31.10.2017, 09:00 | czytano: 5441

Kryty stok narciarski w Zakopanem? Są chętni go wybudować

alpincenter.com
Nie ma czynnej trasy narciarskiej na Gubałówce, ale ma być kryta całoroczna trasa narciarska. W zakopiańskim urzędzie miasta zaprezentowano projekt, który u niektórych wzbudził podziw, a u innych niedowierzanie.
Inwestorzy planują, że kryta trasa narciarska powstanie w ciągu trzech lat. Pierwsza łopata ma zostać wbita z początkiem 2019 r.
Nartostrada pod dachem o dł. 1200 metrów i szer. 50 m na Ciągłówce, ma być pierwszą częścią kompleksu narciarskiego, jaki znajdzie się na stokach Gubałówki pomiędzy Furmanową a Kotelnicą. Andrzej Gomuliński, który określa siebie koordynatorem całego przedsięwzięcia nie chce na razie zdradzić, kto jest w ogóle jego pomysłodawcą. Wiadomo jedynie, że jest to miłośnik narciarstwa, którego Gomuliński spotkał w trakcie organizowanych przez siebie zawodów narciarskich o Puchar Zakopanego.

- Teren, na którym planujemy realizację inwestycji jest właśnie zakwalifikowany, jako obszar narciarsko-sportowy – informuje Gomuliński. - Studium, które go obejmuje nie przewiduje jednak wybudowanie hali. Taki zapis trzeba jeszcze wprowadzić. Chcemy, aby jej konstrukcja była ściśle związana z terenem Podhala. Zostanie ona wykonana z kamienia, drewna i szkła, które pozwoli podziwiać Tatry. Chcemy, żeby hala spełniała wymogi przyzwalające na organizowanie w niej zawodów nawet o randze międzynarodowej. Będziemy starali się o homologację FiS dla trasy narciarskiej.
Akcjonariuszami spółki są właściciele ziemi, na której znajdzie się całoroczna nartostrada, a w przyszłości cały kompleks. Po spłaceniu się zainwestowanych pieniędzy, to właśnie do nich będą należały wyciągi i cała infrastruktura.
Jak mówi Gomuliński, podobne kompleksy, jak ten planowany w Zakopanem, istnieją już w Niemczech. Jednak to właśnie zakopiański ma być najdłuższy.

Inwestorzy zapewniają, że pomysł na całoroczną stację narciarską przeznaczony jest szczególnie dla turystów spędzających wakacje pod Tatrami.

- Dlaczego właśnie nie mają oni w lecie wypożyczyć nart i skorzystać z naszej oferty - mówi Gomuliński. - Potrzeba na powstanie całego kompleksu narciarskiego jest w Zakopanem ogromna. Przecież narciarstwo alpejskie już upadło. Pozostała praktycznie Szymaszkowa i Harenda.
Oficjalnie, akt założycielski spółki, która ma wybudować trasę na Ciągłówce, gotowy ma być do połowy przyszłego roku.

Józef Słowik, na zdjęciu kryty stok narciarski Bottrop w Nieczech
zobacz także
komentarze
ceper31.10.2017, 21:26
Przykryjcie całe Zakopane żeby z satelity nie było widać.Wstyd na cały Świat. Zaczyna się od N.Targu jadąc ,,zakopianką,,.
nowotarżanka - malkontentka31.10.2017, 20:13
Lodowiska chyba nie działają latem (no chyba, że się mylę)? Przynajmniej tak kiedyś było w NT. No faktycznie, żadnej różnicy nie ma między halą sportową czy lodowiskiem a takim czymś co jest na zdjęciu :). Zapewne można postawić znak równości między takimi obiektami, także na płaszczyźnie wpływu na środowisko:). A zabudujcie w czorty i Gubałówkę i Tatry i wszystko co tylko dacie radę. Górale jak mało kto potrafią sobie ziemię czynić poddaną:). Jak widać większości tu komentujących pomysł się widzi. Dutki popłyną zatem szerokim strumieniem. Ja pozostanę przy swoim malkontenctwie i szacunku do przyrody. Pozdrawiam.
zzz31.10.2017, 19:55
Oglądając projekt, i biorąc pod uwagę zastrzeżenia Nowotarżanki, nasuwa się pomysł, aby to cudo zrobić pod ziemią.Wilk syty i owca cała. Widoki na Tatry można puszczać na telebimach, zresztą one narciarzy trasowych i tak niewiele obchodzą.
ABC31.10.2017, 19:20
Ciekawe to wszystko .Od ponad Dwóch lat pewne osoby z Podhala odkupują od nieświadomych ludzi działki rolne w rejonie Furmanowej Ciągówki i Kotelnicy .Ci co wiedzą niesprzedają tam działek dlatego bo wiedzą jak było z Pardałowka . ci co niedadzą sie zwiesc paru groszą za 5 lat zyskają bardzo duzo
115KM31.10.2017, 16:45
Brawo. Trzymam kciuki za powodzenie projektu. Chciałbym mieć możliwość jazdy na nartach w lecie. Do malkontentów: Hala, jak każda inna sportowa, tylko dłuższa. Setki różnych hal ( w tym kilka lodowisk) jest w Polsce i nikomu to nie przeszkadza.
Baciok, nie gorol31.10.2017, 14:20
Yhy jasne, już zrobicie. Z jednym płotem na gubałowce nie jesteście sobie wstanie poradzić, a będziecie kryty stok robić. Parodia weasternu. Byrcyn- Gąsienice turniej mogą I tyle będzie waszego planu...wiecie jacy są górale
kasa31.10.2017, 12:49
Byrcyny już szukają tam działek!
nowotarżanka31.10.2017, 12:17
Nie no po prostu szok!!!! Że też Niemcy pozwolili zbudować takie szkaradziejstwo u siebie. Wiem, że fajnie jest pojeździć latem na nartach, ale ...Ja uważam, że to coś na zdjęciu wygląda fatalnie. Dodacie trochę kamienia i szkła i już będzie cacy? A jakie są skutki oddziaływania takie obiektu na przyrodę? Czy naprawdę musimy realizować swoje zachcianki by nie rzec fanaberie kosztem przyrody??? Ona się sama nie obroni. Smutne to, że lęgną się w głowach takie pomysły pod Tatrami. Ale czego się nie zrobi dla dutków! Naprawdę źle się żyje góralom w Zakopanem? Nie macie z czego żyć?
Tomek31.10.2017, 12:14
Świetna inicjatywa, Zakopane potrzebuje tego typu atrakcji jak nigdy dotąd. Trzymam kciuki, że uda się zrealizować ten projekt!!!
ja31.10.2017, 11:41
co na to białka ?
ss31.10.2017, 11:09
Prima aprilis za 5 miesięcy hehehe!
ABC31.10.2017, 11:08
Może i z tego Gomulińskiego aktywny działacz ale taka inwestycja byłaby obarczona dużym ryzykiem i czynsz dla właścicieli gruntu byłby symboliczny. Obiecanki, że to się zwróci po 20 latach mogą nikogo nie przekonać. Jeśli przyjdzie inwestor np. z Luksemburga, to Pan Gomuliński będzie miał takie same udziały jak Zakopane w PKL-u.
W Dubaju koszt inwestycji nie wiele większy, ale turyści płacą w tysiącach dolarów. A u nas ściągamy żebraków po 30 zł za noc i na zakupy do Biedronki.
ABC31.10.2017, 10:38
Czyli nawet utworzenie spółki to odległa perspektywa. Na razie to kilku facetów spotkało się w knajpie, coś wzięli i mieli fajny odlot.
gość31.10.2017, 10:00
prima aprilis jest 1 kwietnia
abc31.10.2017, 09:57
sorry , ale w Białce już mają plan na kryty stok , tylko się nie afiszują ,jak wy nieszczęśnicy , i znowu będziecie drudzy
.,.,.,.,.,.,.31.10.2017, 09:55
w koncu coś fajnego zacznie się dziać :) trzymam kciuki
zdaes31.10.2017, 09:37
Czasami nie wiem czy Zakopane nie jest większą wsią od Nowego Targu
Zobacz pełną wersję podhale24.pl