15.06.2017, 20:02 | czytano: 3059

Uroczystości Bożego Ciała w Szczawnicy (zdjęcia)

Wierni uczestniczący w procesji Bożego Ciała zabierali ze sobą gałązki brzozowe z drzewek przyozdabiających ołtarze. Gałązki te mają właściwości uzdrawiające i ochronne np. przed piorunami – wkłada się je w domach za świętymi obrazami lub za framugami drzwi.
W kościele katolickim obchodzona była w czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Ulicami wielu miast przeszły procesje. W Szczawnicy również pielęgnowana jest ta piękna chrześcijańska tradycja.
Uroczystości rozpoczęła msza św. prymicyjna księdza Łukasza Serafina, który w miejscowej parafii miał praktyki diakońskie. Nowo wyświęconego księdza uroczyście powitali: przedszkolaki, członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza oraz Związek Podhalan. Liturgię oprócz księdza Łukasza sprawował proboszcz miejscowej parafii ks. Tomasz Kudroń.

Po mszy parafianie przeszli w procesji ulicami Szczawnicy. Poszczególne grupy parafialne niosły feretrony, chłopcy ubrani po góralsku dzwonili dzwoneczkami, natomiast dziewczynki sypały kwiatki przed Najświętszym Sakramentem. W procesji uczestniczyły również poczty sztandarowe szczawnickich instytucji, siostry zakonne, dzieci pierwszokomunijne, mieszkańcy uzdrowiska oraz turyści.

Po drodze procesja zatrzymywała się przy czterech ołtarzach, które znajdowały się przy: Willi Perła, Willi Szwajcarka, kaplicy w Parku Dolnym oraz kościele parafialnym. Przygotowali je: niepełnosprawni wraz z opiekunami, Związek Podhalan, Caritas oraz Róże Różańcowe. Oprawę muzyczną zarówno mszy św., jak i procesji zapewniła orkiestra dęta i miejscowy organista.

Na zakończenie ksiądz proboszcz podziękował wszystkim, którzy pomogli w organizacji uroczystej procesji.

Weronika Błażusiak, fot. Joanna Dziubińska
zobacz także
komentarze
Stara drewutnia16.06.2017, 16:41
Ja myślałam, ż najlepsze są gromnice przeciw wyładawaniom atmosferycznym.
genek16.06.2017, 01:32
Człeku pseudowykształcony - to sprawy wiary a nie nauki. A skoroś taki wykształcony to przedstaw badania, że tak nie jest.
człek wyształcony15.06.2017, 22:12
"Gałązki te mają właściwości uzdrawiające i ochronne np. przed piorunami " - zostało to potwierdzone badaniami naukowymi lub w jakikolwiek inny naukowy sposób? Czy to tez jest ludowy zabobon? autorka chyba powinna umieć oddzielić fikcje od rzeczywistości na litość Boską!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl