11.12.2017, 12:35 | czytano: 1986

Pieniny w Warszawie (zdjęcia)

Domem Kultury Zacisze na warszawskim Targówku zawładnęły Pieniny. Swoje prace artystyczne na wystawie pt.: „Sztuka z Pienin” prezentowały szczawnickie artystki: Anna Madeja i Joanna Dziubińska, natomiast góralską muzykę Łuku Karpat zagrała Kapela Jaworcanie. Uroczystości zostały zorganizowane w ramach obchodów 50-lecia Zacisza.
Najpierw z pienińską sztuką mieli możliwość obcować najmłodsi. Dla dzieci w wieku szkolnym odbyły się warsztaty pt.: „Szopki i aniołki na szkle malowane”. Uczestnicy malowali na szkle bożonarodzeniowe szopki, aniołki, bałwanki i świąteczne choinki. Gotowe prace można było zabrać ze sobą do domu, aby podarować w prezencie komuś bliskiemu. Po warsztatach dzieci i rodzice zwiedzili wystawę „Sztuka z Pienin” oraz zostali zaproszeni na koncert kapeli „Jaworcanie”. 
Główne uroczystości rozpoczęły się na scenie teatralnej Zacisza. Najpierw głos zabrała dyrektor Domu Kultury Bożena Dydek wspominając swoją miłość do Pienin i góralskiej sztuki ludowej. Opowiadała o dotychczasowych kontaktach z artystkami ze Szczawnicy. Następnie głos zabrały autorki wystawy: Anna Madeja i Joanna Dziubińska, które opowiedziały o sobie, swojej drodze twórczej oraz o samej wystawie. Nie zapomniały także opowiedzieć o obecnych na sali przyjaciołach oraz kolekcjonerach ich prac z Warszawy i okolic.

Kolejnym punktem programu był koncert kapeli Jaworcanie, która warszawskiej publiczności zaprezentowała różnorodną muzykę Łuku Karpat. Na scenieozbrzmiewały nuty Pienin, Skalnego Podhala, Spisza, Orawy, Beskidu Śląskiego, muzyki węgierskiej i słowackiej. Podczas wielu bisów muzycy grali utwory zaproponowane przez licznie zebraną publiczność.

Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do galerii, gdzie można było podziwiać obrazy obu pienińskich artystek. Przez cały dzień w Zaciszu można było wyczuć klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

JD, fot. JD, Zacisze
zobacz także
komentarze
jasio11.12.2017, 14:58
Gratulacje! Szczawnica górą!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl