21.03.2018, 17:17 | czytano: 3388

Gorąca dyskusja nad nowym muzeum. Jakie ma być i dla kogo?

Fot. Piotr Korczak
W Urzędzie Miasta Zakopane odbyło się spotkanie w ramach konsultacji społecznych dotyczących tego, jak ma wyglądać nowe zakopiańskie muzeum. Muzeum Męczeństwa oraz Muzeum Gór i wybitnych ludzi z nimi związanych to robocza nazwa instytucji, która powstanie w budynku willi Palace - dawnej "Katowni Podhala".
W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z Zakopanego i Nowego Targu. Zaprezentowana została na nim wstępna koncepcja tego, co ma znajdować się w nowym muzeum. Prezentację można obejrzeć tutaj:


Uczestnicy spotkania (m.in. członkowie stowarzyszenia Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace" oraz Grupy Rekonstrukcyjnej PGRH „Błyskawica”) zwracali uwagę na fakt, że zakres tematyczny muzeum jest bardzo szeroki, w związku z czym zatracić się może najważniejsza idea tego miejsca, czyli upamiętnienie osób pomordowanych w Zakopanem w czasie II wojny światowej. Był to główny zarzut, jaki pojawiał się podczas spokojnej i merytorycznej dyskusji, z którym zgadzała się większość obecnych. Burmistrz Leszek Dorula kilkukrotnie zwracał uwagę na fakt, że przedstawiona koncepcja to tylko zarys pomysłu. Zgodził się ze stwierdzeniem, że kwestia bohaterskich postaw mieszkańców Podhala i ich historie powinny być najważniejszym podejmowanym przez instytucję wątkiem.

Największa dyskusja rozgorzała przy kwestii podejmowania przez muzeum tematu Goralenvolk. Jeden z mieszkańców sprzeciwił się upamiętnianiu haniebnych postaw mieszkańców Podhala. Uczestnicy spotkania doszli jednak do wniosku, że należy podjąć każdy wątek związany z II wojną światową bez uciekania od trudnych tematów.

Obecny na spotkaniu Dariusz Galica zaproponował również, aby zastanowić się nad pomysłem udostępnienia części ekspozycji najmłodszym dzieciom tak, jak ma to miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wszystkie przedstawione sugestie zostaną teraz przeanalizowane przed rozpisaniem konkursu na organizację ekspozycji.

Każdy kto chce wypowiedzieć się na temat propozycji Urzędu Miasta Zakopane, może to zrobić pisemnie do 26 marca.

pk/ zdjecia Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Skała22.03.2018, 12:20
Urząd miasta zaniedbał odpowiedniego nagłośnienia spotkania , nie wysłano zaproszeń do organizacji zainteresowanych muzeum, stąd katastrofalnie mała frekwencja. Zgadzam się z poprzednimi wpisami, iż koncepcja burmistrza zupełnie mija się z oczekiwaniami mieszkańców. To ma być muzeum męczeństwa i walki z okupantem, a nie jakiś ultranowoczesny gmach promujący turystyczne walory Zakopanego. Może jeszcze wypchanego misia wystawią przy wejściu?
magda21.03.2018, 23:50
Oby faktycznie samych bohaterów tam umieścili i nikt historii nie zmienił
frekwencja21.03.2018, 22:29
No cóż władze miasta nadal nie rozumieją czym jest "PALACE" prezentacja jest skandaliczna. Pamięć pomordowanych w obu okresach historycznych pozostaje w podziemiach. Trudno sobie wyobrazić, aby taki pomysł ktoś próbował zrealizować np. w Auschwitz czy Birkenau. Absolutna porażka.
Nowotarżanin 7721.03.2018, 19:20
Przede wszystkim powinno się odtworzyć te wstrząsające napisy na ścianach wykonane ręką więźniów Palace które kiedyś usunięto. Można w tym celu wykorzystać opracowanie "Palace - katownia Podhala".
wiadomo o co chodzi21.03.2018, 18:51
Co to za sku-wo! Jakie "trudne tematy"? Totalna ciemnota!
@21.03.2018, 18:31
Jak widzę tego kolesia w pierwszym rzędzie z krzywą grzywką to wiem od razu o co chodzi. Nie o upamiętnienie męczenników ale o stołeczki kolejne.
frekwencja21.03.2018, 18:28
Czyżby brak zainteresowania?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl