18.04.2018, 20:30 | czytano: 2813

Spotkanie Powiatowego Honorowego Komitetu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

W Starostwie Powiatowym w Nowym Targu odbyło się spotkanie honorowego komitetu, powołanego przez starostę Krzysztofa Fabera, który ma koordynować wszystkie wydarzenia i inicjatywy związane z wielką, tegoroczną rocznicą narodową.
Na spotkaniu omawiano kwestie utworzenia i realizacji wspólnego kalendarza imprez rocznicowych, który obejmie inicjatywy gminne i powiatowe. Kalendarz umieszczony zostanie na stronie internetowej starostwa i będzie przedmiotem wspólnych działań promocyjnych. Będzie tam można znaleźć informacje na temat wydarzeń odbywających się w gminach i miastach na terenie powiatu nowotarskiego.
Starosta poinformował o projekcie realizowanym przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. Wynikiem projektu będzie druk książki "Zapomniane Kresy" prof. Jerzego M. Roszkowskiego opisującej trudny proces kształtowania się południowej granicy Polski na Spiszu i Orawie po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. W ramach projektu, którego partnerem jest Fundacja PZU zorganizowany zostanie również cykl spotkań promujących wydawnictwo wśród mieszkańców powiatu a w szczególności wśród młodzieży szkół średnich.

oprac. r/ źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Magda 115 km19.04.2018, 08:06
Jak ktoś z PO będzie obchodził 100 lecie Niepodległości Polski jak PO jest Podległe Rosjanom i Niemcom?
cycero19.04.2018, 00:18
Czy inicjatorzy tego pomysłu aby dokładnie go sobie przemyśleli? Każde państwo, każdy kraj i naród zupełnie inaczej postrzega wydarzenia z 1918 roku. Dla przykładu Niemcy spalili wagon w którym podpisali kapitulację w 1918 roku. Amerykanie traktują 1918 rok jako przerwę, koniec aktu pierwszego w dwuaktowej wojnie która zakończy się w 1945 roku przeniesieniem centrum finansowego świata z Londynu do Nowego Jorku. Francuzom kojarzy się z chemicznymi ludobójstwami, deszczami i okopami oraz setkami tysięcy ofiar. Rosjanom z rewolucją. I tak powstała w środku Europy polityczna próżna którą zapełniła druga RP, państwo buforowe, zacofane, z olbrzymimi problemami narodowościowymi i gospodarczymi. Możemy, a nawet jako Polacy powinniśmy, nie zgadzać się z tym, ale musimy pamiętać że II Rzeczpospolitą nazywano bękartem Wersalu, tworem tymczasowym, pozbawionym jakichkolwiek szans na dłuższe istnienie - tak było 100 lat temu! I teraz obchodzić te wszystkie kontrowersje i wracać do nich? Od wzniosłości do śmieszności tylko jeden krok ....
dfghj18.04.2018, 23:28
śmiechu warte - ten Pan co pojęcia myli ma mówic o granicach? żalosne jest to wszystko ....
madzior18.04.2018, 21:42
jedna klika!
Nowotarżanin 7718.04.2018, 21:09
Wziąwszy pod uwagę że granica z Czechosłowacją na Spiszu i Orawie ostatecznie ukształtowała się w roku 1925 to wg mnie raczej "falstart". Szkoda że nikt natomiast się nie pokusi o wyświetlenie tajemnicy zbiorowej mogiły "Bośnioków" (jak ich nazywali starzy nowotarżanie) na Czerwonem. Pogrzebano ich prawdopodobnie właśnie w 1918. Zapewne byli to jeńcy serbscy albo - jeżeli istotnie Bośniacy - dezerterzy z CK armii.
bo ryba psuje się od głowy18.04.2018, 20:49
tylko się proszę spieszyć z ustaleniami bo jak niektórych z was CBA pozamyka to imprezę może trafić szl...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl