09.02.2018, 14:00 | czytano: 2836

W lipcu ruszy pierwsze połączenie autobusowe z Podhala na Słowację

Zakopane - Suchá Hora, to na tej trasie jeszcze w tym roku zostanie uruchomione pierwsze transgraniczne połączenie autobusowe pomiędzy Polską i Słowacją. Zakłada się, że każdego dnia będzie przynajmniej kilkanaście połączeń.
O tym, który z przewoźników obsłuży linię zdecyduje postępowanie przetargowe. Od jego wyników uzależniona jest także częstotliwość kursów.
Uruchomienie długo wyczekiwanego połączenia jest wynikiem starań Samorządu Województwa Małopolskiego, powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego, miasta Zakopane oraz gmin Kościelisko i Czarny Dunajec. Prawdopodobnie już od lipca autobusy wyruszą z dworca w Zakopanem, by przez Szymoszkową, a następnie Kościelisko, Witów i Chochołów dotrzeć do Suchej Hory. Tam pasażerowie będą mogli przesiąść się do autobusów organizowanych przez stroną słowacką.

- Za nami pierwszy, najtrudniejszy krok. Jeszcze w tym roku uruchomimy połączenie Zakopane – Sucha Hora. Oczywiście nie poprzestaniemy na tym, wciąż prowadzone są prace i trwają uzgodnienia nad wyznaczeniem kolejnych tras, po których pojadą autobusy. Cel mamy jasny, chcemy stworzyć spójną sieć połączeń transgranicznych pomiędzy Polską i Słowacją – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego.

Operator, który będzie obsługiwał linię zostanie wyłoniony w przygotowywanym właśnie postępowaniu przetargowym. Obecnie szacowane są koszty obsługi linii. Pokryją je wspólnie: Województwo Małopolskie, powiaty tatrzański i nowotarski, miasto Zakopane oraz gminy Kościelisko i Czarny Dunajec. Od przebiegu postępowania uzależniony jest także konkretny termin, kiedy pierwsze autobusy wyruszą w trasę. Planowo ma to być lipiec 2018 r.

Obecnie pomiędzy Polską i Słowacją istnieje zaledwie kilka cyklicznych połączeń autobusowych realizowanych przez prywatnych przewoźników. Jest ich tak mało ze względu na niską opłacalność oraz restrykcyjne obostrzenia prawne, które narzucają na przedsiębiorców konieczność posiadania tzw. licencji wspólnotowej (pozwalającej na przewóz osób za granicę) oraz tzw. zezwolenia międzynarodowego wydawanego przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Dzięki staraniom Województwa Małopolskiego i lokalnych partnerów już w niedalekiej przyszłości sytuacja ta ulegnie znaczącej poprawie.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Nowotarżanin 7710.02.2018, 17:09
@ocenka z Krakowa :

Nawet jeżeli taka jest prawda to chwała włodarzom powiatu tatrzańskiego za to, że w ten sposób ulżą ludziom starszym i bez samochodów organizując taką komunikację. Przynajmniej ich działanie nie ogranicza się do "Balów u Tego lub Owego" na których wszyscy poklepuja się kordialnie po pleckach w myśl skompromitowanego historycznie hasła "byczo jest". A jaką korzyść będzie miał z tego powiat nowotarski ? Hmm, oto jest pytanie.
Mam niejasne przeczucie iż kiedy marszałek także uzna że został "wybęckany przez zakopiańczyków" w tyłek dostaną nie oni ale nowotarżanie ;)
ocenka z Krakowa10.02.2018, 13:43
ocena moja taka - pod osłoną przejazdu transgranicznego uruchomiono komunikację powiatu tatrzanskiego za pieniądze marszałka, który został wybęckany przez zakopianczyków i tyle :)
Nowotarżanin 7709.02.2018, 21:26
Dobry pomysł dla tych, których interesuje historia regionu. Sucha Hora należała przez kilka lat przed wojną do Polski. Co prawda zajęcie jej jesienią 1938 nie jest jakimś powodem do chluby ale warto te tereny spokojnie pozwiedzać, zobaczyć np jak wyglądał "kołchoz" w Hladovce ... Wtedy się łatwiej zrozumie jak "komuna" wyglądała u nas, a jak u nich, w ówczesnej Czechosłowacji.

Mam nadzieje że i z Nowego Targu jakieś podobne połączenie zorganizują.
.09.02.2018, 21:03
Będą woziły powietrze...
obserwator cichy09.02.2018, 20:54
Teraz na Słowację będą jeździć turyści ,a nie szmuglownicy . Tyle się zmieniło .
ja09.02.2018, 20:33
jo ma rację jak mają ojro to juz nie opłaca sie jeździć po wódkę
anna09.02.2018, 16:23
A to jest dworzec w Zakopanem ? Chociaż pomysł bardzo dobry ...
Kkk09.02.2018, 15:21
@jo jak widzę takie komentarze to mnie krew zalewa - wyobraź sobie, że autobusy jak dojadą na Słowację to nie będą się w cudowny sposób teleportować do Polski tylko będą zabierały normalnie pasażerów na linii Sucha Hora - Zakopane
ehh09.02.2018, 15:06
a niebawem także na zakupy w niedziele bo w kościelnym państwie PiS nie będzie można zakupów w niedziele robić!
Ehh09.02.2018, 15:05
jo: bo mają dużo lepszą infrastrukturę turystyczną, nie ma korków i nie ma smogu !!!
olo09.02.2018, 14:21
Super.
Skała09.02.2018, 14:08
No i super ! Bardzo dobra wiadomość.
jo09.02.2018, 14:04
a po co jeździć na słowację ? piwo i wódkę mają droższą to już nie te czasy co się jeździło na zakupy .
Zobacz pełną wersję podhale24.pl