07.12.2017, 09:39 | czytano: 2576

Tak Rabka walczy ze smogiem. Wystarczająco?

Było Zakopane i Nowy Targ. Teraz przyszedł czas na Rabkę-Zdrój. Co uzdrowisko, mocno krytykowane ubiegłej zimy za duże zanieczyszczenie powietrza, zrobiło w ciągu tego roku dla poprawy jego jakości?
Przypomnijmy, iż ubiegłej zimy według raportu Polskiego Alarmu Smogowego, Rabka-Zdrój znalazła się na 14 miejscu wśród miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce.
W odpowiedzi przekazanej naszej redakcji, burmistrz Ewa Przybyło informuje, że w październiku miasto podpisało z Zarządem Województwa Małopolskiego umowę na dofinansowanie wymiany pieców. Miało to nastąpić wcześniej, ale jak przekonuje burmistrz, „rozstrzygnięcie konkursu przedłużało się”. - Mimo to, planuje się realizację zadań zgodnie z harmonogramem, tj. liczba zmodernizowanych źródeł ciepła w 2017 r. ma wynieść: 18 szt., w 2018 r.: 82 szt., w 2019 r. 82 szt., w 2020 r. 89 szt. Łącznie wymienimy 271 szt. wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych, w których zachodzi niskotemperaturowe spalanie paliw stałych, a które są zidentyfikowane jako główne źródła punktowe, generujące lokalną niską emisję – informuje Ewa Przybyło. - Oczywiście, jeśli mieszkańcy będą chcieli wymienić niskosprawne urządzenia grzewcze w 2018 r., złożymy wniosek do Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Małopolskiego o przesuniecie wykonania zakresu rzeczowego wniosków na ten rok. Warto zaznaczyć, że łączna pozyskana kwota wynosi 2.938.846,72 zł.

W 2017 r. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rabce-Zdroju w swoich zasobach wymienił 5 urządzeń grzewczych oraz w ramach własnych środków finansowych wspiera mieszkańców w przechodzeniu z węglowych na elektryczne źródła ciepła. ZGM w domach wielorodzinnych przy ulicy Orkana 14, 16, 18 planuje modernizację starych urządzeń grzewczych na ogrzewanie elektryczne.

W Przedszkolu Miejskim nr 2 zostało zmodernizowano źródło ciepła na kocioł gazowy, natomiast mieszkańcy zgłosili 10 takich przypadków.

- W naszej gminie nabory na wymianę kotłów są ciągłe, a ilość osób deklarujących chęć wymiany niskosprawnych urządzeń grzewczych zbliża się do 550 – przypomina włodarz uzdrowiska.

Dalsze działania, jakie planuje gminy, to przede wszystkim realizacja założeń Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.

Samorząd informuje, że w okresie od maja do września 2017 r. były przeprowadzone trzy spotkania informacyjno-edukacyjne w zakresie eksploatacji ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Na spotkaniach łącznie było kilkaset osób, które złożyły wstępne ankiety na montaż urządzeń OZE w 2018 r. w ilości 157 instalacji. Działania edukacyjno-informacyjne o nowych przepisach wynikających z Uchwały Antysmogowej dla Województwa Małopolskiego były przeprowadzane w sołectwach, wraz z rozdawaniem materiałów informacyjnych. Publikowano materiały na stronie internetowej http://www.gmina.rabka.pl/, udzielano porad w biurze, telefonicznie, czy na spotkaniach z lokalnymi liderami.
Liczba rozdystrybuowanych ulotek i broszur 675 szt., liczba spotkań z mieszkańcami 113, liczba uczestników spotkań z mieszkańcami 1.221 osób, liczba spotkań z lokalnymi liderami 18, liczba uczestników spotkań z lokalnymi liderami 103, liczba uczestników innych zorganizowanych wydarzeń 423, wykorzystanie mediów 20 razy, porady i pomoc udzielona mieszkańcom w biurze: 3500, w trakcie wizyt w terenie, na spotkaniach 885, telefonicznie 2820, pisemnie lub mailowo 490, badania kamerą termowizyjną 60. Liczba zebranych ankiet wstępnych 362. Podane wartości są szacunkowe.

Do akcji edukacyjno-informacyjnej włączono Straż Miejską, która również przeprowadza kampanie informacyjne w placówkach oświaty i u mieszkańców podczas kontroli kotłów.

- Warto również wspomnieć o monitoringu jakości powietrza. W gminie funkcjonuje stacja monitoringu jakości powietrza w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. W celu informacyjno-edukacyjnym na stronie internetowej gminy funkcjonuje monitoring powietrza z 4 punktów pomiarowych w zakresie pobierania, przetwarzania, analizowania i wizualizacji danych z sensorów, w tym mierzenie jakości powietrza, temperatury, wilgotności, ciśnienie, stężenie pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 – dodaje burmistrz w piśmie przesłanym redakcji.

Czy uzdrowisko zrobiło dużo dla walki ze smogiem czy mało? Czekamy na komentarze.

r/
zobacz także
komentarze
bolo11.12.2017, 15:06
Dlaczego nie zrobiono tego tak jak w Niedźwiedziu? Płacę 2500 za piec a gmina płaci za resztę . To co jest w Rabce to jakaś masakra maksymalnie utrudniony dostęp do dofinansowania.
r.B.09.12.2017, 23:28
Szanowni mieszkańcy Rabki-Zdrój ja sobie tak myslę że nie dopłaty na wymianę pieców bo to kasy braknie jak juz nie brakło tylko obniżmy ceny gazu a sami wszyscy sobie piece zmienimy na gazowe to nie tedy droga dawac kowalski dostał dotacje drugi nie bo okna stare i dom nie ocieplony i co jeden pali eko a drugi dalej tym czym palił i tylko donosy jeden na drugiego straże kontrole kary super ......
co do paneli fotowoltanicznych i instalacji słonecznych pytam dlaczego nie jest tak jak w skawie niedzwiedziu i innych miejscowosciach ludzie płaca jedynie około 2500tysiaca za instalacje wiecie dlaczego bo resztę dopłaca miasto gmina u nas sie nie da
u nas zaprasza sie firmy które te same zestawy bez łachy mozna zakupic taniej winduja ceny do góry nastepnie banki udzielaja kredytów itp chyba wszyscy wiedza o co chodzi jak nie to życie
bartek08.12.2017, 10:45
Gdzie jest kryzysowy program rządowy? Jak powódź państwo wspiera.Jak wichura państwo wspiera. A CO ZE SMOGIEM? Mamy się podusić? KAŻDY, POWTARZAM KAŻDY mieszkaniec deklarujący chęć wymiany pieca powinien dostać NATYCHMIAST środki finansowe na jego wymianę!!!!! A tymczasem posłowie z Podhala nie widzą problemu! Rak płuc zbiera żniwo jak kiedyś tyfus. A Pani Burmistrz uważa że wymiana 18 pieców w ciągu roku to powód do dumy!!!!!!!! W uzdrowisku które ma kilkanaście tysięcy mieszkańców!!!!!! Nasza bohaterka! HA ha ha.
stara baba co zeby jak pnioki mo07.12.2017, 22:18
Żebyście czasem sto lat nie chcieli żyć...Nie smog to rak was wykończy,ten od zdrowej żywności.
lato07.12.2017, 20:48
ple,ple,ple aż dym idzie.
kolejna kadencja07.12.2017, 16:55
No cóż za tyle lat nie pozyskano żadnej dotacji do odnawialnej energii.Straż miejska jak szpieg z krainy deszczowców jeżdzi po domach,ale to są
tylko dorażne działania .
oki07.12.2017, 15:47
kłamstwo ma krótkie nóżki jak zwykle u kaczuszki. Pani Ewo! Kasy na wymianę pieców nie macie! Jest tylko to co dał UM dla wszystkich polaków bez względu gdzie mieszkają! Nic więcej nie macie! Ani z racji tego że Rabka to uzdrowisko ani z racji tego że powietrze zakopcone gorzej jak na Górnym Śląsku!!! Nie pozyskaliście żadnych bonusów. nic ponad to co dała UE z rozdzielnika.
@07.12.2017, 14:22
W urzędzie nie ma kasy na dofinansowania wymian starych piców. Mają jakąś rezerwowa listę i bliżej nie określone terminy ewentualnych działań na rok 2018.
igor07.12.2017, 14:00
Właśnie złożyłem wniosek o wymianę pieca w Rabce. Usłyszałem że jestem na liście rezerwowej i w przyszłym roku ktoś do mnie przyjdzie na wizję lokalną a co do środków na wymianę to nie wiadomo kiedy będą. No to nie wiem kto tu kłamie. Pani Burmistrz czy pracownicy. W sytuacji kiedy powietrze jest tak złe to środki na wymianę pieców powinny być od ręki i dla wszystkich którzy chcą przejść na GAZ. Trzeba się skupić Pani Burmistrz na pozyskaniu dodatkowych środków bo to co zrobiliście to nie dość że o wiele za mało to jeszcze pieniędzy zwyczajnie wam zabrakło.A w tej sytuacji to nie dopuszczalne.
czytacz07.12.2017, 11:51
Zrobiło dużo, i to widać i czuć.
kuba07.12.2017, 11:46
czyli nie zrobiono nic !!!!! broszury palą się świetnie w starych piecach a stacja monitoringu ma co badać.
Rabka-Truj-witamy astmatyków.
mieszkaniec07.12.2017, 11:04
Złożyliśmy deklaracje, zapłaciliśmy za wizytę pana, który obejrzał dach i potwierdził, że nadaje się pod panele. A teraz cierpliwie czekamy i czekamy na konkrety. Mam nadzieję, że nie skończy się na szumie medialnym i deklaracjach. Do tej pory z roku na rok jest gorzej - więcej domów, więcej kominów, gorsze powietrze.
Buka07.12.2017, 10:43
plany, plany i plany. Same założenia, a jedynie kilkanaście realizacji :)
Coś tego stanowczo za mało.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl