28.08.2017, 19:42 | czytano: 4701

Najpierw 11-latek, teraz burmistrz pisze list mieszkańców Nowego Targu

Do skrzynek pocztowych mieszkańców Nowego Targu trafił, bądź trafi w najbliższych dniach, list burmistrza Grzegorza Watychy. Dotyczy uchwały antysmogowej dla Małopolski, która wprowadziła wiele ograniczeń i zakazów związanych z piecami i instalacjami grzewczymi. Warto się z nimi zapoznać przed zimą.
- Dotarcie do świadomości jak największej liczby mieszkańców Miasta jest kluczowym elementem walki z zanieczyszczeniem powietrza, wspierającym realizowane działania naprawcze w przedmiotowym zakresie, do których zaliczyć można między innymi programy dofinansowań do wymiany starych źródeł centralnego ogrzewania oraz kontrole nieruchomości w zakresie stosowania i przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w ramach posiadanych kompetencji – mówi Grzegorz Watycha.
Burmistrz wyraził w liście nadzieję, że uchwała przyczyni się do stopniowej poprawy jakości powietrza w regionie oraz wzmocni podejmowane przez samorządy liczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza atmosferycznego.

List jest kolejnym działaniem informacyjno-edukacyjnym mającym na celu przybliżenie mieszkańcom przepisów, które zakładają ograniczenie powstawania nowych źródeł emisji, a w perspektywie kolejnych lat wyeliminowanie wszystkich kotłów nie spełniających norm emisji.

Do listu załączona jest broszura z zapisami uchwały antysmogowej.

To kolejna inicjatywa w zakresie poprawy jakości powietrza w Nowym Targu. Kilka dni temu, z inicjatywy Nowotarskiego Alarmu Smogowego, ukazał się list 11-letniego Krystiana, w którym chłopiec apeluje do nowotarskich przedsiębiorców, żeby nie palili śmieciami w piecach.

oprac. r/
zobacz także
komentarze
koka29.08.2017, 21:50
Są górnicy ,jest węgiel,więc o czym tu mówimy?
@nie pisać głupot29.08.2017, 21:30
To Ty piszesz jakieś bzdury. Ja pytam o fakty, tzn. o konkretną kasę, a nie jakieś papierowe projekty.
Mówisz że wystarczy zadzwonić, a co niby ma mi dać ten ( kolejny) telefon? Ostatnio, jakiś młodzian z UM,
nawiasem mówiąc bardzo wygadany, chciał mnie zagadać na śmierć :), a w efekcie usłyszałem stwierdzenie że marszałek województwa już czwarty raz przesunął termin rozpoczęcia programu, do którego zapisy były w 2016 czy nawet 15-tym. Tak więc, o czym mowa? Komu chcesz mydlić oczy?
Why?29.08.2017, 13:53
Może pan burmistrz zajmie się sprawami we własnym urzędzie. Teraz okropnie wspiera ustawę antysmogową, a jak złożyłem wniosek o dotację to się później okazało że jest wiele przeszkód i nie chodzi tu o stan budynku itp. tylko o czas (dostałem propozycję w marcu że mam miesiąc na wymianę pieca) i pieniądze (kwota miała być dopłacana proporcjonalnie co do mocy kotła a jak się okazało kwota dotacji była o ponad połowę niższa).
Obecnie zajmuje się dotacjami urząd marszałkowski w Krakowie, jestem już po audycie i wszystko byłoby ok. gdyby nie fakt że pośrednikiem jest urząd miasta w NT. i znowu mogą coś powymyślać.
bolex29.08.2017, 13:52
Słyszałam, że pracownicy Moku będą chodzić i kontrolować zanieczyszczenia w piecach. Siedzą tam i nic nie robią więc wydział promocji im zleci takie prace.
xyz29.08.2017, 13:35
"Pisać każdy może... raz trochę lepiej... raz trochę gorzej..." ale czy od tego cos przybywa?
leming doskonały29.08.2017, 12:15
do : nie pisać głupot

i z Urzędu Miasta dostałaś od razu dotację na wymianę pieca starego na nowy ???
Napisz Kto Ci w Urzędzie tą sprawę tak szybko załatwił - może i ja skorzystam z Twojej (utartej) ścieżki i wymianę swojego pieca od ręki załatwię.
anty-blokuś29.08.2017, 12:04
Widze ze do gadania najwięcej mają blokusie co w życiu kruszka węgla nie musieli kupowac...
pol29.08.2017, 11:23
niestety winny Pawlak , to on podpisał niekorzystną dla nas umowe z ruskimi i to sie odbija czkawka do dnia dzisiejszego, płacimy najdrożej w europie za gaz , ale tak Polacy chcieli tak wtedy lemingi głosowały, co chcieliście to macie. Ta walka ze smogiem to żart, który trwa itrwał bedzie, proste jak drut
@ nie lubiacy smrodu29.08.2017, 10:55
Dzwońcie do TVN . Opisz problem braku jakiegokolwiek odzewu po mimo wielokrotnego zgłoszenia problemu do właściwych instytucji . Jak nie ma rady na układy to tylko TVN.
JK29.08.2017, 10:13
Proszę jak pięknie są wydawane pieniądze na walkę ze smogiem. Jaki był koszt wydrukowania broszur? A jaki tych cennych informacji? A teraz pytanie zasadnicze .Kto to będzie czytał? A smog jak był tak będzie. Skuteczność działania burmistrza niemal zerowa. ALE jaka propaganda. No i kto się odważy powiedzieć ,że w tej sprawie miasto nic nie robi? Żenada.
PiotrK29.08.2017, 09:38
Panie Burmistrzu trzeba kupić drona do monitoringu powietrza i karać niemiłosiernie.Żadne liściki,prośby i groźby nie pomogą.
stenka29.08.2017, 07:50
Joanna będzie własnoręcznie piece wymieniać.
nie pisać głupot29.08.2017, 07:44
@idzie zima
co za bzdury, kto chce może zadzwonić do UM i dowiedzieć się wszystkiego o dotacjach. Ja piec wymieniłam już rok temu a teraz mają montować panele fotovoltaiczne. Bzdury łatwo gadać a wystarczy jeden telefon i dowiedzieć się wszystkiego.
Do wójta Gminy Nowy Targ29.08.2017, 07:42
Kiedy w Gronkowie wójcie będzie ustawa anty smogowa : przeciw kuśnierska , paleniu plastikowych folii w potoku , smród i syf codziennie w tej wsi!!
idzie zima - piniendzy ni ma"28.08.2017, 23:22
Przypominanie o obowiązujących zasadach to trochę za mało, tym bardziej że niektórzy mają te zasady głęboko gdzieś. Nie ma rozwiązań systemowych, które są tutaj konieczne! Nie ma programów pomocowych dla tych którzy chcą zmienić kotły, nie ma dofinansowań do solarów, pomp ciepła i innych. Ci którzy twierdzą że takowe są, po prostu kłamią. Wszystko co jest na dzień dzisiejszy w Nowym Targu to pobożne życzenia spisane na papierze - i tyle !!!
Zajmijcie się na początek śmierdzielami, którzy na okrągło, przez cały rok bezkarnie trują wszystkich w koło ( piekarnie z zabytkowym piecami, suszarnie w garbarniach , niektóre zakłady - choćby mechaniczne czy stolarskie) Warto wspomnieć jeszcze o grupie jaskiniowców, którzy w środku lata, przy 30-stu stopniach w cieniu, rozpalają w swoich kopciuchach "na wodę '. Zajmijcie się na początek tymi podstawowymi sprawami, a potem pogadamy o rewolucji pod nazwą ,, Uchwała Antysmogowa ".
yes28.08.2017, 22:52
przecież były akcje typu solary i pompy ciepła ...ale pomimo zapisu zero kontaktu . miasto chyba wpisało ekologie w kampanie wyborczą i do wyborów bedziemy wdychać smród i słuchać bajeczek
Nie lubiący smrodu28.08.2017, 22:52
Mamy okazję parę razy w tygodniu przebywać w okolicach fabryki obuwia p W.Regularnie około 20 zaczyna sie rozchodzić smród palonych odpadów skórzanych.Zlokalizowaliśmy miejsce spalania tych śmieci, to zakład przetwórstwa skór,prosilismy już o interwencję policji parę razy ale nic to nie dało chcemy żeby ich przykładnie ukarano,jak ktoś może pomóc to opiszcie ten zakład.
aneta dyktuje list28.08.2017, 22:39
Już widzę jak po gminach na Podhalu będą sprawdzać czym ludzie palą i czy po 2022 wymienią stare piecie. W NT będą się naciągać a dookoła jak kopcą węglem tak kopcić będą i nic to nie da.
No ale wiadomo, polityka, górnicy, ekoterroryści itd. Jakby podatków na OZE, gaz i olej nie podnoszono to by nikt się w kidanie węgla nie bawił
ary28.08.2017, 22:37
To że dotacje dostanie ten kto się stara to pół biedy ale większość z ludzi nie ma 12~15 tu tyś na wyłożenie naprzód , bo niestety musisz kupić piec , i wszystkie badziewia potrzebne do tego żeby to działało,opłacić hydraulika, a oczekiwanie na zwrot kasy i to nie całości około 8 tyś można sobie poczekać nawet 10 miesięcy .Wiem bo to przerabiałem.Ale fakt faktem na pewno jest to bardziej zdrowsze spalanie niż we zwykłym piecu zasypowym.
E$$$$$$$$$$$$$$$K$$$$$$$$$$$$$$O28.08.2017, 22:37
Ekologia musi się opłacać, i problem smogu etc... sam by się rozwiązał. Panstwo powinno zrezygnowac z opodatkowania ekologicznych opałów oraz piecy. I nie potrzebne by były dofinansowania (tak na prawde z naszych własnych pieniędzy) wszystko by przebiegło sprawniej i płynniej. Przecież nikt nie chcialbym placic kilka razy wiecej za opalanie węglem, więć wybrałby tańsze rozwiązanie EKO.
gilda28.08.2017, 22:06
Jak wymieniałem piec na ekogroszek w 2013 roku to eko kosztował 550zł a teraz kosztuje 1000zł w ciągu 4 lat podrożał 100% a mówią że będzie jeszcze droższy!! Nie dajmy się zwariować!!! Niech eko kosztuje 500-600zł to ludzie będą wymieniać piece. A jak wymieni jeszcze kilkanaście procent gospodarstw piece na eko to będzie kosztował 2000zł
do baranów28.08.2017, 21:57
a eko groszek to czasem nie z węgla ? może by juz czas popracować nad geotermią dla miasta , tylko w rozsadnej cenie , siedzimy na ciepłych żródełkach jak tego nie zrobicie to ja pieca nie zmieniam , w prawdzie pale drewnem dobrej jakości i wegiel mam w ... pozdrawiam
Opon28.08.2017, 21:47
Złożyłem wniosek o piec w U.M. minął rok i oprócz wizyty dwóch pan w sprawie audytu nic sie nie dzieje. Co z listu burmistrza wynika cała kadencja mija i smród coraz większy. Nic miasto nie robi w sprawie smogu a ustawa antysmogowa to fikcja bo zakaz palenia w kominku, palenia ognisk jest śmieszny. Dlaczego burmistrz nie widzi dymu z garbarni na Ludzmierskiej, dlaczego nie przeszkadzają mu piekarnię. Może nie wiem ale jest to dziwne chwalenie sie ustawa antysmogowa w takiej sytuacji. Dlaczego nie ma ulg podatkowych dla osób wykorzystujących ekologiczne opalania domów to byłoby jakiesvdzialanie ale lepiej zniżyć sie mentalnie do 11 latka i napisać list.
Ludzie listy piszą:)28.08.2017, 21:10
Z walki ze smogiem nici! Dotacje są z byt słabe aby biedniejsi kupili odpowiedni piec. Sam bym zmienił piec ale mnie nie stać. Ludzie powymieniali piece a w zimie ekogroszku na składzie nie było i czym tu palić?
lach28.08.2017, 21:06
Tu po prostu trzeba zmienić cały system, sama zmiana jakichś tam kotłów niczego nie zmieni. To jest z góry skazana na porażkę próba wprowadzania proekologicznych rozwiązań drogą urzędowych nakazów. Takie ręczne sterowanie tylko pogorszy sytuację. Mieszkaniec powinien wykorzystać przyjazne środowisku rozwiązania nie temu że burmistrz wyśle urzędnika na kontrolę, tylko dlatego że takie działanie bardziej się mu opłaci.
K.28.08.2017, 20:47
Brawo burmistrz !!!
aaa28.08.2017, 20:37
Przed wyborami to burmistrz SZALAŁA , a po wyborach to DUŻA KICHA./
Anty partyzant28.08.2017, 20:29
Niedouczeni piszecie bzdury, poczytajcie jak pyły zawieszone, ich związki chemiczne wchodzą w reakcje z tlenem w naszym organizmie tworząc podstawy do tworzenia się patogenów i komórek nowotworowych. Burmistrzowi gratuluję. A tym co piszą tutaj te bzdury to tylko chyba zdrowia życzyć zależy.
duzo zdrowia28.08.2017, 20:28
Taak na pewno mieszkańcy bloków trują...
alik28.08.2017, 20:22
List listem, a w piecach spalać /odpady-śmieci /będą. Za 'babci komuny" tylko jednostki paliły węglem /miałem/ gdzie z kominów wydobywał się czarny dym. Dziś z eko-groszku wali jak z drezyny. Burmistrz to niech zajmie się budową obwodnicy ul. Szaflarskiej i udrożnieniem ul. Ludźmierskiej. Zimą "NIGDZIE W POLSCE TAK nie JE..E JAK w NT".

Opinie dot. smrodu od osób mieszkających w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie.
Rodan28.08.2017, 20:07
Wielka propaganda nic albo prawie nic się nie robi w tej sprawie dużo gadania a mało roboty . Złożyłem wniosek o wymianę kotła ponad rok temu i cisza nawet audytu energetycznego jeszcze nie było.takie działanie w sprawie poprawy jakości powietrza w mieście to kpina.
władzunia ma się dobrze28.08.2017, 20:02
Tylko na list ich stać ... hahhaha. Ech, ile już milionów euro zmarnowały te polskie urzędasy, aż strach pomyśleć. A co tam panie burmistrzu z tym certyfikowanym węglem? MPEC daje radę? A dopłaty do pieców nowej generacji są, czy może dopiero będą jak się zadusimy tej zimy? A obiecane filtry kominowe - tyż ni ma.
Partyzant28.08.2017, 19:55
Aferę smogową wymyślili producenci alternatywnych rozwiązań,opłacili zielonych,ekolodzy dalej i preceder się rozkręca jak lawina.Ja śmieciami nie palę,spalam drewno i węgiel dobrej jakości.Domek mam malutki i rzadko w nim bywamy więc solarów mi się nie opłaca zakładać itp...Po prostu zapale kilka patyków na ciepłą wodę i już.....Nie straszcie i nie szantażujcie ludzi!!!Jeśli stara babcia co ma 600zł emerytury nie ma czym palić to może jest inny sposób żeby jej pomóc niż straszyć karami za palenie śmieci.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl