10.07.2017, 09:30 | czytano: 2765

Andrzej Skupień na zjeździe Związku Podhalan: "Zadajemy sobie pytanie, czy Podhale jest najważniejsze?"

Fot. Michał Adamowski
Po dwudniowych obradach górale zakończyli swój 48 Zjazd Związku Podhalan. W trakcie obrad wybrali swojego nowego prezesa. Został nim ponownie Andrzej Skupień. Wprowadzono też zmiany w statucie związku.
W trakcie wyborów kontrkandydatem Andrzeja Skupnia z Poronina , który pełnił swoją funkcje przez ostatnie trzy lata był Władysław Motyka z Milówki.
Wybrano też skład nowej komisji rewizyjnej i sądu koleżeńskiego. Ich ślubowanie przyjął kapelan główny Związku Podhalan ks. Władysław Zązel.

Prezes Andrzej Skupień w swoim wystąpieniu przypomniał, że podczas jego nowej kadencji górali w całej Polsce czekają trzy ważne wydarzenia.- Przyznam, że kierować tak dużą organizacją nie jest łatwo – mówił w swoim wystąpieniu prezes Skupień. – Zadajemy sobie pytanie, czy to Podhale jest najważniejsze w związku, czy te oddziały, jak my to mówimy na skraju nie trzeba bardziej doceniać. Trzeba to jednak wszystko pogodzić. Chociażby taką sprawę jak zagospodarować ten budynek , w którym jesteśmy, naszą siedzibę w Ludźmierzu. Najważniejsze jest jednak, żeby o tym mówić i dogadywać się, tak jak się dzieje podczas zjazdów. I my to robimy, chociaż każdy może mieć inne zdanie, w jakimś temacie.

- Musimy się szczególnie przygotować do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 100-lecia powstania Związku Podhalan. W 2020 roku minie 100 lat od zwycięstwa nad bolszewikami i powrotu do Polski Spisza i Orawy – przypomniał.

Gośćmi ostatniego dnia zjazdu, oprócz marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy, byli tez posłowie: Anna Paluch, Edward Siarka, Jan Duda i Arkadiusz Mularczyk.

Marszałek Krupa pogratulował wyboru Andrzejowi Skupniowi. Zaznaczył jednocześnie, że związek górali z ojczystą ziemią, kulturą, tradycją buduje właśnie ich tożsamość.
- Nigdzie tak, jak na Podhalu nie widać więzi pomiędzy codziennym życiem, a tradycją. To właśnie tworzy regionalizm, z którego Małopolska się szczyci – mówił Krupa.

W tym roku tytuł honorowego prezesa Związku Podhalan otrzymał Stanisław Kowalczyk z Łopusznej.

js/ zdjęcia Michał Adamowski
zobacz także
komentarze
podhalanak11.07.2017, 10:09
2017
Oczywiście ze znam, i dlatego przywołuje aby nie wszędzie było nazwa "związek podhalan" zjazd podhalan" itd, lecz jak przytoczyłaś ZWIĄZEK GÓRALI, wrócić do pierwotnej nazwy lub podobnie, bo co to znaczy np "Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich" chodzi o nazewnictwo, o określenie nie mieszajmy kultur,podhale to podhale, orawa to orawa, a spis to spis, lachy to lachy itd.Tylko tyle bo ogolnie jestem zadowolona, i super ze górale z całej polski i poza granicami się łaczą, życze wszystkiego najlepszego i łączmy soię wszyscy bo Polska jest pieknym i bogatym krajem kulturowym.
>((10.07.2017, 19:15
Na pierwszy zdjęciu PiS na drugim zdjęciu POPiS.
emeryt10.07.2017, 18:55
to zdjęcie z telefonem przy uchu jest nie na miejscu - prezesie pomyśl czasem ,jak to mówią myślenie nie boli .
201710.07.2017, 17:49
podhalanka
Historia się kłania. W 1919 roku na IV Zjeździe Związku Górali w Nowym Targu powołano do życia Związek Podhalan, który poszerzył zakres działalności Związku Górali i objął także terytorium powiatów nowosądeckiego, limanowskiego i żywieckiego
BARTUŚ10.07.2017, 11:00
To, niby,co ma być ważniejsze, niż Podhale ?!!
?10.07.2017, 09:59
Związek Podhalan a oddziały ma nawet na Żywiecczyźnie. Czy Panowie nie wiedzą gdzie są granice Podhala?
STAŚ10.07.2017, 09:56
A, Górol, zostanie Górolem !
podhalanka10.07.2017, 09:48
Ja uważam że ta organizacja nie powinna się nazywać związek Podhalan, tylko związek górali, albo Polscy górale, i z tą d odział podhalan, orawy, zagórzan, łacka, lachy żywca, itd, i itd, przecież nie mieszajmy kultur podhale to podhale, wiec myślę ze powinni przede wszystkim popracować nad nazwą, bo sie rozrasta owa organizacja.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl