10.09.2017, 10:02 | czytano: 3793

Monstrancja z księżycową skałą

archiwum SMBF w Zakopanem
Zakopane czynnie włącza się w obchody 100-lecia Objawień Fatimskich. W czerwcu pielgrzymka górali brała udział w uroczystościach w Portugalii, główne polskie obchody miały miejsce na Krzeptówkach. To jednak nie koniec działań związanych z jubileuszem.
24 września do Portugalii rusza pielgrzymka pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, która fatimskiemu sanktuarium ofiarować ma dar od narodu polskiego - papieską monstrancję wykonaną na zamówienie Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem.
Wykonana w Gdańsku monstrancja jest wyjątkowa. Przedstawia Maryję - Niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc, w który wtopiona jest autentyczna grudka ziemi z księżyca oraz 12 meteorytów. W centrum, niejako w sercu Niewiasty Eucharystii, znajduje się miejsce w którym będzie umieszczany Najświętszy Sakrament. Konstrukcja ma ponad metr wysokości i w trakcie nabożeństwa niesiona jest przez cztery osoby.

Przez ostatnie 9 miesięcy monstrancja peregrynowała po całej Polsce, odwiedzając ponad 80 parafii w niemal wszystkich polskich diecezjach. Kilka dni temu wróciła do Zakopanego, skąd niebawem wyruszy do Portugalii.

W Zakopanem przechowywana będzie jedyna wykonana kopia monstrancji.

rk-w/
zobacz także
komentarze
matylda12.09.2017, 09:08
z samiuckiego księzyca? łe kruci, kto go tu zawlókł
jan_hemoroid11.09.2017, 23:16
Ja codziennie prenegrynuje do roboty. A wy gdie prenagrynujecie?
jan_hemoroid11.09.2017, 23:12
Sodomia i gomoria
fortynbras11.09.2017, 23:01
OK, religia Rzymsko-katolicka jest w Polsce potrzebna, bo ona w bardzo dużym stopniu stanowi o naszej tożsamości narodowej. Jest już nawet coraz lepiej z księżmi, tej młodszej generacji oczywiście. Natomiast zaczyna się pojawiać problem i narastają kontrowersje z Franciszkiem. Przecież on zaczyna uprawiać internacjonalizm, jakąś dziwaczną międzynarodówkę Rzymsko-katolicką w Kościele. Katolicy wszystkich krajów łączcie się! - nie trzeba, Jezus Chrystus nas już połączył. Co mają katolicy w Polsce do Fatimy i do Portugalii? My jesteśmy krajem z inną kompletnie historią (np. my nie skaziliśmy się kolonializmem tak jak Portugalia, ba, sami byliśmy przez 123 lata kolonią sąsiadów - ten temat będzie się stawał bardzo istotny gdy dojdzie do europejskiej debaty i zaczną zmuszać Polskę do przyjęcia uchodźców, czyli tak naprawdę ofiar kolonializmu), jesteśmy w zupełnie innym miejscu Europy, etc. My mamy Niepokalanów, Łagiewniki, Częstochowę, Licheń, Krzeptówki, Ludźmierz - to są nasze miejsca kultu religijnego i w tych miejscach proszę nam wkładać do monstrancji skały z Księżyca. Nam, polskim katolikom, nic do dalekiej Portugalii.
J2311.09.2017, 17:24
monstrancja peregrynowała ???? nie lepiej napisać, że była pokazywana ?
A ty, Staś, jeżeli wierzysz, że obrazek nad łóżkiem kogokolwiek mógł uratować to jesteś heretykiem. To nie obrazek. Uratować mógł tylko Bóg, a jemu obrazki są zbędne, wystarczy po prostu wiara. Poczytaj sobie co mówi Jezus w Ewangeliach. Wiara w moc obrazków i figurek to pogaństwo i zabobon.
ojej10.09.2017, 22:29
straszny to zabobon
STAŚ10.09.2017, 13:53
Nie drwij, Waść !!!

Wichura na pomorzu.........rozwaliło prawie cały dom. Ostał się tylko lóżko, nad nim Matka Boska, i leżąca starsza Pani !!!
Co daje do myślenia ?!!

Obyś, jeden z drugim, nie musiał tego przejść !
czytelnik10.09.2017, 12:42
Sami nie wiedzą co mają robić. Niedługo pękną jak żaba.
Profanacja10.09.2017, 10:58
Kawołek nieba mogli jesce dać.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl