05.11.2017, 20:12 | czytano: 2402

Smaki Babiego Lata w Kościelisku (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
W Domu Ludowym w Kościelisku spotkali się koneserzy nalewek. Na smakoszy czekało 111 rodzajów trunków przygotowanych w ramach Konkursu Nalewek Domowych "Smaki Babiego Lata 2017".
W niedzielny wieczór Domu Ludowy gościł około 300 osób.
Tegoroczną edycję konkursu poprowadzili Darek Stolarz, znany z programu „Dorota Was urządzi” oraz członkini KGW Kościelisko, znana mistrzyni haftu tradycyjnego, etnolożka oraz pasjonatka rodzimego folkloru- Anna Nędza- Kubiniec.

Przedmiotem konkursu była tradycyjna nalewka wytwarzana domowym sposobem. Do konkursu zgłaszać można było nalewki, które nie są dostępne w komercyjnej sprzedaży, wytworzone na bazie alkoholu pochodzącego z legalnego źródła.

Do oceny nalewek powołano komisję, która oceniała bukiet aromatu, kolor i klarowność nalewek, oryginalność składników oraz harmonię i równowagę elementów: smaku, aromatu, cukru, kwasowości.

W imprezie wzięły udział Koła Gospodyń z Podhala, które reprezentowały takie miejscowości jak: Biały Dunajec, Dębno, Łąkta Górna, Ochotnica Górna, Bukowina Tatrzańska, Witów, Zborowice, Gawłowo, Wiśniowa.

Skład Jury:
kategoria nalewek ziołowych: Romuald Zabielski, Frederic Kot, Małgorzata Wnuk, Piotr Korczak, Mariusz Koperski,
kategoria nalewek owocowych: Roman Ratułowski, Rafał Gratkowski, Anita Bafia, Robert Żuber, Halina Urbaś, Zofia Grabska.

Ocenie poddano 34 nalewek w kategorii nalewek ziołowych oraz 77 nalewek w kategorii nalewek owocowych, łącznie 111 nalewek.

Nagrody w kategorii nalewek ziołowych:
I miejsce - Renata Mazurkiewicz z Zakopanego za nalewkę z sosny.
II miejsce - Maria Czajka, KGW Ochotnica Górna za nalewkę z kwiatu czarnego bzu
III miejsce - Halina Urbaś, KGW Kościelisko za nalewkę z kaliny
Wyróżnienia: Renata Mazurkiewicz z Zakopanego za nalewkę z kwiatu róży, Tomasz Mazurkiewicz z Zakopanego za nalewkę z orzecha, Anna Groń, KGW Ochotnica Górna za nalewkę z tarniny, Janina Król, KGW Ochotnica Górna za nalewkę z płatków róży.
Nagrody w kategorii nalewek owocowych:
I miejsce - Urszula Cholewa, KGW Gawłowo za nalewkę z czarnego bzu
II miejsce - Katarzyna Stanowska, KGW Kościelisko za nalewkę z cytryny
III miejsce - Bartek Słodyczka, Kościelisko za nalewkę z wiśni, porzeczki i truskawki
Wyróżnienia: Janusz Starzec, Kraków za nalewkę z maliny i czarnej porzeczki, Zofia Grabska, KGW Łąkta Górna za nalewkę z malin, Anna Burida, KGW Bukowina Tatrzańska za nalewkę z pigwy.

Wśród uczestników konkursu, którym nie udało się wygrać, wylosowano wiele atrakcyjnych nagród w ramach Losu Szczęścia. Swoją nagrodę przyznało także Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko.

Atrakcją wieczoru były nie tylko nalewki, ale także występ kabaretu KGW Kościelisko „Do dna”, w reżyserii Jagody Jabłońskiej. Przygrywała też kapela góralska. Dużym uznaniem wśród publiczności cieszył się występ zespołu BBK-czyli Beata "Beti" Bełtowska, której towarzyszyła Katarzyna Kwaśny oraz akompaniował Błażej Knopek.

- Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku. Imprezę sfinansowano ze środków urzędu Gminy Kościelisko - przypomina Anna Broczkowska, sekretarz KGW Kościelisko.

opr. s/ zdj. Piotr Korczak
komentarze
AL CA PO NE06.11.2017, 22:22
Już niedługo prohibicja
Przypilnuje Nas policja
Byśmy stale trzeźwi byli
I nalewek już nie PILI
Troska PAŃSTWA I OBAWY
Jest alkohol -są objawy
BOOOOOOO
Smak nalewki cytrynowy
SIUP uderzy Ci do głowy
Pigwa smak ma
Trochę kwaśny
Siup i wygląd
Masz już
PRZAŚNY
SIUP truskawka
Słodziusieńka
Piję GULA
I WYMIĘKAM
SIUP malina
Pyszna była
NA KOLANA
MNIE RZUCIŁA
Przez nalewki
Te ziołowe
Tu znalazłem się
POD STOŁEM
EPPP -KOCHANI-
ROBIĘ EPPP
JUTRO BĘDZIE
BOLAŁ ŁEB
Bo to bardzo
Ciężka praca
Zapracować se
NA KACA
Zobacz pełną wersję podhale24.pl