24.08.2017, 22:02 | czytano: 1755

Rozdano zbyrkadła

zdj. Anna Karpiel-Semberecka/UMZ
ZAKOPANE. Na festiwalowej scenie plenerowej ogłoszone zostały wyniki Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Złote Zbyrkadła otrzymali m. in. goście z Węgier, Bułgarii, USA, Macedonii i Polski.
Zwycięzcom nagrody wręczył Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula w towarzystwie organizatorów i jurorów konkursu.
Uczestnicy przez trzy dni prezentowali się jurorom pod przewodnictwem prof. dr hab. Bernadra Garaja. Spośród 16 kapel, 14 instrumentalistów, 11 śpiewaków ludowych i 13 grup śpiewaczych wyłonieni zostali najlepsi.

Nagrodę specjalną "Sabałowe Gęśle" za wierność tradycji w zakresie stylu gry, instrumentarium i prezentowanego repertuaru Jury przyznało Peterowi Karamfilov z Bułgarii. W kategorii Ludowych Zespołów Instrumentalnych (kapel) Złote Zbyrkadło otrzymała Kapela Suttyomba z Węgier. Srebrne Zbyrkadło przypadło Kapeli Pnioki z Polski. Przyznano trzy równorzędne Brązowe Zbyrkadła. Otrzymała je Kapela Bałaś się Dud z Polski, Kapela Zespołu Wanta z USA i Kapela Ansambal – Skopje z Macedonii.

W kategorii Instrumentalistów Ludowych dwa równorzędne Złote Zbyrkadła otrzymali: Nikolay Arżakov z Rosji-Jakucji i
Marek Bukowski z USA/Polski. Srebne Zbyrkadło dostał Fatih Kocer z Turcji. Brązowego Zbyrkadła nie przyznano.
W kategorii Śpiewaków Ludowych Złote Zbyrkadło przypadło Amide Darakchi z Bułarii, Srebrne Zbyrkadło - Ilea Kamelia z Rumunii. W tej kategorii Brązowego Zbyrkadła nie przyznano.

W kategorii Grup Śpiewaczych Złote Zbyrkadło otrzymała Grupa Śpiewacza z Zespołu Nevrokopski z Bułgarii i Grupa Śpiewacza z Zespołu Wanta z USA. Srebrnego i Brązowego Zbyrkadła nie przyznano.

opr.s/
zobacz także
komentarze
i dobrze25.08.2017, 11:46
Oboje macie rację. Po co się KTT i JKB tak rozpolitykowali? Po co były te prowokacje z Wałęsą i przepraszanie w imieniu górali? Teraz płacą za swoje niepotrzebne manifestacje. Chcieli polityki - to ją mają.
joanna25.08.2017, 08:24
nic dodać nic ująć do słów baciok@ w pełni popieram wspaniali inteligentni ludzie pominięci przez nasza niby władzę .To jest chore że polityka wchodzi nawet w kulturę
baciok@24.08.2017, 23:14
Znałem śp Władysława. Człowiek skromny, kochający kulturę góralską, stroniący od polityki, filozof potrafiący znaleźć odpowiedź na każde pytanie. Dla mnie skandalem jest, że wielka polityka wkroczyła w poczynania władz Zakopanego. Dlaczego nie zaproszono syna Krzysztofa, dlaczego pominięto Pana Jana Karpiela Bułeckę przy organizacji tegorocznego festiwalu. Bardzo nieładnie postąpiliście organizatorzy nie zapraszając tych Panów. Rządy PiSu miną, a twarz ma się tylko jedną.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl