02.03.2018, 11:10 | czytano: 8280

Dymiące kominy w Nowym Targu (zdjęcia)

Śnieżna i mroźna pogoda sprawia, że mocniej palimy w piecach. Niestety, od razu przekłada się to na gorszą jakość powietrza w mieście. Symbolem smogu stały się dymiące kominy, których zdjęcia dostajemy od naszych czytelników. Oto kilka z nich.




"Tak codziennie kopci nasz sąsiad", "Nigdy NT nie wygra że smogiem, jeśli ludzie w biały dzień nie będą się bali palić czym popadnie" czy "Smród taki że masakra" - takie komentarze otrzymujemy wraz ze zdjęciami.

Zdjęcia przysłali nam Joanna, Adam, Michał, Krisu i Stanisław.

r/
komentarze
Piotr06.03.2018, 20:55
Idioto ! Idiotko !

Dym który jest na zdjęciach to dym z drewna i węgla ! Piec przy -20 stopniach celcjusza musi wytworzyć temperaturę 60 stopni ( na plusie ) żeby utrzymać temperaturę w domu na ,,godziwym poziomie" - morał ? Z węgla i drewna musi się zakopcić !
A jak już tak chcecie czystego powietrza to zróbcie rachunki 500 zł za gas lub olej na 300 - 350 m kw dom ... a nie 20 tys złotych na sezon.
e204.03.2018, 19:04
Mamy Panią poseł A. Paluch, mamy Pana Senatora J.Hamerskiego i zapytajcie ich co zrobili dla Podhala? W kwestii; geotermii.gazyfikacji czy chociażby nieszczęsnej zakopianki ?tak przy okazji/ - kompletnie nic nie robią!Dla nich ważniejszy jest; Smoleńsk,Żołnierze wyklęci, memoriały i inne sprawy, które nie mają nic wspólnego z życiem ; "Tu i Teraz" i dla przyszłych pokoleń! Może zamiast tracić czas na robienie fotek i donoszenie zmusić naszych "celebrytów" do działania na rzecz gazyfikacji, geotermii. Pani Poseł lubi na nowotarskim Rynku wykrzykiwać w nikomu niepotrzebnej sprawie, to może warto zmienić działanie i krzyczeć w imieniu nas wszystkich o czyste zdrowe środowisko! O zdrowie dla naszych dzieci! Niedługo wybory i ogromne pole do działania!
radek04.03.2018, 16:53
wypowiada się tu wiele młodych osób i az się dziwię że nie rozumieja pewnych rzeczy. Jan Sięka nakreslił to w swoim komentarzu, ale o sposobie palenia węglem było juz tyle mówione przez Niego że ręce mi opadają że jest tak słaba znajomość techniki spalania w kotłach -techniki faktycznie prowadzącej do poprawy powietrza. mozna palić węglem w zwykłym kotle ale trzeba to robić umiejętnie!!!! Jan Sięka mówił o tym nieraz!! na sesji Rady Miasta N.T. na pokazach palenia od góry na rynku oraz na plebanii koscioła Św. Katarzyny. póki zwykłego człowieka nie stac na inne ogrzewanie to można śmiem twierdzić ograniczyć "wyrzucanie"z kominów pyłu zawieszonego, substancji szkodliwych nawet o 80%!!!! to mało?? nie to bardzo dużo. niech każdy zmieni sposób palenia w kotle i okaże się że nagle w Nowym Targu powietrze stanie sie o wiele czystsze!!! trzeba tylko chcieć!
ekolog i uczciwość gospodarcza04.03.2018, 11:07
łatwo wam się gada tu .... , niech olej opałowy stanieje bo nas nie stać ... farmazony ekologiczne wypowiadacie itp.
Jan Sięka04.03.2018, 00:22
@olo: Pytanie tylko ile kosztuje tona tego paliwa. Z tego co czytałem, to oscyluje w granicach 1500zł. Nie do przeskoczenia dla większości mieszkańców. Poza tym nie ma w tej chwili komercyjnej skali produkcji.

@Ogień: Proszę sprawdzić jaki ma Pan kocioł i dostosować do tego metodę rozpalania. Jeśli kocioł górnego spalania, to należy rozpalać od góry. Jak kocioł dolnego spalania, to od dołu. Jak górno-dolny, no to niestety nie ma dobrego rozwiązania bez przeróbki kotła. Natomiast czarny dym świadczy o zbyt intensywnym paleniu. Węgiel się hajcuje wtedy tak mocno, że nie cały jest w stanie się połączyć z tlenem w palenisku i część cząstek węgla ucieka do komina i powstaje sadza - czysty C. Żeby tego uniknąć należy zmniejszyć nadmuch lub przymknąć popielnik.

@osioł: Nie chodzi o rozmiar ziaren (choć on ma pewne znaczenie), a proces spalania. W nowoczesnyc kotłach automatycznych węgiel spalany jest w palniku retortowym, w którym powietrze i paliwo podawane są z tego samego kierunku. To pozwala na dopalenie produktów odgazowania węgla w kolejnych warstwach rozżarzonego paliwa. Natomiast w "kopciuchu" powietrze jest podawane z przeciwnego kierunku niż paliwo i produkty odgazowania węgla nie mają możliwości spalenia się w żarze i uchodzą w komin, jako ten brunatny, żółty śmierdzący dym. Dlatego tak istotne jest w przypadku kopciucha, aby palić w nim prawidłowo, czyli, jeśli jest to kocioł górnego spalania (takich jest większość), to powinno się rozpalać od góry. Wtedy produkty odgazowania mogą przejść przez żar i się dopalić. Redukcja emisji pyłów przy zmianie sposobu rozpalania jest na poziomie 80%.

Ogólna uwaga do wszystkich: kopcić można również wysokiej jakości węglem. Kopcenie jest przejawem przede wszystkim tego, że technika palenia jest nieprawidłowa: błędny sposób rozpalania, za dużo powietrza (czarny dym) lub za mało powietrza (siwy dym).

Oczywiście, że najlepiej, żeby każdy dom w Nowym Targu był ogrzewany przez geotermię, gaz, wiatr, słońce, biomasę. Ale póki to nastąpi, to możemy uczynić palenie w "kopciuchach" dużo mniej uciążliwym dla siebie i sąsiadów przez prostą i bezkosztową zmianę nawyków.
Palacz03.03.2018, 23:25
Zapraszam wszystkich obrońców ludzi, którzy tak palą w piecu na ulicę Waksmundzką w szczególności za rondem. Codziennie nie zważając na mrozy i inne czynniki klimatyczne ludzie palą źle i zatruwają nam powietrze w okropny sposób. Nie można nawet na tej ulicy spokojnie oddychać a późnymi wieczorami i w godzinach 18-19 lepiej z domu nie wychodzić. Zresztą jest zdjęcie z tej ulicy...
Chyba potrafimy palić węglem tak aby z komina leciał biały/szary dym a nie czarny jak smoła.
Lato to pobór....03.03.2018, 18:12
Co to za *** w masce? Niech sobie ubierze OP1 jeszcze. Węgiel sprowadza się z Rosji a kopalnie w PL zamyka to i węgiel kopci jak lokomotywa
M03.03.2018, 17:34
Do Mariusz..Zanim zaczniesz kogoś oczerniać to sprawdź jak jest.W domu byłego burmistrza mieszkają dwie rodziny. Rodzina p.Fryźlewiczów opala gazem. Wiem,bo ich znam bywam u nich .Są dwa kominy zauważ.
PAL03.03.2018, 16:02
Burok i co z tego że mają gaz na ścianie jak ich nie stać ,rząd woli za frajer wysyłać gaz na banderowską ukrainę a swoich obywateli ma w ..... niech palą byle czym i się trują
olo03.03.2018, 13:37
No cóż widocznie ani władze ani mieszkańcy nie słyszeli o tzw. błękitnym węglu. Polecam lekturę na ten temat w internecie. Paląc tym węglem można posiadać każdy rodzaj kotła i skończyć z dotacjami na zakup tzw. ekologicznych kotłów co jest totalną ściemą.
Alojzy03.03.2018, 12:39
Powinno by się może sprawdzić sprzedawców na składach co tam jest sprzedawane, ostatnio coraz więcej się mówi iż ten węgiel jest oszukiwany domieszanym asfaltem, lepikiem i innym syfem zanim dotrze do nabywcy.
Czysty węgiel dobrej jakości spala się całkiem inaczej emitując nieporównywalnie mniej zanieczyszczeń.
Komuś zależy na tym aby po pierwsze zarobić a po drugie zrobić nagonkę na "polski węgiel"
asan03.03.2018, 12:04
Recepta możnych, żyjących z posrednictwa handlu węglem.
Reklama pieców zasypowych " ntej" generacji i biznes się kręci.
Części zamienne- ślimaki, wentylatory, sterowniki...
...............................
Zmielić węgiel, wymieszać gatunki nazwać eko i już jest "polska " ekologia.
Spalić w piecu za 10 000zł, i wtedy z komina koniecznie zaopatrzonego w nierdzewną rurę ulatują perfumy !
.................................................
Z 1tony węgla -1000kg - zanieczyszczenia:
150-200 kg - popiołu
36 kg - tlenku siarki
20 kg- pyłu
6 kg - tlenków azotu
..........................................
Mieszkańców -32 tysiace z tego około 16tys. ogrzewa się indywidualnie( pominieto budynki ogrzewane kotłowni MPEC).
Przeciętnie spalamy 4- 5ton wegla * 6 tysięcy budynków= 20 000-30 000 ton -600 wagonów węgla idzie w sezonie zimowym w atmosferę.
A kto liczy emisję z samochodów!
................................................
Żądajmy od samorządów rozwiązań systemowych! szczególnie w regionie o walorach rekreacyjno - turystycznych.
Trzeba pozyskać srodki z funduszy pomocowych UE, póki można je otrzymać!
....................................................................
Znakomita większość mieszkańców wolałaby ogrzewanie gazowe, geotermalne, tylko trzeba, pokazać koszty i mieć wizję rozw. problemu.
................................................
Ten kto, rozwiąże problem będzie miał pomnik naprzeciwko ratusza.
wicek03.03.2018, 08:54
Skończyła by się nagonka jakby właściciele budynków wnieśli do prokuratury o oczernianie i naruszenie dobrego mienia .
Właściciele maja decyzję na opalanie węglem.
Budynki posiadają prawo nabyte których nie może zmienić nawet ustawa bowiem reguluje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego a właściciele mogą palić kolejne 100 lat węglem
@wstążki na drzewie03.03.2018, 08:46
gratuluję "kultury" dla popleczników MF
ehh03.03.2018, 08:37
nowotarżanka...kolejna nawiedzona... Jakie masz powietrze w lecie kiedy to jeszcze więcej samochodów jeździ?
ekodoradca03.03.2018, 07:48
na kowańcu w okolicy kościoła jest dom kopcący z 2 kominów mocno i non stop może i węglem ale po co z dwóch na raz? i na pewno gospodarze nie umieją palić od góry bo gdyby tak palili to dymu by było o połowe mniej
KNT03.03.2018, 07:31
Do mz - Pan sie nie zna bo pan z blokow :]
KNT03.03.2018, 07:06
Ooooo nowotarzanka brawo za pomysl
Ogień03.03.2018, 01:41
Dałem 1050 zł za tonę węgla kupiłem 5 ton i daje czarnym dymem to kto jest winny? Składy oszukują węgiel podrożał i miał być lepszy a to zwykłe wykorzystanie okazji bo sprzedają to samo za większą cenę i w tym roku będzie to samo jak nie wprowadzą kontroli. Będziemy płacić coraz więcej a jakość będzie ta sama.
fan politycznej propagandy02.03.2018, 21:40
na Polski węgiel chętny jest zachód, dlatego taka nagonka na smog i inne tym podobne rzeczy... w Polsce jest więcej smogu, niż w krajach lepiej rozwiniętych i większych??? ha ha ha ha ha
no ale co ja będę Wam pisał, zaraz się znajdzie jeden z drugim i zacznie mi mówić o teoriach spiskowych :P hehehe
nowotarżanka02.03.2018, 21:18
proponuję jeden dzień bez samochodów i zobaczymy jakie będzie powietrze
zatroskany02.03.2018, 20:49
Czytam i czytam te komentarze przekonałem się w 100% że tylko radykalne kroki mogą tu coś poradzić 1.Ci co trują muszą za to płacić 2.Ci co pobrali dotacje na gaz a kopcą muszą zwrócić kasę + kara 3.Tylko odnawialna energia jest czysta i ekonomiczna żadne kopciuchy nawet 10 generacji nie pomogą 4.Co dotyczy drona to wniosek mój jest taki aby służył do korkowania kopcących kominów niech ci co kopcą się przekonają we własnym domu a drugiemu dadzą odychać
Wścibska02.03.2018, 20:39
Info dla (nie)wszystkowiedzacych: w domu byłego burmistrza mieszkają 2 osobne rodziny, są 2 kominy i 2 różne sposoby ogrzewania: jedni ogrzewają, drudzy kopcą.
00002.03.2018, 20:39
Nowy Targ leży w kotlinie, więc problemu możemy się nie pozbyć nawet opalając samym gazem, bo zostaną kopcące samochody.
Co do opału to jakość zostawia wiele do życzenia, a twierdzenia że "pali się śmieciami" są dla mnie śmieszne, bo ile odpadów wyprodukuje średnio czteroosobowa rodzina? 10 litrów dziennie?
Jeżeli chodzi o autorów zdjęć a przede wszystkim pana/pani w masce, jedynym wyjściem dla państwa jest emigracja z naszego zakopconego miasta, w jakieś piękne ustronne miejsce gdzie nie ma żadnych domów w promieniu 100 km, tam na pewno będzie czyste powietrze.
Co do zdjęć prywatnych domów (ja znam dwóch właścicieli z domów pokazanych na zdjęciach) i publikacji ich w sieci pod takim artykułem powinniście się dwa razy zastanowić czy to dobry pomysł. Osoby z domów ze zdjęć mogą sobie tego nie życzyć. Wy jesteście anonimowi (na razie), oni nie. Obyście sobie jeszcze problemów nie narobili przez tą służbę obywatelską.
KNT02.03.2018, 20:12
Sensacja !!! Kominy dymia a w zimie jest zimno !!!!!!!! Szkoda, ze czepiacie sie ludzi palacych w piecach a auta jak stoja w.korkach wcale smogu nie tworza. Kiedys ludzie palili syfem i powietrze bylo czyste...ale to sie nazywa biznes...
smugolka02.03.2018, 19:59
może ekodoradca coś doradzi eko
mm02.03.2018, 19:31
a czemu nikt nie zrobi zdjęcia komina na kombinacie to co wy pokazujecie to pestka w porównaniu z tym co ja widzę
wstążki na drzewie02.03.2018, 19:27
Małe wyjaśnienie dla "zorientowanych najlepiej",
1.Dom byłego burmistrza jest w połowie jego własnością a dokładniej jego żony.
2.Z tego co wiem właśnie ta połowa ogrzewana jest gazem.
3.Tak więc buzie w kubeł i nie bulgotać znawcy tematu.
Rena02.03.2018, 19:10
To jaki ten dym ma lecieć różowy?! Nie wszystkich stać na ogrzanie domu gazem. Chociaż widać różnicę zwłaszcza w zapachu u nas jak niektórzy wieczorem podlorza do pieców to taki smród gumy ze nos może urwać
osioł02.03.2018, 17:49
a dajcie spokoj z ta obłuda przeciez w tych piecach piatej generacji nadal spalane sa tony wegla drobnego zwanego ekogroszkiem no moze mi ktos wyjasni dlaczego pokruszony wegiel jest EKO a niepokruszony juz nie czy to znaczy ze pocieta na kawałki opona samochodowa wkładana do pieca tez jesli jest odpowiednio drobna tez jest juz EKO czy to robienie id.....w ze wszystkich
baciok02.03.2018, 17:12
Dla przypomnienia. Watycha miał rozwiązać wszystkie problemy w mieście. Mili z Tarnowskim na wszystko recepty. Nie rozwiązał niestety nawet tych, które sam stworzył. W kampanii obiecywał podłączenie do MPECU stare miasto i sprzedaż przez MPEC taniego węgla dobrej jakości. I co? Wstążki na drzewie i trzecie miejsce wśród najbardziej zasyfionych miast w Polsce!
majacy nadzieję02.03.2018, 15:24
MPEC Kraków pozyskał oszałamiającą kwotę 350 000 000 mln zł z fuduszy UE- z Funduszu Spójności, dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), ponadto w ramach Polsko-Amerykańskiego Programu Likwidacji Niskiej Emisji nawiązano kontakt z kilkoma amerykańskimi firmami; z kolei we współpracy ze szwedzkim SWECO MPEC opracował Studium Master Plan II, dotyczący długoterminowego programu unowocześnienia systemu grzewczego .
MPEC -Kraków opala kotły , tylko gazem- wyeliminowano opalanie paliwem stałym!!!
.......................................................................................................
Gdzie jest nasz Urząd Miasta? Jakie pozyskał środki na obniżenie niskiej emisji.
Kiedy przedstawi całościowy program systemowego ogrzewania miasta.
Kied zostanie uruchomiona centralna kotłownia.
...................................................
Nie można sprowadzić problemu do wymiany pieców( ukryta promocja) i kontroli indywidualnych gospodarstw., które spalają około 20 000 ton wegla podłej jakości i puszczają z dymem kwotę 20 000000 mln zł za sezon grzewczy. Nie ma chetnych na zarobienie takiej kasy!
Grzejnictwo -Opłata za ogrzewanie- stały dochód, może nowotarscy przedsiębiorcy rozwiążą problem!
Franio02.03.2018, 15:10
A co wy kominów dymiacych niewidziali.... kiedyś wystarczało 5 ton na zimę teraz ledwie 10 starczy to nie jest palenie śmieci to jakość węgla . Papier wszystko przyjmie ale rzeczywistość weryfikuje i niska kaloryczność opału uchodzi przez komin ????????w podwójnej dawce....
mz02.03.2018, 14:56
tragedia. Panu albo Pani w masce proponuje zając się jakąś pracą. np pieniądze zarobione możecie przeznaczyć na piece dla ludzi którzy was trują. Chyba normalne ze w zimie z komina leci dym a jego kolor wcale nie świadczy o tym, że ktoś pali śmieci. Pan/Pani w masce może np w wolnej chwili przejść się na składy węgla które sprzedają super węgiel z naszych polskich kopalni i sprawdzić czy jest dobrej jakości. A nawet palenie od góry nie pomoże jak nie będzie kontroli węgla który jest dostępny do sprzedaży.
Gural02.03.2018, 14:47
A.w.zakopanem.az.dusi.od.palonego.plastku
Alek02.03.2018, 14:42
Popatcze.ile.wrakuw.jezdzi.po.nowym.targu.stare.dizle.30letnie
Burok02.03.2018, 14:24
W ostatnim artykule pisało " 500 domow w Nowym Targu ma gaz na ścianie i na tym się kończy " . Może wreszcie do kogoś dotrze że wszelkiego rodzaju dotacje na wymianę kotla węglowego powodują tylko wiekszy syf . Jak byl kociol na węgiel , tak jest kocioł na węgiel , tyle że w tym nowym da sie palić gorszym węglem . DMoże tak Urząd Miasta się obudzi i da dotacje na modrnizacje instalacji i nowe kotly w tych 500 domach z niepodpiętym gazem . Wtedy naprawde zniknie 500 trutek , bo w tej chwili jest to dotacja na wygodę , tylko i jedynie
Nowotarżanin02.03.2018, 14:07
Szkoda słów. Ludzie robicie aferę, że dym z komina?! Jest zima, z kominów leci dym! Dobrze że został poruszony temat w komentarzach o czym świadczy dym z komina, bo nie oznacza on wcale, że pali się śmieci. Niestety taki węgiel kupujemy jaki mamy na składach. Osobiście, uważam że robienie larum w postaci dodanych zdjęć kominów jest czymś co zmierza w zła stronę. Nie wrzucajmy wszystkich kominów do jednego worka. Bo niestety chyba normalnym zjawiskiem jest, dym z komina. Szkoda słów.
Mariusz02.03.2018, 13:50
Największy i najczarniejszy dym rozprzestrzenia się z domu byłego burmistrza Marka F. On nie ma problemów ze smogiem, przez 20 lat jego kadencji jakoś ten temat go ominął....
Prawdziwek02.03.2018, 13:29
Ludzie nie nakręcajcie się pokażcie mi tego kto pali węglem i nie kopci Patrzcie co dzieje się z krajem jak partia zawłaszcza władzę a nie jakiś nudny temat podrzucony głupiemu ludowi jak pelikanowi ryba .mówienie że ludzie palą śmieciami chyba nie do końca jest prawdziwe popatrzcie na pojemniki ze śmieciami skoro są pełne to chyba ich nie palimy
Rympel7302.03.2018, 13:29
Dym z komina oznacza że co ? że palenie śmieci ? żenada. Radzę się douczyć obywatele :Joanna, Adam, Michał, Krisu i Stanisław. Gimnazjum to nie wszystko...
kopiko02.03.2018, 13:20
Mój sąsiad kopci węgielem i co? I nic, może bo kopciuchy będą obligatoryjne likwidowane dopiero po 2022. Kopalniom krzywda stać się nie może przecież
ToJa02.03.2018, 13:19
1. Na mój wniosek o doprowadzenie gazu do ulicy, ( która w przyszłym roku ma być remontowana ) urzędnik w UM odpowiedział: "załatwcie sobie sami w gazowni." Pan burmistrz ocknie się tuż przed wyborami i będzie dużo obiecywał.
2. Pali się takim węglem jaki jest dostępny w składach, a obecnie kosztuje 950 zł/tonę.
Franz Josef02.03.2018, 12:51
Dlaczego nie zostaje w takim wypadku ogłoszony alarm o ataku chemicznym? Powinien być też zakaz wyjścia z domu, gdzie są służby odpowiedzialne za moje bezpieczeństwo (zdrowie)?
leming doskonały02.03.2018, 12:45
Tak to jest, że władza za poprzedniej kadencji samorządowej walczyła ze smogiem - mając przyłącz gazu do domu - teraz sama się przyczynia do jego znacznego wzrostu.
wzrokowiec02.03.2018, 12:44
zaraz wiosna , wszyscy o wszystkim zapomną, do zobaczenia i do usłyszenia w listop.-grudzień 2018
uwaga02.03.2018, 12:39
A ja chcialam zwrocic uwage jeszcze na inna rzecz, rowniez jak smog zwiazana z mroznymi ostatnio dniami, przechodzilam dzisiaj ul kilinskiego i sople jakie zwisaja z domu jednego z dachow-tam gdzie sa biura min podatkowe, (niestety nie mialam jak zrobic zdjecia), przyprawily mnie o dreszcze, grube, dlugie i ostre, wlascicielu nie boisz sie o zycie przechodzacych tamtedy ludzi? jak taki lod spadnie komus na glowe to nie wiem jak sie to skonczy :(
mieszkanka02.03.2018, 12:24
Od kiedy to dym świadczy o tym co jest palone? To raczej świadczy o tym, że ludzie nie potrafią palić w piecach jak należy, opał się nie pali a smaży w piecu. Nawet najlepsze drewno czy węgiel będzie kopcić. Jakby wam auta kopciły to od razu trzeba naprawiać a piec? Niech se kopci a potem problem bo dym.
ss02.03.2018, 12:19
Komin jest po to, żeby dymić ha ha ha!
ens02.03.2018, 12:18
Ludzie palili zawsze.
1. Tylko teraz węgiel dziadowski
2. Piece zutomatyzowane, wentylator zamiast pomagać to przeskadza. Pali się żywiej, ale zamiast popiół zostać w piecu/popielniku to wylatuje nad dach.

Nie ma to jak grzanie prądem (jest nowa taryfa g13 do tego), albo gaz.
kominiarz-hydraulik02.03.2018, 12:15
Jejku z komina leci dym ! Nieprawdopodobne !
Trzeba coś z tym zrobić,może wpiąć piec do kanalizacji...
Loko02.03.2018, 12:07
To przecież dombylego burmistrza
warszawiak02.03.2018, 12:01
no i dobre :)
mi nie przeszkadza hahahaha
Człowiek w gomowej masce02.03.2018, 11:36
Nic tylko smog i dymiące kominy! Jest zima jest mróz ludzie muszą palić w piecach żeby było ciepło w domach. Sprawa normalna. Nikt jakoś nie zwróci uwagi ani nie podejmie tematu węgla jaki jest na składach tam gdzie się mieszkańcy zaopatrują. Może by tak od tego zacząć?? A później dopiero sprawdzać czym kto pali i co leci z komina. Michał bez ściągania maski przeleć po składach węgla i porób foty co nam jest oferowane. Jeśli na składach węgla będzie oferowany węgiel który nie kopci i jest dobrej jakości to wtedy sprawdzać kominy i piwnice a nie odwrotnie.
e202.03.2018, 11:35
I czyja to wina? Pytam ? - gdzie jest gaz w Nowym Targu?W 1988r wpłacaliśmy na gazyfikację i domy prywatne i mieszkańcy bloków, pytam co z tymi pieniędzmi ? Tylko część domów prywatnych ma ogrzewanie gazowe!, a druga sprawa jakiej jakości sprzedawany jest nam węgiel?Właśnie wczoraj w telewizji pokazano jaki węgiel jest sprzedawany ; węgiel produkowany z odpadów i smół i co ?- czyja to wina? Ludzie płacą tyśiące za dobrej jakości węgiel, a dostają świństwo niewiadomego pochodzenia! Najwygodniej jest zwalać na zwykłych ludzi i ich karać? Gdzie tu sens, gdzie logika? Kontrolujcie składy opałowe jaki syf sprzedają!!!
Szymek02.03.2018, 11:29
To znaczy, że ludzie mają marznąć w domu? Dajcie spokój zimno jest to trzeba zapalić. Niestety nie każdego stać na gaz albo pelet.
maja02.03.2018, 11:18
A te samochody w tle,to wcale smogu nie tworzą?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl