01.04.2018, 12:54 | czytano: 3464

Nadal zdarzają się przypadki palenia śmieci. Burmistrz wnioskuje o kary i jednocześnie stara się o środki z programu "Stop smog"

NOWY TARG. W ciągu ostatnich pięciu tygodni pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przeprowadzili blisko 20 kontroli nieruchomości w zakresie stosowania i przestrzegania przepisów o ochronie środowiska .
Jak mówi burmistrz - "efektem działań podejmowanych przez pracowników Wydziału jest stwierdzanie wycieku nieczystości ciekłych ze zbiornika na jednej z nieruchomości zlokalizowanej na terenie Nowego Targu. Sprawę skierowano do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, a właściciel nieruchomości został ukarany karą grzywny. Ponadto badania dwóch próbek odpadów paleniskowych pobranych przez pracowników Wydziału potwierdziły proceder spalania odpadów na tych nieruchomościach. W związku z powyższym zostaną skierowane do Sądu Rejonowego w Nowym Targu wnioski o ukaranie karą grzywny w kwotach maksymalnych po 5 tysięcy złotych".
- Rozpoczęliśmy - długo oczekiwaną, bo przygotowania i gromadzenie dokumentacji trwały dłuższy okres czasy, ale nareszcie wraz z wiosną - rozpoczęliśmy realizację programu wymiany starych kotłów centralnego ogrzewania na nowe nisko-emisyjne media grzewcze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W chwili obecnej podpisywane są pierwsze umowy z mieszkańcami uwzględnionymi w przedmiotowym programie - dodaje Grzegorz Watycha i przypomina, że w połowie marca w Urzędzie Miasta odbyło się darmowe szkolenie dla mieszkańców będących uczestnikami programu dofinansowań do wymiany kotłów w ramach RPO WM. Szkolenie dotyczyło informacji na temat zasad prawidłowego sporządzania dokumentów wymaganych do rozliczania dotacji. Wszyscy słuchacze obecni na szkoleniu otrzymali wzory przedmiotowych dokumentów.

Burmistrz stara się także o przyłączenie do programu "Stop smog".

- Wystąpiłem do Jadwigi Emilewicz Minister Przedsiębiorczości i Technologii, z prośbą o uwzględnienie naszego miasta w Rządowym Programie Termomodernizacji "Stop smog". Miasto nie zostało ujęte w tym programie, ponieważ nie byliśmy na liście publikowanej przez Światową Organizację Zdrowia liście 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, na którą trafiły aż 33 polskie miasta. Lista była tworzona na podstawie wcześniejszych wyników pomiarów, a nasze pomiary są prowadzone dopiero od marca 2016 roku, kiedy po naszych staraniach i interwencjach została zainstalowana stała stacja pomiarów jakości powietrza i wprowadzona do ogólnopolskiej sieci Państwowego Monitoringu Środowiska. Takie samo pismo skierowałem do Piotr Woźnego Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw programu "Czyste Powietrze". Mam nadzieję, że prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie i mieszkańcy naszego Miasta również będą mogli skorzystać z programu dofinansowań do termomodernizacji budynków. Mam na myśli tych mieszkańców, których nie stać na termomodernizację, a którzy będą spełniać wymagania programu.

s/
zobacz także
komentarze
Wataszka02.04.2018, 22:45
Bio zamiast kupować drony lub stawiać następne stacje pomiarowe to dołóżcie ludziom do pieców bo za to co już wyłożyliście na te ustrojstwa to pół NT miałoby ekologiczne piece. Ale widać rękę PO bo lepiej karać niż dokładać do gospodarstw swoich mieszkańców.
karać dziadów02.04.2018, 20:55
Powinno byc więcej kontroli. Np. wieczorkiem przejść sie ul. Podtatrzańską. Palą jedni co pewien czas śmieciami, czuć wieczorami swąd plastiku jak nie wiem co :-| Czemu ludzie mają ten syf wdychać, bo jakiś pajac oszczędza? Ta, na cudzym zdrowiu to najłatwiej oszczedzać :-(
Dym02.04.2018, 18:18
Zobaczymy teraz blokersów w akcji palenia śmieci na swoich ogródkach działkowych wkoncu wiosna i mają gdzie palić
Niezgódka02.04.2018, 12:35
Żaden burmistrz czy prezydent nie chciał by żeby jego miasto znalzało się na tej liście. Nasz o to prosi? To żart na prima aprillis?
Wojt02.04.2018, 10:48
Do - AdVocem
Piszesz tylko po to żeby coś napisać,nie masz pojęcia lub czytasz bez zrozumienia
Mieszczuch nie pisał że pali brykietem z miału węglowego tylko brykietem
Jeśli przeczytałbyś ze zrozumieniem lub miałbyś minimalną wiedzę w tym temacie to wiedziałbyś że gość pali brykietem drzewnym
Żenada02.04.2018, 07:48
Jakie kontrole.?Po co donosy ?wystarczy tylko wyjść na ulice zeby zobaczyć kopcace kominy.....UM nic z tym nie robi.Kopca kominy w pobliżu urzędu i to tak ze cała ulica zadymiona np Parkowa 10.Do kontroli nie trzeba donosów wystarczy panowie urzędnicy ruszyć cztery litery ze stołka .
Mieszczuch02.04.2018, 07:29
AdVocem, chyba mieszkasz w bloku, wiec raczej nie mamy o czym dyskutować, uzupełnij wiedzę, bo mi jednak szkoda czasu.
AdVocem01.04.2018, 23:21
Brykiet to prasowany i formowany miał węglowy a Ty się chwalisz że palisz brykietem?
fff01.04.2018, 22:56
Do Ograbek. W miarę czyste miasto. No błagam... Niech każdy zacznie porządek u siebie. To, że centrum jest całe w sieci gazowej a podłączonych budynków jak na lekarstwo to o czym to świadczy? Tylko o tych co są oburzeni, że smog a sami dokładają ile wlezie dla może 500 zł oszczędności (pozornej) na sezon grzewczy. Żenada... Przez tyle lat.
zatroskany01.04.2018, 22:31
A ja tam niczym nie pale i nie kopcę nie truję a koszt całkowitej to 18,50 dzierżawa liczników miesięcznie tylko mam jeden problem muszę oddychać smrodem nowotarskim pozdrawiam kopciuchów
Ograbek01.04.2018, 18:31
Grześ przejął w miarę czyste miasto. Zostawia zasyfione i smogiem słynące. Jeszcze się domaga od ministerstwa potwierdzenia na piśmie. Promocja miasta. Przybywajcie turyści.
wasyl01.04.2018, 17:37
A z pewnej piekarni na Kolejowej corno w górę leci codziennie. Codziennie ruch tu duży, nieraz korki, ale nikt jakoś tego nie zauważa? Chleba od nich nie kupuję bo mam wrażenie że smogiem by pachniał.

Stażyści z UM do dzieła.
Fty01.04.2018, 15:25
Mieszkanka a skąd Ty to wiesz wylegitymowałaś??? Czy mieli na czole napisane ???
j5301.04.2018, 14:52
zgłaszałem kopcący komin mleczarni-zadnej reakcji dalej kopci straszliwie!
Tutejszy żeby nie powiedzieć swój01.04.2018, 14:51
Mamy włodarza z którym mało kto się liczy. Jest bierny w kontaktach zewnętrznych. Pokazał to minister. Miasto umiera. Czas na zmianę.
mieszkanka01.04.2018, 14:33
Pracownicy wydziału? Dobre żarty, u mnie byli popatrzeć w piec w którym oczywiście był węgiel ale blokusy widzą lepiej. I żeby było śmieszniej to przyszli stażyści! Brawo, działajcie tak dalej.... Urząd stażystami stoi bo kusi być na rządzących miastem a na pracowników szkoda?!
ola lola01.04.2018, 14:05
Karać nie 5.000 zł tylko 50.000 zł !!!!!!!!!!!!!!!
Mieszczuch01.04.2018, 13:00
Ja tam sobie palę brykietem i mam święty spokój, sąsiad przestał gadać, że się kopci na corno, ręce mam czyste, spala się cały, zero popiołu. Nawet tu na tej stronce można znaleść na ten brykiet namiary, więc polecam forumowicze.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl