17.09.2017, 18:28 | czytano: 5974

"Rotmistrza Pileckiego przywracamy do lekcji historii i do pamięci" (zdjęcia)

fot. Michał Adamowski
NOWY TARG. W niedzielne popołudnie odbyła się uroczystość poświęcenia ronda im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Była to część uroczystości w ramach obchodów 78. Rocznicy napaści ZSRR na Polskę, zorganizowanych wspólnie przez Miasto i powiat nowotarski.
Wśród gości była poseł Anna Paluch, starosta Krzysztof Faber, burmistrza Grzegorz Watycha z obojgiem zastępców, radny wojewódzki Stanisław Barnaś, radni miejscy, księża, dyrektorzy szkół oraz grupa mieszkańców. Spotkanie rozpoczęto od odśpiewania hymnu, i co zasługuje na wspomnienie - odśpiewano pełne cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, co nie jest częstą praktyką.

Grzegorz Watycha przypomniał, że wybudowane już kilka lat temu rondo ma swojego patrona, a dzisiejsza uroczystość, czyli oficjalne poświęcenie obiektu to inicjatywa grupy radnych. - Mimo, że od nadania imienia minęło trochę czasu, to ta data - 17 września - to dobra okazja, by przypomnieć tego wyjątkowego bohatera - mówił burmistrz. - Rotmistrza Witolda Pileckiego przywracamy do lekcji historii i do pamięci. Oddajemy to, co należne jest bohaterom, którzy przez wiele lat byli wymazani z historii - dodał.

Tadeusz Morawa, który przypomniał postać Rotmistrza Pileckiego, także nawiązał do okresu jaki minął od nadania imienia do poświęcenia ronda, mówiąc: "Minęły trzy lata, ale lepiej późno niż wcale".

Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 przygotowała pod okiem nauczycieli - Doroty Kret i Dariusza Tokarskiego - krótki program artystyczny.
Potem uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła pw. św. Katarzyny, gdzie odprawiona została msza św. w intencji pomordowanych na Wschodzie, a pod Krzyżem Katyńskim okolicznościowe przemówienia wygłoszą starosta Krzysztof Faber i burmistrz Grzegorz Watycha.

s/ zdjęcia: Michał Adamowski
zobacz także
komentarze
..24.09.2017, 18:30
do .
tonie dym, to kadzidło
meyounow21.09.2017, 23:29
@ Viktor:
Dobrze, tylko kiedy będą równie pompatycznie i w obecności wszystkich posłów i polityków odsłaniane na Podhalu pomniki Kościuszce który powiedział 'merde' Napoleonowi, gdy ten chciał żeby Kościuszko szedł z Polakami na rzeź pod Moskwę? Kiedy będzie uroczystość poświęcona Sylwestrowi Kaliskiemu, genialnemu profesorowi WAT-u i polskiej myśli technicznej z udziałem burmistrzów, posłów, senatorów i starostów? Czekam!!!
Obserwator21.09.2017, 12:20
Ta pani z PiS jest tam zbędna. Nic nie robi i nie zrobiła dla Podhala.
Viktor21.09.2017, 07:25
Do @meyounow Viktor
Szanowny pan skupił się w swoim komentarzu na przypomnieniu wielu zacnych i ważnych Polaków. Jednak uroczystość odnosiła się strike do rtm W. Pileckiego. Pozwoli pan, że tak ja, jak i wielu traktuje tą uroczystość i jubileusz.

Ku wiecznej Pamięci.
Rycerzowi bez trwogi i skazy, oficerowi 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich Rtm. Witoldowi Pileckiemu, dobrowolnemu więźniowi i organizatorowi oporu w KL Auschwitz, Powstańcowi Warszawskiemu, żołnierzowi AK, 1. Korpusu Polskiego w rocznicę jego aresztowania i późniejszego mordu sądowego / Zamordowany z wyroku sądu wojskowego /PRL/ w dniu 25.05. 1948 r.
Viktor.
meyounow20.09.2017, 18:58
@Marcin Robert:
Nic mi nie było wiadome na temat partii Razem, ale dowiem się, gdyż podoba mi się że ktoś wreszcie zwraca uwagę na niewłaściwe położenie środka ciężkości jeśli chodzi o pamięć o wybitnych Polakach w historii. Jeżeli będziemy czcić, uczyć dzieci, czy rozpamiętywać wyłącznie życiorysy tragicznie poległych za ojczyznę patriotów, to nasz zbiorowy mózg wygeneruje dla nas, polskiego społeczeństwa, nową tragedię narodową, w której zrealizują się myśli, dążenia i aspiracje tych młodych Polaków, którzy dziś słyszą w szkołach wyłącznie o tragicznych bohaterach narodowych a nic o Łukasiewiczu, Kościuszce (który był inżynierem i olał Napoleona i doczekał zdroworozsądkowej starości na południu Francji), o Marii Skłodowskiej, o Zygmuncie Wróblewskim i Karolu Olszewskim którzy skroplili tlen i azot, o Sylwestrze Kaliskim który wynalazł laser itd., Wacławie Sierpińskim, lista jest niesłychanie długa, ale ktoś tak jakby chciał żeby Polacy w przyszłości realizowali się tylko i wyłącznie na martyrologicznym polu chwały.
oMASZ20.09.2017, 18:14
a po co tam ta pis-iorowa krzykaczka.?
kolo20.09.2017, 14:42
Jaka dobra zmiana? Bzdura i palio polityczne PIS-u.
Marcin Robert20.09.2017, 11:21
@Viktor: Witold Pilecki był rzeczywiście człowiekiem godnym szacunku i upamiętnienia. Szkoda tylko, że pamięć o nim wykorzystywana jest do bieżących rozgrywek politycznych i dzielenia Polaków. Szkoda też, że tak bardzo eksponuje się obecnie pamięć o wojskowych, a zapomina o wybitnych uczonych, pisarzach i wynalazcach. Naprawdę, nie brakowało ich w naszej historii.

PS A ten "nowotarski Kościół Polski" to gdzie jest?

@Józef Wiesiek:

Obrzędy religijne już w głębokiej starożytności służyły jako substytut innych rodzajów aktywności i do naszych czasów niewiele się pod tym względem zmieniło.

To prawda, ludzie nie są debilami. Prawdą jest też jednak, że często działają na podstawie niepełnych informacji. "Dobra zmiana" faktycznie okazała się korzystna dla zwykłych ludzi, lecz jest to tylko efekt uboczny ich działań. Tak naprawdę pisowcom chodzi przecież o skok na kasę i zemstę na przeciwnikach politycznych. Natomiast rzeczywiste i trwałe reformy służące ogółowi obywateli może wprowadzić jedynie Partia Razem. Ale tego faktycznie z TVN i TVPiS przeciętny wyborca się nie dowie.
Tadeusz Morawa20.09.2017, 07:48
Cześć i chwała bohaterowi!!!!!!
Viktor20.09.2017, 07:12
Viktor. - Sprostowanie Rotmistrz Witold Pilecki, nie porucznik. 70 lat temu w 1947 roku rtm W. Pilecki został przez UB / MBP / aresztowany. Nasz jeden z największych bohaterów narodowych, pośmiertnie odznaczony najwyższym Orderem Orła Białego. Po roku i pokazowym komunistycznym procesie został zamordowany strzałem w tył głowy w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie. W przed dzień tej daty władze miasta poświęciły Rondo jego imienia w Nowym Targu.
Viktor.
Viktor19.09.2017, 17:37
Viktor.
Większość komentarzy to słowa nietaktowne i odbiegające od szacunku oddanego naszemu wspólnemu Wielkiemu Bohaterowi - akowcowi, żołnierzowi / ułanowi gen. Wł. Andersa.
On W. Pilecki, walczący, skatowany w kaźni UB od Podhalan otrzymał nazwę; im. nadane dla nowotarskiego Ronda z interpelacji i zabiegów Radnego m. N.T. poprzedniej kadencji p. T. Morawy.
Doczekano po trzech latach tak wielkiej spontanicznej uroczystości i oddania...
Po trzech latach tu w naszym mieście poświęcono ten kawałek skrzyżowania, skrawek podhalańskiej ziemi.
Brawo dla wszystkich Władze m. N.T.
Brawo i Bóg zapłać dla nowotarskiego Kościoła Polskiego i przedstawicieli.
Wszystkim którym jest niedosyt należy jedynie współczuć.
Zacytuje wieszcza;
NIECH STRASZLIWE GODZINY KONANIA WYNAGRODZI PAMIĘĆ ŻYJĄCYCH !
i por. W. Pileckiemu oraz jego rodzinie.
Chwała Bohaterom !
Cześć ich Pamięci.
Viktor.
Józek Wiesiek19.09.2017, 16:52
Do Marcin Robert. Jeżeli ktoś nie ma talentu ani osiągnięć to idzie do nowoczesnej. Ludzie nie są debilami żeby w takie rzeczy wierzyć jak ty piszesz. Dobra zmiana jest dobra tylko że tego nie mówią w TVNie i o tym nie słyszałeś
sokrateles19.09.2017, 15:11
@ omniasol:
A jeśli rzecz nie jest dla Ciebie, to powinieneś wystąpić do państwa o zwrot Twojej części podatku na Kościół, bo to też nie może być tak że Ty nie wierzysz w moc poświęcenia (czuję że sam byś tej usługi nie zamawiał) a i tak musisz za to płacić. Ci co są wierzący chętnie złożą się podwójnie żeby koszt poświęcenia za Ciebie i Tobie podobnych pokryć, żeby następnym razem księdzu z modlitwą i kropidłem opłaciło się pokwapić. Jak ktoś sobie usługi nie życzy to nie powinien za nią płacić i państwo powinno zwrócić mu/jej jego/jej cząstkę wspólnego budżetu RP która od jego/jej podatków bezpośrednich i pośrednich (te drugie zwłaszcza - każdy Polak je płaci!) idzie na Kościół.
Marcin Robert19.09.2017, 11:45
Uczestnictwo w obrzędach religijnych to najprostszy sposób dowartościowania się polityków i samorządowców. Jeżeli ktoś nie ma talentu ani osiągnięć, to wystarczy, że często będzie podkreślał swoje przywiązanie do wiary, wszędzie wieszał symbole religijne, no i oczywiście płacił swoim kapłanom, a już będzie mógł się pokazywać jako ktoś godny zajmowanego stanowiska.
NT19.09.2017, 11:42
do Smutne.
Ta część Nowego Targu należy do Parafii św. Katarzyny i ksiądz to wikariusz stamtąd! A w ogóle to o co chodzi? Wszystko źle?
@omniasol.19.09.2017, 09:48
Tak jest. Popieram. Zapłacone. Odpowiedzialność za usługę musi być. Ha ha ha.
sokrateles18.09.2017, 21:21
@ omniasol:
To w ten sposób nie hula jak Ty sobie to wyobrażasz. Za dużo żądasz, za dużo oczekujesz. Modlitwa, to fakt, może Cię wziąć w opiekę i bierze, ale bez gwarancji i bez ubezpieczeń. Jeżeli uważasz że poświęcenie przez księdza nic nie znaczy to ta rzecz jest nie dla Ciebie.
ehh18.09.2017, 18:39
FAZI, nie i KODofilskiego darcia folksdojczowych jap też nie było....
omniasol18.09.2017, 17:16
Czy moglibyscie w takim razie podac jakis nr tel do ktorego kosciola dzwonic po odszkodowanie jak na tym "poswieconym" przydazy sie kolizja :-)
wstyd18.09.2017, 16:33
Nie którzy tu z komentujących to wstydu nie mają tak drwić z Bohatera. Tu nie chodzi żeby zyskało na tym rondo tu chodzi o pamięć dla bohatera który walczył o wolną Polskę.
EU18.09.2017, 13:38
PO CO KOMU była ta impreza z nadaniem imienia. Są jeszcze kładki na Dunajcu/bez imion/ np.komin kotłowni albo planowane wierze widokowe w Gorcach i zapewne wiele jeszcze innych obiektów które można nazywać i oczywiście kropić.
FAZI18.09.2017, 13:11
Apel Smoleński był ?? jak nie było to wszystko nie ważne
@ miastowy18.09.2017, 12:19
Nie kuś Waść . Wszak wiadomo że to nie są tanie rzeczy.
miastowy18.09.2017, 11:08
Ciekawe ile za kropidło ?
CHUDY18.09.2017, 10:05
do SMUTNE : Ksiądz akurat z właściwej parafii :) Jest to ksiądz Łukasz z parafii św. Katarzyny, której ta część Kowańca podlega. Radni też z właściwego okręgu ;) Smutne jest to, że nie znasz reprezentantów danej dzielnicy ;) pozdro
marek18.09.2017, 09:50
Mam większy skalniak przy posesji od tego ronda. Nie ma imienia ,nie był kropiony i generalnie mam pytanie do całej biorącej w tym wydarzeniu świty. Co by się stało jakby rondo nie miało imienia. Ej narodzie....
ye**c bolszewików18.09.2017, 09:33
@meyounow

Uważasz, że ZSRR bez agresji III Rzeszy NIGDY nie zaatakowałby na zachód? : - ))))

ZSRR z założenia (ze względu na chorą ideologię, na której był zbudowany) miał ciągle przeć i obejmować cały świat. Dlatego tak szybko pod jego ciosami padły państwa nadbałtyckie czy dokonano agresji na Finlandię, upatrując w nich słabego rywala.
Miejscowy18.09.2017, 09:28
Do "smutne". Czemu tak piszesz że nie widać radnych z tej okolicy ? A przecież Radny Wojewódzki Stanisław Barnaś mieszka na kowańcu tak jak radny Nowotarski Jan Łapsa i codziennie tamtędy jezdżą.
luzak18.09.2017, 08:02
Brakuje tylko darmowej kiełbasy z grilla dla radnego Gabrysia.
absolwent18.09.2017, 07:33
najlepsze zdjęcie nr 4:P
p.18.09.2017, 00:32
meyounow

78. rocznica wybuchu II wś była uczczona w nt dokładnie tak samo uroczyście, jak ta dzisiejsza. msza św., przemarsz przez cały rynek, złożenie pamiątkowych wiązanek pod tablicą pamięci ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego, obecność vipów, program artystyczny
meyounow17.09.2017, 23:02
@ wasyl:
Mnie akurat nie musisz uczyć tej historii, ponieważ mój dziadek był świadkiem wydarzeń 17 września 1939 i opowiadał mi o tym. Natomiast nie pamiętam aby tego roku szczególnie hucznie obchodzono w naszym powiecie rocznicę 1 września, a to był moment wybuchu II wojny światowej i tej daty uczą na całym świecie (zresztą bez napaści hitlerowskich Niemiec nie byłoby zdrady ZSRR i Stalina).
...17.09.2017, 22:39
EDEK- POwiedział zaKODowany folksdojcz...
...17.09.2017, 22:38
jjfk..gdzie ci tak POwiedzieli? :D:D:D
Smoooog17.09.2017, 22:14
Ładnie kopci:) Na początku myślałem że to traktor policyjny ale prawda jest inna.
zygf17.09.2017, 21:54
Czy Pani Poseł mogła by się nie spóźniać w taką pogodę (co nota bene uwielbia robić), bo dzieci w pocztach sztandarowych musiały stać, czekać i marznąć na pierwszą Panią na Podhalu?
PAL17.09.2017, 21:04
Należy pamiętać zarówno o 1 IX jak i 17 IX 1939 Przez wiele lat PRL-u wymazywano z historii Polski prawdę o Sowieckiej agresji częściowo skutecznie o czym świadczy komentarz meyounow
jjfk17.09.2017, 20:47
Historia PiSana na nowo. 12 września było już pozamiatane, a rząd i elity uciekły przez Zaleszczyki. Całe to patryjotyczne towarzystwo wróciło po 1989 roku.
EDEK17.09.2017, 20:29
dziecinada
Smutne.17.09.2017, 20:05
Rondo na kowańcu: ) Radnych z tych okolic jakoś nie widać a ksiądz to też z innej parafii.
mm17.09.2017, 20:04
chwała bohaterom
przytruty17.09.2017, 19:59
zdjęcie nr 10 taki smoooog i nikt nie reaguje??
.17.09.2017, 19:50
I ten ekologiczny dym w tle. Skoro władza nie reaguje to co się sąsiadom dziwić! Zresztą na Krzywej taki dym unosi się bardzo często i co???
wasyl17.09.2017, 19:48
@meyounow Jakoś nie zauważam by jedna czy druga rocznica była lepiej lub gorzej traktowana, jedna i druga jest rocznicą tragiczną.

Tym bardziej gdzie zauważasz fałszowanie historii? Raczej chodzi o przywracanie prawdy historycznej.

Polecam film, jeśli nie wiesz jak było
https://www.youtube.com/watch?v=M7MSG4Q-4as&t=3s

(do Admina:mam nadzieję, że nie łamię regulaminu, jeśli tak to może w drodze wyjątku?)
abc17.09.2017, 19:39
meyounow, mówisz oczywiście o tej najnowszej w której podaje się Bolka jako jednego pogromcę komuny?
jpd17.09.2017, 19:38
Brawo!!!
abc17.09.2017, 19:25
policja i "smog" w oddali !!!
oni niczego się nie nauczą, brną w bagno i czubek nosa. swojego nosa widza tylko.
Malolasu17.09.2017, 19:15
Jo widzym tylko bioly dym a urzendasy kwiotki
alarm smogowo-patriotyczny17.09.2017, 19:14
Rondo zostało poświęcone i okadzone co zresztą widać na zdjęciu nr 10.
Patriota17.09.2017, 19:01
W końcu Polska jest Polską
meyounow17.09.2017, 18:44
Stało się! Rocznica 17 września jest bardziej obchodzona aniżeli 1 września 1939. Dlaczego fałszuje się naszą najnowszą historię?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl