16.01.2018, 12:24 | czytano: 2826

Woda w Czarnym Dunajcu znów niezdatna do picia

Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu informuje, że zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego - woda z wodociągu gminnego nie nadaje się do spożycia przez ludzi.
"Badania jakościowe wody wykazały przekroczenia dopuszczalnych poziomów mętności, jonu amonowego i ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C po 72h" - czytamy w ogłoszeniu.
Do czasu przywrócenia właściwych parametrów uruchomiono zastępcze punkty z wodą o odpowiedniej jakości zdrowotnej, w trzech miejscach:
- Rynek koło Plebani, godz. 13.00-13.30
- ul. Kmietowicza koło Przedszkola Prywatnego, godz. 13.50-14.30
- parking obok GZO (dworek, ul. Kolejowa godz. 14.50-15.15

UG dodaje, że jest możliwość dodatkowego dowozu wody, szczególnie osobom starszym, rodzinom z małymi dziećmi, restauracjom, przedszkolom itp. Zgłoszeń można dokonywać pod nr telefonu: 18-26-135-37, bądź u pracowników tut. urzędu obsługujących punkty stałego poboru wody.

Zakaz korzystania z wody do celów spożywczych obowiązuje do odwołania.

Przypominam, pod koniec ubiegłego roku przed dwa miesiące mieszkańcy Czarnego Dunajca byli pozbawieni wody pitnej.

opr.s/
zobacz także
komentarze
Alina24.01.2018, 17:12
Ciekawe kto badał wodę 15 - 20 lat temu. Piliście ja i żyjecie. Natomiast jesteście jedynymi mieszkańcami gminy ktorzy nie mają własnych studni, ponieważ tak dbacie o swoje otoczenie, że ich nie mozecie mieć ponieważ wszedzie macie ścieki. Mówicie o gnojówce o ściekach z innych miejscowści, a nie widzicie wlasnych potknięć. Inne miejscowości korzystajace z lokalnych wodociagów sami sobie radzą, nie zrzucaja winy na Urzad Gminy, Wójta, Sekretarza i Pracowników. Nikt im wody też nie dowozi. A właśnie dbanie o was przejawia się poprzez częste badanie wody, tworzenie punktow z wodą i dowożeniem jej do waszych domow. Niech kazdy z Was zacznie od siebie, bo to moze jest Twoja wina, ze przez siebie samego nie możesz mieć czystej, zdatnej do spożycia WODY.
Don Pedro18.01.2018, 12:59
Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu... w zasadzie nie ma już nic do dodania...

Rolnicy wywozili gnojówkę na pola od dawna i jakoś nie było ciągłych problemów z wodą. Z gnojówki to co najwyżej możemy mieć bakterie w wodzie, a jak wykazały badania z listopada były tam różnego rodzaju substancje, które raczej nie pochodzą z gnojówki. Więc pytam skąd się wzięły? Przecież Potok Czarny Dunajec nie płynie przez tereny, gdzie stoją fabryki. Problemy z wodą były, ale nie w takim stopniu, jak od około 2 -3 lat. Dziwnie to koreluje z pewną inwestycją w Chochołowie... Pewnie przypadek, bo w naszej gminie nic z niczego nie wynika... Dopust Boży i tyle...
Może ktoś z gminy wyjaśni, gdzie można spotkać najczęściej pierwiastki, które wykryto w wodociągu w listopadzie. Dlaczego nie zbada się wody w potoku Czarny Dunajec co kilkadziesiąt metrów, można by wówczas ustalić od jakiego odcinka woda jest zatruta.

Do mal i AAAAA: o budowie nowego ujęcia słyszę już od tylu lat, że nie wiem czy to tylko tak legenda, czy rzeczywiste działania. Dziwicie się, że ludzie mają pretensje do Wójta, a do kogo mają mieć? Przecież to on jest gospodarzem naszej małej ojczyzny. Piastowanie funkcji wójta, to nie tylko udział w dożynkach, profity i zaszczyty, ale również odpowiedzialność za podległą sobie społeczność. Jak widać na przełomie ostatnich dwóch lat gmina ma mieszkańców w "głębokim poważaniu"... Dziwne, że nikt za nic w UG w Czarnym Dunajcu nie odpowiada personalnie... Uważacie państwo, że mycie się wodą nalewaną z butelki od sierpnia do grudnia jest czymś normalnym w XXI wieku (pewnie teraz odpowiecie, że w Afryce mają gorzej)?! Ciekawe czy taka sytuacja miałby miejsce, jakby pan Wójt i pan Sekretarz mieszkali w Czarnym Dunajcu i korzystali z wodociągu?

Do tego dochodzi pomysł budowy skoczni... Pięknie, ale pewnie komuś pomyliły się priorytety...
Szambonurek17.01.2018, 22:34
D AAAAA.
Podpisz się odrońco wójta o siedmiu boleści.
Prawda jaka jest każdy widzi.
AAAAA17.01.2018, 18:08
Najlepiej zwalic na Wójta Babicza - jesteście ludzie nienormalnii - przecież budowane jest nowe ujęcie wody !!! w gminie jest kilka tysięcy domów - i brak kanalizacji - myślicie że każdy wszystko wywozi ?
Dunajczanin17.01.2018, 15:28
Do mal

Problem z wodą już trwa z 10 lata jak nie więcej. Przez ostatni czas się bardziej nasilił. Przez 10 lat Gmina walczyła o nowe ujęcie? Widocznie mało skutecznie. Druga sprawa to kwestia, którą poruszył w komentarzu @cytaty. Po prawie tygodniu dowożenia wody do przedszkola przez Gminę mieszkańcy zostali poinformowani o jej niezdatności do spożycia. Trzecia sprawa jest taka, że koniec przebudowy i rozbudowy ujęcia i SUW planowany był na koniec listopada. Do kiedy będą trwały teraz te odbiory? Miesiąc, dwa czy więcej?
O zgrozo!17.01.2018, 15:23
Do mal.
Na jakim stanowisku w gminie pracujesz, i kto Ci to załatwił?
mal17.01.2018, 11:49
Przecież jest nowe ujecie zbudowane!!! Ale czekają na odbiór, ludzie....! Budowa nowego ujęcia musiała troche potrwac, skoro ma to służyc latami. Ile nienawiści w Was jest. Pomyślcie tylko gdzie ludzie wylewają szamba, gdzie Wy wylewacie szamba????? I wtedy odpowiedzcie na pytanie czy to wina Wojta jest????? ze ludzie nie mysla o innych, tylko grunt żeby zaosczedzić 50zł i nie wezwać beczkowozu, skoro można za darmo, to ciul że to wszysto w grunt! Ale tak, wina wszystko WOjta Babicza, puknijcie się w głowe i zajmijcie czymś pozytecznym a nie tylko krytykowaniem ludzi, jak zielonego pojecia nie macie jak Gmina walczyła o to nowe ujecie dla WAS!
Krab16.01.2018, 23:03
Niech Owsiak za rok zrobi zbiórkę na wodociąg dla Czarnego Dunajca bo przecież oni w końcu się odwodnią.
PAL16.01.2018, 21:09
Polecam wrócić do artykułu ,,Gnój na ścieżce rowerowej'' ot i cały problem
kolega wójcia16.01.2018, 17:39
Wójcie -budować skocznię , a co tam woda dla mieszkańców . Lepiej jak 5, może dziesięciu skoczków poskacze sobie na skoczni .To jest nowoczesne , nowatorskie podejście do życia .
Nigdy więcej takiej władzy16.01.2018, 15:19
Co to za włodarz, dla którego priorytetem są fanaberie jak skocznie, a nie czysta woda w kranie dla mieszkańców? Czy ktoś z gminy, czy wodociągów poniósł odpowiedzialność? Dobrze, że wkrótce wybory, bo to co się wyrabia to kpina z mieszkańców. Prosi się to wszystko o referendum o odwołanie wójta. Odwołać i rozliczyć. Mieszkańcom Czarnego Dunajca się to zwyczajnie należy.
O zgrozo!16.01.2018, 14:08
Ha ha ha.
Brawo. Gmina robi sobie jaja z całej miejscowości i śmieje się mieszkańcom prosto w twarz.
Zresztą nie tylko w tej sprawie.
Cała gmina Cz.D. to jedno wielkie szambo.
Jak tam się podchodzi do ludzi którzy idą coś załatwić.
Najlepszym przykładem jest pani z Działu, pracująca przy wydawaniu między innymi dowodów osobistych.
Jest jak żywcem wyciągnięta z filmów PRL-owskich.
To ludzie są dla niej nie Ona dla ludzi.
I z takiego założenia wychodzi cały urząd gminy Cz.D.
cytaty16.01.2018, 13:47
Szkoda, że nie informowali wcześniej bo woda ma kolor żółty juz od 5 dni. Tak samo już od pewnego czasu jest dowożona do przedszkola samorządowego a inni mieszkańcy nie byli informowani o tym! Następna sprawa to to w jaki sposób jest woda "zdatna do spożycia" dowożona! Zbiornik z woda jest wstawiony do samochodu, którym normalnie przewozi się śmieci, trawę itp! Woda jest nalewana z tego zbiornika przez zwykłą plastikową rurę kanalizacyjną (przypuszczanie nie ma atestu do kontaktu z żywnością)! Czy pracownicy nalewający tą wodę mają stosowne badania uprawniające ich do kontaktu z żywnością? Co do samej jakości wody i stacji uzdatniania trudno się odnieść bo jest całkowity brak informacji ze strony gminy. KRYMINAŁ!
Jan EK16.01.2018, 13:34
A co z tymi co wywożą gnój i szambo na pola, mimo że ziemia jest zamrożona? Jak myślicie gdzie taka gnojówa trafia? Do wód gruntowych, rzek i innych takich. A potem do naszych studni i wodociągu też. Po prostu niektórzy rolnicy zatruwają nas regularnie. A później władza zbiera słowa krytyki za nie swoje winy.
Fan politycznej propagandy16.01.2018, 13:31
Trzeba też dodać, że nowa stacja uzdatniania wody jest ukończona, teraz tylko władze czekają na wszystkie pozwolenia i potrzebne dokumenty, aby wprowadzić wodę z nowego ujścia do wodociągu. Jeszcze chwila nieprzyjemności i po problemie.
Miescon16.01.2018, 12:38
Cywilizacja...najwyższy czas może zrobić pozew zbiorowy przeciwko gminie? Jak to jest, że w XXI wieku człowiek nie może mieć w cywilizowanym kraju czystej wody bieżącej w gospodarstwie domowym?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl