14.09.2017, 12:39 | czytano: 5372

Wielkie plany miasta. Nowy Targ chce wytwarzać energię elektryczną

Fot. Robert Miśkowiec
W Urzędzie Miasta w Nowym Targu podpisane zostało dziś porozumienie powołujące do życia Klaster Energii "Zielona Generacja Nowy Targ". Jego celem jest produkcja ekologicznej energii i poprawa jakości powietrza w mieście.
Partnerami, którzy przystąpili do Klastra Energii są: Powiat Nowotarski, miasto Nowy Targ, Podhalański Szpital Specjalistyczny, Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Produkcyjne "ELTRONIK", Nowotarska Telewizja Kablowa oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.


O szczegółach porozumienia opowiedział na przedpołudniowej konferencji prasowe dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Grzegorz Ratter. - Głównym celem klastra są działania mające przynieść poprawę jakości powietrza w Nowym Targu - powiedział. - Chcemy dążyć do samowystarczalności energetycznej miasta. Będziemy ubiegać się o dotacje z dostępnych funduszy na działania, które planujemy. W pierwszej kolejności będą to produkcja biopaliwa z gazów pochodzących z oczyszczalni ścieków w Nowym Targu oraz energii z gazu ziemnego. W ten sposób będziemy wytwarzać energię elektryczną i cieplną.

Pomysłów jest dużo więcej. To m.in. budowę sieci instalacji fotowoltaicznych, wprowadzenie autobusów na energię elektryczną czy budowa miejskiego systemu monitoringu jakości powietrza.

Powołanie klastra jest konieczne, żeby ubiegać się o pieniądze m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, rządowe czy z Unii Europejskiej. W pierwszej kolejności MPEC, jako koordynator projektu, będzie ubiegał się o certyfikat Ministerstwa Energii.

r/
zobacz także
komentarze
fortynbras19.09.2017, 18:53
@ Jan:
Biomasa to są odpady po jedzeniu, to jest to czego dzieci nie dojadają po szkołach. Wystarczy w każdej szkole powystawiać na korytarzach kontenery na niedojedzone przez dzieci kanapki. Zauważ jednak że po drodze nasze lokalne władze już potworzyły przeszkody aby tego nie wprowadzić w życie: w pierwszej kolejności MPEC, potem koordynatorzy (zapewne z muchami w nosie), certyfikaty i inne krętactwa urzędników - wszystko to po to aby jedynie ćmić ludzi gdy na każdym etapie zawczasu stworzyło się możliwość zablokowania tego z pewnością kosztownego projektu. Przecież za te same pieniądze można by sfinansować tyle kapliczek, muzeów drukarstwa i innych bzdet, przy których otwieraniu można by tak ładnie wypaść na zdjęciu do prasy przy przecinaniu biało-czerwonej wstęgi, takimi ładnymi nożyczkami, pokazać się że się jest takim wielkim notablem w starostwie, gdy w tym pozowaniu z nożyczkami do mediów ma się już tak wielkie doświadczenie to teraz nagle z tym wszystkim w czym są świetni koniec, tak? Nagle jakieś biopaliwo z niedojedzonego drugiego śniadania uczniów, tak? Niedoczekanie nasze, już oni znajdą sposób żeby środki z ekologii przelać z powrotem na szarfy, przemówienia, wstążki i nożyczki.
fortynbras19.09.2017, 18:21
@yg:
A jest tak dlatego, że to władza ma na naszym terenie za nic swojego własnego suwerena, którym jest społeczeństwo Podhala, czyli my. U nas na naszym terenie władza lokalna w ogóle się nie słucha swoich wyborców. Oni słuchają Kraków, Warszawę, może nawet byliby skłonni słuchać Brukselę, ale swój własny elektorat, swoi właśni wyborcy, którzy im dali mandat do sprawowania w ich imieniu urzędów, to dla nich są śmiecie. My wyborcy nie chcemy żeby nasi służący, których drogą wyborów wstawiliśmy na stołki w urzędach, ubiegali się o jakieś śmieszne certyfikaty, tudzież inne dziwactwa-krętactwa. Co nas obchodzą te ich certyfikaty i inne wybiegi? My chcemy żeby każdego mieszkańca było stać na opał, który nie zatruwa środowiska, a nasi służący albo nie chcą albo nie wiedzą jak to zrobić. Ci wszyscy lokalni politycy są działaczami PiS albo krypto-działaczami Platformy, względnie jakiejś partyjki podporządkowanej PO z uwagi na specyfikę nielubiącego samej nazwy PO terenu Podhala - co? gęby nie mają żeby liderom swoich partii powiedzieć twardo, jasno i klarownie w czym jest problem? Dlaczego zamiast iść ze swoimi ludźmi którzy ich wybrali idą wraz z górą partyjną PiS czy PO, etc., przeciwko swoim mieszkańcom i wyborcom. Pora dokonać zwrotu o 180 stopni i zacząć reprezentować wyborców, panowie służący. Wierchuszkom partyjnym taka zmiana z pewnością się nie będzie podobać, ale służenie wyborcom nie polega na przymilaniu się do wyższych rangą kacyków partyjnych. Przynajmniej nie w demokratycznym państwie.
yg19.09.2017, 16:43
Czytam te komentarze i nie dowierzam w ludzi w tym Nowym Targu , co by wami nie zrobili to zle , nic nie robia też zle . AHHH ta mentalność
Jan17.09.2017, 10:08
A skąd wy weżmiecie taką ilość biomasy?Szykują sobie stołki za pieniądze publiczne!
fortynbras15.09.2017, 20:31
@ Myślący:
Niestety czasem naprawdę lepiej jest siedzieć i nic nie robić aniżeli narobić głupot i szkód na całe dziesięciolecia dla milionów mieszkańców Podhala i jego równie licznych turystów, tak z Polski jak i zagranicznych.
Myślący15.09.2017, 15:14
Najlepiej siedzieć i nic nie robić jak poprzednicy to wtedy jest dobrze
nic do przodu
pierdzi stołki15.09.2017, 08:40
Pozyskaniem eko gazów niech się zajmą na tych sesjach. HA ha ha.
hahaha15.09.2017, 08:24
Całe szczęście , że już wybory idą i tych dziwnych ludzi się pozbędziemy. Mają kolejną wizje szklanych domów.
Krakowianka197815.09.2017, 07:18
Ludzie widzicie co się w mieście dzieje!!Mzwik był miasta teraz przerodził się w spółkę a za 2 miesiące głównym udziałowcem bedzie pan Ra.....Miasto kupuje sprzęt a po co zeby oddać za marne złotówki a my podatnicy za to zapłacimy i będą wszystkich nękać kontrolami.Za ścieki bytowe przekroczone normy za dym z komina przekroczone normy najdroższe podatki od nieruchomości w Polsce najdroższe ścieki najdroższa woda.Gdzie my żyjemy????W chorym Nowym Targu!!!Teraz trzeba robić mętlik ludzią w głowach jaki to cudowny i przyjazny NT jak dba o mieszkańców!!!Wybory sie zbliżają to trzeba trochę głupot popisać i uśpić ludzi.Wszystko miejskie posprzedawać bo przeszkadza nowych kredytów pozaciągac i jest super!Najlepiej jest cudzym rządzić bo z własnej kieszeni żaden urzędnik nie daje tylko jeszcze petenta gnoji!!!
fortynbras15.09.2017, 00:13
@ zyg.
Sęk w tym że te zlikwidowane stanowiska autobusów będą musiały zostać przywrócone, bo potrzebuje ich społeczeństwo, a społeczeństwo w demokratycznym państwie to władza. Będzie tak: supermarket będzie miał coraz mniejsze zyski, ponieważ mamy już na Podhalu przesyt tzw. sieciówek, prawie każda licząca się sieć handlowa jest już tu obecna, zaczną powoli wszystkie tracić, bo jest ich już za dużo na ograniczoną liczbę robiących zakupów (jeśli supermarketów przybywa a liczba klientów jest constans). Równocześnie ludzie zaczną nie tyle wołać, ale wręcz krzyczeć i żądać przywrócenia komunikacji publicznej, przy czym w tym samym kierunku pójdzie trend medialny, bo transport publiczny to mniejsze spaliny. I wtedy, czary mary hokus pokus, nagle pan Żarnecki wyjdzie ze wspaniałą, jakże pro-społeczną propozycją: za parędziesiąt milionów plus koszty budowy supermarketu odda na rzecz państwa swoją własność aby można było z powrotem zrobić w tym miejscu dworzec autobusowy. Tylko po co mu ten dworzec w ogóle oddano i czy ktoś kiedykolwiek odpowie za tę chorą decyzję? Społeczeństwo Podhala od samego początku było tej decyzji przeciwne!!!
mechanik rowerowy14.09.2017, 23:38
energię elektryczną cieplną, a może cieplną elektryczną - mogę pożyczyć zatarte dynamo - będzie i cieplna i elektryczna !
JanKa14.09.2017, 21:29
No a dzieci z Marfianej na piechotę maja chodzić do szkoły!!! Ot i wladza!
niecierpliwy14.09.2017, 20:58
Mieszkańcy ul Klikuszówka czekają na oświetlenie drogi nad potokiem energią elektryczną wytworzoną metodami konwencjonalnymi...
alik14.09.2017, 20:45
Trzeba tylko odkurzyć projektowane inwestycje "BABCI KOMUNY" i będzie CACY !!!!!!!!!!!!!
zyg.14.09.2017, 20:29
Został przywołany do tablicy p. Tomasz Żarnecki. Tak w Zakopanem zamiast dworca PKS został otwarty sklep "Eklerk" z sporym parkingiem, gdzie uprzednio były stanowiska autobusów PKS.
nerwowy14.09.2017, 20:28
taczki będą chyba za małe....
krawat14.09.2017, 20:11
Z ,,pierdzenia,, w stołki ile tlenu,,,bio,,wodoru panowie marnujecie.
STAŚ14.09.2017, 18:43
NOWE wybory !!!
Wybierzemy nowe władze.

I, pytam co dalej ?!! Dalej to samo będzie, śmieci będziemy oszczędzać i wyrzucać gdzie popadnie, palić będziemy węglem wtarowo sorta, bo to dobro narodowe.
Wiatraki, i co tam jeszcze, panele na dachu, w przyszłym stuleciu.
Pozdrawiam, malkontentów, a najbardziej tych co u władzy, słuchajcie co mówi plebs !!!
Tadek14.09.2017, 18:38
Burmistrz szuka "deski ratunkowej" bo nic nie robienie od 3 lat wychodzi na światło dzienne .
Gdzie był jak rozstrzygano konkurs na prezesa MPEC sp. z o.o.
Kogo wybrano _ byłego szeregowego pracownika , który jedynie umie trzymać się biurka ......!!!
MPEC sp. z o.o. musi inwestować w sieć ciepłowniczą po mieście oraz w kierunkach większych miejscowości na Podhalu .
Mają wizję pobierania metanu z oczyszczalni ścieków ale nie ma normalnej sieci gazowej.
Dla uzyskania funduszy unijnych czy z BOŚ i innych trzeba mieć infrastrukturę a nie fikcje i mrzonki
w wniesieniu 30% wpłaty do potrzebnych inwestycji - Miasto weźmie kredyt pod zastaw czego -
pewnie "starego Szpitala" bo wszystko inne już w bankach na 38 milinów złotych.
EDEK14.09.2017, 18:03
Pierdzi stołki szykują sobie posady bo wybory raczej będą przegrane to trzeba sobie koryto zapewnić
.14.09.2017, 17:45
No najbardziej rozbawiły mnie te podmioty które będą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Kablówka zamieni antenki na panele, szpital odzyska energię ze spalania odpadów medycznych, oczyszczalnia przyjmie ścieki z całego województwa żeby wyprodukować dużo biogazu (obecnie nie starcza nawet na własne potrzeby). Zostaje jeszcze EMPEC, który uzyskuje ciepło ze spalania węgla. No tylko przyklasnąć tej władzy i biegiem do urn, wybrać ich na następną kadencję. Przecież mają świetne wyniki finansowe, dzięki wyprzedaży majątku miejskiego.
Czytelnik14.09.2017, 16:52
Był taki dobrodziej a może jeszcze jest. Co to nawoływał do oszczędności w oświetleniu domu (USA) . Kiedy go odwiedzili, to ze sto żarówek się świeciło. Dobre, co? Zielono , to Wy macie w głowach. A ile kubików cieplarnianych gazów wytwarzacie (urzędnicy), może policzylibyście? Dyrektorze, pamięta Pan, kiedy odwiedziłem Pana w Starostwie? Grzaliście z pokoju kawowego tylko szum. Naczelniku czy też dyrektorze Urzędu Skarbowego w Nowym Targu. Ja pytam. Czy nadal przyjeżdża ochroniarz do urzędu w Nowym Targu z miejscowości Dębica? Nadal managerem firmy sprzątającej Urząd Skarbowy mieszka w Sosnowcu? Gdzie są szmaty czyt. ścierki, gdzie są środki chemiczne, płyny etc. Kogo pilnuje ochroniarz przy wejściu do urzędu? Prawdy? Chyba po Waszemu. Gdzie będą się znajdowały dokumenty tej operacji. Proszę podać dokładny adres i numer pokoju jeśli w Urzędzie Miasta.
stan14.09.2017, 16:35
..co najwyżej..........monitoring powietrza na pewno panom wyjdzie a za efekty będą płacić wszyscy spalacze.......
Kaczor14.09.2017, 16:32
Już nie wiem czy śmiać się czy płakać czytając te kolejne rewelacje płynące ze stron Urzędu Miasta. Prostych dofinansowań dla osób prywatnych do fotowoltaiki nie umiecie ogarnąć(składałem wniosek jakieś pół roku temu i cisza). Jak chciałem wymienić stary piec węglowy na nowy ekologiczny to poinformowano mnie, że pierw mam mieć nowe okna, ocieplony budynek i ocieplone poddasze. A ponieważ ja w tym budynku nie mieszkam i nie mam obecnie finansów na taki remont, to lokatorzy kopcą w starym piecu w samym centrum miasta. Wszystko ładnie wygląda na wystąpieniach, przemówieniach, jednak potem już tak ładnie i łatwo nie jest jak obywatel idzie się spytać o pomoc w Urzędzie Miasta NOWY TARG. Motto obecnej władzy to : Oszczędzać!oszczędzać!oszczędzać-Choćby nie wiem ile to kosztowało! Straż zlikwidowali i potem zrozumieli, że nie są w stanie realizować pewnych rzeczy(zorientowani w temacie wiedzą o co chodzi), ale strach przed krytyką odbiera odwagę do posiadania własnego zdania. Mrzonek o nowym lodowisku nawet nie biorę pod uwagę - i to mimo tego, że Ministerstwo daje dofinansowanie do tej inwestycji!Nie będzie nic i nie będzie niczego! Przeciągające się utarczki obecnie z właścicielami sklepu na ul. Grel, a wcześniej z T.Ż. są wystarczającym świadectwem dla tej "władzy".Ale wybory idą...pora dać szansę komuś nowemu - bardziej udolnemu!!
Kicia14.09.2017, 16:27
Już za rok wybory i ...co myślicie?
kuba14.09.2017, 16:05
bełkot bełkot nowomowa i parę haseł o ekologi.
ale o tym gdzie?, za ile ? jak długo ? jak to ekonomicznie wychodzi ?
kiedy?, kto personalnie? gdzie biznes plan ? gdzie analizy projekty projekcje? symulacja opłacalności gdzie ?
tylko lecieć po dotacje ...a 30-40 5% wkładu własnego z czego????
a z prostą sprawą jak dotacje miasta do wymiany starych pieców węglowych nie umiecie sobie poradzić.!!!!!!
a gdzie dopłaty za przyłącz do sieci gazowej ?????
Mieszkaniec14.09.2017, 15:01
A ile to nas będzie kosztować? Ustawić duży wiatrak niech przedmuchuje te zasyfione powietrze w stronę niemiec bo oni produkują około 20% a polska tylko 8% CO2, tak jak to robili amerykanie aby zmienić kierunek Irmy :-)
IK14.09.2017, 14:16
Pierdu ,pierdu. Tak samo realne jak pozyskanie gazów z krowiego placka.
wojtaszek14.09.2017, 13:56
Mrzonki o gigantycznej hali lodowej zderzyły się z rzeczywistością. Idą wybory trzeba coś rzucić ciemnemu ludowi w NT. Lud ten jednak już umie czytać i wyczytał, że "...będziemy ubiegać się o dotacje ..." czyli krótko i zrozumiale "...ble, ble, ble..."
nareszcie14.09.2017, 13:23
No i bardzo ładnie. Szacun.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl