29.11.2017, 10:10 | czytano: 4059

Zarzuty wobec radnego Figla: akcja pro-life i weto wobec szczepienia przeciwko wirusowi hpv

ZAKOPANE. Kilka lat temu radni zakopiańscy zrezygnowali z przeznaczania z budżetu miasta środków na zakup szczepionek przeciwko wirusowi hpv. Sprawa ta wróciła ponownie na wtorkowej sesji, bowiem stała się jednym z zarzutów stawianych radnemu Józefowi Figlowi.
Jak już informowaliśmy - w trakcie wczorajszej sesji Józef Figiel zrezygnował z przewodniczenia Komisji Rodziny i Spraw Społecznych.
Podczas składania sprawozdania z pracy komisji, radny mówił o dyskusji jaka wywiązała się podczas ostatniego posiedzenia, a dotyczyła ona złożonego przez radnego Jacka Hermana wniosku o odwołanie Figla z funkcji przewodniczącego komisji. - Po kilkugodzinnej dyskusji 3 radnych było za odwołaniem mnie, 3 było przeciw, ja wstrzymałem się od głosu - mówił radny Figiel.

W piśmie skierowanym do przewodniczącego Rady Miasta, radny Herman napisał, iż "jako radny tego miasta i członek Komisji Rodziny i Spraw Socjalnych, po dokładnej analizie sposobu pracy przewodniczącego, dobierania tematów pracy dla komisji" zarzuca Figlowi m. in. brak obiektywizmu w poruszanych tematach i tworzenie atmosfery niestabilności w funkcjonowaniu Rady Miasta oraz podważanie kompetencji innych osób i dlatego wnioskuje do Przewodniczącego Rady Miasta o odwołaniu Józefa Figla z funkcji przewodniczącego komisji.

- Pan Herman od 3 lat jest członkiem komisji i nawet nie wie jak komisja się nazywa. To jest Komisja Rodziny i Spraw Społecznych, a nie Socjalnych - wytknął błąd doktorowi Hermanowi radny Figiel. - A po za tym to była pierwsza komisja, w której pan uczestniczył od początku do końca - dodał.

- Zarzucono mi, że to ja jestem winny umieszczenia baneru odnośnie aborcji między Ustupem, a Spyrkowką. Przypomnę, że to nasza komisja zwróciła się do burmistrza, by odpowiednie organa sprawdziły czy baner jest legalny. To wszystko. Faktycznie baner był ostry, ale ja się cieszę, że pana Hermana ruszyło sumienie, bo aborcja to nie jest usunięcie zęba - mówił radny Figiel i dodał, że ma żal, iż nikt go nie bronił, gdy był atakowany przez radnego. A jak mówił - słuchali tych zarzutów ci, którzy wiedzieli, że są bezpodstawne.

- Kolejny zarzut od Jacka Hermana i Bożeny Solańskiej był taki, że nie byli zaproszeni na otwarcie oddziału paliatywnego przy zakopiańskim szpitalu. I to moja wina. Szanowni państwo, ja nie jestem zwyczajny zapraszać gości na uroczystości, których ja nie organizuję - kontynuował.

- I wreszcie zarzut, że to ja jestem winien, że szczepienia hpv zostały zaniechane. Oczywiście, ja dążyłem do tego, by były zaniechane i dlatego zaprosiłem profesora Klimka na posiedzenie komisji. To było na początku kadencji. Powiedziałem wtedy, że ja nie mam wiedzy, by wypowiadać się na temat szczepień i musi to robić ktoś, kto taką wiedze ma. Oczywiście pan Herman nie podjął dyskusji z panem profesorem. Ale potem padło dużo obraźliwych słów pod adresem profesora. Nie jest dobrym zwyczajem, żeby pod nieobecność mówić o kimś źle i ja tego teraz nie powtórzę. I o ile pamiętam, pan przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Jóźkiewicz, który wysłał zaproszenie do profesora Klimka potem powiedział, że jest w stu procentach przekonany, że decyzja o zaprzestaniu szczepienia dziewczynek jest słuszna. Że go pan profesor przekonał - przypominał radny Figiel.

Dwa lata temu prof. Rudolf Klimek wypowiedział się zdecydowanie przeciwko szczepieniom dzieci. Jak mówił "zarabiają na tym przede wszystkim koncerny farmaceutyczne i moi koledzy po fachu." - Zwracam się do państwa z prośbą i uznaniem dla burmistrza Doruli i powtarzam: oszuści nie powinni być lekarzami. Oszustom nie wolno mówić o metodach leczenia nie wymieniając jego dróg. Wszyscy którzy mają legitymacje „zaszczepiony przeciwko rakowi szyjki macicy” powinni iść do lekarza po zwrot pieniędzy. Ludzie, którzy to robią powinni przeprosić społeczeństwo - mówił wtedy prof. Klimek.

/na zdj. radny Jacek Herman/

- Jeżeli dziś doktor Herman zarzuca mi brak obiektywizmu, to przypomnę, że to pana placówka prowadziła te szczepienia i tylko w pierwszym roku gmina wydała na to 170 tysięcy. Mnie zarzucaliście, że boje się oderwać od koryta, bo szkoda mi 400 zł. (dodatek do diety za funkcję przewodniczącego komisji - przyp. red.) Nie jest mi szkoda tych 400 zł. Nie zostałem odwołany, ale w tej atmosferze dalsza współpraca nie jest możliwa, dlatego na ręce pan przewodniczącego Rady Miasta składam rezygnację - podsumował swoje wystąpienie Józef Figiel.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Andrzej Jasiński podziękował Figlowi "za sposób, w jaki prowadził komisję i za tematykę jaką poruszano". Przypomniał, że Komisja Rodziny i Spraw Społecznych zajmowała się profilaktyką zdrowotną, walczyła o środki na bezpłatne badania wykrywania i leczenia wad wzroku, o przedłużenie badań nad sprawnością fizyczną dzieci i młodzieży, program wykrywania wad postawy, dbała o objęcie profilaktyką osób ubogich, negatywnie zaopiniowała projekt uchwały o zwiększeniu ilości punktów sprzedaży napojów alkoholowym w Zakopanem i na jej wniosek zwiększono nakłady na badania dotyczące wykrywania raka płuc i chorób tarczycy.

Na koniec o głos poprosił radny Jacek Herman. - Rzeczywiście pomyliłem się w nazwie komisji. Przepraszam, ale chyba wszyscy się domyślili o jaką komisję chodzi. Myślę, że jakiejś wielkiej straty dla miasta, czy dla Rady Miasta nie będzie z tego powodu, że pan zrezygnował z funkcji przewodniczącego komisji. Cieszę się, że wykazał się pan honorem - powiedział krótko dr Jacek Herman.

s/ zdj. YT
zobacz także
komentarze
Immunitet to zbędny przywilej. Służy nadużyciom.02.12.2017, 00:25
@immunitet - koniecznie potrzebujesz do wypowiedzi 15 tysięcy słów?
Cóż, skoro cieszy Cię wodolejstwo - Twoja sprawa.
Mnie akurat ktoś, kto potrafi prosto i jasno, krótko i zrozumiale wyłożyć swoje racje.
Widzę, że prócz "ubogiego" - Twoim zdaniem - słownictwa nie masz nic więcej do zarzucenia radnemu. I dobrze. Przynajmniej jasno widać, że przeciwnicy Pana Figla nie potrafią postawić mu merytorycznych zarzutów.

Brawo Panie Figiel.
imnunitet01.12.2017, 22:47
nie znam tego Pana ale słyszałem rozmowę jaką prowadził i tu moje zdumienie to nie ma już nikogo w Zakopanem "bardziej obytego językowo". Szanowni mieszkańcy może jednak macie kogoś kto w dyskusji, podkreślam często merytorycznej poza wiedzą w danym temacie podaniem źródłowego pochodzenia uzasadnienia, posłuży się jeszcze językiem wykraczającym poza 500 do 1000 słów. Język polski ma ich kilkanaście tysięcy.
marco01.12.2017, 22:04
dobry kościelny i tyle. Ale żeby dyskutować na różnych płaszczyznach to trzeba znać "obcy język" jeżeli go się nie pogłębiało, nie studiowało to finalnie rzeczowo są to mało znaczące podrygi.
Wywołany do dyskusji gotów jestem do dyskusji, proszę jednak o uzasadnienie formułowanych postulatów.
edi01.12.2017, 11:32
człowiek z honorem - tylko , że pozbawił się podaniem do dymisji wpływaniem na prace Rady i Komisji, odsuwając się pozostawiamy pole do działania INNYM
ewelina30.11.2017, 23:17
Wiecej takich radnych. Brawo!!
mo-nic30.11.2017, 22:30
Brawa dla pana radnego. U nas by się ktoś taki przydał. Niestety większość radnych nie zna się na temacie, ale to dla nich żaden problem, przepychają wszystko jak leci, hpv, pneumokoki. Wstyd.
Anna30.11.2017, 13:31
Mądry człowiek, podziwiać i brać przykład!
aga30.11.2017, 12:32
Pan Figiel wykazuje się dużą klasą i honorem, szacunek dla Pana!
mieszkanka Zakopanego30.11.2017, 12:22
Proszę przeczytać te KOMENTARZE na sesji tak samo jak były czytane podczas głosowania przez p.Szczerbę przed odwołaniem p.Jóźkiewicza. Panie Szczerba lub inny radny czekamy i prosimy o odczytanie tych komentarzy!! To jest głos mieszkańców!!!!! To jest ważna rzecz.
Ola30.11.2017, 12:04
Brawo dla Pana Figla. Super, że jest ktoś, kto potrafi sprzeciwić się bezsensownemu owczemu pędowi za wątpliwymi dobrodziejstwami tego świata!
leming doskonały30.11.2017, 10:21
Wujek You Tube poleca "HPV - Szczepić czy nie ? - Prof.zw.dr hab.n.med. Rudolf Klimek" - i wszystko w temacie.
Renata30.11.2017, 09:14
Super radny. Jedyny mądry.
Szczecin30.11.2017, 08:56
Super oby wiecej takich ludzi
Gabtysia30.11.2017, 08:27
Szkoda, że ktoś, kto na poważnie podchodzi do tematu i próbuje rozważyć wszystkie za i przeciw, jest tak traktowany... Przecież na szali leży dobro nas wszystkich! To chyba dobrze, że radny nie łyka wszystkiego jak pelikan, tylko przygląda się tematom!
Ogromny szacunek dla takiej postawy!
Oby więcej takich radnych, polityków, lekarzy...
Lola29.11.2017, 23:32
Precz że szczepionkami!
Waldemar7829.11.2017, 23:27
Brawo! Chronić dzieci przed szkodliwymi szczepionkami. Przynajmniej ktoś dba o ich dobro!
Jonasz29.11.2017, 22:49
Bravo dla prof. Klimka za odwagę głoszenia prawdy w tym skorumpowanym kraju! W innych krajach HPV wycofana, a u nas chcą ja utylizować w zdrowych młodych dziewczętach- WSTYD I HAŃBA! Dziękujemy za czujność i wycofanie z tego zabójczego pomysłu.
MAMA29.11.2017, 19:11
TO BARDZO PIĘKNE! OCHROŃCIE DZIECI!. Ta szczepionka niesie ze sobą masę powikłań szczególnie u dzieci z osłabionym układem immunologicznym. Objawy neurologiczne, które występują po tej szczepionce - okaleczają młode osoby na wiele lat przyszłego życia.
RODZICE nie pozwólcie na kalectwo swoich kochanych dzieci!
Ta szczepionka - NIE ZAPOBIEGA RAKOWI! TO WIELKA MARKETINGOWA ŚCIEMA!!
Ficek29.11.2017, 18:23
Brawo Justyna Panu Hermnowi pozostały zaleciałości z PRL tj .Pogotowia Ratunkowego nic nie robić kasa leci
Leila29.11.2017, 18:18
Brawo dla pana Figiel!!! Jak są wątpliwości to trzeba słuchać autorytetów.Odwaga i nonkonformizm,rzadka cechą u osób związanych z polityką.Zbyt wiele było powikłań po tej szczepionce by ryzykować i truć nasze dzieci.Brawo i dziekuje Panu
klara29.11.2017, 17:47
Brawo Panie Figiel ma Pan racje w 100% jeśli chodzi o szczepienia przeciwko HPV. Zanim ktoś zdecyduje się na to szczepienie warto zobaczyć film ZASZCZEPIONE DZIEWCZĘTA ? duński dokument o powikłaniach po szczepionce przeciwko HPV (maj 2015)
Lukas29.11.2017, 17:44
i w koncu poszedl ktos po rozum do glowy. szczepionka na zachodzie wycofana a u nas na sile chca wprowadzic. brawo i niech wroci nirmalnosc.
Marzena29.11.2017, 17:35
Szkoda,ze naprawde uczciwi i porzadni ludzie jak pan Figiel sa tak traktowani. Zwykli ludzie jednak doceniaja ich wysilek, jesli jest to jakies pocieszenie. Moje wyrazy wdziecznosci dla pana Jozefa za jego bezstronnosc i uczciwosc!
mama 2 córek29.11.2017, 16:27
Nie należy testować szczepoonek na dziewczętach. Zaniechanie szczepien na koszt miasta to podwojnie dobta decyzja. Zyskaly dziewczyny (na zdrowiu) o muasto (na zaoszczedzonych pieniądzach)
ssdd29.11.2017, 15:13
Decyzja zakopiańskich radnych o wstrzymaniu finansowania szczepień miała wpływ na decyzje innych samorządów.
Wiedziałam, że oparto się na opinie prof. R.Klimka, ale nie miałam pojęcia, że to Pan Figiel był inicjatorem oddania profesorowi głosu. W imieniu rodziców, którzy broili swoich córek przed próbą okaleczenia ich w majestacie prawa - bardzo Panu dziękuję.
Na temat postawy doktora Hermana się nie wypowiem. Ale zapamiętam sobie to nazwisko.
Dominika29.11.2017, 15:09
Panie Figel nie mam pojęcia kim pam jest ale zrobił Pan kawał dobrej roboty. Powikłania po tej szczepione bywają trsgiczne. Wielu dziewczynom zniszczyła ona życie... Brawo dla Pana
agad29.11.2017, 14:13
No i super.
Aga29.11.2017, 14:10
Nie znam Pana a już kocham, brawo, oby więcej takich ludzi jak Pan
Dorota S.29.11.2017, 13:57
I bardzo słusznie, że zaprzestano szczepić na to cudo. To jedna z najgorszych szczepionek w 21 wieku. Od tego specyfiku ludzie stają się roślinami. Nie pozwólmy nabijać portfela innym, dbajmy o nasze dzieci i ich bezpieczeństwo. Zapoznajmy sie z tematem szczepień i ze nie są one takie bezpieczne i super jak mówi większość lekarzy.
Truskaweczka29.11.2017, 13:46
Dzieki J. Figiel Zakopane bedzie zdrowsze, cale nasze bardzo zadluzone panstwo powinno wziac z niego przyklad i zaniechac szczepien. Ok jezeli ktos chce niech sie szczepi i choruje, ale swiadomi pozostana zdrowsi :)
Marta29.11.2017, 13:44
Również popieram
Anutek29.11.2017, 13:35
Brawo!!!gratuluje odwagi i decyzji. Szkoda ze w innych gminach nie ma tak madrych lekarzy
leming doskonały29.11.2017, 13:30
https://.../ - warto posłuchać.
z-ne29.11.2017, 13:22
Dobro powraca, dziękuję Panu za zaangażowanie i poświęcenie dla potrzebujących.
pacjento29.11.2017, 13:04
a ciekawe dlaczego Pan dr Herman nie odniosł sie do kasy która tak zwana jego przychodnia zarobiła na szczepionkach to jest dopiero obłuda
kasiurka29.11.2017, 12:15
Widać jak silne jest lobby szczepionkowe i wpychajace nam wszelkiej masći lewackie pomysły. Jak dużą mieć trzeba dziś odwage by na głos i otwarcie się temu sprzeciwiać ponieważ wiadomo, że cena jaką za to przyjdzie zapłacić moze być bardzo wysoka.
czytelniczka29.11.2017, 11:29
Panie Figoel brawo, nie potzreba nam tych szczepionek! Dziekujemy, ze pan tak z tym walczy. Kazdy madry wie co to szczepionka na HPV. Nigdy nie mozna dopuscic aby dzieci byly na to szczepione!!!!! W calym swiecie wycofuja sie z tego.
leming doskonały29.11.2017, 10:31
Panie Radny Figiel - dziękuję bardzo za skuteczne podjęcie działa przeciw szczepieniu HPV. Zaoszczędzone pieniądze w kasie miasta można było przeznaczyć na cele społeczne. Takich mądrych ludzi w Radzie nam potrzeba, a nie lobbystów koncernów farmaceutycznych, którzy dla pieniędzy zrobią wszystko. Czekam na kolejny wykład prof. Rudolfa Klimka - może zawita też do Nowego Targu, by niektórym otworzyć oczy.
Justyna29.11.2017, 10:30
Brawo panie Józefie!!! Popieram pana całym sercem. Panie Herman wstyd i hańba tacy ludzie jak pan nie powinni reprezentować obywateli!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl