30.11.2017, 11:51 | czytano: 7034

Ruszył proces o milionowe odszkodowanie dla Zbigniewa Kurasia. "Zbliża się czas rozliczenia, czas pokazania prawdy o Ogniu"

Przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu rozpoczął się proces o odszkodowanie dla syna Józefa Kurasia "Ognia" za krzywdy, których - jak przekonuje - jego ojciec i rodzina mieli doświadczyć ze strony aparatu represji PRL. Sąd utajnił rozprawę z uwagi na ważny interes prywatny, ale zanim to nastąpiło Zbigniew Kuraś wygłosił oświadczenie.
Powiedział, że dziękuje wszystkim, którzy nie zwątpili w jego ojca i nie ulegli "paskudnej komunistycznej propagandzie". - Wierzę w to, że zbliża się czas rozliczenia z historią, czas ukazania prawdy o Ogniu i jego ludziach. Wierzę, że nadejdzie dzień, w którym stanę oko w oko z moim tatą i powiem mu, nigdy w ciebie nie zwątpiłem, ale też nie ustałem w walce o twoje dobre imię - powiedział.
Zbigniew Kuraś domaga się miliona i 50 tys. zł odszkodowania.

Źródło: materiały własne, PAP,
zobacz także
komentarze
"były sobie swinki trzy, świnki trzy ..."04.12.2017, 16:08
Różni głupcy wypisują tu oszczerstwa pod adresem "Ognia". Niektórzy, jak "dostaną w pysk" na tym forum, sami lecą do sądu a wrzaskiem "aj waj gwaltu". Tym nie ma co się przejmować, na nich tez przyjdzie pora.
Tadeusz Morawa i Marek Zapala04.12.2017, 11:11
Treść pisma do Pana Arkadiusza Mularczyka. Przesyłamy Panu opracowanie Pani dr Karoliny Panz, aby Pan się z nim zapoznał, a zwłaszcza zakreślone kolorem fragmenty odnośnie działalności Józefa Kurasia Ognia, żeby miał Pan świadomość komu i za co Pan zaoferował pomoc, a ocenę działalności Ognia i pańskie postępowanie w tym kontekście pozostawiamy pańskiemu katolickiemu sumieniu.
I PSP AK03.12.2017, 20:45
Tupet syna ?Ognia?
70-letni Zbigniew Kuraś, który urodził się trzy tygodnie przed samobójczą śmiercią ojca, Józefa Kurasia ?Ognia?, żąda 1 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia za szkody rzekomo wyrządzone jemu, jego matce i ojcu. Oraz 50 tys. zł na pomnik ojca. Pełnomocniczką powoda w sprawie toczącej się przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu jest młoda radczyni prawna Anna Bufnal z odległej Gdyni, która poprosiła o wyłączenie jawności rozprawy i sąd przychylił się do jej wniosku. W gloryfikowaniu ?Ognia? pani mecenas okazała się nawet lepsza niż Instytut Pamięci Narodowej. W całym pozwie nie ma natomiast ani jednego przykładu stosowania represji wobec Zbigniewa Kurasia ?Płomyka?. W Nowym Targu też nikt nie słyszał o prześladowaniu syna ?Ognia?. Główna teza zawarta w pozwie o zadośćuczynienie jest taka, że za śmierć ?Ognia? odpowiada komunistyczny system totalitarny. Gdyby nie aparat bezpieczeństwa, Józef Kuraś nie popełniłby samobójstwa i cieszyłby się dzisiaj dobrym zdrowiem. Winne jest państwo polskie i dlatego powinno za tę śmierć zapłacić. Tymczasem do sądu i do prokuratora okręgowego krewni żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK zgłosili już 20 świadków z prośbą o ich przesłuchanie w sprawie zbrodni Józefa Kurasia.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN,więznia polity03.12.2017, 07:47
Na ten temat powinni wypowiedzieć się parlamentarzyści z terenu Podhala.Pani Poseł Anna Paluch pochodzi z Nowej Biialej-tam jest pomnik ofiar i dokonań Ognia,teraz mieszka w Krościenku-tam był 3 maja 1946 r mord na Żydach.Może Pan Poseł Siarka .Na Orawie też były kradzieże mordy i rozboje,w Podsarniu też.Nie dokonywały tego krasnoludki i Szczawnicy krwawe dni Podhala nieominęły też.
ak-dziej03.12.2017, 05:38
Aleksander Batkiewicz, były żołnierz K, w liście z 9 listopada 1992 roku do Janusza Onyszkiewicza, ministra obrony narodowej'. (...) Józefa Kurasia "Ognia " znałem osobiście. To dezerter z AK, w czasie okupacji, nie bohater, a tchórz, to okrutny morderca niewinnych i biednych ludzi, to morderca ostatnich, kilkunastu Żydów z Nowego Targu w celu rabunkowym. Ten człowiek pracował w UB w Nowym Targu, i to on dokonał spisu
wszystkich żołnierzy Armii Krajowej
Mordował ludzi bez pardonu, strzelał, wieszał mężczyzn i kobiety, powiesił kobietę w 8 miesiącu ciąży. To był okrutny tyran, ludobójca".
AK podhale03.12.2017, 05:21
Ludzi mówiących w prawdzie nie trzeba wielu. Chrystus wybrał małą grupę do głoszenia prawdy. Tylko słów kłamstwa musi być dużo - ono zmienia się jak towar na półkach''
Rostek02.12.2017, 22:22
lol222 No w końcu ktoś powiedział co mądrego, A ja dodam w sumie to słynny cytat z PO "Odszkodowania nie ma i nie będzie"
s02.12.2017, 20:56
żenada.
lol22202.12.2017, 20:49
Do wszystkich tych patriotów wyklętych - Ten gość nie posądza komunę tylko państwo Polskie i WAS posądza, bo odszkodowanie pójdzie z waszych podatków xD
Zastanawiam się, co ludzie mają w głowach, że popierają tego typu roszczenia, syn ojca swego nie wybiera, to, że ktoś urodził się w bogatej rodzinie, w rodzinie kombatanta czy chłopa pańszczyźnianego to jest czysty przypadek i robienie z siebie nadczłowieka z powodu pochodzenia jest oznaką prymitywizmu.
Czasy się zmieniły, o odszkodowanie może się domagać tylko i wyłącznie zainteresowany czyli Józef Kuraś, tylko że on nie żyje.
Nie rozumiem, dlaczego państwo ma wypłacić odszkodowanie osobie niezainteresowanej.
ostr02.12.2017, 17:09
do Partyzant
Zapewne w waszej wiosce, bo w naszej to ostatnią kurę zabrali i zostawili bez jedzenia na przednówku rodzinę z dwojgiem MAŁYCH DZIECI!
Mieszkam w Polsce02.12.2017, 14:03
Jak zrobił to PRL to niech sądzi PRL a nie Polskę ! I nie dziwię się że ognia wyrzucili z AK ponieważ robił wszystko na swoją rękę i nie słuchał nikogo, nawet osądzał sam i wymierzał kary.
gf02.12.2017, 08:48
Odszkodowanie jest dla osób pokrzywdzonych. Skoro skrzywdziła go komuna to dlaczego się nie domagał od komuny tych sowitych odszkodowań. JA nie zamierzam ze swoich podatków sponsorować niczyje wydumane krzywdy. Ktoś kiedyś powiedział że na głupotę nie można reagować obojętnością bo obojętność zbudzi uśpione demony ,które w swej okrutności nigdy nie pozostają obojętne.
leming doskonały02.12.2017, 07:44
"M.T. - Prezydent nadaje odznaczenia dla Polaków ratujących Żydów,a rodzina Kurasia chce odszkodowań za mordowanie miedzy innymi Żydów."
Stryk01.12.2017, 23:49
Coraz mniej swiadkow tamtych casow kazdy ma swoją prawdę w riposcie do ksiedza Zarebczana niezyjacy mieszkaniec Ostrowska ,ktorego bracia byli tzw łacznikami twierdzil ze Łatanki działali na swoją rękę podszywajac się pod Ognia i dlatego zginęli
spisok01.12.2017, 22:00
Nikt Wam, potomkom koniokradów, amatorów cudzych krów i innego inwentarza, którzy kradli powołując się na "Ognia, a których "Ogień" słusznie bezwzględnie polecał likwidować. Nikt Wam, potomkom konfidentów gestapo, następnie UB. tych którzy przyjęli narodowość Goralenvolku i donosili na "Ognia", i którym - nielicznym zresztą, "Ogień" zdążył jeszcze za krzywdy odpłacić. Nikt Wam, potomkom faszystów słowackich którzy wspierali wszelkie zbrodnie hitlerowskich Niemiec i wspólnie z nimi napadli na nasz kraj. Nikt Wam, potomkom ideologów Żydokomuny którzy z polecenia Moskwy instalowali w naszym kraju - Polsce "nowy ustrój", a z którymi mjr "Ogień" skutecznie walczył i jedynie Wy jesteście na tyle bezczelni by to próbować. Nikt Wam, potomkom zwykłych niemądrych "szarych ludzi" których komuna tak skutecznie omamiła a Wy jej klaskali, którym dzisiaj ponoć babki "przewracają" się w grobach, Nikt Wam, którzy w latach minionych za żadne skarby nie zamienilibyście się sytuacją rodzinną i życiową z synem śp.mjr Józefa Kurasia, a dzisiaj wypisujecie tu różne brednie.
NIKT WAM, WYŻEJ WSPOMNIANYM, NIE ZABRANIA WYSTĘPOWAĆ O ODSZKODOWANIA JEŻELI UWAŻACIE,ŻE SIĘ WAM NALEŻĄ!!!
wnuczek01.12.2017, 21:10
Babko za powieszenie tej kobiety oprawcy też dostali wyrok śmierci od Kurasia.
Stryk01.12.2017, 20:21
Jesli chodzi o powieszona kobiete w ciazy w Ostowsku stary mieszkaniec twierdzil ze kochanek pozbyl sie kochanki poniewaz zenil sie z inna ktora tez byla w ciazy ,a Kuras Jozek o tym nie wiedzial
C.01.12.2017, 18:20
Utajnienie ze względu na ważny interes prywatny- okrągły melon i trochę drobnych
Babka01.12.2017, 16:37
Wnuczęta powiem wam tyle jak kompanija Kmicica nabroiła to Kmicic odpowiadał za nią więc samozwańczy major ogień *** był winny każdej śmierci ponieważ nie mieli nad sobą żadnego zwierzchnictwa i osądzali bez sądów. Po prostu szli ulicą i zabijali bo albo ktoś gwizdnął albo się zaśmiał i wtedy stają się mordercami nie bohaterami jak to uczynił teraz PIS.
Anna01.12.2017, 16:24
@ Partyzant- Tyś jest chory jak ogień ja wolałabym z głodu umrzeć niż zabić człowieka.
@ Partyzant01.12.2017, 09:37
A babka ci przypadkiem nie opowiadała kogo okradł ogień żeby ona miała co jeść. Rolnikiem nie był plonów nie zbierał. Znalazł się dobrodziej na cudzej krzywdzie.
oge01.12.2017, 09:14
Kim jest prawnik który podjął się go reprezentować?
Marek4001.12.2017, 08:55
Dlaczego tak mało. Dodać 3 razy tyle. Niech społeczeństwo płaci.
Obserwator01.12.2017, 07:13
do wiadomości tego syna byłego "partyzanta". Żyją ludzie, ich dzieci co pamiętają co robił Ogień na Podhalu. Ps. czy Kuraś samozwańczy major, nie zapisał się do UB w Nowym Targu? a może to ktoś inny za niego się podający? czy ustawa dezubekizacyjna nie powinna objąć tez i jego? moim zdaniem sąd powinien oddalić powództwo i starać się by wypłacić odszkodowania tym którzy ucierpieli z rąk jego ojca. Na Podhalu znane sa trzy okupacje. Niemców, Ognia i ruskich...może się mylę?
partyzant II30.11.2017, 23:10
Podobno Ogień miał więcej dzieci? Im też należy się odszkodowanie nawet o tym nie wiedzą.
szyderca z loży30.11.2017, 22:42
@florian
Nie krzywdą jest,ze z twoich podatkow opłaca się konfidentów demokratycznych,tzw.kapusiów?
czan30.11.2017, 22:26
Ja chcę tylko wiedzieć czy ten list Ogniowców był złożony na plebanii NSPJ czy nie był, a jeśli był to gdzie się podział????
osioł30.11.2017, 22:23
a llu ogniowcow wstapiło do milicji i UB na własne zyczenie no i co na to zydowski instytut ktory bada zbrodnie na narodzie zydowskim i uznał ze mordowano zydow[ten oddział] moze zaprosic ich jako strone panie prokuratorze niech pan broni polskich podatkow za cos sie wypłate bierze,trzeba wezwac ww instytut na swiadka w sprawie jak uczciwie to niech pokaza co maja w archiwach no chyba ze Zbyszek telefonicznie juz wydał wyrok
Jestem na nie30.11.2017, 22:13
W skrócie "Ogień": bohater, bandyta, morderca, gwałciciel i złodziej. I kto jak uważa to jest to słuszne ponieważ jego postępowania są różne raz w lewo raz w prawo. Wiem tylko jedno nie jest wzorem do naśladowania.
sprawiedliwy30.11.2017, 21:30
Tylko milion?? niech wnioskuje o 10 millionów albo o 100 albo nawet o milirad za takiego "bohatera" to i tak grosze. A na koniec niech jego ojca ogłoszą królem podhala jak taki święty.
LudzikUSA30.11.2017, 21:19
moze i ja mam prawo do odszkodowania tylko zupelnie z innego powodu otoz moj Tata zolnierz 6 Armii Ajzenfowera 1 Brygady Pancernej Gen. Maczka wyzwalal Antwerpie walczyl w slusznej sprawie o wolna Polske po zakonczeniu wojny w 1946 roku po powrocie do domu do roku 1956 pazdziernika do momentu djscia do wladzy Tow, Gomulki zmuszony byl w kazda sobote meldowac sie na milicji jako wrog ustroju bo wrocil z zachodu.i nikt nigdy za to ponizenieGo nie przeprosil. A syn watpliwego "bohatera" ma czelnosc ubiegania sie o odszkodowanie a kto mu je wyplaci PIS? czy my podatnicy
Patriota30.11.2017, 21:11
Trzeba było pogonić Macierewicza jak go odznaczał u Was na Podhalu, czemu nie protestowaliście
leming doskonały30.11.2017, 20:35
Może Pan Zbigniew Kuraś, który wnosi o odszkodowanie za lata szykan wyjaśniłby na czym te szykany polegały - może wtedy byśmy zrozumieli Jego punkt widzenia, bo na dzisiaj to są tylko domysły, domysły i tylko domysły.
bystry30.11.2017, 20:30
Po pierwsze Kuraś był zwykłym lewakiem, który nawet w przysiędze oddziału odnosił się do Polski Ludowej. Można to sprawdzić w archiwach IPNu.

Po wtóre na mocy ustawy deubekizacyjnej państwo nie może wypłacić ani złotówki wdowom i dzieciom twórcom i funkcjonariuszom Urzędu Bezpieczeństwa. Jednym i drugim był Kuraś Ogień likwidujący byłych żołnierzy Armii Krajowej lub zsyłając ich do sowieckich obozów przy pomocy przyjaciół z NKWD. To nie jest żadna propaganda komunistyczna, za którą ukrywa się całą prawdę o samym Ogniu jak i morderstw popełnionych z jego rozkazów na osobach cywilnych.
baciok@30.11.2017, 20:22
Do nick POZYTYWNY
Tak jestem w......y . a wiesz dlaczego. Bo wyszarpują co się da. A tu prosty przykład, Córka dostała skierowanie z wnukiem 1,5 rocznym do lekarza specjalisty. Wizyta może być za 1 rok w ramach NFZ. Trzeba było umówić się na wizytę w Krakowie prywatnie To ja sie pytam na co płacę podatki. Mnie stać jeździć prywatnie, ale ilu osób nie stać, Ja mam płacić za jakieś urojone krzywdy tego Pana składjącego pozew.
ccc30.11.2017, 20:10
Ciekaw jestem co będzie jak rodziny poszkodowane przez 'ognia" wystąpią do rodziny po odszkodowanie do czego mają PRAWO?
Ogień to przecież szef UB w NT w 1945 r i rodzinę łapie ustawa "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r.
swoj30.11.2017, 20:02
z miliona złotych będzie się czym podzielić z adwokatami i sędziami a szczególnie a szczególnie w dzisiejszych czasach kiedy wiemy co się dzieje w sądach z p[ieniędzmi ,jak są wyprowadzanie ! To jestn bardzo dziwne , że za badtytyzm ognia mamy teraz my ,Polacy , płacic. A te pieniądze z zrzutów juz się rozeszły? teraz szukają innych !Złodzieje !! ŻADDNYCH ODSZKODOWAŃ BANDYTOM !
wnuczek30.11.2017, 19:10
Do wnuczka. W dyskusji na temat Ognia to ja jestem wnuczkiem. Kuraś tej kobiety nie powiesił bo jego tam nie było.
wnuczek30.11.2017, 18:40
Moja babka to pewnie się w grobie przewraca jak to słyszy. Ogień ze swoją kompaniją to nawet zabił kobietę w ciąży tak mi opowiadała i dziecko się w brzuchu ruszało.
POZYTYWNY30.11.2017, 17:31
baciok
Dokonujesz wpisów, których, na pewno, nie uzgodniłeś, sam ze sobą?!!
Partyzant30.11.2017, 17:23
Zawsze staję murem za OGNIEM-babka mi opowiadała że gdyby nie partyzanci to we wsi najbiedniejsi nie mieli by co jeść,ale to co robi Pan Zbyszek to takie żebractwo....To może my naród Polski powinniśmy w takim razie żądać od Szwedów odszkodowania za potop....
cyk30.11.2017, 17:06
Może tak druga strona medalu, polecam lekturę:

Rodziny poległych z rąk ?Ognia? czekają na zwykłe przepraszam. W Gronkowie zastrzelono pięciu mężczyzn na oczach swoich żon oraz dzieci. W Nowej Białej czterech zostało uprowadzonych, a następnie zamordowanych.
Władysław Zarębczan, Rzym
Wielokrotnie na łamach ?Hal i Dziedzin? ukazywały się artykuły poświęcone osobie Józefa Kurasia, bardziej znanego pod pseudonimem ?Ogień?. Zawsze śledziłem je z uwagą i próbowałem konfrontować te wiadomości z tym, co słyszałem o ?Ogniu? w Gronkowie, Waksmundzie, Ostrowsku, Łopusznej, Szaflarach, Nowym Targu i Ochotnicy.Czasami uderzał w tych artykułach ton moralizatorski. Przypominano, jak to komunistyczna propaganda szkalowała i niszczyła dobre imię jednego z największych synów Podhala. Co zatem skłania mnie do napisania tych kilku słów właśnie w sprawie ?Ognia?? Myślę, że mam wystarczający powód. Jestem wnukiem człowieka osobiście zastrzelonego przez ?Ognia?.
Zarebczan: Mój dziadek, Władysław Zagata-Łatanek, otrzymał strzał w tył głowy w chwili, kiedy wskazywał ?Ogniowi?, gdzie mieszkają jego sąsiedzi, Kudasikowie. Był sylwestrowy wieczór roku 1945. W chwili śmierci dziadek miał 36 lat. Zostawił żonę i czworo dzieci. Najmłodsze z nich miało zaledwie 2 lata. Ludzie ?Ognia? poszli dalej przez wieś w stronę Ostrowska. U Wojciecha Barana zatrzymali następnych dwóch gronkowian. Jednym z nich był Stanisław Haręza, a drugim brat mojego dziadka, Stanisław Zagata-Łatanek. Pierwszego z nich przepędzono, a drugiego zamordowano na progu. Miał 32 lata. Od Barana oddział poszedł do Szewczyków. Tam wyciągnięto z domu Józefa Szewczyka, który właśnie spożywał wieczerzę z żoną i trójką dzieci. Zastrzelono go pod jabłonią. Miał 34 lata. Od Szewczyków ludzie ?Ognia? idą dalej. U Grońskiego-?Pocfy? gra muzyka, bawią się młodzi w oczekiwaniu na Nowy Rok. Strzał w powałę jest znakiem, że szykuje się coś niedobrego. Przybyli pytają o Leona Zagatę-Łatanka. Wyczytany wysuwa się do przodu. Prowadzą go do na dwór, gdzie ginie od kul. Miał niecałe 18 lat. Scenie tej przyglądał się jeszcze jeden Zagata-Łatanek, Bronisław, lat 21. Według naocznych świadków miał uderzyć ?Ognia? w twarz i krzyknąć: ?Za co zamordowałeś mi brata??. Zginął od kul całego oddziału, posiekany tak, że nie można było rozpoznać jego twarzy.
Ale to jeszcze nie koniec tragedii w Gronkowie w pamiętną noc sylwestrową 1945 roku. Na końcu wsi, wśród owiec, został jeszcze zastrzelony Władysław Krzystyniak, lat 28. Kiedy do wsi wracał brat i ojciec zastrzelonych Zagatów-Łatanków, ludzie ostrzegli ich, aby uciekali, informując ich o straszliwej tragedii, która dopiero co się dokonała.
Owej nocy miało zginąć jeszcze więcej gronkowian, ale szczęśliwym zbiegiem okoliczności ludzie ?Ognia? nie zastali ich w domu. Do dziś nieznane są przyczyny tej tragedii. Gronkowscy partyzanci ? to znaczy ci z nich, którzy przeżyli ? zawsze woleli unikać tego tematu, bojąc się zemsty ze strony krewnych ofiar. Może ktoś wreszcie powie nam prawdę!? Czy zamordowani w noc sylwestrową 1945 roku gronkowianie to same psubraty, awanturnicy, złodzieje, donosiciele, czy też chodziło o co innego? A może były to osobiste porachunki? Sam ?Ogień? bywał kilka razy w domu mojego dziadka, dołączając się do libacji po powrocie Łatanków ze Słowacji (byli handlarzami i przemytnikami, w czasie wojny przeprowadzili przez granicę między innymi setki Żydów polskich). Jeszcze w latach sześćdziesiątych przybysze z Izraela szukali mojego dziadka Władysława, aby podziękować mu za pomoc w ocaleniu życia, nie wiedząc nic o jego śmierci i całej straszliwej tragedii).
Nie wiadomo też, dlaczego nie wykonano wyroku na innych skazanych przez ?Ognia? na śmierć gronkowianach, między innymi na proboszczu, księdzu Wiktorze Błotko, i kierowniku szkoły, Przytule. Czy jedyną winą Władysława Krzystyniaka były słowa wypowiedziane do prowadzących w góry gronkowskie krowy: ?Hej, dobrze się wam paść ludzką krzywdą?? Czy gwizd Ludwika Bryji na przechodzących przez wieś partyzantów był wystarczającym powodem, aby wydać na niego wyrok śmierci?
Nowa-Biała--uroczystość-przy-pomniku-upamiętniająca zamordowanych zostały płaczące matki, żony i dzieci. Do dziś opowiadają starsi gronkowianie o matce zamordowanych Łatanków, która do samej śmierci opłakiwała utratę swoich czterech synów (kilka lat wcześniej zmarł na gruźlicę jeszcze jeden jej syn, student Franciszek). Ludzie z daleka obchodzili jej dom, gdyż, zwłaszcza wieczorami, słychać było jej płacz przechodzący w skowyt. Po kilku latach zmarła z bólu. Po wykonaniu wyroków śmierci na gronkowianach, ludzie ?Ognia? zagrozili, że spalą całą wieś, jeśli ktoś pójdzie na pogrzeb pomordowanych. Tak samo grożono śmiercią przeklinającym ich żonom i krewnym pomordowanych. Nie trzeba dodawać, że tragedia ta spowodowała zubożenie tych rodzin i ból, którego wystarczy na kilka pokoleń. Do ofiar nocy sylwestrowej roku 1945 trzeba dodać jeszcze kilkunastu gronkowian, którzy zginęli z rąk ludzi ?Ognia?, zarówno w czasie wojny, jak i w następnych latach.
Słów tych nie pisze człowiek pałający nienawiścią czy wysługujący się komunistom. Broń mnie Panie Boże! Zarówno ofiary, jak i ich oprawcy są już dawno na Boskim sądzie. Wcześniej czy później prawda wyjdzie na jaw. Wiem, że żyją jeszcze ludzie, którzy byli u ?Ognia?. Może oni coś dopowiedzą? A może wreszcie usłyszymy zwyczajne, chrześcijańskie ?przepraszam? czy też góralskie ?wyboccie? ? Na to czekają rodziny ofiar poległych z rąk ?Ognia? i jego ludzi nie tylko w Gronkowie. Jeżeli rzeczywiście ?Ogień? i jego ludzie byli gorącymi patriotami i bojownikami o wolną i niepodległą Polskę, sprawa ta musi być wyjaśniona. W przeciwnym razie zarówno on, jak i jego ludzie, nadal nazywani będą, i to bynajmniej nie tylko przez komunistyczną propagandę, ?bandytami?.
Moje refleksje nie zostały wydrukowane przez ?Hale i Dziedziny? (redaktorem naczelnym jest senator Franciszek Bachleda-Księdzulorz). Kto boi się potomków ofiar pomordowanych przez ?Ognia?? Nie będziemy do nikogo strzelać?
Katarzyna Bryja, Nowa Biała (Spisz)
Na Spiszu grasował ?Ogień?, rabował dosłownie wszystko, począwszy od koni, bydła, mąki, żywności, a skończywszy na przedmiotach materialnych. Szczególną nienawiść żywił wobec ludności narodowości słowackiej mieszkającej na Spiszu. Czym zawiniliśmy? Narodowością? A może tym, że w czasie wojny nasi ludzie przeprowadzili przez góry setki Żydów polskich na Słowację, a potem i na Węgry? Moja rodzina doświadczyła represji od ludzi ?Ognia?. Szczególnie polowali na mego ojca Walenty Kałafuta, tylko ucieczką uratował swe życie. Wraz z moją matką i czwórką rodzeństwa uciekli na Słowację. Ja w tym czasie byłam już zamężna, mieszkałam w domu mego męża Józefa Bryi. Mój mąż też odczuł represje od ?Ognia? i poczuł lufy karabinu ?Ognia? na swoich plecach, jednak przeżył.
Józef Bryja, mąż Katarzyny Bryi
16 kwietnia 1946r. ludzie ?Ognia? w środku nocy zabrali Słowaków z ich domów w Nowej Białej, byli to Jan Szurek, Józef Chalupka, Jan Krak, Jan Łapsiański. Ten ostatni ledwo co wrócił z wojny, walczył o zdobycie Berlina. Po 2 latach jeden z ludzi ?Ognia?, gospodarz z Ostrowska powiedział: wasi chłopcy zostali zastrzeleni w lesie koło Ostrowska i tam są pogrzebani. Oni winni spoczywać na waszym cmentarzu. Dlaczego ujawnił zbrodnię, myślę, że odezwało się w nim zwykłe sumienie. Dokonano ekshumacji zamordowanych, byli powiązani powrozami i tak duszeni, a potem dobici kulami.
Franciszek Chalupka, Nowa Biała
W latach 70. odsłoniliśmy obelisk ku czci poległych w czasie II wojny światowej i pomordowanych przez bandę ?Ognia?, bo jakże inaczej ich nazwać? Do dziś czekamy na zwykłe: przepraszamy.
Stanisław Kałmacki
Przegląd Tygodniowy nr 8, 25 lutego 1998
Wnuk30.11.2017, 17:02
Znam jeszcze około czterech naocznych świadków co ogień wyprawiał z ludźmi jak ich traktował i jak wielce przestrzegał prawa a jeśli chodzi o ścisłość to ślady jego czynów taz by sie jeszcze znalazły
PK30.11.2017, 16:03
Zupełnie nie wiem jak taki proces miąłby wyglądać.Będzie jakiś obrońca PRL-u czy co?. Będą jacyś świadkowie co będą twierdzić że "Ogień" to bohater?. Czy może wezwą na świadków rodziny zamordowanych przez niego.A może tylko przeczytają dokumenty IPN i tyle.Taki proces powinien być przeprowadzony początkiem lat dziewięćdziesiątych kiedy w koło żyło jeszcze setki,tysiące naocznych świadków.Ja teraz mogę jedynie powtarzać co mi przekazali dziadkowie i rodzice i mam dylemat komu wierzyć?dziadkowi który bał się nawet popatrzyć w stronę tego bohatera,czy IPN-owi który twierdzi że zabicie swoich dawnych kolegów z SB to bohaterstwo.Sądzę że ten proces nie przyniesie ostatecznie sprawiedliwego osądu.Chodzi pewnie jak zwykle o pieniądze.No ale chciałbym się mylić.
besala30.11.2017, 16:03
Jeżeli odszkodowanie zostanie przyznane (co wydaje się być absurdalne i rażąco niesprawiedliwe), to należy złożyć zbiorowy wniosek o odszkodowania dla rodzin skrzywdzonych przez Kurasia i jego ludzi.
baciok@30.11.2017, 14:44
Nie wiadomo jak to skomentować? Powiem krótko SQ............O.
cyk30.11.2017, 14:23
Może tak druga strona medalu, polecam lekturę:
https://.../
195630.11.2017, 14:19
dlaczego moj komentarz nie jest zatwierdzony co robie nie tak

Regulamin komentowania jest na dole strony. Moderator.
florian30.11.2017, 14:00
O zgrozo grabili ,gwałcili ,mordowali bandyci ognia a jego syn ma czelność z naszych podatków żądać odszkodowania ...o Chryste widzisz a nie grzmisz ...to jest straszna krzywda ...
szuser30.11.2017, 13:43
do " Polska dziś to nie PRL "
Ale w Pisie są : Żydzi, królowie regenci , książeta: Radziwił minister zdrowia) , magnaci - Morawiecki , Lisiecki, pezetperowcy i ich dzieci :prokurator Piotrowicz, Kuchciński marszałek, Terlecki syn i cała reszta, a popierają ich biskupi, proboszcze i inni. No to jak to z tą( czyli jaką ?) Polską będzie?
Jan Tek30.11.2017, 12:48
A za zamordowanych ojców, braci i siostry przez Kurasia to syn zapłaci? Za podrabianie pieczęci i wyroki za prywatne niesnaski też syn odpowiedzialność poniesie? Najpierw niech ks. Paśko pokaże ten list co go Ogniowcy pod przysięgą złożyli przed ks. Juraszkiem a później niech się historycy wezmą za rozliczenie.
A na razie ręce precz od naszych pieniędzy bo państwo ma tyle kasy co nam zabierze.
Iment30.11.2017, 12:31
Skoro krzywd "mieli doświadczyć ze strony aparatu represji PRL" to niech odszkodowania też domagają się od tego aparatu. Pomijając już prawdę o "Ogniu", w Polsce co druga, a może i więcej rodzin jest w mniejszy lub większy sposób poszkodowana przez jednego bądź drugiego okupanta.
jo30.11.2017, 12:31
50 tys dla adwokata
haha
spisok30.11.2017, 12:25
to jakaś kpina .........
Adam30.11.2017, 12:22
Żyją jeszcze ludzie, którzy twierdzą że prawda o Kurasiu była zupełnie inna
Tolek30.11.2017, 12:12
Powinien dostać te 50
ppf30.11.2017, 12:11
Pozew oburzył zarówno zwolenników jak i przeciwników ,,Ognia''
Mam nadzieje że sąd oddali roszczenia Zgadzam się z większością komentujących poprzedni artykuł Państwo Polskiego nie jest właściwym adresatem ewentualnych roszczeń
Polska dziś to nie PRL30.11.2017, 11:59
PIS wygra każde wybory jeśli będzie szanował Naród Polski, wiarę katolicką i pilnował spółek państwowych, aby nas - małe i średnie rybki - rekiny światowe nie zeżarły. W sytuacji otwartych granic tylko Państwo może uratować Polskę i grabieży obcego kapitału, od kolonializmu i wyzysku tzw. reprywatyzacji...Zadba, że nie będziemy płacić, odszkodowań ani 7ydom, królom i książetom, ani magnatom, ani ofiarom UB-ckim, czy Ruskim....Niech im płaca Niemcy Ruscy i UB-cy ze swoich emerytur !!! A ta po prawdzie co MY mamy dziś być dojeni , kiedy tak jak Oni byliśmy maltretowani i wyniszczeni jako Naród ???
Hańba 7ydom i ciemiężonym jak i MY- dziś wyciągać ręce do nas współczesnych Polaków... Opamiętajcie się wszyscy synowie i wnukowie 7ydów Niemców, Ukraińców i kombatantów... To s...ysyństwo wobec POLski !!! A Potem się dziwicie, że jest antysemityzm, że bunt przeciwko elitom, 7ydom, ukraińcom, magnatom i nowobogackim z UB-ckiego rodowodu - a wszyscy chcą os nas odszkodowań od nas niewinnych, ze strony róznych sq***synów. Bo to Państwo Polskie...to MY
Zobacz pełną wersję podhale24.pl