17.01.2018, 20:25 | czytano: 2054

7. edycja Lawinowego ABC. "Stawiamy na edukację, a nie zamykanie Tatr"

Fot. Marcin Szkodziński
Szkolenia z ratownikami TOPR, wycieczki z pracownikami TPN, pokazy sprzętu lawinowego oraz wykłady. To wszystko już w najbliższy weekend w ramach dni otwartych Lawinowego Centrum Treningowego.
Pomysł na akcję uświadamiania osób decydujących się na zimową turystykę w Tatrach powstał po tragicznym wypadku w 2012 roku do jakiego doszło w Kotle Goryczkowym. Lawina przysypała tam dwie narciarki, z czego jednej nie udało się uratować.
– Jeszcze kilkanaście lat temu polska część Tatr przy wyższym stopniu zagrożenia lawinowego była zamykana – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Odstąpiliśmy od tego i stawiamy zdecydowanie na edukację, świadomość i zdrowy rozsądek – dodaje.

Pomimo pierwotnych założeń organizacji tylko pięciu edycji szkoleń z rozpoznawania zagrożeń lawinowych, akcja organizowana jest już siódmy raz i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród turystów, jak i górali. Pozytywne efekty akcji widzą także ratownicy TOPR.

– Mimo wzrastającego ruchu zimą, ilość wypadków lawinowych jest mniejsza. W ostatnich trzech latach na 49 osób, które zginęły w Tatrach, w lawinach zginęły 3 osoby. To jest zdecydowanie korzystniejszy wynik niż jeszcze kilka lat temu – zaznacza Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W ramach akcji „Lawinowe ABC” szkolone są także dzieci z podhalańskich szkół. Od początku akcji przeszkolono już ponad 1000 uczniów, którym w przyszłości wiedza z zakresu rozpoznawania zagrożenia lawinowego może się przydać.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
Podhalan20.01.2018, 20:07
Ten kudłaty Yeti to jeszcze pracuje w TPN?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl