18.09.2017, 10:08 | czytano: 1864

Zakopane dostało dotację na wymianę pieców. I co teraz?

Ekolodzy od lat alarmują, że w Zakopanem używanych jest około 2000 tzw. kopciuchów, czyli przestarzałych kotłów nie spełniających przyjętych obecnie norm, które w głównej mierze powodują powstawania smogu. Kilka dni temu Urząd Miasta Zakopane poinformował o otrzymaniu 6,5 mln. zł dotacji na wymianę starych pieców w domach mieszkańców.
W chwili obecnej Zakopane otrzymało potwierdzenie przyznania dotacji na pierwszy złożony wniosek. Otrzymana dotacja pozwoli na wymianę 500 źródeł ogrzewania.
Składanie ankiet, w których mieszkańcy wyrażali zainteresowanie zakupem nowego kotła rozpoczęło się w ubiegłym roku. Do dnia dzisiejszego do programu „Wymień piec, póki są dotacje” zgłosiło się ponad 700 osób. Ponad 200 osób trafiło więc na listę rezerwową.

- Realna liczba zgłoszonych osób będzie na pewno niższa niż 700. Część osób, nie mogąc doczekać się realizacji programu, która z powodu opóźnień w ocenie wniosku przesunięta została z jesieni 2017 roku na wiosnę 2018 roku, wymieniła kotły na własny koszt, lub otrzymała pieniądze z programu miejskiego, który jest realizowany niezależnie. Część osób może również nie przejść audytu energetycznego, który wymagany jest do otrzymania dotacji - mówi Krzysztof Topór Huciański, ekodoradca w Urzędzie Miasta Zakopane.

Dla osób, które trafiły na listę podstawową dotacje są zagwarantowane. Co jednak z osobami, które znajdują się na liście rezerwowej? Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, również otrzymają one dotację. Kolejne 200 kotłów wymienione ma być bowiem z dotacji w drugim projekcie, który obecnie czeka na ocenę.

To jednak nie wszystko. 15 sierpnia zakończyło się zbieranie ankiet, w których mieszkańcy deklarowali zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, czyli solarami, panelami fotowoltaicznymi i pompami ciepła.

Na dzień dzisiejszy zgłosiło się około 250 osób.
-To przekłada się na ponad 300 instalacji - niektórzy z mieszkańców chcą u siebie bowiem zainstalować więcej niż jedno odnawialne źródło energii - mówi Topór-Huciański.

Odnawialne Źródła Energii dofinansowane mają być w 60%. Do otrzymania dotacji, nie będzie konieczne przeprowadzanie audytów energetycznych. Budynek musi jednak spełniać warunki techniczne konieczne do zamontowania instalacji.

Wniosek na dofinansowanie OZE znajduje się w tym momencie na etapie oceny. Urząd Miasta liczy, że zostanie on oceniony równie wysoko jak wcześniej złożony i miasto otrzyma dotację także i tym razem.

rk-w/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl