01.10.2017, 22:10 | czytano: 7419

"Różaniec do Granic" na Podhalu z udziałem arcybiskupa Jędraszewskiego

zdj. Adam Bujak
7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej, podczas wydarzenia "Różaniec Do Granic", cała Polska zostanie otoczona modlitwą różańcową. Przed południem wierni spotkają się w 320 kościołach stacyjnych, położonych wzdłuż granicy naszego kraju. Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski będzie tego dnia modlił się w Zakopanem i Ludźmierzu.
W naszym regionie kościołów stacyjnych jest ponad 20. Ich listę publikujemy poniżej.
Jak powiedział bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, "Różaniec do Granic" nawiązuje bezpośrednio do 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, gdzie 13 maja 1917 r. troje małych pasterzy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos - widziało Matkę Boską. Jak dodał - jest to inicjatywa katolików świeckich - fundacji Solo Dios Basta.

Wydarzenie zaplanowane jest na 7 października to "pierwsza sobota miesiąca, święto Matki Bożej Różańcowej i zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich”. Wierni zebrani na granicach Polski o jednej godzinie odmówią cztery części różańca.

Uczestnicy będą modlić się za polskie rodziny, nawrócenie Polaków i pokój na świecie. Na liczącej 3,5 tys. kilometrów granicy Polski rozmieszczonych zostało 320 kościołów stacyjnych - informacja o nich znajduje się na stronie internetowej www.rozaniecdogranic.pl. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w "Różańcu Do Granic", mogą to zrobić klikając jedną z ikonek kościołów i wybierając opcję "zapisz".

We wszystkich kościołach stacyjnych o godzinie 10.30 rozpocznie się krótka konferencja wprowadzająca, o godz. 11. odprawiona zostanie msza św., po niej odbędzie się krótkie nabożeństwo eucharystyczne, a następnie wolontariusze skierują uczestników do "stref modlitwy" rozmieszczonych co kilkaset metrów wzdłuż całej granicy Polski. Modlitwa różańcowa rozpocznie się o godz. 14.

- W większości miejsc modlący się ustawią się w linii, jednak w miejscach, gdzie nie jest to możliwe, będą modlić się specjalnie wyznaczone grupy - w Jastarni grupa rybaków w kutrach wypłynie na Bałtyk, na Bug wypłyną setki kajakarzy, grupy młodzieży będą modlić się na górskich szczytach w Tatrach - informuje Lech Dokowicz z fundacji Solo Dios Basta.
Arcybiskup Jędraszewski tego dnia przed południem będzie modlił się w wiernymi w kościele pw. św. Krzyża w Zakopanem, a o godzinie 14. pojedzie do Bazyliki Mniejszej w Ludźmierzu na modlitwę różańcową z dziećmi.

Kościoły stacyjne na Spiszu, Podhalu i Orawie:
Sromowce Wyżne, par. św. Stanisława BM
Niedzica, par. św. Bartłomieja Apostoła
Kacwin, par. Wszystkich Świętych
Łapsze Niżne, par. św. Kwiryna
Łapsze Wyżne, par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Rzepiska, rektorat MB Nieustającej Pomocy
Jurgów, par. św. Sebastiana
Brzegi, par. św. Antoniego
Bukowina Tatrzańska, par. Najśw. Serca Pana Jezusa
Zakopane Cyrhla, par. Miłosierdzia Bożego
Zakopane, par. św. Krzyża
Zakopane Krzeptówki, par. Niepokalanego Serca NMP
Kościelisko, par. św. Kazimierza
Czarny Dunajec, par. Przenajświętszej Trójcy
Jabłonka, par. Przemienienia Pańskiego
Lipnica Wielka, par. św. Łukasza Ewangelisty
Zawoja Górna, par. MB Nieustającej Pomocy
Zawoja Centrum, par. św. Klemensa
Skawica, par. MB Częstochowskiej
Zawoja Zakamień, ośr. duszp. św. Józefa Robotnika
Stryszawa (Górna), par. św. Anny
Stryszawa (Dolna), par. św. Stanisława BM
Lachowice, par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Ludźmierz, par. Wniebowzięcia NMP

opr.s/
zobacz także
komentarze
www30.10.2017, 15:25
knote- ale ty rozróżniasz bycie przestępcą - pedofilem także w KK a jednym z podstawowych założeń "religii" muzułmańskiej jakim jest ślub z dziećmi? Czy tak piszesz żeby "błysnąć"? Tym czasem wyszło ci to jak walnięcie łysemu grzywką o kant kuli...
RABCZANIN06.10.2017, 20:18
do LOLO-czy sobie życzysz czy nie i tak będziemy się modlić za ciebie i takich jak ty,abyś poczuł miłość BOGA,która leczy wszelkie zranienia,która otwiera umysły i serca ludzi i sprawia ,że są szczęśliwi jak nigdy dotąd.Obyś dostąpił tej wspaniałej łaski,bo JEZUS CIĘ KOCHA-UWIERZ!!!On nigdy cię nie zawiedzie,nie odrzuci ,nie przekreśli ,ale bedzie kochał zawsze i wszędzie,
RABCZANIN06.10.2017, 20:04
Wspaniała inicjatywa,Duch Św.działa w duszach i umysłach Polaków-Chwała Panu!!!!!Naród nasz potrzebuje wsparcie MATKI BOŻEJ naszej opiekunki ,wspomożycielki NASZEJ PANI!!!Jeśli ONA będzie wstawiać się za nami u Jezusa to nic złego nie spotka naszego narodu , kraju i każdego z nas!!Potrzebujemy JEJ wsparcia JEJ modlitwy ,bo ONA może zmienić nasze serca.Wszyscy w głębi serca potrzebujemy BOGA,JEGO MIŁOŚCI KTÓRA PRZEMIENIA I PRZEKSZTAŁCA NASZE ŻYCIE.MÓDLMY SIĘ GORĄCO ZA TYCH KTÓRZY UTRACILI WIARĘ ,ABY BÓG NA NOWO ZAGOŚCIŁ W ICH ŻYCIU!!!Módlmy się wzajemnie za siebie,oddawajmy nasze dzieci wnuki Jedynemu Bogu.Oddawajmy MU wszystkie nasze CODZIENNE SPRAWY..Módlmy się za niewierzących,którzy są również dziećmi bożymi-BÓG KOCHA KAŻDEGO Z NAS BEZ WZGLĘDU NA TO KIM JESTEŚMY!!!AMEN!!!
skrytka05.10.2017, 16:25
Do wszystkich wierzacych!!! z calym szacunkiem ,ale modlitwy pwinny odbywac sie w skupieniu,w pokorze ....NA PEWNO NIE MA BYC TO MANIFESTACJA .....a nawiasem mowiac 3/4 Gorali biegnie do kosciola ,tylko po to aby sasiedzi nie obgadali....nie znaja pisma swietego,nie rozumieja
sensu mszy sw ........
knote05.10.2017, 08:41
Do www. Jak jesteś taki mądry, to napisz kto był obrońcą pedofilów w KK
www03.10.2017, 14:20
uczeń LO....sznur modlitewny czy różaniec - się zdecyduj bo to dwie różne rzeczy są... Słucham zatem "faktu" że KK przejął różaniec od religii pochwalającej zabijanie niewiernych i śluby z dziećmi?
A poza tym Mahomet był mordercą i pedofilem.
:)02.10.2017, 23:53
MkCafe - a czemu metropolita krakowski miałby wchodzić w paradę metropolicie tarnowskiemu? To logiczne, że skoro mowa o arcybiskupie Jędraszewskim to chodzi o kościoły w krakowskiej diecezji.
MkCafe02.10.2017, 22:58
Do uczeńLO... a gdzie w liście kościołów jest mowa o diecezji krakowskiej..?
uczeń LO02.10.2017, 18:53
Do www. Piszesz o legendzie. Mnie interesują fakty związane ze sznurem modlitewnym. Z resztą KK przejął dużo symboli z innych wierzeń, np. pogańskich czy Z Bliskiego Wschodu.
bolo02.10.2017, 15:51
kolo, a twoje życzenie jest dla nas rozkazem.. :DDDDDDDD Idź być ateistą gdzie indziej - to jest artykuł skierowany do osób wierzących.
www02.10.2017, 15:47
uczeń LO - jeszcze wiele się musisz nauczyć...choćby pisać po polsku.. a co do różańca to :
"Za ojca Różańca świętego uważa się św. Dominika, któremu miała się objawić Matka Najświętsza i przykazać rozpowszechnianie tej modlitwy na całym świecie. Nie był to jednak Różaniec w dzisiejszej formie.

Różaniec stał się dla św. Dominika skuteczną bronią w walce z herezją albingensów. Legenda głosi, że to właśnie w czasie jednej z jego wypraw, w trakcie której zwalczał tę herezję, zrodziła się modlitwa różańcowa. Pomimo postów i modlitw posługa św. Dominika nie przynosiła owoców. Wówczas objawiła się Matka Boża i poleciła Dominikowi, by nie tylko głosił kazania, lecz by połączył je z odmawianiem tzw. Psałterza Maryi, czyli 150 Zdrowaś Maryjo i 15 Ojcze nasz. Od tej pory św. Dominik przeplatał swoje nauki modlitwą różańcową, w której rozważał wraz ze słuchaczami treści zawarte w głoszonych naukach.

Nazwa Różańca wywodzi się ze średniowiecza. W ówczesnej mentalności świat stworzony traktowano jako księgę o Panu Bogu, a w przyrodzie dopatrywano się rzeczywistości duchowych. Szczególną rolę pełniły kwiaty, symbolizowały one różne cechy. Często też ofiarowywano kwiaty Bogu i ukochanym osobom. Modlitwy traktowane były jako duchowe kwiaty. I dlatego odmawianie różańca porównywano z dawaniem Matce Bożej róż. Stąd modlitwę tę nazwano wieńcem z róż, czyli różańcem.

Ostateczny kształt modlitwy różańcowej ustalił się w XV dzięki dominikaninowi Alamusowi a la Roche (1428-1475). On ustalił liczbę 150 ?Zdrowaś Maryjo? na wzór 150 psalmów, które podzielił na dziesiątki poprzeplatane modlitwą ?Ojcze nasz?. Dla rozpowszechniania tej modlitwy założył pierwsze bractwo różańcowe. Dzięki zakonowi dominikańskiemu modlitwa różańcowa już w XV wieku stała się znana w całym Kościele. "
Bogobojny02.10.2017, 14:40
Widzicie wej jaki to dobrodziej? W Dębnie był następny z książeczką o kościele. Szczęść Boże! Worki piorę.
M. Luter02.10.2017, 10:53
A w Kościele św Katarzyny, na bocznym ołtarzu ... książka biskupa(arcy) Marka Jędraszewskiego na ołtarzu bocznym, obok koszyczek... A Pan Jezus wyganiał kupców ze świątyni, ale najwyraźniej w Nowym Targu poniósł porażkę:)
uczeń LO02.10.2017, 10:39
Do MkCafe. Te wymienione przez ciebie miejscowości to inna diecezja, Tarnowska. K woli ścisłości, to różaniec chrześcijanie przekęli od muzułmanów.
Luke02.10.2017, 09:47
Coś Wam się ta lista nie zgadza -- w samym Chyżnem są 3 Kościoły Stacyjne.
tk02.10.2017, 09:45
A także Łapszanka
kolo02.10.2017, 08:57
Ja sobie nie życzę żeby ktoś się za mnie modlił a zwłaszcza o moje nawrócenie
MkCafe01.10.2017, 23:11
I jeszcze Sromowce Niżne, Szczawnica i Szlachtowa z Jaworkami...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl