09.04.2018, 14:29 | czytano: 6951

"Zostały po nich tylko guziki..." Nowotarskie obchody rocznicy Mordu Katyńskiego i Tragedii Smoleńskiej (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Spotkaliśmy się dziś, żeby upamiętnić dwie rocznice. Bo te dwa wydarzenia; Mord Katyński i Tragedia Smoleńska zbiegają się w historii naszego kraju w jednym miesiącu, w kwietniu. W ubiegłym roku była nas kameralna garsteczka, w tym roku to liczniejsze grono - za co wam dziękuję. Wasza obecność jest dowodem, że pamięć nie zaginie - mówił do zgromadzonych na Rynku Adam Błaszczyk.
Organizatorami dzisiejszych obchodów 78. rocznicy Mordu Katyńskiego i 8. rocznicy Tragedii Smoleńskiej jest Nowotarska Grupa Mieszkańców "Pamięć" i PGRH "Błyskawica". Na płycie Rynku zebrali się uczniowie kilku podhalańskich szkół. Członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Błyskawica" przypomnieli kilka wierszy poświęconych ofiarom Mordu Katyńskiego. Przywołano słowa Zbigniewa Herberta, Kazimiery Iłłakowiczówny, czy Feliksa Konarskiego. Odśpiewano hymn narodowy, a nauczyciel historii Adam Błaszczyk przypomniał krótko zarys historii od roku 1939 do końca PRL.
Mówił o 15 tysiącach oficerów i ponad 7 tysiącach cywili, którzy zginęli na Kresach w 39 roku z rozkazu Stalina. - To byli jeńcy z obozu w Kozielsku, którzy zginęli w Katyniu, jeńcy ze Starobielska, którzy zginęli w Charkowie, jeńcy z Ostaszkowa, którzy zginęli w Twerze - wymieniał Adam Błaszczyk. Jak mówił utajnienie Mordu Katyńskiego było jednym z "filarów na którym budowano Polskę Ludową, bolszewicką". - Aktem odwagi były stawianie jako symbol pamięci Krzyże Katyńskie. Są takie w Nowym Targu dwa. Ale i tutaj jest takie miejsce pamięci. To tablica wmurowana w ścianę Ratusza, poświęcona bohaterom roku 20. Bohaterom wojny polsko-bolszewickiej. Dlatego tu także zapalimy dziś symboliczny znicz - dodał.

Potem uczestnicy Marszu Cieni przeszli na cmentarz komunalny pod Krzyż Katyński. Młodzi ludzi nieśli biało-czerwone chorągiewki i mieli na ramionach biało-czerwone opaski. Dziś wieczorem pod drugim Krzyżem Katyńskim obok kościoła św. Katarzyny także zapalony zostanie znicz. Wcześniej, o godzinie 18.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św.

Obecny na Rynku reżyser, Wojciech Jachymiak przypomniał o jutrzejszej premierze kinowej filmu dokumentalnego "Przyjaźń w cieniu Kremla. Dzisiaj Gruzja". Film ten (pierwszy z cyklu "Przyjaźń w cieniu Kremla") powstał we współpracy z Telewizją Polską S.A. i opowiada o roli śp. Lecha Kaczyńskiego w powstrzymaniu agresji rosyjskiej na Gruzję w roku 2008. Jego bezprecedensowa decyzja o organizacji pilnej misji dyplomatycznej prezydentów i premierów Europy Środkowo-Wschodniej do Tbilisi uratowała niepodległość Gruzji.

- Filmem chcemy również złożyć hołd śp. prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu za jego bezkompromisową postawę wobec prób zniewalania Europy i świata neoimperialną polityką Kremla.Film został wyprodukowany przez nowotarskie studio filmowe Uniwersytet Człowieka Ognik w koprodukcji z pierwszym kanałem Telewizji Polskiej - mówią autorzy filmu - Maciej Grabysa i Wojciech Jachymiak.
Wtorkowe spotkanie będzie okazją do nabycia książki podpisanej przez Sandrę - żonę Micheila Saakaszwili byłego prezydenta Gruzji.

Jutrzejsze uroczystości rozpoczną się rano, o godz. 8.41, po południu odprawiona zostanie Msza św. w kaplicy na Kowańcu z mini-sympozjum poświęconym tworzeniu Parafii MB Anielskiej w czasie Stanu Wojennego. Premiera filmu o 19.00 w MOK, potem spotkanie i dyskusja z udziałem autorów i bohaterów filmu moderowana przez Jadwigę Chmielewską (szczegóły w naszym dziale "co, gdzie, kiedy").

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
do Rotkiw12.04.2018, 06:21
Sam jesteś "LucyPer" i udajesz spokojnego osobnika. A od Ogniowców to ci wara.
Rotkiw11.04.2018, 08:40
Podpowiem tym co zarzucają Urzędowi. Zgodnie z datą, w dniu 10 kwietnia br. przedstawiciele Urzędu Miasta o godz. 8.41 złożyli wiązanki pod Krzyżem Katyńskim. Wg. informacji, później organizowali w mieście Dzień Katyński m.in. w MOK. Nikt nie powinien robić zarzutów, że Oni nie przybyli w środku poprzedniego dnia pod Ratusz etc. To przecież był zwykły dzień pracy. A organizowana uroczystości zakłóciłaby porządek pracy UM . Może należy dodać, że grupa "Pamięć" nie dogadała się w tej sprawie... A ci aktorzy poprzebierani z GRH i to przybyli z zewnątrz naszego miasta a wywodzący się z dawnych powojennych korzeni i przypominający oddz. Kurasia, mają inny cel. Wspomniane grupy zbrojne robiły wiele zła. Jak można z takimi maszerować. Wolę iść sobie sam i złożyć hołd pomordowanym w Katyniu. Do nich się nie dołączę / dołączymy. To zły wybór. I jak widać z frekwencją tak zrobiło wielu. "A cytat: Lucyper przebrał się w ornaty i udaje niewinnego". Szkoda tylko naszej młodzieży. Do następnego spotkania z ciekawymi osobnikami...
Rotkiw.
Marek Tadek11.04.2018, 08:04
Gdzie te Władze nie dotarły? - a co to paraliż Nowego Targu - wojna, stan zagrożenia? Straszycie wszystkich do dookoła, ale nikt się nie boi bo te czasy już minęły. Strachy na Lachy - przyjdzie czas, że zostaniecie zdemaskowani jako pseudo kombatanci i pseudopatrioci.
Geppetto11.04.2018, 07:53
A był Pinokio Bolesław bo nie widzę na zdjęciach?
amanda morwa11.04.2018, 07:44
Uwielbiam Roberta z muzeum i panią Nieckarz. Świetny tandem. To prawdziwi patrioci bijący blaskiem chwały i nieprzeciętności, kładą całą tą wsiowa społeczność na łopatki swoimi konferencjami i wykładami o wojnie. Daj mi panie jak najwięcej blasku i miłości i zdrowia i pieniędzy i tego uśmiechu i tej serdeczności i czułości
Marek Tadek11.04.2018, 07:21
Ogniowcy przegięli do tego stopnia, że tylko koalicja szkolna wytrzymuje te nonsensy. Jak może organizacja niszcząca AK budować dobre imię AK. Pamiętają o guzikach, konstytucji, byle tyle rocznicach a nie pamiętają o mordach, gwałtach, terroryzmie, złodziejskich kontrybucjach, współpracy z Sowietami. Teraz świadkowie poumierali więc można odgrywać bohaterów - zwłaszcza, że nikt tego nie kontroluje. Urząd miasta powinien zakazać tego typu organizacjom uczestnictwa w patriotycznych uroczystościach. Absurd absurdem pogania.
Partyzant11.04.2018, 00:24
Wojna w 45 się niby skończył(potem sowiety,komuna).Mamy rok 2018 ,73 lata po wrednej wojnie.,,Weterani,, trzy lata mieli jak się wojenka skończyła.Mundury ,,dziadki,, nosicie.Wstyd.
Patriota10.04.2018, 17:19
Wstyd dla władz że nie dotarli. Dziś na magistrackim kołchoźniku pokazali zdjęcia składania kwiatów. Dzień PO.
JS10.04.2018, 14:51
Pamiętamy!
hh10.04.2018, 12:20
przepiękna uroczystość, brawo organizatorzy
zapamiętamy władzom Nowego Targu ich nieobecność.
Waksmundzianin10.04.2018, 12:19
Za co ci ogniowcy się jeszcze nie zabiorą, parcie na szkło.
Marek Tadek10.04.2018, 10:02
Syn uczestnik - którego ojciec był informatorem NKWD i przyczynił się do aresztowania Akowców przez NKWD i ich zesłania na Sybir - prokurator IPN prowadzi śledztwo przeciwko niemu o zbrodnie komunistyczną - włosy się na głowie podnoszą - woła to o pomstę do n....
Po nas nawet guziki wyparują.09.04.2018, 21:03
Dziecinada. Nadal niczego się nie nauczyliśmy.Od jakiegoś czasu zaczynamy zachowywać się jak Gruzja w 2008 roku.Wcześniej za dolary Sorosa podburzono niezrównoważonych Ukraińców, cała" niebiańska sotnia" zginęła za Jewropę, i co? Zamiast przyłączyć Ukrainę do UE, przyłączono niegdyś rosyjski Krym do Rosji,a na wschodzie wywołano zamęt. I bardzo dobrze, z głupimi tak się postępuje, dzięki temu parę setek Polaków wróciło do ojczyzny. Kiedyś straszono nas imperializmem amerykańskim, dziś nagle imperialistyczną jest Rosja. Ja widzę co wyprawia Ameryka i rządzący nią chrześcijańscy syjoniści i tego boje się naprawdę (poczytajcie na ten temat), mając takich "przyjaciół" wrogów już nam nie potrzeba.
Obserwator09.04.2018, 17:28
Może przy tej okazji warto przypomnieć kto 8 wydał rozkaz i zaatakował
8 sierpnia 2008 r. rakietami na stolicę Osetii Płd. Cchinwali? To był ówczesny prezydent Gruzji M. Saakaszwili , którego obecne władze Gruzji ścigają listem gończym.
Ktoś powinien przypomnieć młodzieży okoliczności "agresji rosyjskiej na Gruzję", a nie opowiadać bajek..
Przeciwnik komunistów09.04.2018, 17:14
A katiusze stoją w Łopusznej? Gdyby, tak można było, uruchomić chociaż jedną. Poszlibyście do domu z podkulonym ogonem. Zajęlibyście się porządkiem wokół swojego domu.
...09.04.2018, 17:04
patrzeć w tył - za takie porównanie szczerze mówiąc powinieneś w ryj dostać...
widać09.04.2018, 17:03
porażka...widać, że nie kumasz iż w takich rocznicach należy być ponad podziałami...
Nowotarżanka09.04.2018, 16:32
13 kwietnia 1943 roku podano do publicznej wiadomości informację o zbrodni katyńskiej. Dzień 13.kwietnia został uznany za Dzień Pamięci o Zbrodni. Szacunek dla organizatorów dzisiejszych obchodów, ale trzymajmy się ustalonych dat rocznic.
Obserwator09.04.2018, 16:11
do @Jacek, sadzisz,że urzędnicy nie maja nic innego do roboty tylko biegać po Rynku? dlaczego nie zorganizowano tego po południu np.ok 16? dlaczego nie w sobotę, niedzielę przecież jest już wolna od handlu. Ja od 8 do 15 30 jestem w pracy i nie sadze by mój pracodawca był zachwycony że czas spędzam na Rynku w porze pracy
rg09.04.2018, 15:55
Dziękuję że pamiętacie.
porażka09.04.2018, 15:15
Jacek a dziwisz się skoro ogniowcy prowadzą imprezę
patrzeć w tył09.04.2018, 15:11
Moj rocznik pedzono podobnie 1 maja z biało czerwoną i co?
Jacek09.04.2018, 14:36
Piękna uroczystość!!!Zabrakło tylko przedstawicieli Urzędu Miasta...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl