16.07.2017, 15:40 | czytano: 3490

Tajgołka ma nowego właściciela. TPN utworzy tam ośrodek edukacyjny

tajgolka.pl
TPN nabył w drodze pierwokupu nieruchomość na Polanie Lichajówki (tzw. Tajgołkę). Zakup został sfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Własnością Skarbu Państwa stały się trzy działki, a wraz z nimi znajdujące się na nich zabudowania.
- W Tajgołce powstanie modelowy ośrodek edukacyjny - zapowiadają przedstawiciele Tatrzańskiego Paru Narodowego. - W ubiegłym roku opracowaliśmy koncepcję sieci centrów edukacyjnych, w której zakładamy stworzenie dużych ośrodków w licznie odwiedzanych lokalizacjach w parku, np. na Palenicy Białczańskiej czy w Kirach. Ich główne zadanie to informacja i edukacja skierowana do turystów wchodzących na szlaki. Poza nimi planujemy stworzenie obiektów edukacyjnych położonych w miejscowościach sąsiadujących z TPN, w lokalizacjach, które nie kolidują z masowym ruchem turystycznym. Będą one tworzone głównie z myślą o mieszkańcach Podhala i turystach, którzy korzystają z okolicznych kwater - tłumaczą.
Po zakupie Tajgołki możliwe będzie utworzenie pierwszego ośrodka edukacyjnego TPN w gminie Poronin. Jego zadaniem będzie prowadzenie zajęć dla uczniów podhalańskich szkół w ramach programu „Bliżej Tatr”. Obecnie w programie biorą udział przedszkola i klasy 1–6 szkół podstawowych powiatu tatrzańskiego. Do programu włączeni będą uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz szkół średnich. W Tajgołce z zajęć skorzystają również uczniowie odwiedzający nasz region, zakwaterowani w sąsiednich miejscowościach, nauczyciele, przewodnicy, kwaterodawcy, wolontariusze.

Będą organizowane spotkania z różnymi grupami, które mają wpływ na kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa. "Za tymi pomysłami przemawia otoczenie przyrodnicze ośrodka (sąsiedztwo potoku, polany i lasu, możliwość obserwacji przyrody przez cały rok – krokusy wiosną, wypas na polanie, tropy zwierząt cały rok), gotowa już infrastruktura (połączenie szlakiem turystycznym z Murzasichlem) oraz baza noclegowa, pozwalająca zakwaterować grupy zapraszane na szkolenia" - informuje TPN w opublikowanym komunikacie.

Wkrótce powołana ma zostać grupa ekspertów, w jej skład wejdą m.in. specjaliści z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Programy mają angażować uczestników w proste badania naukowe i obserwacje przyrodnicze.

opr.s/
zobacz także
komentarze
elbrujo06.05.2018, 15:01
Prawo pierwokupu - czyli tpn JANOSIK
to ja17.07.2017, 13:54
a ile to nas wszystkich kosztowało, bo w końcu park utrzymuje się z naszej kasy? jedyne 5 milionów złotych!!!!
Jo23lata17.07.2017, 08:10
Dom wczasowy dla urzędasów z Warszawki?
Stasek16.07.2017, 23:32
A kwatery zostaną użyczone "wyższym" urzędnikom z Warszawy na darmowe wczasy......
STAŚ16.07.2017, 21:33
Edukacja, to piękna sprawa. Takie będą Rzeczypospolite,jakie, ich młodzieży chowanie !
Zobacz pełną wersję podhale24.pl