07.08.2017, 14:30 | czytano: 6221

Strażnicy miejscy zobaczyli przy piecu stertę plastikowych butelek gotowych do spalenia. Właściciel ukarany mandatem

Fot. Marcin Szkodziński
Problem śmieci spalanych w piecach powraca w Zakopanem każdej zimy. Okazuje się, że proceder spalania plastików odbywa się także latem, czego dowodzi ostatnia interwencja funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Zakopanem, którzy ujęli na gorącym uczynku właściciela obiektu.
– Jedno ze zgłoszeń dotyczyło niemal przemysłowego spalania plastiku – mówi Marek Trzaskoś, komendant Straży Miejskiej w Zakopanem.
Funkcjonariusze po wejściu do kotłowni zobaczyli przy piecu górę plastikowych butelek naszykowanych do spalenia. Oburzającym był dodatkowo fakt, że budynek, w którym spalano śmieci sąsiadował bezpośrednio z dużym pensjonatem, do którego na wakacyjną przerwę przyjechały dzieci.

Funkcjonariusze bez chwili wahania wystawili mandat właścicielowi obiektu. – Otrzymali oni najwyższy możliwy mandat w wysokości 500 zł – zaznacza Marek Trzaskoś. Wyższą karę, bo nawet do 5000 zł ma możliwość nałożyć sąd, gdyby właściciel obiektu nie zgodził się na przyjęcie mandatu. Komendant Straży Miejskiej zapowiedział jednak częstsze kontrole kotłowni tego budynku, aby mieć pewność, że spalanie śmieci już się więcej nie powtórzy.

Nie wszyscy właściciele skontrolowanych przez Straż Miejską obiektów zgodzili się przyjąć mandaty. Pobrane w trakcie kontroli próbki z pieców wykazały jednak, że były w nich spalane niedozwolone substancje i siedem spraw trafiło do sądu. Zapadły już dwa wyroki, w których uznano winę właścicieli obiektów i nałożono na nich kary finansowe. Kolejnych pięć spraw jest jeszcze w toku.

ms/
zobacz także
komentarze
kierowca09.08.2017, 23:02
Ja nie palę śmieci.Ale bez nakazu rewizji to bym poparpańców nie wpuścił za próg!Zwłaszcza straży miejskiej!!
Pet08.08.2017, 20:48
Gościa obciążyć za ten cały galimatias z opłatą. Upublicznić przynajmniej adres. I wysłać tego palacza na badania na obecność chorób spowodowanych paleniem śmieci.
duncan08.08.2017, 16:52
@ Kwadratura Koła:
Czyli że mamy te rzeczy dokładnie odwrotnie niż powinno być: to praca w bankowości i w finansach powinna być mało ciekawa, żmudna i nieatrakcyjna bo nieopłacalna, natomiast takie rzeczy jak produkcja biopaliwa z resztek wyrzucanego jedzenia, samochody z silnikami na akumulatory, recykling papieru - te rzeczy powinny przyciągać najlepszych w Polsce pracowników, tu powinniśmy być najlepsi na świecie, a nie w systemach bankowych. Praca w bankowości musi stać się na powrót zajęciem mało dochodowym i przez to mało atrakcyjnym, tak jak to zresztą zawsze przez wieki było.
czytelnik08.08.2017, 16:49
ciekawe na jakiej to ulicy. a kara smiesznie mala. smiechu warte. jak ma sie w tym kraju cos zmienic to tylko radykalnymi reformami. inaczej bedzie bimbanie. no ale coz, wychodza potem tacy i tupia po barierkach to macie dalej syf i mogile.
Seb08.08.2017, 16:14
Podobno właściciela ukarali też za gwałt, bo narzędzie gwałtu miał przy sobie ;) :D
Kwadratura Koła08.08.2017, 13:07
Żyjemy w przedziwnym kraju - z jednej strony jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów bankowości internetowej z drugiej "OBSZARY NIEMOŻNOŚCI" -rzeczy z którymi Polska w żaden sposób nie może sobie poradzić, chociaż wydają się wyjątkowo proste do opanowania - szczególnie, że w ościennych krajach nigdy nie było z nimi problemu. Od czasów zamierzchłej komuny do dzisiaj nie udało się rozwiązać prostej spawy, jaką jest skup opakowań szklanych, od jakiegoś czasu powiększony o skup/recykling opakowań plastikowych. W krajach ościennych takich problemów nigdy nie doświadczono (a propos polecam: Zdeněk Svěrák "Butelki zwrotne", to o Czechach). Drugim obszarem niemożności jest jedna opłata drogowa na wszystkie drogi - cud prostego rozwiązania jest dostępny wszędzie, tylko nie w Polsce. I kolejny to nierozwiązywalny problem abonamentu RTV.
duncan08.08.2017, 10:30
@ zdolne chłopy:
Ten cały system wywożenia śmieci jest nieprzemyślany i do bani. Zamiast jeździć i zbierać śmieci (kto go tam wie co ludzie wrzucili, albo sobie zapomną przyjechać albo nie, za tydzień znowu świątko we wtorek i następna perturbacja, itd.), powinni utworzyć jakieś centrum segregacji śmieci w każdej miejscowości i każdy przyniósłby tam swoje śmieci, gdzie byłby czytnik/czujnik i ze trzydzieści kontenerów na każdy jeden rodzaj śmiecia, plus oczywiście kamera i pracownik. Poza tym ponawiam pytanie: co się dzieje dalej z tymi prawidłowo wyrzucanymi śmieciami? Czy to prawda że ponad 95% śmieci w Polsce nie jest w ogóle recyklingowane, tak czy nie?
...08.08.2017, 10:20
@ zdolne chłopy
Oni w ogóle nic nie potrafią.
Jo08.08.2017, 09:04
To wszystko wina gości, którzy piją mineralną. Znam górala, który piec zmienił, żeby worek zgniecionych butelek na raz się zmieścił.
Dziabąg08.08.2017, 08:07
Czyli w Zakopanem ustalili 7 trucicieli. W NT słyszałem o jednym. Czyżbyśmy w NT mieli czystsze powietrze?
zdolne chłopy07.08.2017, 22:50
Aktywni strażnicy zakopiańscy niestety nie potrafią zdopingować firmę TESKO , by odebrała segregowane odpady z ulicy Kościeliskiej! . Mieszkańcy czekają na to OD CZWARTKU UBIEGŁEGO TYGODNIA . CO MAJĄ ROBIĆ? CHYBA ZACZNĄ NIMI PALIĆ W PIECACH , BO TEMPERATURA SPADŁA I ROBI SIĘ ZIMNO .
jo07.08.2017, 20:39
właśnie Duncan recycling oj recycling, w tym jest kasa
dunkan07.08.2017, 19:50
Dlaczego państwo polskie nic nie robi w tej sprawie, tylko nakłada przeciwskuteczne mandaty? Co robi Sejm że do tej pory drogą specjalnej ustawy prawnie nie zobowiązał producentów do umieszczania na opakowaniach kodów kreskowych z informacją do którego pojemnika należy dane opakowanie po żywności wrzucać? Dlaczego miasta i gminy wciąż nie mają prawnego obowiązku zorganizowania w dobrze dostępnym miejscu specjalnego centrum recyklingu z wieloma pojemnikami na różnego rodzaju odpady, przed wejściem do którego byłby specjalny czytnik, do którego można by wyrzucaną rzecz przyłożyć i wiedzieć do którego pojemnika powinno się daną rzecz wyrzucić? Wreszcie, co dzieje się dalej z tymi wszystkimi odpadami, bo mam uzasadnione przypuszczenia że ponad 90% śmieci w Polsce wcale nie jest recyklingowane. Co w tym kraju się robi z milionami ton śmieci?
jaa07.08.2017, 18:11
Wyjeżdżałem do Niemiec jeszcze w latach 90. Już wtedy prawie we wszystkich marketach wszelkie plastikowe butelki, nawet te z cienkiego plastiku, były zwrotne. Kupując np zgrzewkę wody mineralnej, płaciło się kaucję, co motywowało klienta do zwrotu butelek. Nie było z tym żadnego problemu, były kasy dwukierunkowe. Wchodząc na sklep, zwracało się po prostu stare butelki..
Jasiek07.08.2017, 17:03
Jak gość zapłacił, to albo jest tyle naiwny albo ma faktycznie coś na sumieniu. Zapłacić 500,00- i cicho sza a zapłacić 5.000,00- to różnica :o)
kolarzyk07.08.2017, 17:00
Bardzo dobrze! Szkoda że nie można nałożyć 5tys mandatu a sąd nie nakłada kar 50tys zło na takich imbecyli!
Eko07.08.2017, 16:46
W te wakacje będąc w Chorwacji każdy zakupiony napój wino,piwo, cola itp, niezależnie od tego czy jest w szkle, plastku czy aluminium jest zakupiony automatycznie z kaucja 0,50 kuny tj 60 groszy. Przy każdym sklepie czy markecie są punkty skupu, szkła plastiku i aluminium po tych napojach. Widać ze tam się to sprawdza bo bardzo dużo osób odkłada te opakowania a później oddaje. Za oddane opakowania dostaje się kwitek który przy zakupach okazuje się w kasie i odejmowania jest kwota która wynikała z oddanych puszek itp. Cześć ludzi oddaje bo są eko a cześć bo to kasa. Są oczywiście tez zbieracze którzy tez maja swój udział w segregacji śmieci. Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Brawo Chorwacja !!!!
gJ07.08.2017, 16:25
Za niska kara !!! Powinien od razu dostać min 10 000 zł. Następnym razem by się zastanowił czy truć siebie i innych.
arsen lupin07.08.2017, 16:18
Ładne bzdety. Aż szkoda czytać. Strażnicy,to mogą mnie w pędzel cmoknąć bo ich do domu nikt nie wpuści. A mandat za stertę butelek przy piecu? /... Najpierw ,jeśli już wpuścimy "cichociemnych"musi być pobrana próbka z pieca i analiza czym było palone,a potem ew. mandat. Koło pieca mogę sobie trzymać co zechcę i żadnego mandatu nikt nie ma prawa mi dawać. Po co ktoś zadaje sobie trud w pisaniem takich głupot?
Tępić trucicieli!07.08.2017, 16:07
Przy wylocie komina przywiązać łeb każdego cwaniaka i zapalić w piecu tym co ma w kotłowni. Sposób prosty i gwarantuję że będzie skuteczny.
lb07.08.2017, 15:57
. - ty, nieuzasadniony, przestan - za przeproszeniem - chrzanic glupoty. nieuzasadniony? ok, to powinno byc badanie pieca, ale wtedy jesli PODEJRZENIE bedzie UZASADNIONE to nie 500 a 50 000 + koszty badan. mi pasuje. Tobie nie, a dlaczego - mysle ze kazdy z chocby juz srednio rozgarnietych czytelnikow sam sie domysli.
az mnie swierzbi napisac 'mordercy'...
Ag07.08.2017, 15:20
@duncan
W Zakopcu jeden wielki syf, wystarczy też popatrzeć jak działa w Zako oczyszczalnia a raczej przepuszczalnia ścieków do rzeki!
Igorrr07.08.2017, 15:18
Mam w kotłowni worek z plastikowymi butelkami. Zbieram do worka bo w koszu zabierają (nawet po zgnieceniu) dużo miejsca na inne odpady. Zawsze dorzucam je gdy jest zbiórka odpadów i zawsze są zabrane. W każdym razie trzymam to nieopodal pieca w kotłowni bo tam mi jest wygodnie - i co, dostanę też mandat?
odrobinka07.08.2017, 15:16
ja w tym roku też będę bacznie i skutecznie obserwować sąsiadów z domków jednorodzinnych a zdj wysyłać do odpowiednich służb żeby kolejny rok nie wdychać tego czarnidła z kominów
.07.08.2017, 15:09
Od kiedy mandat jest ZA PODEJRZENIE a nie za CZYN? Koło pieca mogę trzymać nawet parę worków dziadów, kartonów i choć czego i to nie oznacza, że to będzie w piecu! Taki mandat jest nieuzasadniony!
kiciuś07.08.2017, 15:07
a jakbyście zobaczyli u mnie w domu stertę pism erotycznych koło pieca to też byście mi dali mandat spalać a widzieć koło pieca to chyba zasadnicza różnicą nieprawdaż Podhalanie?
duncan07.08.2017, 14:59
A może by tak trochę mniej tego kija w postaci kar i mandatów, a więcej marchewki w postaci np. skupowania przez zorganizowane (ale to trzeba dopiero zrobić, a władza chce siedzieć i rządzić, a nie robić) centrale recyklingu w każdej jednej miejscowości w naszym powiecie? Jeżeli w UE potrafią się znaleźć pieniądze na przeróżne durne nieraz projekty, to z pewnością znajdą się w UE i pieniądze na propagowanie ochrony środowiska w Polsce. Jeśli trzeba to należy to dotować; nic się nie stanie złego jeśli w tym procesie jakieś dziecko na wakacjach zarobi np. po, powiedzmy, 20 gr od każdej przyniesionej do centrum recyklingu puszki po piwie czy butelki po Coli - zamiast myśleć o kosztach władze mogłyby pomyśleć o rozwijaniu świadomości proekologicznej wśród dzieci i młodzieży. UE ma zawsze giga środki na remonty pałaców w Polsce i inne dziwne rzeczy, znajdzie je również na sterowniki, chwytaki, czujniki i przenośniki taśmowe, które, kontrolowane zza pancernej i termoodpornej szyby przez pracownika (nowe miejsca pracy - sic!) będą robiły najlepszy pożytek z tego co obecnie zatruwa środowisko. To nie jest żadne Science Fiction, tego typu obiekty od lat funkcjonują normalnie w każdym zachodnioeuropejskim kraju! Zmniejszajmy to straszne zacofanie cywilizacyjne Polski, gońmy tę Europę, bo inaczej to tylko i wyłącznie zamandatujemy się na śmierć, nic więcej (jeszcze takie jedno pytanie: a jak już takiemu nielegalnemu spalaczowi śmieci wlepią ten mandat, to niby co potem oni z tymi wszystkimi śmieciami robią, no co? Rozdzielają je na papier, plastik taki a taki do przetworzenia go w takiej to a takiej temperaturze, resztki jedzenia na biopaliwo, tak?).
ja07.08.2017, 14:39
kara to powinna zaczynać sie od 10 tys zł w górę !!!! jeden z drugi zanim bedzie palił śmieciami to sie 5 razy zastanowi czy warto .
Zobacz pełną wersję podhale24.pl