23.07.2017, 19:49 | czytano: 4131

Młodzi pomocnicy bacy (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
Do niedawna zawód honielnika na Podhalu był bardzo popularny podczas wakacji. Młodzi chłopcy podczas letniej przerwy w nauce zatrudniali się na bacówce i pomagali przy pracy. Obecnie w pracy na bacówce pomagają juhasi, lecz aby tradycja była kultywowana, podczas Poroniańskiego Lata młodzi chłopcy pasowani są na honielnikow.
Tego roku o tytuł ubiegało się 6 młodzieńców. Krzysztof Łukaszczyk z zespołu Młode Bartusie, Kamil Tatar i Jan Skowyra z zespołu Małe Regle, Łukasz Polak z zespołu Harnasie, Dominik Beneš ze Słowackiego zespołu Folklórna skupiona Vikartovčan oraz Maksymilian Wierciak z zespołu Hamernik.
Zanim jednak chłopców pasowano na honielników zostali oni poddani próbom, czy się nadają. Młodzieńcy musieli pokazać, że umieją gwizdać, śpiewać oraz tańczyć po góralsku. Sprawdzono także wiedzę przyszłych honielników, czy znają się na swojej pracy.

- Konkurs do łatwych nie należał - zaznaczył Robert Chowaniec, prezes Związku Podhalan o/Poronin. - Wiedzy tej można było szukać w internecie, jednak nie wszystko tam jest. Najłatwiej było udać się do bacy i u źródła dowiedzieć się wszystkiego - dodaje prezes.

Ostatecznie wszyscy chłopcy przeszli próbę i otrzymali honorowy tytuł honielnika.

tekst i zdj. Marcin Szkodziński
zobacz także
komentarze
Miejscowy m24.07.2017, 20:43
Dobrze że próbuje się zaszczepić u młodych takie zwyczaje,kiedyś to była norma a dziś mało kto wie co to honielnik... @ Partyzant nie bidol o 50zł,z resztą wiadomo kim byli partyzanci,szli do sopy jak po swoje.Po wypowiedzi sądze że lepiej znasz fb niż region...
D.K.24.07.2017, 19:54
Brawo dla honielnikow! Tradycje naszych ojców trzeba kultywować, a nie świętować walentynki i halolyny. Piękne, naturalne kobiety-góralki, a nie sztuczne mumie z przyklejanymi rzęsami i pazurami
Baca24.07.2017, 11:54
Oby nie poszli na studia,zaczęli ,,juhasić,,.Robić coś pożytecznego.
zar24.07.2017, 08:37
Dobrze partyzant napisane nic dodać nic ująć
Partyzant23.07.2017, 22:49
Ej bodej ta bodej....Pic na wodę,fotomontaż....Czego to nie robi sie dla cepra i 50zł....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl