29.08.2017, 12:00 | czytano: 1442

Profesor Jacek Kolbuszewski odebrał Nagrodę Literacką Zakopanego

W Urzędzie Miasta Zakopane odbyło się spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej Zakopanego 2017 prof. Jackiem Kolbuszewskim, który nie mógł uczestniczyć w uroczystej gali zorganizowanej w ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Tym razem osobiście odebrał dyplom i statuetkę z rąk wiceburmistrz Agnieszki Nowak-Gąsienicy.
Jacek Kolbuszewski jest znanym i cenionym historykiem literatury polskiej i literatur zachodniosłowiańskich, profesorem zwyczajnym w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem książki „Literatura i Tatry” będącej zbiorem ponad 30 esejów publikowanych w latach 1981–2013. Książka ukazała się w 2016 r. nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego.
- Informację o przyznaniu nagrody przyjąłem z zaskoczeniem i ogromną radością, ponieważ z Zakopanem i Tatrami emocjonalnie związany jestem od 1946 roku. To cała historia i całe moje życie. Różne były formy kontaktu z górami. Wspinałem się jakiś czas, a potem napisałem doktorat o tematyce tatrzańskiej. Nagrodzona książka jest takim szczęśliwym zwieńczeniem tego ogromnego cyklu. Moim następcom życzę powodzenia w trudnych zmaganiach o tę nagrodę – powiedział laureat przyznanej po raz pierwszy po długiej przerwie Nagrody Literackiej Zakopanego.

Nagroda za najlepszą książkę o Zakopanem i Tatrach nawiązuje do literackiego wyróżnienia, jakie w 1957 roku przyznano Stanisławowi Nędzy-Kubińcowi, Hannie Pieńkowskiej, Tadeuszowi Staichowi oraz Zofii Radwańskiej-Paryskiej, a także kontynuowano w latach 80-tych. W zeszłym roku podczas pierwszego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego Nagroda została oficjalnie ustanowiona przez Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Dorulę, a podczas tegorocznej edycji Festiwalu kapituła pod przewodnictwem Anny Janko wyłoniła jej pierwszego laureata. Autorem statuetki jest zakopiański artysta Marcin Rząsa.

- Literacka Nagroda Zakopanego ma wielkie szczęście, że już w pierwszym roku swojego istnienia otrzymuje laureata tej miary co prof. Jacek Kolbuszewski. Jego dzieło, które jako jury uznaliśmy za najlepsze, ze względu na swój europejski zaiste poziom, od razu jak sądzimy może sytuować Nagrodę Zakopanego wysoko wśród najbardziej prestiżowych literackich konkursów w Polsce. Trzeba jasno powiedzieć, że takiej monografii i zarazem syntezy tatrzańskiej literatury dotąd w Polsce nie było i – jestem tego osobiście pewna – długo nie będzie – podkreślała przewodnicząca kapituły Anna Janko w wygłoszonej podczas gali laudacji.

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mikron01.09.2017, 12:04
Pani Janko to rodzina Pani burmistrz tak?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl