09.01.2018, 12:54 | czytano: 5265

We wszystkich szkołach powstały gabinety zdrowia

W szkołach gminy Szaflary powstały gabinety profilaktyki zdrowotnej dla uczniów, które urząd gminy wyposażył w sprzęt dzięki pozyskanej dotacji.
Każdą z siedmiu szkół wyposażono w kozetkę, stolik zabiegowy, szafkę do przechowywania leków, biurko, wagę medyczną ze wzrostomierzem, parawan, ciśnieniomierz elektroniczny (plus mankiet pediatryczny do ciśnieniomierza), stetoskop, podświetlaną tablicę okulistyczną - tablicę Snellena do badania ostrości wzroku, tablicę Ishihary do badania widzenia barwnego, tablice – siatki centylowe wzrostu i masy ciała dla chłopców i dziewczynek, jednorazowe szczoteczki do zębów, przenośny zestaw pierwszej pomocy MEDI SPORT typu B.
Na wyposażenie gabinetów gmina pozyskała 53 tys. zł.

oprac. r/ źródło: Urząd Gminy w Szaflarach
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
klara10.01.2018, 22:30
@baciok po co gabinety jak nie ma personelu ale jest pomysł, że pedagog przechodzi szkolenie, podpisuje stosowną zgodę i może podawać leki bądź robić zastrzyki uczniom. To propozycja resortu zdrowia. Nieoficjalnie, aby rozwiązać problemy kadrowe.

W Polsce brakuje pielęgniarek, a te, które są, nie garną się do pracy w szkołach, gdzie trafia coraz więcej dzieci z chorobami przewlekłymi.
Nina10.01.2018, 21:28
@BACIOK powielasz jakieś teorie gazetowe i nie myślisz samodzielnie. Mówisz o dzieciach nieszczepionych a porównaj sobie swój kalendarz szczepień z kalendarzem dziś. Wybacz ja nie byłam szczepiona na różyczke ty też nie, świnke, na hibb na wzwb, pneumokoki itd i za swojego życia nie pamiętam epidemii ani masowych grobów dzieci z powodu tych chorób. Zobacz sobie meldunki Pzh czy faktycznie wracają dawno zapomniane choroby. Proponuję Ci ponadto przeczytać rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie niepożądanych odczynow poszczepiennych i ulotki szczepionek zanim zaczniesz krytykować rodziców którzy mają uzasadnione obawy związane ze szczepienie.
jolka10.01.2018, 20:31
Jezu... nie mam jutro lekcji w prosektorium???? Gabinet znowu zrobili????
rentgen*10.01.2018, 15:24
Ależ ten Wójt wszędzie pierwszy. Szaflarzanie nie wiem czy wam gratulować czy współczuć??? Sprzęt to niech dostaja szpitale, Ośrodki zdrowia oraz pieniądze na dodatkowe etaty w tedy to mas sens. Wójt odtrąbi sukces tylko czy to przemyślana inwestycja? Po szkołach brakuje miejsc na zajecia, coraz częściej przerabia sie jakies nieuzywana mieszkania na sale komputerowe i takie tam. Szkoły maja po kilkadziesiat lat i nie sa przygotowane architektonicznie na współczesne nowinki. Ale wybory sa to trzeba sie chwalic i obowiązkowo do gazetki "Serce Podhala", i ten tytuł: Drodzy mieszkańcy miło mi poinformować iż z sukcesem udało sie nam pozyskać.... Raczej trzeba wpółczuć
baciok@10.01.2018, 15:04
Do nick klara.
Nie przkonują mnie twoje argumenty. Można wszystko puścić samopas, ale nie chciałbym żeby moje wnuki (no niestety czas leci) chodziły do szkoly z niezaszczepionymi dziećmi i się zarażały chorobami które dawno zostały niby wyeliminowane. Pamietasz mioże chorych na Heine Medina (jak nie byo szczepionek, starsi pamietają).
Nie chciałbym aby przynosiły wszy ze szkoły.
Ja pamiętam jak higienistka szkolna badała okresowo nas w szkole. Pamiętam jak lekarz badał w szkole (dzięki temu jako 8 latek byłem poddany leczeniu kardiologicznemu).
Tak że powtórzę jeszcze raz,, Chce ktoś żyć po swojemu i nie poddawać się jakimś normom i standartom procedur medycznych jego sprawa. Ale niech będzie konsekwentny i nie korzysta na każdym etapie życia. Natura sama go weliminuje" Życie jest brutalne. Pozdrawiam.
klara10.01.2018, 10:51
@baciok no niestety tak jest, jak pisze świadomy rodzic nawet Minister Edukacji Narodowej mówi o ustawie
"Ministerstwo Zdrowia postawiło przede wszystkim na wzmocnienie roli i pozycji pielęgniarki w szkole. Miałaby nie tylko opiekować się przewlekle chorymi uczniami, robić badania wzroku i słuchu oraz kontrolować wagę dzieci, ale także pomagać im w problemach natury psychicznej. Pielęgniarki miałyby także monitorować, czy rodzice stosują się do zaleceń lekarskich, np. czy byli z nimi u dentysty. Miałyby też współpracować z nauczycielami i dyrektorem, uczestniczyć w radach pedagogicznych, a zebrane informacje przekazywać lekarzowi rodzinnemu sprawującemu opiekę nad uczniem. Miałoby się to odbywać poprzez specjalną platformę informatyczną, służącą do wymiany informacji medycznych.

Podobne wątpliwości ma Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców ? które też boi się wzmocnionej kontroli rodzin na poziomie szkół. Obawy budzi przede wszystkim to, że pielęgniarki i higienistki szkolne mają otrzymać dostęp do pełni danych z przychodni o zdrowiu dziecka i zostać zobowiązane do monitorowania rodzin i zgłaszania nieprawidłowości do opieki społecznej.

Poza tym wg. mnie dzieci albo są zdrowe i nie wymagają opieki bo zważyć i zmierzyć umieją rodzice albo potrzebują specjalistycznego sprzętu. Niestety to nie lata 80 że byliśmy zdrowi jak ryby nie chorowaliśmy na astmy, cukrzyce nie mieliśmy alergii ( jeden uczeń może w całej szkole ). Baciok wejdź na stronę pomagam.pl , gdzie rodzice błagają o pomoc w leczeniu ich dzieci. Tutaj wywala się lekką ręką pieniądze na nikomu nie potrzebne gabinety a tu rodzice w pocie czoła szukają pieniędzy dla swoich dzieci. Leczmy dzieci chore i pomóżmy tym rodzinom a nie wydajmy pieniądze na quasi opiekę która nie wiele wnosi oprócz urwania się z lekcji. A pamiętam jeszcze lata 80 jak pani higienistka kazała się całej klasie dziewczynek w 6 klasie rozebrać do majtek. Jedne dziewczynki rozwijały się szybciej inne wolniej, zatem cześć się podśmiechiwała z tych które były bardziej rozwinięte. Tego chcecie drodzy rodzice dla swoich dzieci ???? 53 tys wyrzucone w błoto
świat jest inny10.01.2018, 10:44
Przygotowanie do nowej ustawy! Zgroza. Kwalifikacja do szczepień przez pielęgniarki ! Korespondencja między przychodnią a szkołą. Jak nie podasz leku , to zacznij się bać. Ktoś kiedyś powiedział ,że Ziemia to tylko więzienie dla dusz...
mieszkanka10.01.2018, 09:32
jeszcze sie taki nie urodzil coby wszystkim wygodziyl
kasia10.01.2018, 08:34
W kozdej skole jest termometr i sołysi miyrzajom gorącke.
baciok@10.01.2018, 08:08
Do nick Świadomy Rodzic i nick morwa.
Proponuję zamknąć wszystkie ośrodki Zdrowia. Sprzęt do diagnostyki wyzłomować. Lekarzy i Pielęgniarki zwolnić. Po co dzieciom zdrowe zęby. Przecież można być bez zębów w wieku 18 lat. Zakazać sprzedaży środków czystośći. Nie tępić wszawicy w szkołach
I zgodnie z waszą wolą nie będziemy się leczyć. Zgodnie z prawami natury tylko silne jednostki przetrwają.
Lubię wszystko, ale głupota i ciemnota mnie przeraża.
Świadomy Rodzic09.01.2018, 23:37
baciok@ czytaj ustawę, a nie pisz głupoty.
morwa09.01.2018, 23:34
darmowe jednorazowe szczoteczki do zębów, żeby waszym dzieciom 6x w roku zaserwować potężną dawkę FLUORU. Poczytajcie co robi fluor w organizmie, bo nie trafia do zębów przez szkliwo, ale wchłania się przez śluzówkę i zwiedza cały organizm niszcząc komórki, zmniejszając IQ-inteligencję, niszcząc neurony. Ogłupia Wam dzieci, czyni bezwolnymi, podatnymi na sugestie. Poczytajcie jak podawano fluor więzniom w Auschwitz, dzieje sie dokładnie to samo tylko inną metodą.
jaś09.01.2018, 21:58
Jak w Krościenku w szkole maja byc Panie pielęgniarki i Pani doktor Dz. to ja dzieci wypisuję z takiej szkoły.
baciok@09.01.2018, 21:37
Do nick Świadomy Rodzic
Ale głupoty wypisujesz. Ciemnota do potęgi.
totalitarny PiS wraca09.01.2018, 21:28
PiS przywraca nam czasu PZPR
tylko czasy inne i przepisy inne
STRATA pieniędzy w skali kraju ogromna
nie ma na szpitale a tutaj rzuca się pieniądze tylko ot tak sobie
50 % PIS09.01.2018, 20:51
W końcu doganiamy Europę.
danka furmanka09.01.2018, 20:32
ciekawe jaki był cel tych gabinetów psełdo lekarskich ,kto bedzie siedział w tych gabinetach,wójt i jego zastępca , więcej pracy dla sprzątaczki która będzie musiała wszystko zdezynfekować bo to przecież gabinet lekarski .więc pytam po co te gabinety ,czy nie lepiej było za tą kwotę dołozyć do obiadów szkolnych dla dzieci
jerzy09.01.2018, 19:50
A zlewozmywak może tak.
jerzy09.01.2018, 19:45
A gdzie lekarze? gdzie pielęgniarki? O tym ani słowa.
A umywalka nie jest wcale z lat osiemdziesiątych.
lena09.01.2018, 18:23
Niech te pieniądze zostaną spożytkowane lepiej na dzieci, dla których minister zdrowia nie ma pieniążków i rodzice muszą zbierać zakrętki
Świadomy Rodzic09.01.2018, 18:15
Cieszcie się. A czytaliście nową ustawę? Wiecie co piguły będą robić dzieciom? Wzmożona inwigilacja, zakładanie niebieskich kart. Będą miały w niektórych kwestiach większe kompetencje niż dyrektor. Ludzie, czytajcie ustawę!
elemelek09.01.2018, 17:46
Bardzo dobry pomysł ! ale jak zauważyli poprzednicy - kto będzie w tych gabinetach przyjmował ? Lekarzy nie znajdą ze względów finansowych. Pielęgniarki - byc może, ale przepisy są takie, że pielęgniarka będzie przez kilka godzin w tygodniu. Wg obecnych przepisów jeden etat pielęgniarki wypada na 1100 uczniów. A ponieważ szkoły sa małe, to te etaty bedą dzielone na kilka szkół i w sumie gabinety będą puste. A może gmina zafunduje etaty pielęgniarskie na własną rękę wbrew przepisom ? To by było kompleksowe załatwienie sprawy i miało sens.

A do #$ - nie czepiaj sie PO w tej sprawie. Gabinety szkolne zlikwidowano wcześniej, zanim PO sie pojawiła - za rządów AWS, popieranych przez obecny PIS.
robroj09.01.2018, 16:55
a krzesełko chyba też wiekowe
casy09.01.2018, 16:51
@Homo so... .Yes!!!
Homo sovieticus09.01.2018, 16:27
#$
Kiedyś to były czasy
Teraz nie ma czasów
Szpitale bez lekarzy09.01.2018, 15:03
A w tych gabinetach będą przyjmować doktory, te co na zachód pojechały i nadal jadą.
WC09.01.2018, 14:41
Gabinet obsługiwał będzie kto? no oczywiście woźny(a).
smalec09.01.2018, 14:40
W Szaflarach muszą być bo fast foody(mkaczka i kaje) o rzut beretem od Szaflar.
Jak wydać bez sensu 53 00009.01.2018, 14:24
53 tyś na gabinet, w którym nie będzie się działo dokładnie nic, bo nie ma personelu - ani pielęgniarek ani lekarzy. Czyli mniej więcej gabinet przydatny jak kajak na pustyni
#$09.01.2018, 13:43
wreszcie zaczyna byc wszystko normalne. dlaczego PO zlikwidowała gabinety lekarskie? Chorego dziecka nawet nie było na czym położyć. odnoszę wrażenie że dopiero teraz przezywamy tak jak powinno to być 1989 rok
hary09.01.2018, 13:07
I umywalka z lat osiemdziesiątych :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl