22.03.2018, 18:21 | czytano: 3842

Problemy z ocenami energetycznymi. Chcesz mieć wcześniej ekologiczny piec? Zapłać za nią sam

- Z uwagi na występujący problem dotyczący opóźnień w wykonywaniu ocen energetycznych koniecznych do wymiany kotłów ze środków europejskich, Urząd Miasta Zakopane informuje, że osoby, którym zależy na szybkiej wymianie kotła z wykorzystaniem dotacji unijnych, mogą zlecać oceny energetyczne na własny koszt - czytamy w komunikacie.
Jak informuje zakopiański magistrat, dotychczas wykonanych zostało jedynie 132 z 700 ocen. Urząd Miasta Zakopane przekonuje, że nie ma żadnego wpływu na szybkość pracy firmy, z którą Urząd Marszałkowski zawarł umowę. Tymczasem ocena jest niezbędna do podpisania umowy dotacyjnej, ponieważ określa między innymi moc nowego urządzenia grzewczego, czy zakres koniecznej do wykonania termomodernizacji.
Z możliwości wykonywania ocen na własny koszt mogą skorzystać przede wszystkim osoby, którym zależy na szybkiej wymianie kotła. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prowadzi postępowanie w celu wyłonienia firmy, która dokończy wykonywanie zaległych bezpłatnych ocen. Uczestnicy programu, którzy zamierzali dokonać wymiany kotła w terminie późniejszym, mogą poczekać na nową firmę wykonującą oceny. Zgoda na samodzielne wykonanie ocen energetycznych została udzielona przez Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Oceny mogą być wykonywane przez osoby uprawnione, zgodnie z Ustawą o charakterystyce energetycznej budynków lub przez audytorów. Ocenę mogą między innymi wykonywać architekci, instalatorzy sanitarni, osoby z uprawnieniami budowlanymi w specjalności architektonicznej, a także czynni zawodowo audytorzy. Ze wstępnego rozeznania Urzędu Miasta w Zakopanem wynika, że wykonanie oceny powinno kosztować około 300-350 złotych netto dla budynku jednorodzinnego.

Źródło: Urząd Miasta Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
tadek23.03.2018, 09:48
Chociaż by piece były ze złota to i tak nic nie da bo węgiel jest złej jakości.
Claus Barbie22.03.2018, 21:41
Hehe....ja potrzebowałem świadectwa do odbioru budynku i kosztowało mnie to świadectwo energetyczne 25zl.Kupilem przez internet gdzieś w Polsce i przeszło,budynek odebrany!
podhale22.03.2018, 21:30
co do chińczyków ( polak nawet na błędach nie potrafi się uczyć) grunt że najtańsi, a ile później trzeba będzie dołożyć ??
tys prowda22.03.2018, 21:05
Standard w Zakopcu, dużo się mówi, robi szopki i pokazówki a tak naprawdę nic z tego nie wynika. Ile oni w ogóle w ostatnich latach pieców powymieniali? Ściema i tyle, byle porobić konferencje, rauty i imprezki.
sdsss22.03.2018, 19:23
Hehe, oczywiście obecna firma została wybrana dlatego, że była najtańsza? :) Takie są efekty, jak się bierze pod uwagę zawsze najtańszego wykonawcę. Aż boję się wiedzieć jakie będą cyrki z chińczykami budującymi zakopiankę Rdzawka-NT
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl