21.08.2017, 12:48 | czytano: 1856

Festiwal wystartował (zdjęcia)

Fot. Piotr Korczak
Koncertem Inauguracyjnym rozpoczął się 49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W namiocie Festiwalowym zaprezentowało się 18 zespołów biorących udział w tegorocznym wydarzeniu.
- Przez najbliższe dni w Zakopanem będzie rządził Festiwal i będą rządzić zespoły. Witam wszystkich, którzy przyjechali do nas, aby zobaczyć jak kultywujemy naszą tradycję i jak dbamy tu o folklor. Dziękuję Związkowi Podhalan i wszystkim rodzicom, którzy nasze dziedzictwo przekazują kolejnym pokoleniom. Życzę Państwu dobrej zabawy. 49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich uważam za otwarty – powiedział podczas inauguracji burmistrz Leszek Dorula.
W festiwalu bierze udział 14 zespołów zagranicznych: z Francji, Słowacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Turcji, Kazachstanu, Rosji (Jakucja - Syberia), Tajwanu oraz Ameryki Północnej (polonijny zespół Wanta z Chicago), a także polskie zespoły zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: „Giewont” z Zakopanego, „Magurzanie” z Łodygowic, „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej, „Śwarni Łojce„ z Sadku-Kostrzy. Od poniedziałku rywalizować będą one o złote, srebrne i brązowe ciupagi.

Rozpoczęcie i zakończenie koncertu inauguracyjnego oprawiła muzyka i taniec gospodarzy festiwalu, zespołu im. Klimka Bachledy z Zakopanego. Szczególnie widowiskowy był finałowy "zbójnicki" z pochodniami. Festiwal potrwa do piątku.

rk-w/ zdjęcia Piotr Korczak
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl