27.06.2017, 18:18 | czytano: 3736

Referendum w sprawie przebiegu obwodnicy. Mieszkańcy przekonali radnych. Ale czy to ma sens?

Rada Gminy Czarny Dunajec zgodziła się przeprowadzić referendum w sprawie przebiegu obwodnicy Chochołowa. Mieszkańcy nie potrafią się dogadać, którędy powinna poprowadzić droga omijająca wieś -zachodnią czy wschodnią stroną.
Obwodnica ma wyprowadzić ruch samochodowy z centrum miejscowości i uchronić zabytkowe, góralskie zagrody, wpisane na listę światowego dziedzictw UNESCO, przed dalszym niszczeniem.
Za zrealizowanie inwestycji wziął się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, ale sprawa stanęła w miejscu, bo od dłuższego czasu mieszkańcy nie mogą się między sobą dogadać, który z zaproponowanych wariantów wybrać. Sytuację dodatkowo komplikuje stanowisko mieszkańców sąsiedniej Koniówki, którzy są przeciwko wariantom zachodnim. Ale i w samym Chochołowie jest głęboki podział w tej sprawie - część mieszkańców chce obwodnicy po zachodniej, część po wschodniej stroni wsi.

Ostateczną odpowiedź mogłoby dać referendum, w którym mieszkańcy jednoznacznie wskazaliby, który wariant wybierają. Na jego przeprowadzenie zgodzili się podczas wtorkowej sesji radni gminy. - Jeśli nie będzie żadnych przeszkód prawnych, to referendum zostanie przeprowadzone - poinformował przewodniczący Stanisław Gonciarczyk po wysłuchaniu głosów radnych i oficjalnym wniosku, jaki złożył w tej sprawie radny Tadeusz Czepiel. - Trzeba zakończyć temat, bo to już trwa za długo. Sprawa dzieli ludzi, jest konflikt za konfliktem, niech się to w końcu rozstrzygnie - stwierdził radny Kazimierz Dzielski, były wójt Czarnego Dunajca.

- Chcemy sprawiedliwej decyzji, podjętej bez krzykaczy, w tajnym głosowaniu, w którym każdy będzie mógł się wypowiedzieć - mówili mieszkańcy na sesji.

Sceptycznie do propozycji mieszkańców odnoszą się jednak urzędnicy. - Niezależni którędy pobiegnie obwodnica, zawsze będzie kolidować z czyimiś terenami, inwestycyjnymi czy prywatnymi. Zawsze ktoś będzie niezadowolony - przestrzegał sekretarz gminy Michał Jarończyk. Zastanawiał się również, czy w referendum weźmie udział reprezentatywna liczba mieszkańców, skoro na zebrania wiejskie dotyczące obwodnicy przychodzi ich niewielu. - Czy to coś da? A jeżeli wynik będzie na waszą niekorzyść, na przekład 51% do 49% - zapytał obecnych na sali obrad mieszkańców. - Czy wtedy mimo to go zaakceptujecie?

- Nie - usłyszał w odpowiedzi.
- No właśnie. Zawsze będzie ktoś niezadowolony - stwierdził sekretarz.

Rezolucję w tej sprawie ma również podjąć Rada Gminy Czarny Dunajec. Część radnych jest zdania, że są wybierani po to, żeby podejmować trudne decyzje i skoro mieszańcy nie mogą się dogadać, władza powinna wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć ją za nich, nawet wbrew części mieszkańców. Kłótnie i brak zgodą mogą doprowadzić do tego, że zarząd dróg wycofa się z budowy obwodnicy.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
parafianka28.06.2017, 22:00
Chochołowion ma rację ...w miejscu gdzie nie byłoby problemu z obwodnicą powstanie skocznia...która uratuje d...pę lokalnego zadłużonego biznesmena ...a co do sołtysa Chochołowa to Przystac ma rację nic a nic ten sołtys nie robi dla wsi ale całą blokadą obwodnicy jest Koniówka czyli wesołe miasteczko ...nie bo nie
przystac28.06.2017, 14:21
To jest miedzy innymi wina Sołtysa i zarazem radnego Chochołowa. Zamiast wziąć projekt koncepcji pod pachę , iść od domu do domu i tłumaczyć ludziom , to zajmuje się plotkami , bojkami . Jest pupilkiem Wójta to niech obydwaj ten problem rozwiążą. Przez lata tylko się ślizgali i myśleli , że tak łatwo pójdzie. Za rok wybory i pójdziecie w pole. Kaziu bedzie mioł więcej czasu na polowacke , a Józek se odpocnie na starość.
ciemnodunajczanin28.06.2017, 10:31
@baciok@
..."Wójt Gminy byłby sędzią na tym meczu"
Zwariowałeś?/.../
Odnosząc się do meritum sprawy nie dogodzisz wszystkim. Jak dla mnie. Powinna wygrać wersja najtańsza w realizacji i najmniej ingerujacą w krajobraz bo on jest tu cenną rzeczą oprócz zabudowy historycznej Chochołowa. Jednak sporo ludzi widzi tylko czubek swojego nosa i ma to w 4 literach liczą sie za to tylko dutki.
baciok@28.06.2017, 08:56
Do nick pio. Miałem to samo napisać. Ale dodałbym, że osobiście może niech rozstrzygnie jakiś mecz wschodniej i zachodniej strony. Wójt Gminy byłby sędzią na tym meczu. Znam takie problemy, każdy by chciał drogi ale nie po swoim, najlepiej chyba korytarzem powietrznym.
kierowca bombowca27.06.2017, 23:35
Do Jendrek. Nie dość, że jest potrzeba obwodnicy, to na kierunku Jabłonka - Nowy Sącz potrzebny jest 3 pas.
pio27.06.2017, 22:40
Ja był ich prosto pogodził, jedną nitkę po wschodniej a drugą po zachodniej
stasek27.06.2017, 22:31
górale nigdy sie nie dogadają !! tylko dutki sie liczą ! po mojej ojcowiźnie nie będziecie jeżdzić nie bo nie !!!
Jendrek27.06.2017, 22:27
A gdzie obwodnica od Nowego Targu w kierunku Jabłonki. Po zamknięciu przejścia granicznego dla TIR-ów na Łysej Polanie cały ruch tranzytowy z kierunku Nowego Sącza skierował się na Chyżne. Przecież na tej drodze jest ze trzy razy większy ruch niż na drodze Rabka-Zakopane! Dlaczego nikt z Radnych o tym nie myśli? Może mają w tym jakiś interes?
Chochołowion27.06.2017, 18:41
"Część radnych jest zdania, że są wybierani po to, żeby podejmować trudne decyzje i skoro mieszańcy nie mogą się dogadać...." Przecież już było dogadane ale na terenach gdzie miała być obwodnica powstanie skocznia która ma uratować lokalnego biznesmena któremu grozi bankructwo...Dlatego powstała druga koncepcja... Jako Chochołowian żądam referendum( mam pole po obu stronach) i zobaczymy co sądzą ludzie!!! Bo z tego co wiem to temu jest afera bo kilka osób wyczuło na tym interes życia
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl