01.09.2017, 17:45 | czytano: 5522

W Chochołowie rozpoczęły się trzydniowe Targi Cieśli. Atrakcją m.in. budowa na żywo domu z płazów (zdjęcia)

Fot. Robert Miśkowiec
Na placu koło Chochołowskich Term rozpoczęły się, zorganizowane przez właściciela miejscowej firmy ciesielskiej Józefa Zborowskiego, pierwsze Targi Cieśli. Do niedzieli prezentować się tu będą firmy z branży, w której górale są jednymi z najlepszych fachowców.
Prowadzący imprezę Andrzej Jakubiec Kubosek z Cichego, który od lat 80-tych prowadzi firmę zajmującą się ciesielstwem i stolarstwem, mówi, że zapotrzebowanie na domy z drewna było, jest i będzie. - W całej Europie cenione są zdrowe domy z drewna - przekonuje.
Główny organizator targów Józef Zborowski z Chochołowa dodaje, że przemysł drzewny, to drugi po turystyce, największy przemysł na Podhalu. - To nasze dobro pokoleniowe. Ekipy cieśli z Podhala wybudowały kilka tysięcy domów czy restauracji w całej Polsce. Jesteśmy liderami w tej branży. Targi służą temu, żeby ten nasz dorobek pokazać, ale też żeby pokazać jak dziś wygląda ta branża i jakie są w niej nowości. A Chochołów to znakomite miejsce na tego typu targi, bo to przecież znany na świecie żywy skansen drewnianej zabudowy - dodaje.

Atrakcjami imprezy, która potrwa do niedzieli są m.in. pokaz na żywo budowy domu z drewna, prezentacja sprzętu ciesielskiego, blachy, drzwi czy okien, które znajdują zastosowanie w drewnianym budownictwie, a także zawody cieśli z atrakcyjnymi nagrodami i piknik. W programie są również pokazy rzeźbiarstwa, snycerstwa oraz kowalstwa artystycznego.

W sobotę o 10.00 rozpoczną się zawody cieśli i „msorzy”, a w niedzielę o godz. 13.00 rozpocznie się Piknik Ciesielski i "Rózcka". Wystawę można będzie zwiedzać codziennie od godz. 9.00 do 18.00.

r/ zdjęcia Robert Miśkowiec
zobacz także
komentarze
Z tond02.09.2017, 19:18
Prawdziwy,,cieśla,, na Podhalu się siekierom i ośnikiem posługuje (nie wyręcza się spalinowym,elektrycznym badziewiem).
ramcin02.09.2017, 07:43
O tej porze roku to każdy cieśla ma mnóstwo pracy i nie ma raczej czasu na wycieczki na targi na których kupi to o czym już od dawna wie i stosuje.
Wariat01.09.2017, 21:34
Coś małe zainteresowanie
Zobacz pełną wersję podhale24.pl