27.07.2017, 17:55 | czytano: 3486

Do gminy Czarny Dunajec przyjechał wicemarszałek z ponad czteromilionową dotacją

Regina Korczak-Watycha
10 budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Czarny Dunajec, w tym 7 szkół, 1 przedszkole i 2 remizy, wkrótce przejdą gruntowną termomodernizację. Zakres prac obejmuje docieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej i centralnego ogrzewania.
Umowę na dofinansowanie obiektów podpisana została przez wicemarszałka Małopolski Stanisława Sorysa, wójta gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza i skarbnik Stanisławę Pilch, w czwartek w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec.
Dzięki przeprowadzonej modernizacji budynki nie tylko będą bardziej estetyczne i cieplejsze, ale także bardziej ekologiczne. Docieplone zostaną ściany i dachy, a wymienione zostaną okna i centralne ogrzewanie, co realnie przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

W gminie Czarny Dunajec gruntowny remont przejdą: przedszkole w Czarnym Dunajcu, szkoły podstawowe w Podczerwonem, Cichem, Starem Bystrem oraz w Dziale, gimnazjum w Załucznem oraz zespoły szkół w Cichem i Piekielniku. Modernizacja czeka także remizy ochotniczych straży pożarnych w Czarnym Dunajcu i Chochołowie.

Całkowita wartość projektu wyniesie 6,74 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to 3,93 mln zł. Wszystkie budynki zostaną oddane do użytku za nieco ponad rok – planowany termin zakończenia prac to październik 2018 r.

Podczas spotkania obecni byli także przedstawiciele gminy Biały Dunajec Andrzej Jacek Nowak i skarbnik Dunajec Anna Wędziarz, którzy podpisali umowę na dofinansowanie budynku Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Gliczarowie Górnym. Budynek ten zostanie m.in. wyposażony w nowoczesny piec, który pozwoli na obniżenie emisji pyłów PM10 i PM2.5,a także emisji CO2 o 99 proc. Modernizacja poniesie za sobą także konkretne oszczędności finansowe – przewidziano, że po remoncie można liczyć aż na oszczędność energii rzędu 88,35 proc., co niewątpliwie wpłynie na zmniejszenie kosztów ogrzewania, zwłaszcza w zimie.
Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Źródło: Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu, oprac. r/
zobacz także
komentarze
test01.08.2017, 11:37
A co z budynkiem starej podstawówki w Czarnym Dunajcu ? Bo jak na razie to stoi i niszczeje.
steve29.07.2017, 21:53
Niezbyt dokładnie przeczytałem tekst, pardon, przepraszam. Następnym razem muszę lepiej się wczytywać w merytoryczną zawartość, żeby podobnych błędów nie popełniać.
mądry29.07.2017, 08:00
Steve jakieś głupoty piszesz. Przecież i jedni i drudzy dostali dotacje w wysokości o jaką wnioskowali. Spotkanie było w ustalonym przez zainteresowanych miejscu.
steve28.07.2017, 19:54
@baciok:
Mnie również żenują tego typu żałosne popisy a la dobry wujek: wszyscy ludzie w Czarnym Dunajcu dobrzy więc dać im dotację, a wszyscy ludzie w Białym Dunajcu źli, be niedobrzy, więc dotacji wicemarszałek im nie przywiezie. Ciekawe zjawisko socjologiczne: władza znalazła się o ładnych parę faz rozwojowych za społeczeństwem, które jest postindustrialne, demokratyczne i modernistyczne (głosujcie dalej na ludzi którzy nosa ze swojej wioski nie wystawili to będziecie mieć dalej w 21 wieku tego typu popisy dobrowujkowstwa rodem z PRL-u; ci ludzie innego świata nie znają jak tylko PRL, więc nie dziwcie się że właśnie tę epokę nam obecnie klonują - to jest cywilizacyjny regres, cofamy się).
baciok@27.07.2017, 19:41
Marszałek z PO jak dobry wujek. Propaganda w starym stylu. A do Pana wójta Biołego Dunajca Co Panie Wójcie robicie z mostkiem bo mnie już k.... łapie jak stoje w korku naprzeciw Urzędu Gminy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl