20.06.2017, 14:50 | czytano: 2882

Prof. Andrzej Waksmundzki patronem Szkoły Podstawowej w Ostrowsku (zdjęcia)

Urodzony w Waksmundzie, a związany z Ostrowskiem wybitny chemik, nauczyciel akademicki i naukowiec Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a także działacz Związku Podhalan i więzień Auschwitz, został patronem Szkoły Podstawowej w Ostrowsku.
Uroczystość nadania szkole imienia i poświęcenia sztandaru rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ksiądz prałat Mieczysław Łukaszczyk. Po eucharystii, na której został poświęcony sztandar szkoły wszyscy udali się do szkoły, w której miały miejsce dalsze uroczystości.
- „W życiu nie chodzi o to, żeby było jakoś. W życiu chodzi o jakość” powiedział ks. Kaczkowski. A profesor Andrzej Waksmundzki swoim życiem udowodnił prawdziwość tych słów – mówiła dyrektor szkoły Anna Paździor. - Szkoła jest miejscem kształcenia dzieci, miejscem odkrywania i rozwijania zdolności i talentów. Pomaga też rodzicom w wychowaniu, w którym ważną rolę odgrywają autorytety. Są nimi najpierw rodzice, rodzeństwo i rodzina, potem rówieśnicy, nauczyciele, bohaterowie literatury, liderzy sportu i inni. Szkoła pomaga uczniom w poszukiwaniu wzorców lub te wzorce wskazuje. Taką rolę spełnia m.in. patron szkoły, osoba godna naśladowania dzięki postawie, życiowym pasjom, osiągnięciom – dodała.

Wśród gości obecnych na uroczystości obecni byli między innymi: wójt Jan Smarduch, ks. Jan Jakubiec, ks. Stanisław Barcik, ks. Władysław Zarębczan z Rzymu, córka patrona prof. Monika Waksmundzka-Hajnos z mężem, Agnieszka i Marcin Stolarzowie z rodziną iAgnieszka Mierzwińska-Hajnos z rodziną.

Uchwałę Rady Gminy o nadaniu szkole imienia odczytał przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ Wiesław Parzygnat. Rodzice - fundatorzy sztandaru - przekazali go dyrektorowi szkoły „jako symbol tradycji patriotycznych i szacunku dla człowieka”.

Po przekazaniu sztandaru uczniom, nauczycielka szkoły w Ostrowsku Teresa Gromada przedstawiła patrona szkoły, a uczniowie złożyli ślubowanie.
Następnie głos zabrali m.in. prof. dr hab. Monika Waksmundzka-Hajnos, uczeń patrona z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab., dr h. c. mult. Bogusław Buszewski, dziekan Wydziału Chemii UMCS prof. dr hab. Anna Deryło-Marczewska i prof. dr hab. Ryszard Kocjan z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Refleksjami o patronie podzielili się Wanda Szado-Kudasikowa, Teresa Antolec, Jakub Baraniak, ks. Mieczysław Łukaszczyk, Monika Waksmundzka-Hajnos oraz Marian Tischner.
Zwieńczeniem uroczystości było premierowe wykonanie hymnu szkoły. Słowa hymnu zostały napisane przez nowotarską poetkę Wandę Szado-Kudasikową, a muzykę skomponowała Sylwia Basta, multiinstrumentalistka z Waksmunda.

Źródło: materiały szkolne, oprac. r/
zobacz także
komentarze
zygfryd22.06.2017, 09:22
@nn:
Ja też wiem ale to fakt. Faktem jest również i to,że Marie Curie Skłodowska reprezentuje na liście laureatów nagrody Nobla po pierwsze rolę kobiet w postępie ludzkości (jest pierwszą kobietą laureatem Nobla), a po drugie dorobek naukowy i cywilizacyjny Francji. Gdybyście w Szwecji albo we Francji zapytali dlaczego nie chcą uważać jej za Polkę, to odpowiedzą Wam pytaniem: czy gdyby Maria Skłodowska została na terenach polskich, to czy osiągnęłaby w nauce to co osiągnęła dzięki dorobkowi naukowemu Francji? Na pewno nie, przy czym ówczesne zacofanie Polski dziedziczymy pokoleniowo po dziś dzień, ale co się dziwić jeśli po polskich szkołach AD 2017 jest ciągle dwa razy więcej lekcji religii aniżeli fizyki - to jest też fakt, i to jakże smutny!
Jo23lata21.06.2017, 07:29
brawo dla Ostrowska, nareszcie doceniamy ludzi z miejsc w których się urodzili lub pochodzili.
nn21.06.2017, 00:24
masz rację Maria Skłodowska Curie, ale Uniwersytet nazywa się UMCS czyli Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej ( nie wiem dlaczego ale to fakt).
e220.06.2017, 21:33
Brawo Ostrowsko! Swój i znany Patron!
Gumlas20.06.2017, 20:22
O to się chyba Waksmund spóźnił z imieniem. A właśnie tam pasowałoby najbardziej, żadnych kontrowersji i podziałów.
brawo Wy20.06.2017, 20:09
Brawo Ostrowsko :)
nie poszliście drogą smolenską
uhonorowaliście swojego, naszego góralskiego wybitnego naukowca
lysy20.06.2017, 17:22
Ostrowsko się wyłamało bo większość szkół to święći.
damian20.06.2017, 15:25
Bardzo zacna postać. Ten Związek Podhalan mnie osobiście wadzi ,ale poza tym. Jak najbardziej popieram kandydaturę.
błond Dżejms błond20.06.2017, 15:17
Maria Skłodowska Curie ------> poprawnie ;)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl