13.11.2017, 11:21 | czytano: 5330

Nowy Targ: co urząd zrobił od tamtej zimy, żeby powietrze w mieście było czystsze?

zdj. Michał Adamowski
U progu najchłodniejszej pory roku powietrze w Nowym Targu jest tak samo zanieczyszczone jak zeszłej zimy. Pokazują to pomiary powietrza. Urząd Miasta w Nowym Targu przekonuje, że od wiosny do jesieni zrobiono wiele, by poprawić stan powietrza. Za główny cel magistrat postawił sobie wymianę starych kotłów węglowych na ekologiczne.
O to, co gmina zrobiła na rzecz oczyszczenia atmosfery, zapytaliśmy nowotarskich urzędników. Ci przypominają, że to z inicjatywy burmistrza miasta Nowy Targ od 2016 roku funkcjonuje kontenerowa stacja pomiarowa do stałego badania jakości powietrza atmosferycznego na terenie Nowego Targu. Ze stacji na bieżąco są publikowane wyniki m.in. na stronie internetowej nowotarskiego magistratu.
- Problemem niskiej emisji na terenie miasta Nowy Targ są wysoce nieefektywne kotły o bardzo dużej emisyjności jak również złej jakości paliwa dostępne na naszym rynku oraz nieodpowiedni sposób palenia w kotłach - informuje burmistrz Grzegorz Watycha. Dlatego w tym zakresie gmina samodzielnie lub we współpracy przeprowadziła w 2017 r. (do czasu obecnego) szereg akcji ekologicznych, szkoleń, happeningów ekologicznych, pokazów "górnego spalania", w tym m.in. „Smog albo zdrowie", „Autobus energetyczny”, „Walczymy o czyste powietrze na Podhalu”, „Energiczny obywatel”, BALON.LAB, „Dzień bez Samochodu”. Skierowane były do mieszkańców, przedsiębiorców, dzieci i młodzieży, urzędników, nauczycieli i lekarzy, i niejednokrotnie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi oraz prowadzonych przez Miasto działań proekologicznych w zakresie ochrony powietrza i zieleni w dniach od 10 do 14 kwietnia br. w Biurze Obsługi Mieszkańca wydano mieszkańcom nieodpłatnie 300 szt. sadzonek jodły, świerka, buka i klona. Dodatkowo Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu na miejskich terenach posadził 200 szt. wyżej wymienionych sadzonek, a podczas 22 Targów Budownictwa, Instalacji i Wnętrz pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowy Targ rozdali kolejne 300 szt. sadzonek świerka.

Zakupiono 30 kolorowych tablic ekologicznych, które przedstawiają bieżący stan powietrza atmosferycznego na terenie miasta oraz informacje dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia przekroczeń' dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w powietrzu.

Na bieżąco prowadzone są kontrole interwencyjne i prewencyjne za pośrednictwem pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowy Targ w zakresie wszystkich komponentów środowiska. W 2017 roku do chwili obecnej (10.11.2017 r.) przeprowadzono 123 kontrole w zakresie ochrony powietrza.

23 października 2017 roku Rada Miasta Nowy Targ przyjęła uchwałę w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych niezwiązanych z działalnością gospodarczą na terenie miasta dla korzystających z gazu, energii elektrycznej oraz pomp ciepła, stosowanych do co.

Podjęto działania kontrolne sortymentu węgla i innych paliw stałych na składach paliw znajdujących się na terenie miasta Nowy Targ. Wynikiem kontroli było m.in. złożenie przez właścicieli składów deklaracji o braku posiadania i sprzedaży paliw stałych o niskiej jakości t.j.: mułów i floto'w oraz biomasy o wilgotności powyżej 20%.

Do działań miasta na rzecz czystego powietrza należy też, przekonują urzędnicy, zaliczyć działa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w zakresie rozwoju sieci ciepłowniczej na terenie miasta.

Najważniejszym działaniem są oczywiście dotacje na wymianę kotłów węglowych na ekologiczne. W ramach programu PONE mieszkańcy uzyskali dofinansowanie do wymiany starych kotłów co. na paliwa stałe, na nowoczesne na gaz — kondensacyjny, ekogroszek — 5 klasy wg PN-EN 303-5:2012 o sprawności powyżej 87 %, biomasę — 5 klasy wg PN-EN 303—5z2012 o sprawności powyżej 87 %. Program zakończył się we wrześniu 2017 roku i objął łącznie 170 inwestycji w budynkach mieszkalnych. Mieszkańcy uzyskali dofinansowanie w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych.
Złożony przez miasto wniosek o przyznanie dofinansowania do wymiany źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (biomasa — 75 sztuk i paliwa gazowe - 50 sztuk) w mieście Nowy Targ ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza otrzymał dofinansowanie kwocie 1 749 529,00 złotych.

Drugi ze złożonych przez miasto wniosków o przyznanie dofinansowania do wymiany źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (paliwa stałe — 100 sztuk) ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, Poddziałanie 4.4.3 Obniżenie poziomu niskiej emisji, został wybrany do częściowego dofinansowania w maksymalnej kwocie 759 735,14 złotych.

Realizacja wymian kotłów w ramach przedmiotowych poddziałań planowana jest na lata 2018-2020. Trwa ciągły nabór deklaracji do wymiany starych kotłów co. na nowoczesne media grzewcze w budynkach mieszkalnych położonych na terenie Miasta Nowy Targ.

Urząd prowadzi też starania o pozyskanie środków na dofinansowanie instalacji kolektorów słonecznych, pomp
ciepła typu powietrze do ciepłej wody użytkowej oraz paneli fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych. W tym zakresie do czasu obecnego zebrano prawie 600 ankiet osób chętnych do realizacji takich inwestycji na terenie Nowego Targu. Nabór wniosków wciąż trwa na tzw. „listę rezerwową”.

Nowy Targ uczestniczy w różnego rodzaju programach m.in. we współpracy ze specjalistami z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach opracowano koncepcję monitoringu jakości powietrza w Nowym Targu wraz z wnioskiem o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Wsparcie działalności monitoringu powietrza".

- Niejednokrotnie należy mieć także na uwadze, że na jakość powietrza w mieście mają także wpływ miejscowości sąsiednie. Natomiast głównym zadaniem w zakresie ochrony powietrza, przed którym stoi samorząd, to dalsze realizowanie konkretnej pomocy w zakresie wymiany kotłów nieekologicznych na nowoczesne, nisko-emisyjne i o bardzo wysokiej sprawności - oceniają.

oprac. r/
zobacz także
komentarze
olo17.11.2017, 16:22
Nikt nie mówi o trujących miasto samochodach spowalnianych lub zmuszonych do stania w korkach przez setki aut z literką "L". To jest paranoja gdy w mieście na jednym skrzyżowaniu mija się co najmniej 5 różnej marki samochodów nauki jazdy. Kto pozwolił na to i kto odpowiada za tę sytuację. Nie było smogu w Nowym Targu przed laty ? Był podobno za przyczyną mnogich zakładów kuśnierskich. Teraz jest smog a zakładów kuśnierskich prawie nie ma. Przybywa kotłów podobno ekologicznych ale jednak węglowych a skutki tych przemian żadne. Niech ktoś obliczy ile szkodliwych substancji powstało w w związku ze wzmożonym ruchem samochodowym spowalnianym przez "L" -ki. Zwiększone użycie hamulców i paliwa też ma wpływ na jakość powietrza.Jeśli się mylę to niech ktoś zatrzyma ruch samochodowy na jeden dzień i zobaczymy różnicę. A tak nawiasem mówiąc to bardziej szkodzi nam to czego nie widać z komina niż to co widać - szkodliwe gazy są niewidoczne.
Obiektywny17.11.2017, 06:49
Do posłanki A. Paluch, dlaczego rząd nie zrobił nic by dotować do gazu ziemnego tu na Podhalu czy w rejonach górskich, bo nie czarujmy się geotermia niczego nie załatwi to nie Toruń gdzie średnia temperatura jest wyższa niż tu na Podhalu, koszty utrzymania geotermii i stworzenie węzła ciepłowniczego dla geotermii jest bardzo kosztowne. Chyba, że rząd nasz zdolny do wszystkiego elektrownie atomową nam wybuduje i prąd będzie za grosze w całym rozrachunku
tlen15.11.2017, 21:05
Ja jestem na gazie(drogo,wygodnie,ciepło). Wasz burmistrz chyba jest /.../
besala15.11.2017, 20:56
sabina1
Omawiając działania w okresie od zimy do jesieni bieżacego roku podano wymianę 170 starych kotłów na ekologiczne! Tego nie zrobiono w omawianym okresie, gdyż były to wcześniej wdrożone projekty, które były po prostu kontynuowane. Podobnie ekipa premier Szydło otwierała drogi i inne inwestycje, które realizował poprzedni rząd. To zwyczajny PR. Gdyby od wiosny do jesieni wymieniono w Nowym Targu 170 kopciuchów to bym sie cieszył i podziwiał. I jeszcze raz napiszę; za pokryte linoleum kurniki na Rynku (około 900 tysięcy zł.) wymienionoby 112 starych pieców licząc około 8 tyś. za nowy. Lub dofinasowano w 50% 224 kotły.
piekarnia15.11.2017, 12:09
Co zrobili? Częściej bardzo drogie filtry w bardzo drogiej ,,stacji do pomiarów czego?,,wymieniają .
jaruzel14.11.2017, 15:02
@olo kolo, a od kiedy to jest mandat za to że komin mi kopci bo palę węglem a na gaz mnie nie stać? nawet jakby mnie było stać to gazowni w ogóle się nie spieszy by podpinać domy!
zo14.11.2017, 13:44
Może alarm smogowy zwoła zebranie mieszkańców zaprosi panią paluchowa i hamerskiego i przedstawi im stanowisko mieszkańców względem nieudolności władz w tym temacie. Proszę zobowiązać panią poseł i pana senatora do działam w temacie na arenie sejmowej i pilnować tejże dwójki żeby się ze zobowiązania wywiązali. PROSTE! Proste jak drut. A w praktyce zakręcone jak barani ogon. Cały ten alarm smogowy to podrygi do kampanii wyborczej i nie sądzę żeby poważnie zajęli się problemem.Natomiast pani poseł i pan senator doskonale powinni znać problem i sami z własnej inicjatywy powinni szukać rozwiązania. Temat dla nich niewygodny bo obecny rząd górnictwo chełbi i głaszcze. A tu trzeba by było cwaniactwo pognać ,kopalnie zamknąć a polityków zobowiązać do konkretnych działań na korzyć polaków a nie górników.
zdzisiek14.11.2017, 13:40
@Misiek dobrze gada, ludzie teraz palą cały rok, bo groszek o 5 groszy tańszy niż prąd.
Gdzie ta geotermia z kampanii wyborczej - pamiętam jak dziś konferencję prasową.
Gdzie podpięcie starego miasta do MPEC?
Gdzie te wyciągi narciarskie w Gorcach?
Dlaczego nie ma kablówki za Dunajcem?
Gdzie nowa hala lodowa? Same pytania niestety bez odpowiedzi. Za 2 miesiące rozpoczyna się kampania wyborcza i znowu będzie karmienie kiełbasą, ale nie mnie!
olo kolo14.11.2017, 10:43
Wystarczy dać kilka mandatów po 20.000 zł i po smogu !!! Wieść się rozniesie i po sprawie .
taka sobie14.11.2017, 08:56
Według mnie te dotacje to jakaś fikcja. Urząd chwali się swoimi osiągnięciami, jednak w praktyce wygląda to o wiele gorzej. Jestem zapisana już na drugi program dotujący wymianę pieca. Pierwszy zakończył się moją rezygnacją z powodu opieszałości urzędników oraz "braku środków". Przyznano mi w ankiecie dofinansowanie w kwocie ok. 8000zł. Jednak po kilku miesiącach od złożenia wniosku zadzwonił do mnie urzędnik z propozycją nie do odrzucenia. Cytat "zwolniło się miejsce i mogłaby pani wskoczyć na nie, jednak piec należałoby wymienić do ok. 2 tygodni a przyznana kwota dofinansowania to 3564zł. Więc podziękowałam, i od razu zapisałam się na drugi program. Urzędnik zapewnił mnie, że będę jedną z pierwszych osób na liście. Końcem lipca tego roku miałam audyt energetyczny niezbędny do wymiany kotła w nowym programie. Od tej pory cisza.........
Więc czym UM się chwali??
lb14.11.2017, 08:18
@sabina
nie, to miasto wesolych chwatów, co tylko skacza i spiewaja z radosci, a jest przeciez z czego sie cieszyc :)
Władek14.11.2017, 07:45
Tylko wybory i nowy Burmistrz zmieni tą patologię .......!!!!!
szyszka z lasu14.11.2017, 07:43
avivant
to idź do ministra Szyszyki, który prawo o wycięciach wymyślił i do posłów, którzy je przyjęli
hahaha14.11.2017, 01:52
@Gniewny mamy klaskać i całować po roczkach bo wielmożni urzędnicy łaskawie coś robią? za darmo to robia nie płaca im czy jak? przedstawili wyniki swoich blisko 2 letnich prac w tym temacie i jasno wynika z nich ze nie zrobili absolutnie nic i rozumiem ze mamy być zadowoleni ? nasze zdanie jest nie istotne bo nie jesteśmy zadowoleni tylko wręcz poirytowani bo sami robimy w sprawie zmniejszenia smogu więcej niz urzędasy w specjalnie przygotowanych dla nich stołkach? typowe myślenie k*** za biurkiem ludzie czekają na rozpatrzenie wniosków po 12 miesięcy, są odrzucane bo tak sie komus widzi , braki kontroli masz konkretne argumenty i przedstawienie gdzie leży problem to oczywiście wieczne marudy i malkontenci no litosci

wszyscy sa zgodni ze to jeden wielki pic na wodę i to my zmieniamy piece, płacimy więcej za opał staramy sie palic mniej lub czyściej ale nie dostajemy za to kasy na etacie w specjalnie powołanym urzedzie

123 kontrole 1 dziennie kontrola ? to jest czysta kpina 8h pracy i 1 kontrola dziennie drukowanie tych ulotek i organizowanie happeningowy widoczni zbyt meczące


w takich okolicznościach oczekują jeszcze orderu czy ki c***? sa w pracy i jej nie wykonuja wogole wiec owszem bedziemy narzekac i bedziemy niezadowoleni bo w tym tempie to za 40 lat zobaczymy efekty ciebie i mnie by w*** z roboty jak bym miał takie efekty przez 2 lata pracy
avivat13.11.2017, 23:02
Wydano 300 sadzonek (!) drzew. A ile dorodnych drzew dających olbrzymią ilość tlenu bezmyślnie ścięto!? Oj panie burmistrzu - coś pan ściemnia
Misiek13.11.2017, 22:51
Miało być lepiej, ale jak to zwykle w Polsce.... dostał sąsiad dofinansowanie do wymiany kopciucha na ekogroszek, super, stwierdziłem, będzie czystsze powietrze. Kiedy miał kopciucha grzał wodę prądem, teraz cały rok na okrągło grzeje ekogroszkiem. Czyli nawet przy 35 stopniach ciepła nie otworzę okna bo od sąsiada z komina wali dymem, w ogrodzie nie wysiedzę bo daje smrodem węglowym, że nie ma czym oddychać. Ekogroszek śmierdzi, jak każdy inny węgiel. Ta sytuacja każe zadać pytanie, czy UM przemyślał to dofinansowanie? To może teraz UM dofinansuje mi system wentylacji z oczyszczaniem powietrza żebym mógł nie otwierać okien??? Oczywiście problem wynika też z ciasnoty umysłowej takich sąsiadów, którzy myślą, że żyją sami na świecie i żadnego względu na innych nie mają. Jednak polityka miasta w sprawie czystego powietrza powinna być bardziej przemyślana i opierać się o konkretną, dalekosiężną wizję. Niestety tego nie widać.
petrian13.11.2017, 21:50
Piece"nowe" węglowe nie rozwiaża problemu.
.................................................
Mieszkańcy poza centrum miasta powinni mieć dostęp do sieci gazowej po preferencyjnych kosztach.
Kilkanascie lat temu opłacono za ten dostęp.
Wielu chciałoby przejść na ogrzewanie gazowe, ale koszty przyłącza indywidualnego odbiorcy bardzo duże. Tu oczekujemy wsparcia.
.....................................
Warto przeprowadzić sondaż wśród mieszkańców.
sabina113.11.2017, 21:42
besala
ja już piec wymieniłam w domu z 3 lata temu i te dotacje cały czas są ale jak to w Nowym Targu najlepiej pisać komentarze nic nie wiedząc a najwięcej to z bloków mają do powiedzenia co pieca nie widzieli. w nowym targu nic nikomu nie pasuje, miasto marud i malkonentów
brunhilda13.11.2017, 21:38
Smogopajace powróciły jak mantra ...zaś będziemy zmuszani czytać tylko o ich fanaberiach to kara jakaś czy co?
walenie od dołu13.11.2017, 21:30
Panie naczalniku J może by jednak sie pan wzioł bo roboty a nie polityki
hokejowy13.11.2017, 20:54
wiadomo nie od dziś że alarm ogowy to twór Jolanty B przyjaciólki Aleksandra B którego Pani Ameta jest córką....wiadomo kto tym kieruje Jols B się bierze za swoją kampanię przedwyborczą
Gniewny13.11.2017, 20:54
Czytam i analizuje te wszystkie wpisy. Powiem tak - w tym mieście nikogo się nie zadowoli. Burmistrzu i urzędnicy nie starajcie się, nie warto. Zakopane robi propagandę i to jest najlepsze. Konkretne działania i czyny najlepiej opluć. Niech ci, którzy się starają o dotacje w UM maja odwagę i się ujawnią. Smog to pikuś. Wszyscy się potrujecie jątrzeniem i jadem . Zakłady pogrzebowe tylko czekają!!!!!
besala13.11.2017, 20:48
Całe działania UM dotyczą jakiejś odległej przyszłości i ograniczaja się do występowania o dotacje z różnych źródeł. Jeżeli one zostaną przyznane, to w następnym dziesiecioleciu może smog będzie nieco mniejszy. Na walkę ze smogiem miąsto przeznaczyło z własnych środków symboliczne kwoty a inwestycje mniej potrzebne pochłnęły ogromne pieniądze (np. kurniki na Rynku). Ile, dzieki działaniom władz miasta zlikwidowano starych i kopcacych kotłów, w jakim stopniu już zmniejszyło sie zatrucie powietrza w NT? Mieszkańcy oczekują wymiernych efektów a nie mydlenia oczu planami, obietnicami i pozornymi działaniami.
Wiadomo13.11.2017, 19:37
@lhotse
Szanowny Nowotarski Alarm Smogowy nic nie robi - tylko istnieje. Tony postów na fejsie jakie to miasto jest złe i nic nie robi. Do machania stężeniem PM to są pierwsi. Niech wezmą w łapę papiery i pochodzą po domach z wnioskami o dotacje na piece, solary itp. Poza tym nie wiem czy Pani Aneta wie, że syf do miasta zlatuje z okolicznych wsi. Czy tam ktoś chodzi na kontrole spalania?
Do roboty i edukować mieszkańców miasta Pani Aneto! Miasto chce, tylko ludzie nie przywiązują wagi do tego.
xx13.11.2017, 18:11
oz- mam wrażenie ,że pisałeś pod moje dyktando.Dokładnie jest jak piszesz.Brawo!
Paweł Adamowski13.11.2017, 17:34
Dotacja do kotłów!!! 170 kotłów na takie miasto? Kpina proszę państwa. Ojciec czekał na dotację 6 miesięcy pałając chęcią włączenia się do "czystego opalania", ale został odesłany z kwitkiem....dlaczego? Ano dla tego, że w pierwszej kolejności należy dogodzić znajomkom. Po drugie w odmowie po oględzinach organoleptycznych przez pseudo-fachowca dowiedział się, że dom zbyt wiele ciepła traci przez murowane ściany! Kogo to ku.... obchodzi ile ja ekologicznego opału spalę - to moja kasa. Ale lepiej żebym spalił 10 ton mułu i innego dziadostwa. To jest właśnie podejście władz do ekologi. Spotkania....warsztaty...nauka spalania....bzdura!!!! Szkoda czasu jeżeli nie mam odpowiedniego kotła aby w nim ekologicznie palić. Gdzie jest k.... gaz na ulicy św.Anny się pytam???? To wszystko to jakieś porypane jest. Miasto nic z tym problemem nie robi. Jeszcze ślizgawkę gość zlikwidował. Żałosne!!!!!!!!!
Grubiorz13.11.2017, 16:34
OZ
I oni trzymają łapę na tym by Polacy nie przesieniesli się na gaz. Alarm Smogowy zamiast się bawić w politykę księżnej z Jana Kazimierza niejakiej Joli B. niech się tym zajmie!
oz13.11.2017, 16:04
Polityką tego Państwa jest utrzymywanie kopalń które przynoszą ogromne straty. Na każdej kopalni działa po kilkanaście związków zawodowych dojąc ten kraj /czyli resztę polaków/ niemiłosiernie. Szantażem strajków gwarantują sobie wypłatę 13,14, tzw piórnikowe dla dzieci /czyli kasę na wydatki szkolne/ deputat węglowy biura podróży zwracające koszty wczasów w 90% plus oczywiście przywileje z karty górnika. Ku....dokąd będziemy robić na tę bandę? A córka górnika głosem pozbawionym jakichkolwiek emocji będzie nam wmawiać że właśnie tak trzeba! W efekcie dalej palimy kosmicznie drogim węglem który w funduje nam raka i nas zabija a pozoranci z samorządów będą tupać nóżkami i pokazywać paluszkiem papierowe symulacje które w realu nie mają nic wspólnego ze zwalczaniem smogu ani z jego ograniczeniem. Brawo kabareciarze.
nowotarżynianin13.11.2017, 15:53
"23 października 2017 roku Rada Miasta Nowy Targ przyjęła uchwałę w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych niezwiązanych z działalnością gospodarczą na terenie miasta dla korzystających z gazu, energii elektrycznej oraz pomp ciepła, stosowanych do co."
Czyli że jak za dom płace 200zl a za garaż obok 350zl, to w garażu mogę palić "belecym"???
racjoaa13.11.2017, 15:48
@trrrrrr
a to władza ta co jest teraz, ta co była i z 30 lat temu sama chodzi i ludziom węgiel na złość do pieca ładuje? Co ma władza tu zrobić? Zburzyć NT i wybudować na szczycie Turbacza gdzie smogu nie będzie bo zejdzie do kotliny?

Ceny gazu nie obniży bo to sprawa Warszawy i "wspierania górnictwa". Położenie też mamy jakie mamy, nie ma przewietrzania miasta, jest gęsto zabudowane, jest kotlinie gdzie wszystko się kisi bo nie ma wymiany powietrza.
śmiech na sali13.11.2017, 15:43
Lhotse
Tej Anety co jest córką pana B. z Grela, który jest kolegą Bakalarzowej? Tej, która już się szykuje na wybory i robi swoją kampanię za pomocą upolitycznionego alarmu smogowego? Każdy wie kto w tym mieście z kim trzyma... A jak nie wiadomo o co chodzi to...
lhotse13.11.2017, 15:22
gdyby nie Nowotarski Alarm Smogowy i determinacja Anety to dzisiaj nikt w urzędzie by nawet palcem nie kiwnął w sprawie smogu. Grzesiu tylko udaje, że coś robi, niedługo wybory i ulotkami się z kadencji już nie rozliczy ! Do tej pory wszyscy chowali głowę w piasek ale w końcu trzeba się wziąć za robotę panowie/panie urzędnicy, radni i burmistrzowie!
trrrrrr13.11.2017, 15:09
Jak to co zrobi ? Jako to każda władza NIC NIE ZROBI bo po co maja sie mieszać Władze tylko mówią a nic nie robią
nowotarżanka13.11.2017, 15:06
Idę ulicami miasta codziennie po godz. 17,00 i widzę zmiany .nie ma tak dużego zapylenia jak w poprzednich latach .moi sąsiedzi też nie pala byle czym i ulica nie jest tak zakopcona .Ale to jeszcze mało .Może UM dał by dotację do pieców wcześniej przed kupnem pieca a nie jak do tej pory najpierw zapłać za piec .a my dopiero za jakiś czas dopłacimy .Niewielu stać na taki program niech go zmodyfikują.
antywęgiel13.11.2017, 13:59
dzy dzy
to palenie smieciami to jakiś totalny mit. Popal śmieci przez pół roku to zobaczysz co zostanie z pieca i komina. Ludzi na gaz ani olej nie stać i palą węglem albo drzewem a to kopciło, kopci i będzie kopcić. Dlaczego nie ma dopłat do gazu? Odpowiedź jest na śląsku...
LUK13.11.2017, 13:58
Za to Gmina Szaflary po 6 rano kopci jak mało który komin w mieście. Czarny dym i to bardzo dużo jak by się dom palił
Gaziu13.11.2017, 13:56
To wina państwa i bandy z Sejmu. Kocha tak górników że utrzymuje i ładuje miliardy nierentowne kopalnie i zamiast przerzucić się na gaz nakłada na niego podatki by czasem nie miał konkurencyjnej ceny do węgla. Na słowacji nie ma smogu i nie ma... górnictwa. Przypadek?
Dryn dryn13.11.2017, 13:50
Dzy dzy
To niech się doszkolą a nie chowają głowy w piasek bo tak najłatwiej!
xxx13.11.2017, 13:43
rozwiązanie proste - podciągać gdzie się da gaz, a węgla zakazać.
audytor13.11.2017, 13:10
To co miasto Nowy Targ robi w kierunku poprawy jakości powietrza ja określiłbym jako "działania pozorowane". Nie mozna tylko wieszać plakaty, robić pokazy górnego spalania itp. Dobrze się siedzi za biurkiem bo pensja leci bez względu na zaangazowanie. Od grudnia 2016 czekam na podłączenie gazu i zamontowanie pieca gazowego. Nie ma przeszkód prawnych aby takie podłączenie wykonać. 12 miesięcy potrzeba było na zrobienie prostego projektu podłączenia i uzgodnienia na ZUD. I do tej pory cisza. PGNiG ma to w du.. . Ze strony Urzędu Miasta brak jest konkretnych działań. We wrześniu pojawił się "niby audytor" który stwierdził, że nie zna się na tym a tylko zbiera dane dla firmy z Krakowa. Zakres informacji zebranych przez audytora nie pozwala na uczciwe sporządzenie audytu. Wiem o czym mówię bo sam posiadam uprawnienia do sporządzania audytów energetycznych. Jestem załamany tą sytuacją. Kupiłem węgiel i kopcę. Bo jakie mam wyjście. Dla zainteresowanych urzędników adres e-mail w redakcji podhale24.
leming doskonały13.11.2017, 12:50
do : KNT
Widać, że nie masz wiedzy na temat spalania węgla w piecach na eko-groszek, ale wcale mnie to nie dziwi, bo do niedawna i ja myślałem podobnie, póki nie wymieniłem pieca właśnie na eko groszek- różnica kolosalna.
o ironio13.11.2017, 12:47
dzy dzy
m pomysł przyjdź popracować Ty na tą drugą zmiane
KNT13.11.2017, 12:15
Taa wymiana z pieca węglowego na EKOgroszek który też jest z węgla,czasem jeszcze gorszej jakości niż zwykły węgiel bo tani był ech!!!
xxl13.11.2017, 12:07
No właśnie widać "brak lodowiska na rynku"
MF13.11.2017, 12:00
Dlaczego Urzad nie wprowadzil dotacji na gaz i olej opalowy? Prosze o odpowiedz..
dzy dzy13.11.2017, 11:42
Po pierwsze wprowadzić całodobowy, albo co najmniej dyżur do godziny 22:00 pracowników odpowiedzialnych za interwencję w przypadku podejrzenia spalania odpadów w danym budynku. Policja nie ma odpowiedniego przeszkolenia, a nie oszukujmy się - ludzie palą śmieciami właśnie po 20:00...
Do roboty!
nowotarżanin13.11.2017, 11:40
śmiech na sali ,polak potrafi co poniektórzy pobrali dotacje na piece 5 klasy i dorabiają ruszty do nich i dalej palą czym chcą najlepsze rozwiązanie było by takie www.*** ustawić kilka takich na terenie miasta i po problemie
Zobacz pełną wersję podhale24.pl