13.11.2017, 12:48 | czytano: 2086

A co Zakopane zrobiło w ramach walki ze smogiem?

zdj. Marcin Szkodziński
Urząd Miasta w Zakopanem, na naszą prośbę, przedstawił listę dotychczasowych działań podejmowanych przez miasto na rzecz czystego powietrza. Najważniejsze z nich to pozyskanie wielomilionowej dotacji na wymianę 70 pieców węglowych na terenie miasta.
W artykule pt. "Nowy Targ: co urząd zrobił od tamtej zimy, żeby powietrze w mieście było czystsze?" publikujemy odpowiedź Urzędu Miasta w Nowym Targu na pytania o to, co magistrat zrobił w ciągu mijającego roku, żeby tej zimy powietrze w stolicy Podhala było czystsze. O to samo zapytaliśmy Urząd Miasta w Zakopanem. Zakopiański urząd przysłał listę z wymienionymi działaniami. Oto to:
 Dopłaty do wymiany kotłów w ramach miejskiego programu (w tym roku wpłynęło ok. 50 wniosków, z których 20 zostało już zrealizowanych i rozliczonych) oraz kampania informacyjna „Wymień piec póki są dotacje” związana z uruchomieniem nowego programu dotacyjnego finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego;

 Uczestnictwo w projekcie zintegrowanym LIFE;

 Remonty i modernizacja ciągów komunikacyjnych;

 Regularne czyszczenie nawierzchni dróg metodą na mokro;

 Termomodernizacja gminnych obiektów użyteczności publicznej;

 Edukacja ekologiczna;

 Nasadzanie drzew i krzewów;

 Zainstalowanie w mieście nowych stojaków na rowery;

 Skuteczne wprowadzenie systemu gospodarowania odpadami zgodnie z wymogami ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach;

 Stworzenie ekologicznej komunikacji miejskiej;

 Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica a Gminą Miasto Zakopane, którego celem jest nawiązanie długoterminowego współdziałania na rzecz czystego powietrza;
 Utworzenie stanowiska Ekodoradcy;

 Plan Gospodarki Niskoemisyjnej – W 2015 roku Gmina Miasto Zakopane zleciła opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN), który pozwoli na redukcję emisji gazów cieplarnianych poprzez dofinansowania na wymianę kotłów węglowych na wysokosprawne węglowe lub oparte na paliwie ekologicznym, termomodernizację budynków czy produkcję energii ze źródeł odnawialnych;

 Zakończenie realizacji projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Miasta Zakopane” przez spółkę Sewik.

 Akcja sadzenia rodzimych gatunków drzew i krzewów przeprowadzona wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, podczas której razem z mieszkańcami oraz zakopiańskimi szkołami i przedszkolami posadziliśmy 2 tys. drzew.

 W czerwcu 2017r. w Zakopanem blisko 700 uczestników I. Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE radziło o zatrzymaniu niskiej emisji i ekologii.

 Otrzymanie dotacji ze środków RPO Województwa Małopolskiego (poddziałanie 4.4.2 i 4.4.3.) w wysokości ponad 8 mln:

- na wymianę 500 pieców na jedno ze źródeł: geotermię, gaz, pompę ciepła, pelet;
- na wymianę 200 pieców na kotły opalane ekogroszkiem lub peletem spełniające wymagania ekoprojektu;

Obecnie opracowywany jest regulamin projektu.

 Starania o dofinansowanie dla mieszkańców do instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE): paneli słonecznych, paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła zarówno powietrznych jak i gruntowych.

oprac. r/
zobacz także
komentarze
antyliberał09.12.2017, 23:25
Wspołczuję ZAKOPIANSKIM I NOWOTARSKIM noworodkom bo kiedy zaczną oddychać mogą glosniej płakać niż zazwyczaj ,
Konkurencja17.11.2017, 16:20
Nie zaczynamy zdania od "A"
tlen16.11.2017, 21:46
Wielomilionowa dotacja na wymianę aż 70 pieców. Też chcę mieć taki piec za sto tysięcy.Mercedesa se koło niego postawię i będę w nim spać i pilnować pieca(za tę kasę chyba pozłacany) żeby nie ukradli,broń panie Boże żeby w nim cokolwiek zapalili.
Znawca tematu14.11.2017, 18:07
Wszystko to działania pozorowane nie mające wpływu na smog. Np stojaki na rowery, rozmowy z AGH i inne punkty to dziecinada dla naiwnych. Poważne sprawy leżą czyli :
- wymiana pieców
- rozwój sieci geotermi i gazowej
- ograniczenie ruchu aut i alternatywna komunikacja
Dorula przespał 3 lata a w rok już nic nie osiągnie.
CZAS PAKOWAĆ MANELE I SZYKOWAĆ SIE DO OPUSZCZENIA MAGISTRATU.
BMW14.11.2017, 08:01
Wielo milionowa dotacja walki ze smokiem pewnie poszła na budowę niwego wyciąg Pana D....
anna13.11.2017, 21:34
Obecnie rządzący włodarze Zakopanego nie zrobili nic kompletnie nic dla samego miasta poza tworzeniem jakichś durnych etatów z których nic nie wynika poza ciepłymi posadkami wiadomo dla swoich ...a zrewitalizowano już to miasto w związku z nowymi etatami także w tej dziedzinie?
gw13.11.2017, 21:04
Ale ściema !!!
kiko13.11.2017, 16:18
Bu ha ha ha. Najbardziej podoba mi się podpis pod współpracą z AGH. Czyli panie i panowie z AGH-u będą organizować kilkudniowe konferencje tematyczne w Zakopanym z których oczywiście nic nie wyniknie ale podatnik za te wczasowiska zapłaci. A stołek dla tzw ekodoradcy to już szczyt hipokryzji. Mało stołków w wydziale ochrony środowiska? Co i komu ma doradzać ten fachowiec? Jest jeszcze edukacja ekologiczna pewnie kilkadziesiąt tysięcy zł na książeczki których nikt nie przeczyta. Brawo samorządy. Wybory za rok i polecą stołki za takie głupoty.
Masza13.11.2017, 14:54
O świry się odezwały smogopajace dawno o was nie było w wiadomościach
europodatnik13.11.2017, 13:49
Co autor miał na myśli pisząc: cyt. "pozyskanie wielomilionowej dotacji na wymianę 70 pieców węglowych na terenie miasta" ?
Bzdura jakaś, chociaż u pisowców jest to możliwe.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl