26.02.2018, 07:40 | czytano: 7170

Nie zmieniła się koncepcja przebudowy nowotarskiego MOK, ale koszty poszły w górę

arch. Podhale24
NOWY TARG. Podczas dzisiejszej sesji radni zdecydują między innymi o przeznaczeniu kolejnych środków na remont i przebudowę Miejskiego Ośrodka Kultury. W przygotowanym projekcie uchwały jest zapis o kolejnych 2 mln zł na projekt o nazwie "adaptacja i modernizacja budynku MOK poprzez przebudowę, rozbudowę i nadbudowę wraz z zagospodarowaniem otoczenia".
Projekt realizowany będzie w latach 2018-2019 z końcowym rozliczeniem w 2020 roku. Łączny, szacowany koszt tego zadania to 20 mln, a dofinansowanie z UE - 6 mln. Dodatkowo złożony został wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dotację w kwocie 3 mln zł. Rozważane jest też zaciągnięcie pożyczki w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego do kwoty 8 mln z preferencyjnym oprocentowaniem.
W trakcie posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju radni nie ukrywali, że nie podoba się im, iż początkowo, gdy była mowa o inwestycja padała kwota 15 mln zł, potem nagle pojawiły się 24 mln zł, teraz - 20 mln.

- To było na etapie projektowania , a teraz w realizacji wyszły nowe koszty, bo nowe rzeczy się pojawiły w kosztorysie inwestorskim - tłumaczyła Wilhelmina Schab, naczelnik Wydziału Funduszy Pomocowych i Inwestycji.

- Od kiedy w Urzędzie było wiadomo, że koszt inwestycji wzrośnie z 15 mln do ponad 20-stu? - pytał Andrzej Rajski. W odpowiedzi usłyszał, że od połowy ubiegłego roku. - To dlaczego nie powiadomiono o tym Rady Miasta? - dopytywał radny. Naczelnik Schab uspokaja, że przedstawiony koszt jest szacunkowy, może się okazać że faktyczny koszt realizacji inwestycji będzie niższy.

Dyskusję wzbudziła budowa balkonu nad widownią w sali widowiskowej oraz podniesienie obiektu o jedną kondygnację. Dodatkowym kosztem są zaplanowane prace w podziemiach budynku MOK, które mają na celu "wygospodarowanie dodatkowych powierzchni". Radny Andrzej Swałtek zaproponował, by przy okazji kopania pod ziemią, zrobić większy parking - poziomowy obok domu kultury, bo po pierwsze na brak miejsc narzekają okoliczni mieszkańcy, a po drugie przyjęty projekt zakłada zmniejszenie obecnego placu parkingowego. Pomysł odrzucono z uwagi na koszty.

- Wy sobie nie zdajecie sprawy jakie to są koszty - mówił do radnych Leszek Pustówka. - Jeden porządny fotel w sali widowiskowej kosztuje tysiąc złotych.

W planie wyszczególniono wydatki na roboty budowane, murarskie, izolacyjne, konstrukcyjne, wymianę stolarki, roboty wykończeniowe - co jest zasadniczą częścią kosztów, dalej - instalacje elektryczne, alarmowe, niskoprądowe i oświetlenie, wyposażenie multimedialne, technologie teatralną, nagłośnienie, oświetlenie sceniczne, wyposażenie sal tanecznych, fotele w sali wielofunkcyjnej, meble, instalacje wodno-kanalizacyjną, hydranty, wentylację, klimatyzację, a także roboty zewnętrzne: drogowe, przebudowę fontanny, nasadzenie zieleni.

Radni prosili o podanie kosztu dobudowy galerii w sali widowiskowej. Jak stwierdził Olgierd Pustówka z Wydziału Funduszy Pomocowych i Inwestycji nowotarskiego Urzędu Miasta - "tego nie da się policzyć".
Janusz Tarnowski przypomniał warunki ogłoszonego dwa lata temu konkursu, który wygrali architekci z Łodzi: - To projektanci mieli się dostosować do istniejących warunków, a teraz my odstępujemy od pierwotnych założeń. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrodę pieniężną oraz zlecenie na wykonanie przygotowanej przez siebie koncepcji. Tymczasem ten nowy projekt, który państwo (urzędnicy - przyp. red.) nam prezentujecie, pokazuje iż zmieniono warunki umowy i teraz de facto realizowane jest całkiem nowe przedsięwzięcie - upierał się radny, przestrzegając, że z takich zmian mogą wyniknąć kłopoty dla Urzędu.

Na pytanie radnych co będzie z biblioteką, urzędnicy odparli, że "albo zostanie ona przeniesiona do pomieszczeń po banku przy al. Tysiąclecia, albo zbudowana zostanie nowa siedziba dla biblioteki, albo księgozbiór pozostanie w MOK i znajdzie swoje miejsce w pomieszczeniach zastępczych".

Przypomnijmy, że w umowie zawartej z projektantami znalazł się zapis, iż biblioteki nie trzeba projektować, bo będzie ona wyprowadzona z budynku Miejskiego Ośrodka Kultury - stąd mowa o pomieszczeniach zastępczych.

Budynek MOK powstał w latach 70-tych ub. wieku. Jest w złym stanie technicznym. O tym, że nie ma czasu na zwłokę przy rozpoczęciu inwestycji przestrzegał Jacenty Rajski. - Sanepid i Straż Pożarna wydają warunkowo tymczasowe pozwolenia na użytkowanie obiektu. Za kilka miesięcy Straż albo Sanepid zdecyduje o zamknięciu MOK-u - mówił radny.

Decyzję odnośnie przekazania z budżetu Miasta kolejnych 2 mln zł na remont MOK podejmą radni podczas dzisiejszej sesji.

s/
zobacz także
komentarze
urzędnik02.03.2018, 13:56
"Podczas dzisiejszej sesji radni zdecydują między innymi o przeznaczeniu kolejnych środków na remont i przebudowę Miejskiego Ośrodka Kultury." to cytat z artykułu.
Sesja była w poniedziałek, to już prawie tydzień i nie wiadomo, bo na portalu cisza, co ci radni w końcu zdecydowali.
biuro.****02.03.2018, 12:49
Do arch#

Również jestem architektem i chciałbym Cię uświadomić ze prlny skład komisji konkursowej jest podany na stronie UM wystarczy trochę poszukać. A jeśli chodzi o Twoje obiekcje do architektów z Zakopanego zasiadających w komisji konkursowej to po pierwsze: pan Karpiel Bulecka to architekt który już otrzymał tyle nagród za swoje projekty co pewnie żaden nowotarski architekt a po drugie pan Kubicki nie jest z Zakopanego tylko z Bialki a podobno otwiera biuro w Nowym Targu i jest również jednym z najlepszych architektów na Podhalu, poza tym w składzie komisji znaleźli się jeszcze architekci z Nowego Targu mianowicie Pani Szarek i Figus.
Kolejna sprawa jest taka ze wybrana koncepcja architektoniczna była po prostu najlepsza, a pretensje to możesz mieć ale do samych architektów Nowotarskich ze nie ruszyli swoich czterech liter żeby wystartować w konkursie.
Baletnica01.03.2018, 23:57
A czy ktoś pomyślał o grupach, które mają zajęcia w MOK? Czy dla nich również przewidziano "pomieszczenia zastępcze"??? Paranoja.
stasek motyka28.02.2018, 23:43
i znowu jak w starostwie z drogami i mostami juz wiadomo ktora firma to wygra
wstega28.02.2018, 10:03
będzie kasa na jarmarki kolorowe i piękne rozgwiazdy
co sie tutaj wyprawia27.02.2018, 15:03
"...może się okazać że faktyczny koszt realizacji inwestycji będzie niższy"
"Tego nie da się policzyć"
To jest jakaś kpina! Kto tym zarządza?! Rozbieżność kosztów o ponad 40% 2 lata przed końcowym rozliczeniem?! I jeszcze MOŻE się okazać że będzie niższy?! Brawo, czyli na 2 lata przed rozliczeniem nic nie wiadomo. A pani naczelnik tłumaczy: "To było na etapie projektowania , a teraz w realizacji wyszły nowe koszty, bo nowe rzeczy się pojawiły w kosztorysie inwestorskim" - Piękne masło maślane i niebywały pokaz inteligencji.
nina26.02.2018, 23:32
pomnik sie dalo przeniesc z rynku i zmienic tozsamosc miasta to barany pojda sie pasc na lake tylko ktore
jasnowidz26.02.2018, 22:07
Niech jeszcze burmistrz z Tarnowskim zacznie budować nową Miejską Hale Sportową za 146 mln złotych . Pewne ,że miasto pójdzie z torbami , a burmistrz już po wyborach .
abc do inż.26.02.2018, 18:22
ja płacze z bezsilności!!!
normalnie to jest nienormalne.
p26.02.2018, 18:18
Kolejne zamki na piasku budowane przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi... Jeszcze chwila a burmistrz wraz ze świtą zaczną obiecywać przysłowiowe gruszki na wierzbie...
Indolencja26.02.2018, 17:16
I jeszcze za ..ten cyrk im płacą.Może to będzie kosztować 5mln a może10mln, i czego się nie da wyliczyć panie inspektorze.Takiej tragifarsy jeszcze w tym urzędzie nie było.Przecież jeżeli dane stanowisko przerasta czyjeś możliwości to należy zmienić zawód i nie marnować publicznych pieniędzy.
oślica26.02.2018, 16:24
Profesjonalna przebudowa Miejskiego Ośrodka Kultury po 50 latach jego funkcjonowania, to kolejna bardzo dobra wizja burmistrza Grzegorza Watychy i Joanny Iskrzyńskiej Steg.
Stan26.02.2018, 15:48
wyburzyć i postawić od nowa
Lesław wizjoner26.02.2018, 14:22
Wizje, wizje i wizjonerzy. Marzy mi się usiąść na dachu kawiarni i pić kawę opleciony nowotarskim smogiem. Niedługo idę na emeryturę to będę miał dużo kasy i czas aby siedzieć i czytać tam gazety
arch26.02.2018, 14:22
Prosimy o podanie do publicznej wiadomości składu komisji konkursowej.Czy w NT nie ma architektów,którym zależy na wyglądzie miasta?Dlaczego o tym ma decydować architekt z Zakopanego?Kto z urzędników personalnie jest odpowiedzialny za przygotowanie warunków tego konkursu? czy te wszystkie pomysły były konsultowane z miejscowymi architektami?
wyborca26.02.2018, 13:22
chcę tylko zauważyć że panowie Tarnowski, Rajski, Pustówka i ... wynieśli pana Watychę na stołek burmistrza (kto nie pamięta niech odszuka materiały filmowe lub zdjęcia z imprezy w rynku w tzw. wieczór wyborczy), teraz przed wyborami się od niego i jego pomysłów odcinają
osioł26.02.2018, 12:12
Kolejny dobitny przykład wizji i konsekwencji Watychy i Joanny Iskrzyckie Steg
Emirates26.02.2018, 11:56
Co to znaczy 2mln na projekt ?
Na dokumentację, czy na jej realizację ?
Tak czy owak to i tak coś tutaj jest kombinowane. Zdaje się CBA będzie i w Urzędzie Miasta mile widziane.
Baba Jaga26.02.2018, 10:31
A barany gdzie mają być? Wybijcie sobie z głowy ich przeniesienie chyba,że do holu Urzędu Miasta. Panie Burmistrzu niech Pan uważa - to jest punkt orientacyjny i prawie historyczny na mapie Nowego Targu.
Kuma26.02.2018, 10:28
Radni nie zgadzajcie na fanaberie UM. Pan Tarnowski ma rację, skoro wydano już pieniądze na projekt i nagrodę dla projektanta to po co wydziwiać. Panom Pustówkom radzę się zastanowić nad rozbuchanym ego. Niestety chyba nas nie stać, może najpierw pozyskajcie pieniądze, a potem je wydawajcie.
qx5626.02.2018, 08:53
Nie taka kolej rzeczy miala być , najpierw turystyka wyciągi zaciągnięcie ludzi i kapitału miejsca pracy a potem muzea kultura czy nowa wieża cisnieni i widokowa to generuje 0 nowych miejsc pracy a przy coraz mniejszej liczbie mieszkańców to i do nowego MOK u też dużo ludzi nie przyjdzie. Czas na zmianę i to najwyższy.
?26.02.2018, 08:52
Co z halą sportową?
malareczka26.02.2018, 08:46
Bałabym się powierzyć te pieniądze obecnie panującemu dyrektorowi i jego szefowej.
czytelnik26.02.2018, 08:25
nie zgadzajcie sie budynek nie jest w zlym stanie sa wieksze potrzeby w miescie sale widiwiskowa wyremontowac i basta
inż.26.02.2018, 08:01
"Tego nie da się policzyć" - siedzę i płaczę. Ze śmiechu czy z rozpaczy?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl