12.11.2017, 12:26 | czytano: 2114

Bogaty program powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Białym Dunajcu (zdjęcia)

zdj. Krzysztof Jarosz
W tym roku powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowane zostały w Gminie Biały Dunajec. Jednym z elementów był tradycyjny konkurs historyczny "Podhalańskie i Spiskie Drogi do Niepodległości" - objęty Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Konkurs zorganizowany został już po raz dziesiąty. Oprócz wyłonionych wcześniej w eliminacjach reprezentantów wszystkich gmin powiatu tatrzańskiego brała w nim udział także młodzież z partnerskich powiatów i gmin: Poznania, Kórnika, Świdnicy, Łowicza, Sopotu, Sianowa i Kartuz.
Wójt gminy Biały Dunajec Andrzej Jacek Nowak i starosta tatrzański Piotr Bąk podejmowali gości podczas uroczystej kolacji w białodunajeckiej Karczmie Regionalnej "U Furtoka", tam też dr Stanisława Trebunia -Staszel z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosiła wykład o źródłach kultury podhalańskiej ilustrowany najstarszymi przedstawieniami górali oraz muzyką, pieśnią i tańcem w wykonaniu dzieci i młodzieży z zespołu "Biołodunajcanie" oraz kapeli Piotra Polaka.

Dzień później w auli przy Szkole Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu rozstrzygnięty został konkurs którego tematem przewodnim w tym roku była „Rola powstań śląskich i plebiscytów w kształtowaniu się granic II Rzeczypospolitej”. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwała komisja w składzie: dr hab. Jerzy Roszkowski – przewodniczący, mgr Adam Kitkowski oraz mgr Zbigniew Szeliga.

Laureatami konkursu zostali:
Szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach
II miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w
Łowiczu
III miejsce – Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu

Szkoły gimnazjalne
I miejsce – Zespół Szkół w Białce Tatrzańskiej
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Sierockiem
III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Tytusa Działyńskiego nr 1 w Kórniku
Wieczorem dla gości z zaprzyjaźnionych miast wystąpił zespół "9 Siył".

11 listopada obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu i złożenia wiązanek pod pomnikiem generała brygady Andrzeja Galicy, po czym poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy uroczystości udali się do kościoła parafialnego w Białym Dunajcu, gdzie została odprawiona msza za Ojczyznę. Po niej, na zakończenie obchodów, program program artystyczny zaprezentowała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Górnym.

opr.s./ zdj. Krzysztof Jarosz
zobacz także
komentarze
ogn.12.11.2017, 13:07
A Generał nadal z odłamanym piórkiem ? Jeśli tak to wstyd !
Zobacz pełną wersję podhale24.pl