13.02.2018, 16:31 | czytano: 4507

Zadział i Długa Polana muszą poczekać na taras i wieżę widokową

NOWY TARG. Opóźnia się wybór firmy, która wybuduje wieżę widokową na Długiej Polanie i taras widokowy na Zadziale. Urząd Miasta w Nowym Targu unieważnił, ogłoszony w styczniu, przetarg na te inwestycje.
Powód to zbyt wygórowane, zdaniem magistratu, oferty od firm zainteresowanych zleceniem. Urząd zarezerwował na inwestycje kolejno 410 i 450 tys. zł. Tymczasem najtańsza oferta sięgała 670 tys. zł, a najdroższa nawet 1,4 mln zł. Na przetarg wpłynęły dwie oferty od firm z Nowego Targu i Stasikówki.
Przetarg zostanie najprawdopodobniej powtórzony.

Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej, na wzniesieniu na Długiej Polanie ma powstać wieża widokowa o drewnianej konstrukcji na betonowym fundamencie, ze schodami w środku, nakryta daszkiem. Platforma widokowa o wymiarach ok 8 metrów na 8 metrów, znajdować się ma na wysokości (od poziomu teren) ok. 21 metrów. Całkowita wysokość wieży to 27,5 m.

Z kolei na osiedlu Zadział zostanie wybudowany taras widokowy o stalowej konstrukcji i drewnianym podeście z balustradami. Przy obu obiektach zostaną zamontowane kamery.

r/
zobacz także
komentarze
Jacek Koszarek15.02.2018, 09:49
Super sprawa byłaby z tym przedłużeniem Długiej Polany. Najdłuższa trasa miałaby ok. 800 m z naturalnymi zakrętami, jak w SG i DH. Ewentualna, po wycince pasa lasu trasa do SL miałaby z 500 m, a górne nachylenie do 40%. Niejeden klub chciałby tu trenować. Północne stoki to wielki atut. Na dole dużo miejsca na infrastrukturę i zaplecze. Myślę, że dziś jest to już realne, bo myślenie ludzi zmienia się i coraz mniej jest takich, którzy blokowaliby dla samego "nie sprzedam ojcowizny" i dalej klepali biedę. Białczanie trzepią kasiorę i przyznają, że głupi był ten dawny upór. Zatrzęsienie turystów jakoś im nie przeszkadza. Pozostaje pytanie, czy władze miejskie i inne od których zależałaby inwestycja są przychylne...?
115KM14.02.2018, 23:52
Ciekawe, czy na szczycie nad Długą Polaną zostanie tyle miejsca, żeby wybudować górną stację kolejki krzesełkowej ? Taki plan istnieje, może jeszcze nie na papierze, ale od dawna się o tym mówi. Wydłużyłoby to obecne trasy o 200 m, a przy możliwości zrobienia wycinki powstałaby nowa trasa, o dużym nachyleniu, idealna do trenowania slalomu ( teren po prawej stronie obecnego wyciągu. Długa jest za krótka na współczesne narciarstwo, a Zadział (profil trasy) to porażka - na dole najbardziej stromo, a nie ma gdzie hamować. Proszę nie pisać, że się nie da, bo Białka, Jurgów, Kluszkowce pokazały, że się da.
górol14.02.2018, 21:13
Z tego co wiem to wójt z Ochotnicy wybudowoł 4 wieże widokowe dookoła wsi i nie robił ceregieli jak wy
Sceptyk14.02.2018, 13:48
Może któryś z radnych ma tam działki i będzie miał darmową drogę a uwagę odwróci się na taras widokowy? Pytał ktoś wyborców czy chcemy kolejnego po kawiarniach w rynku nietrafionego wydawania naszych pieniędzy? Może Pani Korwin to sprawdzi?
turysta14.02.2018, 13:13
tadek
jakich turystów z waksmunda czy z morawczyny
puknij sie w glowę
Podhale14.02.2018, 11:08
Taras jest konieczny żeby można było z niego podziwiać smog ????
snow14.02.2018, 08:36
Gdyby jeszcze zadział i długa zainwestowały w nowe trasy i koleje krzesełkowe to z fajnymi tarasami na szczycie byłby niezły ruch! :)
jaro14.02.2018, 07:35
A tak na marginesie to powiedzcie mi po co te wieże. Rozumiem mamy las i chcemy zrobić wieże aby wyjść ponad niego i zobaczyć panoramę. Na zadziale jest otwarta przestrzeń wiec jaki sens ma wieża. Chyba tylko tyle że atrakcją ma być wystyrmanie się na górę po schodach. Na Długiej nie wiem gdzie ma być lokalizacja ale na górze wyciągu jest piękna polana z ładnym widokiem dookoła. Wydaje mi się że to sztuka dla sztuki. Takie urzędnicze wydawanie pieniędzy bo nie swoje więc byle wydać.
oo14.02.2018, 04:17
Serio to już nie mają na co kasy rozd*** tylko jakies wieże nie wiadomo komu i na co. Na dole ludzie ledwo oddychaja, taki smród i dziadostwo - ale na to kasy NI MO. A na jakieś badziewie to pieniadze sie znajdują, magicznie.
tadek13.02.2018, 21:43
Proponuję przejść się na istniejace już w Gorcach wieze i zobaczyć jak to wygląda i dlaczego tyle kosztuje. Może nie milion ale 400 tyś napewno kosztowało. Miasto wyda trochę, resztę z dotacji. Turystów to sciagnie bo w nt mało jest co oglądać...
baciok@13.02.2018, 21:33
Do nick nie chcem ale muszem
Dobrze piszesz. Chyba o to chodzi. Zrobi się wieże, trzeba bedzie zrobić drogi dojazdowe, doprowadzić prąd No to sie zrobi. I będą piękne działeczki budowlane w pełni uzbrojone za friko.
Pietrek13.02.2018, 20:48
Jak by na kominie pod Szaflarami? Widać szpetne,,cygaro,, z całego Podhala to i z niego będą widoki.Z Długiej i Zadziału bez wież piękne widoki.
nie chcem ale muszem13.02.2018, 19:33
...na razie się nie mogą z tą kasą dogadać bo jak jeszcze z ABW mają mieć zezwolenie to koszty podnosi a i ile będzie kosztował wynajem drogi żeby z betonem dojechali chyba muszą ,,komuś" po działkach przejechać może taniej będzie helikopterem. Potem zrobią jak z tymi budkami na Rynku , jeden pan z ościennej gminy pijąc tam kawę łapał się za głowę jak burmistrz dał się wpakować w taką sprawę za tyle kasy.
Wieża no niech będzie dla tych co potrzebują ale żeby to z czymś połączyć i coś zrobić a od ul. Zadział ludzie drogę grodzą a lecie gnój wywożą i płoty stawiają - druga Gubałówka , no to od Szpitala się zrobi.
Chłop13.02.2018, 19:27
A legalna droga publiczna do tego grubo przepłaconego badziewia to jest czy nie ma?
baciok@13.02.2018, 19:07
Przypomnę scenę z MIsia Barei
Miś: Słuchaj! Ty będziesz robił dziadowskie oszczędności na sto - dwieście tysięcy, żeby nas byle łajza z kontroli wzięła za tyłek! Więc wbij sobie w ten twój oszczędny, kierowniczy, filmowy łeb: pieniądze należy zdobywać legalnie, a nie lewymi kombinacjami! Ten twój sznurek z helikoptera może sobie fruwać za ćwierć ceny z twoją żoną, a my, zapamiętaj sobie to, wynajmiemy helikopter na dziesięć godzin za pełną stawkę godzinową od instytucji. "Dziesięć godzin" - słownie.
Hochwander: Ale to jest kilkaset tysięcy!
Miś: Zapłacimy, zapłacimy! Film zrobi na zlecenie instytucja i zapłacimy. Rachunki mam z Cepelii na dwieście osiemdziesiąt tysięcy - zapłacimy. I nie sprzedamy misia żadnemu muzeum nawet Narodowemu za milion!
Hochwander: To znaczy nie chcesz zarobić?
Miś: Powiedz mi po co jest ten miś?
Hochwander: Właśnie, po co?
Miś: Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?
Hochwander: Protokół zniszczenia...
Miś: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.
I tyle w temacie
majka13.02.2018, 18:42
Słusznie. Ale i tak 860tys na tarasy widokowe przy licznych innych koniecznych wydatkach to obecnie zbytek. Oglądać z góry zasyfione Miasto?
Podhale13.02.2018, 18:34
Za ponad 400 tys. to mozna dom wybudowac a nie jakas wieze widokowa. Chore ceny chory swiat. Nie znam sie moze na tym za dobrze ale nikt mi nie wmowi ze tyle pieniedzy kosztuje postawienie jakiejs budy 8 na 8 gdzie nie trzeba okien, drzwi, nie trzeba robic wykonczenia wnetrza.
Antysmog13.02.2018, 18:31
Następną obietnicę diabli wzięli, nowotarski spacer wśród "koron drzew"na wzór z Bachledowej coś się wlecze,
hi,hi, ha13.02.2018, 18:18
Przed wyborami samorządowymi wszystko się wybuduje . Wszystko . Tylko skąd na to pieniądze pójdą? Źródło finansowania ? Skąd ta wielka kasa ?
Kicia13.02.2018, 17:25
Zrobią kupę...
rypello13.02.2018, 17:15
zaczynaja sie problemy bo niektorzy siedza a inni sa w gotowosci
Zobacz pełną wersję podhale24.pl