24.01.2018, 21:39 | czytano: 6611

Długa lista inwestycji. Władze Miasta zapowiadają ukończenie w tym roku kilku dużych projektów

arch. M. Adamowskiego
NOWY TARG. Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju oraz Komisji Oświaty i Kultury zaprezentowana została lista realizowanych oraz planowanych inwestycji.
- W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii miasta zorganizowane były spotkania dotyczące koordynacji prowadzonych i planowanych inwestycji. Chodzi o to, by prowadzone w danym czasie i przestrzeni prace były odpowiednio skoordynowane - tłumaczy wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.
Były dwa takie spotkania - w lipcu i listopadzie. Prócz urzędników brali w nich udział przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, TAURON-u, PZD, MZWiK, czy MPEC.

O przygotowanie przez urzędników listy zadań inwestycyjnych prosili radni. Dziś im ją zaprezentowano.

Referowali - Marian Twaróg z Referatu ds. Drogownictwa i Transportu oraz Wilhelmina Schab z Wydziału Funduszy Pomocowych i Inwestycji.

"Czy je wykonamy, trudno powiedzieć"

Marian Twaróg z referatu drogownictwa wymienił remont ulicy Sybiraków (łącznik od ul. Tetmajera), prace przy Nadmłynówce, gdzie na końcu ulicy powstaje osiedle domków jednorodzinnych, a drodze brakuje nawierzchni asfaltowej, ul. Spokojną, gdzie powstać ma sieć wodociągowa, budowę kanalizacji deszczowej na Kokoszkowie (za szkołą rolniczą), kanalizacji opadowej na os. Nowe. Przy ul. Józefczaka planowane są dwie inwestycje. Jedna to chodniki - zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego, druga - to już inicjatywa UM, czyli położenie nowej nawierzchni na jezdni. Dalej - remont ul. Ogrodowej na odcinku od Św. Doroty do Orkana i od Waksmundzkiej do al. Tysiąclecia oraz budowę kanalizacji opadowej przy ul. Św. Doroty.

Kolejne zadanie dotyczy remontu ul. Jana Kazimierza - odcinka do Nadwodniej, ul. Kilińskiego od Kolejowej do dworca autobusowego, prac na Zadziale, Niwie Kokoszkowie (w tym przypadku chodzi o prace przy drodze od szkoły do schroniska dla zwierząt), budowy chodnika i kanalizacji opadowej na Borze.

Wymieniając te zadania kierownik Twaróg dodał - "Czy je wykonamy, trudno powiedzieć. Bo w budżecie mamy milion 400 tys zł, a zadań zapanowano na 4 mln."

Pozyskano 11 mln zł

Naczelnik Wilhelmina Schab omawiane inwestycje podzieliła na kilka części: te, które otrzymały dofinansowanie, które dofinansowanie otrzymają, ale nie zostały jeszcze podpisane stosowne umowy oraz zadania inwestycyjne realizowane ze środków własnych.

W pierwszej grupie znalazła się budowa wschodniej obwodnicy. Plac budowy przekazano już wykonawcy, roboty się rozpoczęły, a inwestycja ma być gotowa do października br. Kolejna inwestycja dotyczy dużego zadania "Szlak dookoła Tatr". Tu prace prowadzone są w kilku miejscach - m. in. w rejonie Boru na Czerwonym, Polany Szaflarskiej i okolicach dworca PKP.

Na liście znalazł się zakup sprzętu do utrzymywania tras narciarskich i budowa wież widokowych (sprzęt zakupiony ma być w ciągu kilku tygodni, a na budowę wież ogłoszony został już przetarg). Trwająca przebudowa dawnego Hotelu Hertza zakończyć się ma w lipcu br., a remont wieży wodnej obok dworca kolejowego - w czerwcu.

- Zdobyto dofinansowanie rzędu 11 mln zł, wkład własny to 5 mln zł - mówi Wilhelmina Schab.

"Mamy apetyt na więcej"
Inwestycje mające otrzymać dofinansowanie to: węzeł przesiadkowy, przebudowa dworca PKP i prowadzącej do niego drogi, kompleksowa modernizacja MZK (zakup autobusu, przebudowa zajezdni), budowa parkingu przy ul. Kościuszki, rozbudowa ul. Grel, zakup zamiatarko-polewaczki (koszt to ponad milion 200 tys. zł, a dofinansowanie 900 tys. zł).

- Na modernizację i przebudowę MOK udało się z dofinansowaniem (Miasto dostało 6 milionów złotych - przyp. red.), ale mamy apetyt na więcej i składamy kolejny wniosek do ministerstwa o dodatkowe 3 mln - mówi naczelnik Schab. Stosowny wniosek ma zostać złożony do końca miesiąca.

Inne planowane zadanie to budowa Miasteczka Ruchu Drogowego. - Tu otrzymamy dofinansowanie rzędu 200 tys. zł, ale staramy się o kolejne 300 tysięcy - wyjaśnia naczelnik i dodaje: - Zadania, na realizacje których złożono wnioski, są już po wstępnej ocenie i czekają na ocenę końcową. Są to prace przy zlewni potoku Skotnica, kanalizacja na Kokoszkowie, wieża widokowa na Łapsowej Polanie, remont kładek na Dunajcu. W zasięgu ręki jest 35 mln zł.

Inwestycje ze środków własnych

Z budżetu Miasta pokryte mają być koszty dotyczące budowy dróg dojazdowych do pól (chodzi m. in. o Ustronie i Kokoszków Boczną), przebudowy Szaflarskiej - odcinek koło skrzyżowania z zakopianką, czy modernizacji alejek na cmentarzu komunalnym. Do tego dochodzi cała grupa inwestycji jakie zgłoszone zostały do budżetu obywatelskiego: monitoring na Suskiego i Solidarności, toalety w SP nr 11, prace przy przedszkolach nr 2 i 4, dokończenie budowy Nowotarskiej Strefy Relaksu.

"Wyzwaniem" i to sporym nazwała Wilhelmina Schab starania o budowę Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych. - Przymierzamy się w tym roku do koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego- wyjaśnia.

Kolejne inwestycje dotyczą modernizacji boiska przy SP nr 2 oraz wymiany okien w budynku administracyjnym przy Miejskiej Hali Lodowej.

"Życie pokaże co się wydarzy"

Projekty drogowe, na które jest już gotowa dokumentacja dotyczą ulic Kolejowej, Bohaterów Tobruku, Długiej (odcinek od Orkana do os. Bereki), Podtatrzańskiej, Kasprowicza, Kilińskiego, przebudowy Krzywej, poprawy dróg na terenie dawnego NZPS (w trakcie oceny jest wniosek o stworzenie tam SAG), przebudowy ul. Zacisze, Zalewowej, Parkowej, budowa chodników wzdłuż dróg będących w administracji GDDKiA - Niwa i al. Tysiąclecia, przebudowa Ogrodowej, Stawisk, modernizacja kładki na Czarnym Dunajcu, budowa kolnego odcinka obwodnicy.

- Do tego jeszcze oświetlenie ulic Nadwodniej, Szuflów, Schumanna, Bohaterów Tobruku. Życie pokaże, co się wydarzy - podsumowuje naczelnik Wydziału Funduszy Pomocowych i Inwestycji.

s/
zobacz także
komentarze
Miras26.01.2018, 16:15
Dlaczego narzekacie na poprzedniego Burmistrza. Co od niego chcecie, wybudował Szkołę na Niwie, powstało drugie Liceum na Oś. Bór, Podhalańska Wyższa Szkoła Zawodowa nowotarska Sorbona , Podhalański Szpital Specjalistyczny,basen miejski, oczyszczalnia ścieków, zrobił porządek z wodą, której wcześniej bez przerwy brakowało o ile wiem to chyba wykopane zostały studnie głębinowe, zrewitalizował Park Miejski, Na Wojska Polskiego dawne dróżki rowerowe znikły a powstał piękny park z placem zabaw dla dzieci, odnowiono Rynek. Pamiętacie stan ulic dawniej, bo ja pamiętam. Prawie wszystkie zostały wyremontowane, nowe boiska sportowe Orliki. Właściwie za jego kadencji miasto wypiękniało i zmieniło się. Naprawdę nie odbiega w niczym od innych miast. Uważam, że był lepszym gazdą jak obecny burmistrz, który do tej pory nie zrobił nic.
ToJa26.01.2018, 13:22
A o udrożnieniu miasta na kierunku wschód - zachód ani słowa. Pewnie, że trzeba trochę pochodzić, postukać w województwie, ale od tego problemu się nie ucieknie. Jak na razie są dwa rozwiązania tylko trzeba pomyśleć !
sąsiad26.01.2018, 11:27
to wszystko i wiele innych powinno być zrobione dawno , niestety mareczek modlił sie 18 lat
polo25.01.2018, 19:37
do JArek
Dlaczego jesteś urzędnikiem?
Kuma25.01.2018, 19:36
Markowi nie pomogły różne, różniaste inwestycje, bo miał na nie 18 lat rządów ale Grześkowi pomogą a ma za sobą dopiero 3 lata. Chcielibyście wszystko naraz a podatki do kasy Miasta od emerytów. Biznesmenów brak albo płacą podatki poza Nowym Targiem. Taka Biedronka (chyba ze sześć) urządzona na przyzwolenie, a wręcz życzenie Pana Fryźlewicza płaci podatki w Portugalii u nas co najwyżej za dzierżawę. To skąd brać kasę. Policzcie ile życzeń jest na samym forum.
@Dryn dryn25.01.2018, 16:40
Weź się dowiedz wcześniej, kto nam zaklepał takie ceny za gaz. Reklamacje do starej zmiany.
Dryn dryn25.01.2018, 13:50
Wstyd, to jedź do Warszawy na Żoliborz do Kaczyńskiego i powiedz mu żeby zdjął podatki z gazu by był tańszy i przestał słuchać lobby górników. Inaczej dalej wszyscy będą palić węglem bo jest tańszy. Kotlina też swoje robi
magduska25.01.2018, 11:07
Po co komu te durne wieże widokowe i hotel Herza ?Pieniądze w błoto .Kto chce widoki,wcale nie musi daleko chodzić i je ma .Znając życie,to znowu będzie wrzask,że darmowego parkingu nie ma ,albo za mały,bo pod samą wieże muszą podjechać...Obcy rządzą ...obiecanki cacanki -wszystko naraz zrobią w miesiąc ,za to zapłacą jak za budowę Nowego Jorku...
Wstyd !!!25.01.2018, 10:12
Weźcie się za walkę ze smogiem, bo się w tym mieście wieczorami oddychać nie da. Nikt nie będzie korzystał z ww inwestycji, bo wszyscy wyjadą z tego rakotwórczego miasta.
mieszczanin25.01.2018, 09:08
Miasto coś robi - źle
Miasto nic nie robi - źle

W Nowym Targu ciężko komuś dogodzić :)
Powietrze!25.01.2018, 08:53
Powietrze jest najwazniejsze!!! To priorytet i zdrowie naszych dzieci i nasze!!!!
Buka25.01.2018, 08:36
Wybory tuż tuż! Jak zwykle na planach i obietnicach się skończy :D
Po wyborach wszystko będzie nieaktualne :P
WINB25.01.2018, 08:25
Kto te inwestycje drogowe z ramienia Inwestora będzie nadzorował jak Dyrektory z Powiatowego Zarządu Dróg w areszcie.
Do dziś nie wiem jakim cudem odebrano remont ul. Długiej gdzie Inspektorem nadzoru był jeden z Dyrektorów i siedział w areszcie a odbiór się odbył - pewnie podpisał dokumenty odbiorowe korespondencyjnie
smog25.01.2018, 08:20
Hahhaha, śpiochy się obudziły! Żenujące to wszystko. Niech komisje lepiej wyjdą na ulice i zobaczą ten marazm, brud i nieudolność zarządzania. Niech posłuchają Nowotarżan by zrozumieć jak daleko oderwali się od rzeczywistości trwoniąc otrzymany mandat zaufania.
hary25.01.2018, 08:16
Najgorsze jest to że jak przyjdą wybory to i tak nie będzie kogo wybrać .I będzie trzeba wybrać mniejsze zło a i tak się okaże że to był zły wybór .
JArek25.01.2018, 08:05
do mieszkaniec ul Suskiego
Czy myślisz że urząd coś zrobi jak mamy taką radną która zamiast współpracować zachowuje sie jak dziennikarz i szuka sensacji zeby zaisniec. Zapomnijmy
z Waksmunda25.01.2018, 07:38
wiecznie niezadowoleni
Nie lubie dziadostwa totalnego25.01.2018, 07:14
remont zróbcie dworca kolejowego w nowym targu, ale wizytówka
MF25.01.2018, 06:30
O zwalczaniu ze smogiem Wlodarze zapomnieli gdzie nitka gazowa w Kowancu czekam na gaz piec lat i dalej obiecanki ...
nie lubiący propagandy25.01.2018, 05:34
Kiełbasa wyborcza nieudolnych włodarzy miasta
Władek25.01.2018, 01:44
Opowieści z 1000 i jednej nocy .
Baju baju wybory nadchodzą ......
Firma która wygrała przetarg na budwe estakady ul. Bereki do powstającego ronda na al. 1000 LECIA już 10 dni jak zwineła koparki i pracowników na "SATAREJ TARGOWICY"
Jedyne co pozostało to ograniczenia w parkowaniu i do 40 KM/H
pio24.01.2018, 23:35
duże inwestycję? duże projekty? popatrzcie się na inne miasta i pomyślcie w którym miejscu jesteście? a może w którym wieku zostaliście.
Pesymista24.01.2018, 23:17
10-20 lat i na pewno się uda ;)))
fryta24.01.2018, 22:45
WYBORY WNET! można pomyśleć czytając przechwałki włodarzy !
mieszkaniec ul. Aug. Suskiego24.01.2018, 22:39
Czy przypadkowo Urząd Miasta nie zapomniał o ulicy A. Suskiego, obiecane było: poprawa jezdni, zrobienie parkingów na Suskiego i porawa infrastuktury, a także zrobienie nowych boksów śmietnikowych. Panie Burmistrzu ptzecież obiecał Pan publicznie, że to będzie robione w 2018 roku i co z obietnicą, gdzie Pana słowo? To nie chodzi o estetykę, ale o bespieczne dojazdy np. Straży Pożarnej i karetek Pogotowia.
kimon24.01.2018, 22:27
Nowy Targ w budowie! .....starania o budowę Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych. - Przymierzamy się w tym roku do koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego... To już trzeci rok się przymierzają.
Markowi nawet nie pomogło oddanie parku i basenu w roku wyborczym.
qrczaczek24.01.2018, 22:05
Oho, ido wybory
wacek24.01.2018, 22:00
kolejny odcinek obwodnicy wschodniej to priorytet żeby szaflarską odciążyć i tym samym centrum miasta .
Zobacz pełną wersję podhale24.pl