20.02.2018, 14:19 | czytano: 10751

Nowy Targ: smog taki, że aż zatyka. "Jakbym oddychał popiołem" (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
- Tak zanieczyszczonego powietrza jak obecnie w Nowym Targu dawno nie było - skarżą się nowotarżanie i mówią, że wieczorami nie da się wyjść z domu. Potwierdzają to wyniki badań ze stacji monitoringu powietrza, widać to też gołym okiem na zdjęciach, które zrobiliśmy z drona.
Mijają już trzy tygodnie lutego, a tylko dwa dni były w tym miesiącu wolne od smogu. Poza 2 i 5 lutego, we wszystkie pozostałe dni w Nowym Targu były przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza. Pokazują to wyniki ze stacji monitoringu powietrza na Placu Słowackiego.
W ostatnich dniach jest jeszcze gorzej, bo przyszły mrozy i stężenie pyłu zawieszonego PM10 szczególnie wieczorami, nocą i rano potrafi przekraczać ośmiokrotnie dopuszczalne normy.

Nowotarżanie skarżą się, że w mieście z trudem się oddycha. - Normalnie chodząc po mieście, to przy każdym oddechu płuca zatyka. Jakbym oddychał popiołem - mówi jeden z naszych czytelników.

- W nocy chciałem przewietrzyć, to chociaż mieszkam na blokach i tu kominów nie ma, to smród był taki, że musiałem zaraz zamknąć okno - dodaje kolejny.

Niestety, prognozy nie są optymistyczne. Na najbliższy tydzień synoptycy zapowiadają tęgi mrozy, więc trzeba przygotować się na wysokie stężenia pyłu PM10.

r/ zdjecia Michał Adamowski
zobacz także
komentarze
ech...24.02.2018, 18:29
Maciek o., masz tu rację, bo kary powinny być dla takich przestępców ogromne, a nawet sprawa w sądzie za niszczenie zdrowia wielu ludzi i powinni iść do więzienia. Ale co zauważyłam, te kampanie mają na niektórych dobry wpływ, bo odkąd sie stało głośno o smogu, to mój sąsiad dużo rzadziej pali syfem. A swojego czasu (pare lat temu jeszcze) to nieraz tak myślalam, ze mi sie coś w domu fajcy, tak plastikiem waliło, szukałam czy pożaru w domu nie ma, potem wyjrzałam za okno - no tak, znowu ten buc dymi aż miło... A od tamtego roku jakoś jest duża poprawa w tym wzgledzie, chyba sie k*** przestraszył ;-) Szkoda tylko, że nie da się tak samo wszystkim innym przetłumaczyć, co wykazały niedawne kontrole... Mentalność typu wieś zabita dechami.
Jolka24.02.2018, 18:16
Do Biegacz. Pewnie masz 30 lat, to i nic dziwnego, że jeszcze raka nie masz. On sie w 2 dni nie rozwija... Nie życzę Ci tego oczywiście, ale pamiętaj, nie chwali się dnia przed zachodem słońca. Więc pochwal się może jak będziesz miał 90, że smog Ci życia nie ukrócił, OKi?
N T miasto syfu i syfiarzy24.02.2018, 18:13
Średniowiecze w Bangladeszu :-)
Don Pedro23.02.2018, 20:08
Nie wiem, czy gdzieś w Polsce jest drugie takie miasto, w którym mieszkańcy mają w du..e otoczenie w jakim żyją... Szkoda bo przecież to stolica Podhala...
olo23.02.2018, 13:55
"Smog potworny znów zagraża Wawelowi,
Kraków ginie i Wit Stwosz oskarża nas.
Barbarzyńcy, Niemcy, Turcy, Tatarowie,
Nie zdołali tego zrobić, co nasz czas.
Jasne niebo, czysta woda, bujna zieleń,
Nasz prawdziwy niewątpliwy wielki skarb.
Truć i niszczyć nie pozwólmy polskiej ziemi,
Ratujmy siebie, ratujmy nasz kraj"
Kto zgadnie w którym roku powstałą piosenka śpiewana przez p.Pietrzaka, a której fragment przytaczam - temat smogu nie jest tematem nowym jak widać więc nie dajmy się zwariować tylko zacznijmy mądrze działać.
emeryt23.02.2018, 13:49
Jeżeli na ścianie domu jest skrzynka z licznikiem gazu - taka żółta dla tych co nie rozróżniają to dlaczego z komina leci czarny dym ? Czyżby gaz był zanieczyszczony ? Dlaczego dotacje przyznaje się na kotły spalające tzw. eko- groszek skoro to jest węgiel i niedługo będzie całkowity zakaz spalania węgla w domach? Czy ktoś się nad tym zastanowił?
olajd23.02.2018, 13:41
CZAS NAGLI i trzeba mieć program działań !
Wobec uchwały Sejmiku Małopolskiego, programu " Smog- Stop" , uchwały Rady Ministrów, radni powinni żądać przedstawienia programu ogrzewania, który obnizy niska emisję.
.................................................................................
1.Ogrzewanie z Geotermi Podhalańskiej z podgrzewaniem wody grzejnej w miejskiej ciepłowni,- dostęp do przyłącza ma każda nieruchomość!
2.Ogrzewanie centralne z nowoczesnej elektrociepłowni odp. mocy (patrz Kraków Łęg)- dostęp do przyłącza ma każda nieruchomość ,
3. Gazyfikacja miasta z dostępem do przyłącza ma kazda nieruchomość,
4. Ogrzewanie elektryczne- z odp. taryfą
.........................................................................
Czas nagli i trzeba wybrać sposób ogrzewania. Urząd ma wizję dogodną dla mieszkańców pod wzgl. mozliwości ekonomicznych i eksploatacyjnych,
Urząd przedstawia sposób-sposoby ogrzewania i mieszkańcy do niego muszą sie dostosować, to będzie w najbliższym wymóg obligatoryjny wobec bardzo rygorystycznych przepisów UE.
Poinformowanie opini publicznej o wybranym sposobie-ach ogrzewania budynków i konsekwentna realizacja.- rozprowadzenie stosownych przyłączy.
............................................................................
Nie można działań sprowadzić do wypełniania ankiet- to działanie pozorowane.
......................................................................................
Remontując drogi, trzeba od razu przewidywać i wykonać kanały na przewody wody grzejnej, gazowe.
bełaza22.02.2018, 18:27
Pamiętliwy.
Problemy z ogrzewaniem miasta były widziane przez radnych jeszcze w XXw.
Zbierano od mieszkańców fundusze na przewody gazowe, którymi miano gazyfikować miasto . Co się stało z tymi środkami finasowymi?
Wybudowano poza miastem zręby nowej elektrociepłowni- komin do tej pory szokuje swoją wysokością. Tam miało być m. innymi podgrzewanie wody geotermalnej z Bańskiej -Szaflar
.............................
Teraz tylko promocja " nowych " pieców i straszenie kontrolami.
jano22.02.2018, 12:26
prezes pozwolił na palenie weglem to palą ile wlezie. to jest promocja gospodarcza.
ekopalacz22.02.2018, 10:08
komuś bardzo zależy aby zrzucić winę jedynie na palących w piecach
turbacz22.02.2018, 09:14
Nie moge czytac niekt?rych komentarzy.Nie nadawajcie na blokusów tylko zmieńcie piece na nowoczesne.
prawie zatruty22.02.2018, 08:22
Ustronie to samo, szok jaki smród. Okna nie można otworzyć żeby wywietrzyć domu bo żrący zapach wchodzi w ciągu kilkinastu sekund. Żyć się normalnie nie da. Ktoś w ogóle sprawdza Skotnice? Ustronie czy Norwida czym mieszkańcy palą?/?
emigrant21.02.2018, 22:30
Mercedes e klasa z 2012 diesel etykieta euro 2 czyli do Berlina nie wjedzie a do Nowego Targu bez problemu. Może chcą nas wykończyć?
otruty przez sąsiadów21.02.2018, 22:27
@niby otruty a jeszcze gada - dyskusja z tobą najwyraźniej przypominałaby rzucanie pereł przed wieprze, więc sobie daruję, poza uwagą, że nie napisałem, że jedyną przyczyną tych chorób jest smog, ale że jest przyczyną niezaprzeczalną w świetle faktów. Ale żeby takie niuanse zrozumieć trzeba umieć czytać a nie tylko pisać.
@propagandzista z kodu - oczywiście, ze wczoraj na czujniki na mapach airly i look2 wskazywały Nowy Targ w najściślejszej czołówce
garbus21.02.2018, 21:17
LISTA SILNIKÓW TDI o kodzie EA 189 EU5 niespełniających norm emisji spalin: pełna TABELA OZNACZEŃ silników :)
nie polecam21.02.2018, 20:32
@Podchalanin. Łyknij se z rury twojego autka w zimie(inne ciśnienie,wilgotność,temp.etc).a w lecie .,,Zdrowsze,,.
propagandzista z kodu21.02.2018, 20:01
Do "otruty przez sąsiadów" dla czego kłamiesz przecież Nowego Targu nie ma na mapie najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.
To co dobre się niszczy21.02.2018, 19:46
Bardziej trują nas niemieckie disle z milionowymi przebiegami niż nasz Polski węgiel. Dla czego samochody na gaz nie maja dotacji a nawet przeglądy płacą wyższe a są ekologiczne i ekonomiczne.
normal21.02.2018, 15:57
Jak tak dobrze spojrzeć na zdjęcia to smog zaczyna się od alei 1000lecia w stronę Szaflar czyli wygląda na to że to "blokowcy" najwięcej smrodzą a ponieważ nie mają kominów no to chyba jednak samochodami
besala21.02.2018, 13:30
A wczoraj na tablicy informujacej o stanie powietrza, (w przychodni rodzinnej - ul. Szaflarska 93) była informacja o dobrym stanie powietrza w mieście! Czyli kolejne pieniądze wyrzucone przez burmistrza Watychę w przysłowiowe błoto. Wszystkie te tablice to tylko propaganda mająca ukryć brak skutecznych działań mających poprawić stan naszego powietrza. Ale blisko wiosna i Urząd Miasta będzie mógł sie przestać martwić do jesieni. A jesienia wybory. Jest szansa, że inne ekipa zacznie rozwiazywac nasze problemy.
niby otruty a jeszcze gada21.02.2018, 11:34
otruty przez sąsiadów...co za propagandowy bełkot... Oczywiście żywność, tryb życia, papierosy, geny nie są odpowiedzialne za raka płuc tylko ten smog... Na POChP składa się tyle czynników że zwalanie całej winy na smog świadczy o totalnej ignorancji...A i w tej Norwegii muszą mieć straszny smog...tam same astmatyczki biegają... :D:D:D Zanieczyszczenie środowiska /powietrza jest złe, powinno się je ograniczać -ale nie popadajmy w smogową paranoję gdzie przy każdym mroźnym poranku kiedy pojawi się mgła będzie artykuł o strasznym smogu... Położenie NT jest takie a nie inne i nie mną możliwości żeby nie było tutaj większego stężenia zanieczyszczeń.
Nima źle - Bąk !21.02.2018, 09:40
W sumie foto obrazuje znaczny rozwój miasta...Naprawdę foto pokazuje duży postęp urbanistyczny - miast rośnie. A jak się rośnie to się je.. A jak się zje, im większy tym więcej je - no to się i wypróżni i po smrodzi A że czasem byle co żre do takie prawa ekonomii, ale mające wpływ POtem na zdrowie...
A więc rozwój ale pod kontrolą....
Tedi21.02.2018, 09:15
Elektrownie atomowe rozwiążą cały problem i finał ale rząd się nie kwapi do tego, tylko płacz że smog. Norwedzy i szwedy prądem grzeją i smogu nie ma.
bejza21.02.2018, 09:09
0. Zakaz handlu opałem nie spełniajacym norm jakościowych.
Skąd dostęp składów opałowych do tego gatunku węgla?
Za mieszanie gatunkami węgla pozbawiać pozowlenia na handel.
1. CZekamy na program gazyfikacji miasta- dostęp do sieci gazowej każdego budynku w Nowym Tagu, nie tylko centrum.
To powinien być priorytet dla Rady Miasta.
2. Nacisk na posłów , senatorów -obniżenie WAT-u na gaz.
3.Autonomiczny taryfikator cen gazu w miejscowosciach górskich.
.......................................................................
Po zrealizowaniu tego żywotnego celu dla mieszkańców - budowa wież widokowych, tras narciarskich, lodowisk, basenów, fontan wodnych, szałasów- kawiarenek namiotowch i innych rewitalizacji....
........................................................
Biegacz21.02.2018, 08:21
Nie rozumiem tych propagandzistow. Płaci im ktos za sianie fermentu? Biegalem se codziennie ok 8 km i wszystko ok jest. Od ok 10 lat nie choruje ,nicmi nie dolega. Trochę mgly , trochę smrodku,. Wg mnie to gr.....sy i inne leniuchy siedzą w domu i z nudow cały czas narzekają ze ,a to smog , a to tamto czy inne owanto. Do roboty nieroby . Wezcie sie za siebie ,lato idzie lepiej byc rączą łanią ,niż obleśnym morświnem. He he he
otruty przez sąsiadów21.02.2018, 08:17
Pan Bóg zdecydował, że rak płuc, przewlekla obturacyjna choroba płuc (POChP), astma i inne poważne schorzenia związane z zanieczyszczeniem powietrza dotykają tak samo boleśnie tych młotków, którzy nie wierzą w smog jak i tych dla ktorych dowody na fakt istnienia smogu są niezaprzeczalne. To tak jak z grawitacją- możesz nie wierzyć, że istnieje, ale jak spadniesz z kilkunastu metrow na beton to się roz****** jak ciapek, a brak wiary w grawitację nie zatrzyma spadania i rozkwaszania się na betonie.
Podhalanin20.02.2018, 23:24
Chcecie żeby turyści do Was przyjeżdżali a czadzicie plastikiem i innymi świnstwami. Piszecie głupoty o dymiących samochodach. Czemu niedowiarki w takim razie w lecie nie ma smogu a ruch większy po Cepry walą całymi hordami pod Taterki ? Hmmm ? Jakoś dziwnie tylko w zimie się tak dzieje i jak noc przychodzi. Śmieci zamiast wyrzucać do idą z dymem.
....20.02.2018, 23:20
wagadugu widzisz de@#?u jedna erupcja wulkanu zanieczyszcza atmosferę tak jak wszystkie samochodu świata przez 100 lat.....bydło hodowlane to obecnie największy "dostawca" CO2 do atmosfery -samochody jakiś marny % - wiec jak już zaczynasz ekologicznie bełkotać to chociaż pisz zgodnie z prawdą.
NT20.02.2018, 22:37
Zdjęcia ładne ale jeśli to ma być smog to możemy odetchnąć z ulgą :)
To że jest mróz,nie znaczy że od razu kominy wypluwają więcej.
Jak słusznie wielu tu zauważyło,to auta robią ten problem a nie ludzie palący w piecach.
Zamiast patrzeć w górę to popatrzcie ile aut jeździ,a jest ich coraz więcej.
Winę ponoszą też kierowcy.A to do sklepu na 5min[a w praktyce dłużej] i zostawiają na włączonym silniku.A to na zakupy parę metrów,no autem przecież na polu smog,zimno jeszcze mnie zawieje i zamiecie pod dywan.
No ale gdzieżby śmieć zrzucać winę na rosnącą liczbę aut,lenistwo czy lekkomyślność ludzi nimi jeżdzący.
Warto by spojrzeć na kraje bardziej rozwinięte gdzie pieców nie ma a smog jest codziennością i każdy wie ze nie przemysł winny który surowo trzyma się norm ale auta oraz ich twórcy fałszujący ilość spalin przy pracy ich auteczek.

Nawet gdyby wszyscy Nowotarżanie zgodzili się na 2 dniowe zaprzestanie palenie w piecach to o poprawie powietrza mowy nie ma.
Tu jest kotlina,tu wszystko spływa z okolic.

P.S

Jeśli ktoś nadal nie widzi że auta robią swoje,polecam zobaczyć słynną zakopiankę w godzinach "obstrukcji" i zobaczyć ten smog który jest znacznie gęstszy od tych na zdjęciach tu przedstawionych.
otruty przez sąsiadów20.02.2018, 20:59
Do wszystkich 25%inteligentow i 50%główków , ktorzy twierdzą, że nie ma smogu tylko mgla, ewentualnie wyłącznie wyziewy samochodowe (i to tylko przyjezdnych ostatecznie blokowców) - obecnie poza "oficjalnymi" stacjami pomiaru pylów zawieszonych są co najmniej dwie duże sieci laserowych, wystarczająco dokladnych do oceny poziomu zanieczyszczenia, czujników airly i lookO2. Bardzo obrazowo pokazują (wraz z oficjalnymi) że smog w Nowym Targu jest w absolutnej "czołowce w Polsce". Dodatkowo, ponieważ mapy są dostępne w czasie rzeczywistym, widać, że największe nasilenie smogu jest w nocy, kiedy ruchu pojazdów jest niewielki ale za to słabo widać, co (jaki syf) wydobywy się z kominów domów niektórych szlachetnych nowotarskich mieszczan, składających co niedziele rączki do modlitwy w pierwszysch rzędach kościołów.
nogi20.02.2018, 20:17
Az rur wydechowych autek, leniwych, tlen leci.
Zolą20.02.2018, 19:47
Nic nie słychać o karach , czy radni i burmistrz mieszkają nie w naszym mieście ?
klasyk20.02.2018, 19:32
Stegowa powinna powiesić na drzewie w rynku czarne kokardy.
do wójta20.02.2018, 19:19
w Gronkowie też brzydko pachnie
Mądrość20.02.2018, 19:16
Ludzie już widzą wszędzie smog a to zwykła mgła bo jest biała a smog przecież jest ciemny. Zacznijcie się leczyć bo jak przyjdzie halny to znów zbierze żniwo.
lol20.02.2018, 19:05
Gdybyśmy żyli w kraju, gdzie czystą energię pozyskuje ze słońca i wiatru, a cena energii była by dużo niższa to problem smogu by nie istniał.

BTW: Śmieszy mnie fakt nowotarżan skarżących się na innych nowotarżan, że palą syfem w piecu. Może trochę odwagi cywilnej i należy to zgłosić?

W Norwegii za palenie drewnem lakierowanym można zapłacić do 10000 tyś zł kary.
mm20.02.2018, 18:43
ładne zdjęcia ale smoka nie widać
może to po to20.02.2018, 18:30
Zatyka ją oddycha popiołem czyli zus tylko na to czeka.
Naj20.02.2018, 18:27
Im więcej tych "ekologicznych" pieców z nadmuchem tym więcej popiołu w atmosferze a nie w popielniku. Im więcej drobinek popiołu w atmosferze tym gęstsza mgła. "Praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan głąb". Uśmiechnijcie się - wiosna za chwilkę.
wagadugu20.02.2018, 18:23
Tak. Dalej jeździjcie samochodami po jednej osobie w środku - do pracy 2 km. do marketu 500m., to na pewno będzie lepiej.
25 TA LIFE HARDCORE20.02.2018, 18:00
Truciciele niech was szlag trafi!!!!!
koza20.02.2018, 17:54
Na kłopoty pani z gwizdkiem.
Tępy Toporek20.02.2018, 17:51
Cytuje " Jakbym oddychał popiołem" znaczy ,że to nie jest smog! Proszę sobie przeczytać z czego składa się smog a dopiero później opowiadać bajki o jakimś popiele. Chyba że cię trzyma od środy popielcowej to wtedy co innego.
walka ze smogiem20.02.2018, 17:48
A GP ogłosiła podwyżki cen za ciepło i włączyła się w walkę ze smogiem
Genek20.02.2018, 17:32
W Zakopanem jakosc powietrza bardzo dobra Nowy Targ zła dlaczego?
MF20.02.2018, 17:14
Panowie Raadni kiedy ustalicie doplaty do gazu ioleju opalowego dlaczego nic nie robicie w tym kierunku 'opamietajcie sie''''
Antysmogowa20.02.2018, 16:58
@ odrobinka
Jakiego drona jak urząd na kontrole wysyła starzystów jeżdżącymi jakimiś rozklekotanymi gruchotami jak z pizzeri. Śniech na sali, zero profesjonaliznu.
Czytelnik20.02.2018, 16:54
Poczekajcie jeszcze parę dni jak ferie się skończą to i powietrze się poprawi.... Nie rozumiem tej nagonki na węgiel pali się to i się będzie dymilo.
Halina20.02.2018, 16:48
A te setki aut które tu przyjechały na ferie to co??? Górale palili w piecach zawsze ale nie zawsze zakopiańska stała w korkach!!!! Skończą się ferie cepry pojadą i będzie on
odrobinka20.02.2018, 16:41
a drona nie widać tak obiecywali ze będzie latać tylko że on powinien za....lać codziennie i do skutku
Av20.02.2018, 16:15
Pali się węglem to kopci. Najwięcej do gadania i donoszenia mają blokusy których też grzeje węgiel. Jakby sami mieli piec to by wiedzieli jak to wygląda.
Antek20.02.2018, 16:14
Jak to gada góral wieśniak - piec i kumin musi być - pompa ciepła hehe wsadź se...
emigrant20.02.2018, 16:07
Płakać się chce, jak się to widzi. Chciałoby się wrócić do tego Miasta na stałe, ale po takich zdjęciach i codziennej obserwacji stężenia pyłów chęć zaraz przechodzi. Niby ta sytuacja jest bezpośrednio dziełem mieszkanców, ale i tak szkoda i ich i osób najbliższych, które poprzez podejmowane działania starają się nowotarskiemu środowisku i obywatelom nie szkodzić.
Szopen20.02.2018, 15:58
Okoliczne wsie nie lepsze. Tylko tam każdy w d**ie
maciek o.20.02.2018, 15:50
.....słabe państwo, słabe prawo, słaba władza....... dalej się pier....ie z tymi sku.....i którzy palą śmieci a przede wszystkim plastiki w swoich kotłowniach..... kary finansowe powinny być tak drastyczne żeby musieli spieniężyć część swoich majątków ....może wtedy by dotarło do tych tępych kretynów że robią coś " nie tak"...... a teraz obrońcy debili skoczcie mi na wentyl
Dociekliwy20.02.2018, 15:42
To dlatego słońce dzisiaj nie świeci
baciok@20.02.2018, 15:36
Po co taka czarna propaganda, Jest dobrze. Budujemy tarasy i platformy widokowe. Mamy na Rynku wspaniałe drewniane budy. Mamy piękną halę lodową. NT się rozwija tak wspaniale a tu niezadowoleni. To są głosy wrogów i władza nimi nie przejmujemy.
max20.02.2018, 15:31
Bajki dla grzecznych dzieci to przecież mgła a zatyka mróz geniusze
Mieszko20.02.2018, 15:26
Dalej niech rząd stawia na węgiel i wojenki z np. Rosją przez co mamy drogi gaz. Na dodatek ten węgiel coraz droższy i coraz gorszy
DYMUCHMURY20.02.2018, 15:12
Przestańcie palić RUSKIM węglem. PALIWO jest syfne więc trzeba je zmienić ślepe ido....
Kajko20.02.2018, 14:52
Gdzie te zdjęcia ??
Nowotarżanka20.02.2018, 14:41
Proponuję na każdym słupie wielkimi cyframi wypisać numer alarmowy, na który trzeba dzwonić, gdy widzimy dymiący komin. To nie donosicielstwo, tylko walka o zdrowie! No i właściwe służby muszą reagować!
nowotarżanka20.02.2018, 14:24
Powinni sprawdzić składy węgla bo ludzie kupują węgiel niskiej jakości , a urząd sprawdza piece i piwnice.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl