pod Giewontem. Rozmówcy opowiadają o swoim dzieciństwie i życiu codziennym, wspominają czytanie przy świetle lampy naftowej, dom składający się z białej i czarnej izby, darcie pierza, a także tragiczne dzieje wojenne. Ich historie przeplecione zostały w książce starymi zdjęciami z rodzinnych albumów i współczesnymi portretami rozmówców.

Patroni publikacji to Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Związek Podhalan w Polsce, GMINA Kościelisko, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko, Zakopane.pl
Niedzielna Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego oraz towarzyszący jej koncert Budyń Julka Tuwima w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” były ostatnimi wydarzeniami Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 w Krakowie i ostatnimi wydarzeniami jego wiosennej edycji. Jesienna odsłona już w październiku w Poznaniu.

Nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci towarzyszy Festiwalowi Literatury dla Dzieci od początku jego istnienia, ale w 2017 roku zmieniła formułę. Od tego roku nosi imię Ferdynanda Wspaniałego. Jej fundatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. O jej przyznaniu decyduje Kapituła Konkursu w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Małgorzata Węgrzecka raz Rada Programowa Festiwalu, czyli Łukasz Dębski, Agnieszka Karp-Szymańska i Szymon Kloska. Natomiast laureat Nagrody Czytelników im. Ferdynanda Wspaniałego wybierany jest w głosowaniu internetowym.

mat. prasowy,opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl