02.02.2018, 19:02 | czytano: 3661

Wojciech Kozak: "Czystego powietrza wymagają nie tylko zagraniczni turyści"

NOWY TARG. - Jadąc tu widziałem dwa kominy z czarnym dymem. Gospodarz palił nie tylko śmieciami, ale w ogóle wszystkim. W podkrakowskich gminach już ludzie dzwoniliby na Policję. Wiem, tutaj donos jest źle traktowany. Niewykluczone, że skończyłoby się to obiciem zgłaszającego - mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.
Wicemarszałek Województwa Małopolskiego spędził w Mieście kilka godzin, by w ramach dyżuru spotkać się z osobami chcącymi bezpośrednio u niego zgłosić swoje problemy. Do Nowego Targu Wojciech Kozak przyjechał na zaproszenie radnego wojewódzkiego Stanisława Barnasia.
Miał Pan udany dyżur? Z jakimi problemami się Pan zetknął?

- Dyżur był bardzo intensywny. Była bardzo fajna atmosfera. To były spotkania z druhami strażakami. Sygnalizowano też problemy dotyczące programów rewitalizacji, który ma uporządkować zespoły parkowe, centra wsi i zespoły miejscowości. Rewitalizacja staje się zadaniem własnym gmin, choć nieobowiązkowym. W ustawie z 2015 roku mocno zostało zaakcentowane znacznie partycypacji społecznej w przygotowaniu, a następnie wdrażaniu i monitorowaniu programu rewitalizacji. (Na wsparcie projektów rewitalizacyjnych przeznaczono 170 mln euro ze środków RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dodatkowo dzięki środkom z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 na pomoc małopolskim gminom w przygotowaniu programów rewitalizacji przeznaczono blisko 6,8 mln zł w ramach konkursu dotacji realizowanego przez Województwo Małopolskie we współpracy z Ministerstwem Rozwoju - przyp. red.).

A jakie problemy mają strażacy?

- Małopolska jest ewenementem w skali kraju, ze względu na liczbę strażaków-ochotników. Są bardzo aktywni, ale potrzebują sprzętu. Ostatnio przekazaliśmy jako województwo ponad 30 lekkich samochodów strażackich. Dziś strażacy zwracali się o pomoc w dofinansowaniu zakupu ciężkich samochodów. Taki "wypasiony" samochód kosztuje 800 tysięcy. Ale jest możliwość zakupu np. z Niemiec, starszych pojazdów - wciąż w pełni sprawnych i doskonale wyposażonych za 200- 300 tysięcy. To także duża kwota, ale jeśli gmina znajdzie część środków, województwo może dodać kolejne 100 tysięcy. Warto znaleźć te środki, bo to strażacy sprawiają, że Małopolska jest bezpieczna. Poza tym widać, jak strażacy dbają o ten sprzęt - wypolerowany, wypastowany, lśniący...

W zarządzie województwa odpowiada Pan m. in. za kwestie ochrony zdrowia i ochrony środowiska. Porozmawiajmy więc o problemie smogu.

- Jadąc tu widziałem dwa kominy z czarnym dymem. Gospodarz palił nie tylko śmieciami, ale w ogóle wszystkim. W podkrakowskich gminach już ludzie dzwoniliby na Policję. Wiem, tutaj donos jest źle traktowany. Niewykluczone, że skończyłoby się to obiciem zgłaszającego, ale musimy pamiętać, że takie zachowanie, czyli palenie odpadów skutkuje ciężkimi chorobami, rakiem. Są dane dotyczące zachorowań i śmiertelności z powodu złej jakości powietrza. Tu wymiana kotłów jest problemem. Zawsze powtarzam, że na terenie, gdzie jest przemysł turystyczny... Jestem krytykowany za używanie terminu "przemysł turystyczny", ale moim zdaniem to jest właściwe... tak więc - tam gdzie jest przemysł turystyczny ma miejsca na przemysł agresywny. Czystego powietrza wymaga turysta nie tylko zagraniczny, ale i krajowy.

Panie marszałku, mieszkańcy oczekują wsparcia od wójtów czy burmistrzów przy zmianie systemów grzewczych, ale samorządy nie są w stanie same dokonać zmian systemowych. Tu jest potrzebne działanie rządu.

- Tak. Ale potrzebne są też zmiany mentalne u samych ludzi. I one następują. Jeszcze kilka lat temu nie było powszechnej wiedzy na temat niskiej emisji. Połowa pytanych osób nie wiedziała co to jest. Dziś jak nawet rozmawiam przy różnych okazjach z dziećmi i mówię o benzopirenach, to mam wrażenie że za chwilę mnie będą pytać o szczegóły chemiczne (uśmiech). Wprowadziliśmy program gospodarki odpadami, by była selektywna zbiórka odpadów. Wyobraża pani sobie, że kiedyś na 180 gmin - 30 w ogóle nie miało odpadów? Mieszkańcy "nie mieli odpadów, bo mieli przecież piece". Odpady wychodziły kominem... Teraz jeszcze czasem słyszę, że ktoś ma przecież "spalarnię odpadów". Spalarnia odpadów w Krakowie jest, ma odpowiednie filtry i zabezpieczenia i to jest prawdziwa spalarnia.

- Wracając do świadomości, to ludzie coraz częściej pytają o wartość energetyczną węgla, gazu, oleju, czy innych paliw. Moim zdaniem świadectwa jakości paliw stałych powinny być dostępne w każdym składzie. Jakość paliwa wiąże się z jakością powietrza, ma wpływ na niską emisję. Tu popularne jest palenie drewnem, ale trzeba pamiętać, że drewno musi mieć mniej, niż 20 procent wilgotności. Ja też czasem palę w kominku. Jak biorę do ręki takie miękkie polano to wiem, że nie powinienem nim palić. I wiem, że tracę aromat i efekt trzaskania ... (śmiech)
- Pochwalę się: w Krakowie wymieniono 70 procent pieców węglowych, to się też wiązało z dopłatami do wymiany palenisk. Wiem, że nie każdą gminę na to stać, ale w skali województwa dokonano już wymiany ok. 20 procent pieców.

Można zrobić coś więcej?

- Trzeba przede zakazać montowania kopciuchów. Innym rozwiązaniem jest rozwój komunikacji miejscowej. Kraków może się pochwalić uruchomieniem Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Jest Pan zwolennikiem karania ludzi za niestosowanie się do zapisów ustawy antysmogowej?

- W Krakowie będą kary, ale w gminach wiejskich, w środowiskach mniejszych będzie inaczej. Powtórzę - po pierwsze będzie zakaz instalacji kopciuchów I nie będzie "drogi na skróty", czyli zgody na montowanie pieców 2. czy 3. generacji jak np. na Słowacji. U nas mają to być od razu piece 5. generacji i koniec. Bo jak się Polakom pozostawi możliwość manewru, to ją niestety wykorzystamy perfekcyjnie...

- Nie wiem, czy zdążę dziś dojechać do szpitala, więc przy okazji chciałem pochwalić wasz szpital nowotarski, który złożył aplikacje na dwa projekty o wartości 15 mln zł.

Rozmawiała: Sabina Palka
zobacz także
komentarze
you 5705.02.2018, 10:03
nie rozumiem tego, sprawdzam codziennie jakość powietrza na "podhale 24"i jakość jest bd.dobra ,czasem umiarkowana czy rzadko dostateczna czyżby ci panowie bali się o pracę tworząc problem.
olo kolo04.02.2018, 14:08
KARAĆ Kopciuszków mocno 30.000 zł !!!!!!!!!!!
Piotrek04.02.2018, 13:35
@ Nowotarżanin77

Zgadzam się z Tobą, że nie każdy mógł przyjść przez obowiązki. Ale jednocześnie zauważ, że:
- to nie była pierwsza wizyta Kozaka w Nowym Targu, bo już niejednokrotnie Barnaś organizował takie dyżury. Z tego co wiem, to Barnaś ma biuro i tam można się przejść i pogadać.
- co się zaś tyczy przekazu internetowego i tego, by władza mogła się nad tym pochylić i przeczytać komentarze to się z Tobą zgadzam. I to się już po trochę dzieje, bo radni, posłowie, czy Urzędy mają strony na facebooka i nawet niektórzy odpowiadają na wiadomości :)
Policja najwyraźniej musi się tego jeszcze nauczyć..... ;)
Rosiek04.02.2018, 10:11
Od ustalenia norm węgla i kontroli nie jest województwo, ale rząd. Ale obecnie nam panujący zawarli sojusz z górnikami, aby wszystko co czarne szło w rynek!!
Mikoś04.02.2018, 10:00
@ceperka:
Zanim coś napiszesz, to najpierw się zorientuj w temacie. Radny Barnaś otworzył biuro radnego i w nim systemtycznie raz w tygodniu przyjmuje ludzi. Mało tego, na jego zaproszenie zjeżdżają do Nowego Targu na dyżur Marszałkowie i to nie od dziś, tylko od początku kadencji.
yoo03.02.2018, 21:20
@góral, masz rację, kary powinny być i to bardzo surowe! Tylko widzisz, nie tyle problemem jest tu kupny beton i jego cena, co raczej ten beton w głowach, u co poniektórych...
Yoyo03.02.2018, 21:13
Do @prowda. Akurat z tą dziurą ozonową to średni przykład dla Twojej tezy. Niedawno ukazało się właśnie podsumowanie badań naukowych, wskazujące na stopniowe, powolne zmniejszanie się dziury. Z badań z kolejnych lat, widać zależność od kiedy dziura zaczęła się zmniejszać, a zaczęło się to właśnie po wprowadzeniu globalnych zakazów co do freonów. (A przynajmniej takie info mam z sieci, jak Cie ciekawi temat, to sobie wygooglaj.)

Argumenty co do jakości węgla są oczywiście dla każdego wiadome. Co nie znaczy, że palenie śmieciami się również nie zdarza.
Z tym, że już bardziej nosem to można wyczuć, niż po wyglądzie dymu. No i ci, co palą śmieci, to lubią to robić późnym wieczorem/nocą. Takie spostrzeżenia przynajmniej z mojego sąsiedztwa :-)
przejezdny03.02.2018, 18:31
"Jadąc tu widziałem dwa kominy z czarnym dymem. Gospodarz palił nie tylko śmieciami, ale w ogóle wszystkim."

Prze h..., jasnowidz czy co?
Nowotarżanin 7703.02.2018, 18:27
Do Piotrek :

Wg mnie takie spotkania to tylko taka "polityczna zagrywka", że niby to władza "pochyla się z troską nad szarym człowiekiem". To primo, a secundo - może nie każdy ze względu na obowiązki służbowe, domowe, chorobę, etc miał możność być na tym spotkaniu ? Mam "siódmy krzyżyk na karku" ale mimo tego uważam że internetowy przekaz informacji, dialog z innymi ma kolosalną przyszłość. I nadejdzie wkrótce taki czas że urzędnicy będą przywiązywali większą wagę do tej formy przekazu. Bedą czytali komentarze internautów, odpowiadali na nie, być może rzeczowo ripostowali. Na razie jest tak jak onegdaj napisał w odpowiedzi na mój komentarz jeden "światły" policjant w stylu : "A kto z policji na internecie będzie z tobą dyskutował". No, paniska nam się namnożyły ostatnio że nie zliczyć :)
Strazok03.02.2018, 15:14
Jak czytam te Wasze pier..... o rodzimych autach strażackich, czy nowych furach to się zastanawiam czy jeszcze jesteście na orbicie około ziemskiej czy już dryfujecie ku czarnej dziurze! Wy sobie nie zdajecie sprawy z ceny nowego auta, a rosenbauera z Niemiec, który ma 10 - 20 lat..... Nasze obecne Jelcze czy Stary są gorsze niż te Niemieckie wozy
góral03.02.2018, 13:37
Przyłapanemu na paleniu śmieci powinno się zabetonować kocioł. Koszt 1 worka gotowego betonu to ok.8 do 10. zł. I tak właściciel będzie musiał kupić sobie nowy i nie sądzę że zapali w nim śmieci po raz kolejny.
smoggggg03.02.2018, 12:02
Jeszce kilka takich owocnych wizyt różnej maści czarodzieji i Nowy Targ zostanie oazą z kryształowo czystym powietrzem.
Ziggy03.02.2018, 11:20
Panie v-ce marszałku proszę wspierać rodzimy produkt w postaci wozów strażackich a Pan chce sprowadzać barachło , stare bez gwarancji a w razie awarii to do Niemiec po części i na to samo wyjdzie , gdyby zakupiono nowe rodzime z gwarancją . Lepiej mniej a dobre . Pozdrawiam !
KON KLA WE03.02.2018, 11:08
Czego teraz jest mi trza
Tak! Czystego chcę powietrza !
Tylko czemu nikt nie powie
Ja to wiem i On to wie

Tu są znane mechanizmy
By się pozbyć tej stęchlizny
Głosy są w tej sprawie liczne :
1)TANIE ŹRÓDŁA EKOLOGICZNE
2)PRZEWIETRZANIE JAK NAD MORZEM
3)WSPOMOŻENIE POPRZEZ OZE
4)NO I FILTRY KOMINOWE
5)NO I PIECE CAŁKIEM NOWE
6)UŚWIADAMIAĆ LUDZI- DZIECI
7)POWYWOZIĆ WSZYSTKIE ŚMIECI
8)I GŁUPOTY ZWALIĆ MURY
9)MOŻE PALIĆ TEŻ OD GÓRY ?

Wszyscy wiedzą nie powiedzą
Kto czym pali tuż za miedzą
Niby rola to judasza ?? --
Wina sprawcy a nie nasza !
Trzeba zgaszać i piętnować
Aby przeżyć nie chorować.

DOCZEKAMY TAKIEJ CHWILI
JAK SIĘ WSZYSTKIM POCHWALIMY
JEDŹCIE MILI NA PODHALE
TU Z KOMINÓW JAK W KONKLAWE
TYLKO BIAŁY DYM ZOCZYCIE
PEWNIE DALEJ NIE WIERZYCIE
Szopen03.02.2018, 11:07
Pan Kozak niech se zadzwoni na Policje w NT to zobaczy co usłyszu... że mają to gdzieś. A skoro tako z niego fachowiec, że po dymie widzi co było w piecu to niech robi kontrole, obejedzie się bez drogoego sprzętu do badania! Jakby sam musiał palić węgiel bo na gaz nie stać to by zobaczył jak to jest!!
Rotua03.02.2018, 11:05
Stasek na burmistza !
prowda03.02.2018, 11:01
W Krakowie 70% piecy wymieniono na gaz i smog dalej jest. Tylko kto przy takiej biedzie jak w Polsce ma możliwość palić drogim gazem skoro węgiel dużo tańszy?

Problem jest ale to co robi rząd w Warszawie to tuszowanie trupa by górnikom nic się złego nie stało. Wszystko zwala się na gminy które de facto mało co mogą a tylko dostają po głowie.

A wszystkie statystyki kontroli mówią, że jakieś 5% kontroli wykazuje spalanie śmieci, a z tym 5% 90% to odpady z drewna. Reszta to jakiś promil.

Smog zrobił się widać dobrym biznesem jak kiedyś dziura ozonowa. Jakoś teraz o niej cicho, a na całej szopce z freonami i innymi gazami ktoś dobrze zarobił.
osioł03.02.2018, 10:44
zapomniało sie marszałkowi ze Nowy Sacz jako miasto wojewodzkie dzielace ka se za komuny nazarł sie kosztem innych i zbudował sobie lepsza infrastrukture ale kosztem innych mniejszych i słabszych tam na mosty gazyfikacje kanalizacje itd zawsze było
ceperka03.02.2018, 10:14
Pan radny kampanię zaczął ? .... ahehehe...krypciocha ...jak nic
WY PA SIE NI03.02.2018, 09:59
Czołem Druhny i Druhowie
Każdy Polak Wam to powie
Górą teraz są Strażacy
Od nich mandat jest " na tacy"

Brać Strażacka wypasiona
Ma auteczka "za miliona"
W autkach stereo no i klima
Środka pożar się nie ima
To dla bezpieczeństwa Straży
Pożar przecież się wyżarzy

Ja się cieszę niech sprzęt mają
Niech Ich różni DOZBRAJAJĄ
KAŻDE ŻYCIE JEST BEZCENNE
KAŻDE MIENIE RÓWNIE CENNE
miejscowy03.02.2018, 09:54
Nigdy nie paliłem żadnych śmieci w piecu, zawsze staram się kupić "dobry" węgiel, dlatego że mam mniej pracy z czyszczeniem pieca. Niestety jak ciężko jest kupić dobry węgiel wie chyba każdy, kto nim pali. Niech zaczną od składów i wożących węgiel samochodami i dopilnują żeby węgiel był odpowiedniej jakości. Niestety przedsiębiorcy chcąc zarobić jak najwięcej mieszają węgiel i sprzedają nam coś co nie powinno się nigdy znaleźć w piecu. A później tłumaczenie że śmieciami się pali.
s03.02.2018, 07:41
Samochody z Niemiec nie mają CNBOP drogi Panie.:) ciekawe jak Pan chce to przeskoczyć.
Maniek03.02.2018, 07:17
Czarny dym to zle spalany węgiel,stary kiepski kocioł,słaby cug,słaby nadmuch.Przy spalaniu śmieci i innych odpadów wydobywa się zazwyczaj żółto brązowy gęsty dym,wiem bo sam paliłem.
MF03.02.2018, 06:29
Nie moge tego pojac jak tacy ludzie majakurze mozgi dlaczego nie madotacji do ekologicznego ogrzewania na gaz iolej opalowy czy to tak trudno zrozumiec dlaczegotych spraw nie zalatwia ?????
115KM03.02.2018, 05:30
Nie ma zmiłuj dla trucicieli. Karać nawet więzieniem. Przecież to spowodowanie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. A doraźnie, jak komuś leci z komina, jak z parowozu, to dzwonić na straż pożarną. Przecież skąd mam wiedzieć, czy tam nie ma pożaru...
Piotrek02.02.2018, 23:24
Jednej rzeczy to ja nie rozumiem, jak zdjęcia kopcących pieców to podnosicie larum, że palą czym popadnie.... a jak Marszałek to samo powiedział, to już lawina komentarzy hejtu na Kozaka, bo prawdę powiedział?? Ma chłop rację i tyle w temacie. Jeszcze parę roków temu w ogóle by się do Targu na dyżur nie pofatygował. Trzeba było iść jeden z drugim na dyżur i powiedzieć to Kozakowi w oczy co o tym myślicie!! A nie pierd...... i grać anonimowego bohatera!!!
Ci co byli, to zapewne wyszli zadowoleni. A reszta.....
Gąsieniczka02.02.2018, 22:49
zróbcie lepiej coś z tymi korkami na drogach to będzie mniej śmierdziało. Pomyślcie ludzie co tu zrobić żeby usprawnić przejazd przez Nowy Targ, bo jak na razie to tragedia.
osioł02.02.2018, 21:47
ludzie nie dajcie sie wpuscic w donosicielstwo......to naganne niema ani jednego koscioła pod wezwaniem Judasza mimo ze był apostołem a dlaczego.......
Nowotarżanin 7702.02.2018, 21:18
No to teraz wiecie ludkowie kto jest temu wszystkiemu winien, a mianowicie wy sami. W swej mądrości niezgłębionej pan Wicemarszałek skonstatował bowiem na wstępie " W podkrakowskich gminach już ludzie dzwoniliby na Policję. Wiem, tutaj donos jest źle traktowany". Nie ma co, miłe powitanie. I jakąż znajomością góralskiej mentalności ten pan się wykazał, ho ho ...

A ileż to razy na P24 ludzie wskazywali "sztandarowych" trucicieli ? I co zrobiono w tej sprawie ? Chyba za wysokie to progi na urzędników i policjantów nogi , takie niestety odnoszę wrażenie.
baranzbaca02.02.2018, 21:12
Że Pana, jakiegoś marszałka(kto to?) nie obili krajanie ,,cepry,, na Podhalu to cud.Wrócił,zyje cy bedzie wracoł do zas***j stolicy. /.../
Tadek02.02.2018, 21:03
Rzeczywiście kaciła. Następny po Ziobrze. Wydatków na straże w milionach. Wysłać Panu paragon z Lidla(Irlandia) ? Przy zakupie 20 pozycji, artykuły spożywcze, 3 pozycje mają Vat. Schowaj się Pan do budy razem z tym k*** z PSL-u.
gość02.02.2018, 20:46
Ej kopci tez taki jeden na Kopernika koło kotłowni co w stroju góralskim chodzi. Niech go diabli...
ac piorun dc02.02.2018, 20:43
Na jesień z tego co widzę PSL odpłynie w niebyt.
palacz02.02.2018, 20:28
Jadąc tu widziałem dwa kominy z czarnym dymem. Gospodarz palił nie tylko śmieciami, ale w ogóle wszystkim. Skąd pan to wiesz?? za bez podstawne oskarżenia jest paragraf trzeba ważyć słowa
jan02.02.2018, 20:26
Kozak ma rentgen w oczach wiecie co jak słucham za przeproszeniem tego pieprzenia jednego i drugiego, ze jak czarny dym to palimy my nowotarżanie śmieciami to ja myślę skąd oni się urwali........najlepiej jest być z tamtela i wielce filozofować że śmieci mniej i owszem mniej bo w zimie nie ma gabarytów i tak wszyscy palimy śmieciami a weźcie się szanowni Panowie puknijcie i zamiast gadać głupoty załatwcie w Polsce LEPSZEJ JAKOŚCI WĘGIEL!!!!! WIOŚ krakowski czy nowosądecki gdzie był na kontrolach w Nowym Targu ????
ciekawy02.02.2018, 20:22
Następny nawiedzony a jaki ma być dym z polskiego węgla ? - biały ?
jerry02.02.2018, 20:04
Czystego powietrza potrzebują także mieszkańcy panie marszałku :))))
dd02.02.2018, 20:04
ma rację marszałek - karami niczego się nie załatwi
maltanski goral02.02.2018, 20:03
prawdziwy kozak z tego Kozaka karac tylko a gdzie zachety obnizyc Vat na gaz !!!!
nowotarżanin02.02.2018, 19:44
I przyjedzie taki Wicemarszałek Województwa Małopolskiego i na samo słuchanie człowieka chce szlak trafić jak ci powie że z NIEMIEC jak by POLSKIEGO nie było można taniej kupić , to jedz se sam kaciało i kup używane auto w tych zasranych niemcach i przestań gupoty ludziom wciskać tylko sie pochwal czym palisz
tlen02.02.2018, 19:39
Komin na Ceramicznej i mleczarnia Panie ,,bezsilny,,.Piekarnie.Pierwsza w Klikuszowej,potem Św.Anny,itd. wizytówki Stolicy Podhala. Taki z Pana niby Kozak.365 dni w roku robią czarną powłoczkę, chmurę nad N.Targiem.(jeden plus,z satelity nie zobaczą czy na Podhalu chłopy,baby ,zdradzają bo widoków zero,ino bardzo dobry aparat z bardzo dobrym drogim noktowizorem, chyba dla tego tylu ,,ceprów,,tu ciągnie ,hej)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl