28.11.2017, 19:47 | czytano: 3936

W Zakopanem żołnierze przeszli szkolenie instruktorskie w ratownictwie lotniczym

ZAKOPANE. Na terenie Wojskowego Ośrodka Szkolenia Kondycyjnego zorganizowane zostało szkolenie kandydatów na instruktorów technik linowych w ratownictwie lotniczym. Wśród uczestników znaleźli się również żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.
"Szkolenie rozpoczęły zajęcia metodyczne, w trakcie których każdy z kandydatów na instruktorów przedstawiał posiadaną wiedze z zakresu właściwego przygotowania pokładu śmigłowca do technik ratowniczych. Cześć teoretyczną zakończył egzamin dopuszczający uczestników kursu do części praktycznej, która odbyła się z wykorzystaniem śmigłowca W-3 Głuszec z 1 BLWL" - informuje portal 25. BKPow.


- Poruszanie się po pokładzie śmigłowca, poręczowanie czy zjazd na linie grubej tzw. „Fast Rope” zdominowało pierwsze dni szkolenia praktycznego. W dalszej części kursu instruktorzy pozwolili na większą samodzielność przyszłych instruktorów. Z drugiej strony zwiększali wymagania, zwracając uwagę na precyzyjne wykorzystanie linowych zestawów ratowniczych na pokładzie śmigłowca - wyjaśnia por. Michał Kolad.

Pogoda nie rozpieszczała przyszłych instruktorów, zgodnie z planem kursu instruktorskiego uczestników czekały zjazdy do wody i ewakuacja poszkodowanych."Duże doświadczenie instruktorów z WOSzK Zakopane, 1BLWL oraz 2 GPR i 3GPR pozwoliło na właściwe i bezpieczne przeprowadzenie szkolenia. Nad całością szkolenia przyszłych instruktorów technik linowych z ramienia 25 BKPow. czuwał doświadczony wieloletnim stażem instruktor w ratownictwie lotniczym mjr Zbigniew Kowalski" - czytamy w relacji 25. BKPow.

opr.s/ zdj. kpt. Adam Daszkiewicz, st. szer. Michał Kobalczyk
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
liniowy28.11.2017, 22:03
Fajnie nawet obrońcy sądów uciekali z sądu bo myśleli że to po nich przylecieli.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl