27.08.2017, 13:39 | czytano: 1838

Koncert na wielki finał Festiwalu Folkloru, a za rok złoty jubileusz (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. W ostatnim dniu 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich można było podziwiać występy górali z całego świata, którzy pożegnali się z publicznością w koncercie finałowym
Święto góralskiego folkloru trwało 9 dni, wzięło w nim udział ponad 1200 artystów z 14 zespołów zagranicznych i 4 polskich. Pod okiem międzynarodowego jury walczyli oni o złote, srebrne i brązowe ciupagi. Prezentowane na scenie oraz podczas wydarzeń towarzyszących piękne stroje, zwyczaje, muzyka i taniec, a także liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych zachwyciły festiwalową publiczność i wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami.
Podczas finałowego koncertu laureaci otrzymali nagrody i ostatni raz dali popis swoich muzycznych i tanecznych umiejętności, żegnając się z zakopiańskim festiwalem, który za rok obchodzić będzie złoty jubileusz.

Finał rozpoczął występ 120 artystów z całego świata zatytułowany „Górale świata”, na który złożyły się piękne śpiewy solowe niosące przesłanie przyjaźni i miłości, a także wspólnie wykonane tańce pravo horo i hajduk. Nie zabrakło także trombit i festiwalowego hymnu „Górole, górole”. Następnie protokół z obrad jury odczytała jego przewodnicząca dr Bożena Lewandowska, po czym nastąpiła wyczekiwana przez wszystkich ceremonia wręczenia nagród. Pięknie zdobione góralskie ciupagi oraz parzenice wykonane przez zakopiańskiego artystę Marka Króla zwycięzcom wręczyli: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica, Dyrektor Festiwalu Joanna Staszak, Dyrektor Artystyczna Agnieszka Gąsienica-Giewont, a także przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dorota Ząbkowska.

Złote Ciupagi otrzymały zespoły: w kategorii tradycyjnej „Magurzanie” (Polska-Łodygowice), w kategorii artystycznie opracowanej: „Nevrokopski Ensemble” (Bułgaria), w kategorii stylizowanej: „Yenimahalle Belediyesi Tubil Halk Danslari Toplulu?u” (Turcja). Srebrne Ciupagi: w kategorii tradycyjnej: „Giewont” (Polska-Zakopane), w kategorii artystycznie opracowanej: „Sárréti Csókavirág Folk Ensemble” (Węgry), w kategorii stylizowanej: „Zobor” (Słowacja). Brązowe Ciupagi: w kategorii tradycyjnej: „Jakubkowianie” (Polska-Łososina Dolna), w kategorii artystycznie opracowanej: „Wanta” (USA), w kategorii stylizowanej: “Skopje” (Macedonia).

Wyróżnienia regulaminowe w postaci Parzenicy Góralskiej jury przyznało zespołom z Portugalii, Polski, Rosji, Francji, Rumunii, Kazachstanu, Serbii, Tajwanu i Ukrainy. Ponadto Jury ustanowioną po raz pierwszy w tym roku nagrodą im. Jeana Roche’a uhonorowało zespół ”Severnaya Raduga” (Rosja-Jakucja) za wprowadzanie w świat odmiennych wierzeń, magii i tradycji. Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane otrzymały zespoły z Ukrainy i Rumunii. Nagroda Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego powędrowała do zespołu La Savoie z Francji.

W sposób szczególny wyróżniony został polonijny zespół „Wanta” z USA. Z rąk starosty tatrzańskiego Piotra Bąka otrzymał on list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a z rąk prezesa zakopiańskiego Związku Podhalan Andrzeja Skupnia i prezesa Związku Podhalan Oddział Zakopane w USA Janiny Urbaś specjalną nagrodę. Wręczone zostały także upominki od Zarządu Głównego Związku Podhalan. Również wyniki plebiscytu organizowanego przez Gazetę Krakowską przyniosły góralom z Chicago Nagrodę Publiczności, a także tytuł Najpiękniejszej Góralki dla Moniki Cisoń oraz tytuł najśwarniejszego górala dla Pawła Zalińskiego.
- W ostatnim tygodniu Zakopane stało się prawdziwą stolicą górali z całego świata i myślę, że tak już zostanie. Dziękuję wszystkim zespołom za to, że przyjęły nasze zaproszenie, że mogliśmy się spotkać i wspólnie dobrze bawić. Dziękuję kierownikom zespołów, pilotom, tłumaczom, naszemu jury, konferansjerom, wszystkim, którzy włączyli się w organizację Festiwalu, a przede wszystkim publiczności. Cieszymy się, że tak wielu gości do nas przyjeżdża. Każdego potrafimy uszanować, mile i życzliwie przyjąć i podziękować. To dzięki wam wszystkim jest to festiwal ludzi gór, którzy tak samo odczuwają i kochają góralski folklor. Już dziś zapraszam Państwa na pięćdziesiąty jubileuszowy Festiwal – powiedział burmistrz Miasta Zakopane zamykając 49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Na koniec podziękował także Zespołowi im. Klimka Bachledy, który w tym roku pełnił funkcję gospodarza tego wydarzenia.

MFFZG, opr.s/zdj. Marcin Szkodziński
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl